Reklama

Niedziela Rzeszowska

Osobliwości małych miast

Konferencja naukowa „Osobliwości małych miast”, zorganizowana 5 grudnia 2015 r. w Sędziszowie Małopolskim, wpisała się w trend chęci poznawania lokalnej historii

Niedziela rzeszowska 2/2016, str. 8

[ TEMATY ]

konferencja

Izabela Fac

Współorganizator konferencji dr Jacek Magdoń

Współorganizator konferencji
dr Jacek Magdoń

Sędziszowska konferencja zgromadziła historyków, regionalistów i pasjonatów historii. – Pomysł, by zajmować się losami niewielkich miejscowości, zrodził się w głowach członków Stowarzyszenia Kulturalnego z Supraśla i prof. Mariusza Zemło z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – podkreślał historyk dr Jacek Magdoń – członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Sędziszowskiej. Podczas otwarcia konferencji prof. dr hab. Mariusz Zemło stwierdził, że należy budzić lokalny patriotyzm, poznawać własną historię. – To buduje wspólnotę, integruje, scala pokolenia – mówił – pozwala na zrozumienie przeszłości i wybieranie świadomie kierunków rozwoju na przyszłość.

Reklama

Każde z wystąpień dotykało konkretnego, choć mało na razie znanego elementu przeszłości małych miast, takich jak Sędziszów Małopolski, Ropczyce, Boguchwała, Dębica, ukraińskiej Żmerynki czy wsi Futoma, Zagorzyce i Jodłowa. Każde z wystąpień było prawdziwą skarbnicą, odkrywaniem bogatej historii miejsc, odkrywaniem ludzi, którzy tworzyli małą i wielką historię. Na konferencji padały takie osobliwości okolic, jak wystąpienie dr. Jacka Magdonia – radnego województwa podkarpackiego i organizatora konferencji, który mówił o „kopcu tatarskim” w Ropczycach-Witkowicach, czy opowieść ks. Wojciecha Wiśniowskiego o fenomenie wiejskich kapliczek w parafii Zagorzyce Dolne. O tym, że Głogów był Głowowem, mówił z kolei Robert Borkowski, a Roman Zych z Boguchwały udowadniał zebranym, że kroniki parafialne są nie tylko kapitalnym źródłem wiedzy, ale też… humoru, a to wszystko na przykładzie boguchwalskiej kroniki parafialnej. Historię tworzą oczywiście ludzie i o konkretnych postaciach padło wiele słów, jak na przykład o proboszczu z Jodłowej ks. Ignacym Ziembie, poecie, taterniku i legioniście Jerzym Żuławskim, księciu Andrzeju Sapiesze z Żurawicy, czy Janie Łopuskim – żołnierzu, sybiraku i naukowcu. Z kolei ks. dr Julian Kapłon mówił o zabytkowym kościele i obrazie św. Mikołaja w Jodłowej.

Konferencja była przykładem, jak trzeba rozwijać edukację historyczną nie tylko młodego pokolenia. Działania w tym kierunku muszą być intesyfikowane, aby za kilka lat nie okazało się, że stajemy się „społeczeństwem niewiedzy”.

Konferencję zorganizowali: Towarzystwo Miłośników Ziemi Sędziszowskiej, Stowarzyszanie Kulturalne „Colegium Suprasliense”, burmistrz Sędziszowa Małopolskiego oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Małopolskim.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja gospodarcza z okazji Święta Niepodległości

[ TEMATY ]

gospodarka

Jasna Góra

konferencja

Marian Florek/Niedziela

Konferencja gospodarcza z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pt.: „Osiągnięcia gospodarcze Państwa Polskiego wobec wyzwań współczesności” rozpoczęła się tuż po godzinie 10.00 w dniu 3 listopada 2018 r. w nowoczesnej sali im. Jana Pawła II na Jasnej Górze.

Jako pierwszy głos zabrał abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, odpowiedzialny z ramienia KEP za środowiska gospodarcze oraz misję społeczną i pracowniczą. Mówił, że gospodarka polska nie jest obojętna Kościołowi. Zwrócił uwagę na energetykę jako ten nerw gospodarczy, ważny dla Polski nie tylko w wymiarze ekologicznym, ale i samowystarczalności Polski i jej podmiotowości w świecie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję