Reklama

Książki

Zbiór kazań i homilii abp. Wacława Depo

Najnowsza publikacja metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo nosi tytuł „Ku Chrystusowi w tajemnicy Kościoła”. Ukazała się w Częstochowskim Wydawnictwie Archidiecezjalnym „Regina Poloniae”. Książka stanowi zbiór homilii i kazań abp. Depo, wygłoszonych w latach 2012-15 w archikatedrze pw. Świętej Rodziny w Częstochowie. Wpisuje się w obchody jubileuszu 90 lat istnienia diecezji częstochowskiej, ustanowionej 29 paździenika 1925 r. przez papieża Piusa XI na mocy bulli „Vixdum Poloniae unitas”.

Nauczanie pasterskie Metropolity Częstochowskiego zostało zamieszczone w trzech częściach: „Archikatedra – Matka Kościołów”, „Uroczystości kościelne”, „W misji Kościoła”. Autor odkrywa teologię Kościoła częstochowskiego, wskazując na szczególną rolę i znaczenie archikatedry pw. Świętej Rodziny w duchowości kapłanów, osób życia konsekrowanego i wiernych archidiecezji częstochowskiej.

Mówiąc o misji, którą w dziejach Polski wypełniał i wypełnia Kościół częstochowski, abp Depo przypomina życie, dzieło i nauczanie bp. Teodora Kubiny, bp. Zdzisława Golińskiego i bp. Stefana Bareły. Podkreśla, że czas ich pasterskiej obecności „służył zadaniu szukania Boga poprzez prawdę, poprzez wierność Jego pouczeniom”. Mówiąc o bp. Golińskim podkreślił, że „jego biskupstwo wskazywało na krzyż i było znaczone krzyżem, ale krzyżem, który zwycięża – Crux victoria”. Analizując treść haseł biskupich pasterzy Kościoła częstochowskiego: Teodora Kubiny „Misereor super turbam” (Żal mi ludu) i Stefana Bareły „Veritati et Caritati” (Prawdzie i Miłości), podkreśla, że „odzwierciedlały one konkretną sytuację naszej Ojczyzny i Kościoła oraz charakter ich apostolskich zmagań”.

Reklama

W centrum nauczania abp. Depo jest również Święta Rodzina, która „pomaga każdej rodzinie wzrastać w prawdzie, nie ulegając pokusie kłamstwa i łatwych dróg, i wzrastać w łasce, która jest zawsze większa od ciemności grzechu i śmierci”.

Hierarcha stawia również diagnozę czasów współczesnych. „Jest obowiązkiem Kościoła, głoszącego orędzie o człowieku i rodzinie, aby przestrzec przed niebezpieczeństwem destrukcji płynącej z propagowania i wdrażania programów seksualizacji dzieci i młodzieży. Programy te – w imię pseudowolności – odrzucając Boga jako Stwórcę, każą przyjąć nowy typ czy formy życia, już nie rodzinnego, lecz tylko jakiejś wspólnoty czy stada, bez konsekwencji moralnych” – czytamy w jednej z homilii.

Duże znaczenie w myśli teologicznej Metropolity Częstochowskiego odgrywa nauczanie Papieża Polaka, które przypomina w rozdziale zatytułowanym „Wdzięczność za św. Jana Pawła II”. Sięga też do nauczania papieży Benedykta XVI i Franciszka, a także do twórczości poetów, np.: Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, ks. Kazimierza Wójtowicza CR, Romana Brandstaettera, ks. Jana Smolca, Aliny Paul.

Reklama

W nauczaniu pasterskim abp. Depo można odnaleźć myśli pisarzy starożytności chrześcijańskiej, takich jak św. Klemens Aleksandryjski czy św. Augustyn, i okresu średniowiecza, jak m.in. św. Tomasz z Akwinu, oraz współczesnych myślicieli, takich jak Albert Schweitzer.

Ważne miejsce w rozważaniach Arcybiskupa zajmują ludzie chorzy i cierpiący, a także młodzież, do których swoje nauczanie kieruje podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego i Światowych Dni Młodzieży. Wiele jest cennych myśli dotyczących Ojczyzny. W kwestiach społecznych Metropolita Częstochowski sięga do teologii narodu sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i teologii Ojczyzny św. Jana Pawła II. Przypomina o roli sumienia i prawdy w życiu narodowym i społecznym.

W wypowiedziach abp. Depo są obecne m.in. następujące tematy: godność i prawa człowieka, świętość ludzkiego życia, sumienie, prawo naturalne, sekularyzacja i laicyzacja, współczesny ateizm, edukacja i wychowanie.

Publikacja została ubogacona zdjęciami fotoreporterów „Niedzieli” Bożeny i Mariana Sztajnerów.

Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „REGINA POLONIAE”, 42-200 Częstochowa,ul. Ogrodowa 24/44, tel. (34) 368-05-60, 602-888-665, e-mail: cwa@cwa.com.pl

2016-01-20 09:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czytać, czytać!

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. 40

[ TEMATY ]

książka

Adobe.Stock

Choć Dzień Dziecka wypada co roku dokładnie o tej samej porze, zawsze w okolicach 1 czerwca pojawia się ten sam dylemat: co z tej okazji podarować swoim (i nie tylko) dzieciom, wnukom czy młodszemu rodzeństwu.

W gąszczu możliwości w postaci zabawek, sprzętów elektronicznych czy materiałów plastycznych jedno pozostaje niezmienne: dobrym prezentem, i to niezależnie od wieku obdarowywanego, zawsze i wszędzie będą książki.

CZYTAJ DALEJ

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu

2020-05-31 18:25

[ TEMATY ]

małżeństwo

dekret

narzeczeństwo

moerschy/pixabay.com

Od pierwszego czerwca w kancelariach parafialnych w Polsce pojawią się nowe formularze kanonicznego badania narzeczonych. Przewiduje to dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno. Ma to sprzyjać szczerości odpowiedzi. Ponadto narzeczeni przed udzieleniem ślubu nie będą już odpowiadać "tak" lub "nie" na niektóre z pytań zadawanych w trakcie badania kanoniczno -duszpasterskiego. Dokładniej będą weryfikowane okoliczności, które mogłyby prowadzić do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Biskup radomski Henryk Tomasik nie ukrywa, że dekret stawia przed księżmi większe wymagania niż to było dotychczas. - Mamy dużo rozwodów i wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Celem jest unikanie takich sytuacji, kiedy trzeba będzie stwierdzić nieważność. Dlatego badanie kanoniczno-duszpasterskie będzie bardziej szczegółowe. Wszystko po to, by sprawdzić dojrzałość relacji, a także wykluczyć sytuacje, które mogą spowodować problemy w małżeństwie – powiedział ksiądz biskup, który był gościem Radia Plus Radom.

- Wszyscy jesteśmy przerażeni dużą ilością rozwodów i małżeństw, które przeżywają kryzysy. Dlatego dzisiaj warto postawić pytanie, dlaczego w okresie narzeczeństwa zabrakło sprawdzenia dojrzałości relacji – dodał ordynariusz radomski.

Według nowych regulacji narzeczeni powinni zgłosić do parafii zamiarem zawarcia małżeństwa nie później niż trzy miesiące przed planowanym ślubem. W czasie pierwszego spotkania z narzeczonymi duszpasterz powinien poinformować ich o wymogach przygotowania bezpośredniego do małżeństwa, jak również, jakie trzeba przygotować dokumenty. Powinni wspólnie ustalić nieodległy termin celem sporządzenia protokołu przedślubnego.

Dekret dostosowuje też prawo do współczesnego języka i polskiej specyfiki, bowiem coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych, dlatego duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach.

CZYTAJ DALEJ

Pomnik św. Jana Pawła II stanął w Łukowej

2020-05-31 22:05

Joanna Ferens

Uroczyste poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II

W kościele pw. WNMP w Łukowej odbyły się (31.05) gminno - parafialne uroczystości związane z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II. Podczas wydarzenia został odsłonięty i poświęcony pomnik św. Jana Pawła II, Papieża Polaka.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św., którą sprawował ks. proboszcz Waldemar Kostrubiec. W rozmowie podkreślał, iż pomnik jest oddolną inicjatywą mieszkańców i ma wymiar duchowej łączności z Ojcem Świętym Janem Pawłem II: – Jest to dar parafian i przejaw ich czci do Ojca Świętego. Ja pragnę, by nie był to jedynie pomnik pamiątka, który powstał, by uczcić osobę Jana Pawła II, ale by był pomnik, który w naszych sercach budzi oddźwięk. Prawdziwym pomnikiem wdzięczności i czci będzie wówczas, kiedy będziemy starali się poznawać nauczanie Papieża Polaka i według niego żyć. Ten pomnik jest dla nas wszystkich zobowiązaniem, by żyć po Bożemu, by żyć dobrze. Chcemy także każdego dnia żyć słowami, które pozostawił nam św. Jan Paweł II – dodaje ks. proboszcz.

Na wszystkich ścianach cokołu pomnika umieszczono różnorodne informacje, o których informuje dyrektor GOK w Łukowej, Wiesława Kubów: – Na froncie cokołu umieściliśmy napis ‘Pokój tobie, Polsko! Ojczyzno moja!’ z papieskiej homilii. Na pozostałych tablicach są informacje o ofiarodawcach i fundatorach oraz fragment przemówienia Papieża z jego wizyty w Zamościu w 1999 roku, w którym powierzył Zamojszczyznę Matce Odkupiciela. Są także informacje ku czci jakich rocznic pomnik powstał. I tak obok, setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka, jest to także 100-lecie Cudu nad Wisłą oraz 73-lecie wizyty w Łukowej późniejszego Prymasa Polski, a wówczas biskupa lubelskiego, Stefana Wyszyńskiego. Jeśli chodzi o samą osobę Jana Pawła II, to Papież przedstawiony jest w geście błogosławieństwa, jakby szedł z nim do mieszkańców, w ręku trzyma ferulę, czyli zakończony krzyżem pastorał papieski – podkreślała.

Dopełnieniem uroczystości była wystawa udostępniona przez Centrum Myśli Jana Pawła II, ‘Karol Wojtyła. Narodziny’, część artystyczna w wykonaniu Chóru ‘Harmonia’ oraz rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w konkursie literackim, którego celem było napisanie odpowiedzi na list Ojca św. skierowany do dzieci całego świata z 1994 roku. Laureatami konkursu zostali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łukowej: Jan Grzyb, Nikola Jurkiewicz, Zuzanna Kaproń, Maja Kraczek, Wiktor Sikorski, Maja Tworzewska, Kacper Jagucek i Emilia Jurkiewicz. Na zakończenie uroczystości, przedstawiciele społeczności gminnej złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze. Organizatorami wydarzenia byli Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury i Parafia pw. WNMP w Łukowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję