Reklama

Samolotem z kolędą przez świat...

W niezwykłą podróż przez świat w poszukiwaniu najpiękniejszych kolęd i tradycji bożonarodzeniowych 17 stycznia br. udali się uczestnicy XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Na pokładzie „samolotu”, za który posłużyło sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim Osiedlu Syberka, znalazło się niemalże 2,5 tys. osób z ordynariuszem diecezji sosnowieckiej – bp. Grzegorzem Kaszakiem na czele

Niedziela Ogólnopolska 5/2016, str. 55

Miejsce pilota zajął aktor Dariusz Wiktorowicz, reżyser koncertu finałowego. Za sterem nie mogło zabraknąć dyrektora artystycznego festiwalu – ks. Piotra Pilśniaka, zaś w rolę stewardów wcielili się konferansjerzy, Jarosław Ciszek oraz Anna Benduska. Podczas wyprawy organizatorzy podróży zapewnili moc atrakcji w postaci śpiewów, a nawet tańców w wykonaniu laureatów oraz prezentacji filmowych, które przenosiły publiczność do dalekiego Ekwadoru, Boliwii czy Liverpoolu. Motyw przewodni tegorocznej gali nawiązywał bowiem do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Finałowy start, czyli wielka gala laureatów

Reklama

Wielką galę rozpoczął występ Kingi Rutkowskiej z Gorzewa, zdobywczyni ubiegłorocznego Grand Prix. Preludium należało również do laureatów tegorocznego finału, których występ stanowił przedsmak muzycznej uczty. I przyszedł czas na ogłoszenie werdyktu jury. Tradycyjnie dokonał tego przewodniczący komisji – prof. dr hab. Wiesław Delimat z Akademii Muzycznej w Krakowie. Ogromne brawa publiczności i żywiołowy, spontaniczny odzew zespołów na ogłoszenie zajętych miejsc oraz wyróżnień laureatów były zapowiedzią, że na tegorocznej gali będzie się działo, oj będzie! I tak też było... Na specjalnie przygotowanych scenach kilkadziesiąt najpiękniejszych aranżacji kolęd i pastorałek zaprezentowali soliści, zespoły, schole oraz chóry. Perłą XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie okazał się Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”, który wyśpiewał Grand Prix i odebrał nagrodę w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez Związek Miast Polskich.

Festiwal spełnionych marzeń

Przewodniczący jury – prof. Wiesław Delimat, który po raz pierwszy pełnił tę rolę na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, przed ogłoszeniem protokołu wyznał: – Gdy przyjechałem tu, do Będzina, najpierw zdziwiłem się siłą i rozmachem tego festiwalu, a dziś moje zdziwienie zmieniło się w podziw. To festiwal marzeń, i to marzeń spełnionych, który ma tak wspaniałą organizację, który jest hołubiony przez wszystkie władze. Owe spełnione marzenia to fakt, że wszyscy, którzy występują na tym festiwalu, są zwycięzcami. To wzbudza podziw i uznanie! Gratuluję i uczestnikom, i organizatorom. (...) Jury zauważyło wszystkich uczestników konkursu. Jeśli nie znaleźli się na tej liście, to tylko z uwagi na ograniczoność miejsc.

Szczęśliwie zakończony lot

Blisko 3,5-godzinną podróż, która obfitowała i w przejmujące, refleksyjne pieśni bożonarodzeniowe, i w niezwykle energetyzujące występy, zakończył jej pilot, „spiritus movens” festiwalu – ks. Piotr Pilśniak, który zaznaczył, że był to rok niełatwy – ważyły się losy festiwalu, bo pojawiło się wiele problemów, głównie finansowych, jednak znaleźli się ludzie, którzy pomogli, by 22. edycja stała się rzeczywistością. – Co będzie za rok? Proszę o wsparcie modlitewne i o każdy grosz na organizację kolejnej uczty duchowej. Zaczynamy już od jutra... – powiedział. – Tego wieczoru serca wszystkim mocniej zabiły i się rozrzewniły. Wszyscy kolędy śpiewali i fantastycznie grali – zaznaczył humorystycznie w słowie końcowym główny pasażer lotu – bp Grzegorz Kaszak, który chcąc dodać motywacji do organizacji kolejnej edycji, zwrócił się do ks. Piotra: – Trudnościami się nie przerażaj i dalej wspaniałe pomysły i idee w życie wdrażaj. Lot zakończył się wspólnym odśpiewaniem kolędy „Bóg się rodzi”. Szczęśliwi pasażerowie, naładowani niezwykłymi, duchowymi emocjami, powoli opuszczali miejsca na pokładzie. W podróży tej odnaleźli najpiękniejsze kolędy i poznali bożonarodzeniowe tradycje różnych zakątków świata. To, czy w przyszłym roku wyruszą znowu, czy festiwal przetrwa trudny czas, zależy tylko od ofiarnych serc...

2016-01-27 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję