Reklama

Ta walka kosztuje

2016-01-27 09:07

Agnieszka Konik-Korn
Niedziela Ogólnopolska 5/2016, str. 56

Konrad Sidor
Ks. Tomasz Kancelarczyk

Modlitwa, duchowa adopcja to dla osób wierzących paliwo, które sprawia, że dzieło pro-life trwa – mówi ks. Tomasz Kancelarczyk

O ruchach i stowarzyszeniach pro-life słyszał już w czasie formacji w seminarium. Wiele czytał na ten temat, podpatrywał obrońców życia, ale sam przyłączył się do tych działań po pewnym osobliwym spotkaniu...

Decyzja serca

Ks. Tomasz Kancelarczyk, tegoroczny laureat Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – ojca rodziny, opowiada, że w pewnym momencie życia Opatrzność zetknęła go z Ruchem Wiara i Światło, zrzeszającym niepełnosprawnych i ich rodziny. – Bardzo bałem się takich ludzi, byłem wręcz przerażony, kiedy pewnego dnia jedna z tych osób podeszła do mnie i mocno mnie objęła. Nie wiedziałem, co mam zrobić, jak się zachować – wyznaje kapłan. – I właśnie wtedy ta osoba, widząc, że jestem cały zesztywniały z przerażenia, puściła mnie i powiedziała: „E, głupi!” (śmiech). To był moment zwrotny. Wiedziałem, że muszę coś ze sobą zrobić. Jeśli chcę bronić życia, nie mogę się życia bać, szczególnie kiedy wymaga ono wyjątkowej opieki. Decyzji o działaniu na rzecz życia nie podejmuje się na papierze albo uchwałami. Takie decyzje najpierw zapadają w sercu – podkreśla ks. Tomasz.

Już na początku kapłaństwa ks. Kancelarczykowi przydarzyła się kolejna sytuacja, która wymagała podjęcia konkretnych działań pro-life. – Jedna z maturzystek, które uczyłem, zaszła w ciążę i chciała zażyć pigułkę wczesnoporonną. Toczyła się we mnie walka – czy mam tylko „odbębnić” chrześcijański obowiązek, zwrócić jej uwagę i w ten sposób uspokoić sumienie, czy też zaangażować się i naprawdę walczyć o życie tego dziecka. Pytanie: „Na ile walczysz?” nie opuszczało mnie. Doświadczyłem tego, że walka o życie kosztuje. Dziś syn tej kobiety ma już kilkanaście lat. Za każdym razem, kiedy go widzę, przypomina mi się to jedno nieodpuszczenie – mówi z zadumą ks. Tomasz.

Reklama

Największy w Polsce

Kilkanaście lat temu działania pro-life nie były zbyt rozpowszechnione, brakowało formacji, wiedzy, jak skutecznie bronić życia. Wtedy też Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Szczecinie zaczęło organizować marsze pro-life.

– Powiedziałem sobie wówczas, że jeśli w tym ma być głębszy sens, to nie może to być robione połowicznie, ale na całość – mówi ks. Tomasz, który od 9 lat organizuje największe w Polsce Marsze dla Życia. – Zgromadziliśmy się pod flagą Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które w swoim statucie ma formowanie katolików do życia w społeczeństwie, a więc i do obrony życia. Działamy na polu zarówno patriotycznym, jak i pro-life – opowiada ks. Kancelarczyk.

Nagroda

Działania ks. Tomasza zostały docenione przez Tygodnik Rodzin Katolickich „Źródło” i Fundację „Źródło”, która co roku przyznaje Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – ojca rodziny.

– Laureat nagrody „Źródła” jest zawsze wyróżniany za wyjątkową działalność na rzecz rodzin w Polsce i wspierania ich rozwoju – mówi prof. Janusz Kawecki, zasiadający w Kapitule Nagrody. – Tym razem przez wybranie laureata kapituła pragnie zwrócić uwagę na to, jak ważną rolę w umacnianiu pozycji rodzin w Polsce odgrywają kapłani. O ich zaangażowaniu w tę jakże istotną sprawę nie można zapominać. Tę rolę podkreślał również patron nagrody. Kapituła, wybierając tegorocznego laureata, zauważyła u niego: całkowite i bez reszty oddanie się sprawie obrony życia człowieka, a także dobre owoce tego zaangażowania. Marsze dla Życia – radosne, pełne młodych, największe w Polsce, promocja życia przez udział młodzieży w takich marszach w Berlinie, wypełnianie roli ojca duchowego wobec młodych, zorganizowanie Bractwa i Fundacji Małych Stópek – to najistotniejsze z wielu zaangażowań ks. Tomasza Kancelarczyka. Ale dostrzeżono też jego wieloletnie działania na rzecz osób z niepełnosprawnością umysłową, pociąganie młodych do aktywności w wolontariacie. Często te inicjatywy ks. Tomasza przyjmują formę niekonwencjonalną i zapewne przez to są skuteczne. One przyciągają młodych, mobilizują ich do – podobnego jak ich duszpasterz – angażowania się w realizację zadań ważnych. Nasz tegoroczny laureat pobudza do działania słowem i czynem, najpierw własnym czynem, a potem słowem, że należy iść za wskazaniami Ewangelii, bo to jest właściwa droga. To wszystko Kapituła Nagrody chce pokazać, ustanawiając tegorocznego laureata – podkreśla prof. Kawecki.

Również inż. Antoni Zięba, jeden z czołowych obrońców życia w Polsce, mówi, że podziwia w ks. Kancelarczyku nowatorskie pomysły, skuteczne formy działania, odwagę i umiejętność współpracy z różnymi ludźmi. – Cenię sobie przyjaźń ks. Tomasza i jestem mu wdzięczny za to, że zawsze jest gotów pomagać w działaniach pro-life, niezależnie od miejsca – czy to w Szczecinie, czy w Berlinie, czy w Krakowie, gdzie wraz z grupą młodych włącza się w Marsze dla Życia – mówi inż. Zięba.

W jedności

Sam ks. Tomasz zwraca uwagę na to, że jedność i współpraca między działaczami pro-life są bardzo ważne. – Wszystkie organizacje broniące życia powinny wspierać się i pomagać sobie nawzajem – mówi. – Jedni będą stosować mocne obrazy, inni tabelki, jeszcze inni akcje skierowane do młodzieży – happeningi, wystawy. Te wszystkie aktywności są jednakowo potrzebne i wzajemnie się uzupełniają. Kapłan nie ukrywa, że żadne z działań pro-life nie udałoby się jednak, gdyby nie modlitwa.

– Modlitwa, duchowa adopcja to dla osób wierzących paliwo, które sprawia, że dzieło pro-life trwa – mówi ks. Tomasz Kancelarczyk. Zapytany o to, jak dziś skutecznie pomagać, kapłan odpowiada: – Nie wpłacaj pieniędzy na żadną organizację czy fundację, jeśli masz obok siebie osoby, którym trzeba pomóc. Jeśli okażesz im wsparcie, to będzie najskuteczniejsze działanie.

* * *

Ks. Tomasz Kancelarczyk
Od 1999 r. kapłan diecezji szczecińsko-kamieńskiej, obrońca życia, inicjator Bractwa i Fundacji Małych Stópek. W ostatnim czasie zorganizował akcję „Paczuszka dla Maluszka”, w ramach której zbierano pieluchy i kosmetyki dla niemowląt uratowanych od aborcji dzięki działaniom Bractwa

Hiszpania: Podemos chce likwidacji publicznych obrzędów katolickich w Jaen

2019-12-05 09:41

mz (KAI/ABC) / Jaen

Lewicowa partia Podemos, wchodząca w skład bloku Unidas Podemos (UP), kierowanego przez Pablo Iglesiasa, podjęła we władzach miasta Jaen działania służące zakazaniu sprawowania w miejscach publicznych chrześcijańskich obrzędów. W tej położonej na południu Hiszpanii prowincji, gdzie odsetek praktykujących katolików jest największy w całym kraju, przekraczając 50 proc., politycy Podemos zapowiedzieli m.in. likwidację wszelkich świąt o charakterze chrześcijańskim. Największe z nich obchodzone są w czerwcu, październiku i listopadzie.

Bożena Sztajner/Niedziela

Wchodzący w skład władz miasta Jaen Javier Urena z Podemos stwierdził, że jego ugrupowanie będzie działać na rzecz “odłączenia” tego hiszpańskiego miasta od “wydarzeń religijnych”. Skrajne lewicowe ugrupowanie próbuje nakłonić już rządzących socjalistów (PSOE) oraz liberalną partię Ciudadanos do maksymalnego zlaicyzowania życia publicznego w Jaen.

Deklaracje Ureny skrytykowali już politycy największej opozycyjnej siły w urzędzie miejskim w Jaen, Partii Ludowej (PP). Odnotowali, że zarówno ten lewicowy działacz, jak i inni jego koledzy partyjni, regularnie uczestniczą w obchodzonych na ulicach tego miasta festynach i orszakach z okazji Bożego Narodzenia oraz Święta Trzech Króli. - Zapomnieli, że te dwie uroczystości również są chrześcijańskie – skwitował regionalny polityk PP Javier Carazo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

ORLEN ogłosił wezwanie na akcje Grupy ENERGA

2019-12-05 18:38

PKN ORLEN

PKN ORLEN ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy ENERGA. Planowana transakcja wpisuje się w obowiązującą strategię PKN ORLEN, zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki.

Artur Stelmasiak / Niedziela
Konferencja PKN Orlen

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy priorytetowy cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Dywersyfikacja źródeł przychodów, wpisuje się zarówno w naszą strategię, jak i światowe trendy. Umożliwia uniezależnianie się od silnego wpływu czynników makroekonomicznych, zwiększając tym samym stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Ważnym elementem strategii Grupy ORLEN są inwestycje rozwojowe we wszystkich obszarach naszej działalności oraz akwizycje podmiotów, dzięki którym możemy uzyskać maksymalny efekt synergii. W te działania wpisuje się zarówno przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS, jak i decyzja dotycząca wezwania na akcje Grupy ENERGA. Już dziś nasz segment energetyczny odpowiada za blisko 15 proc. zysku operacyjnego EBITDA. Po przejęciu Grupy Energa udział ten zwiększy się do prawie 30 proc. – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W ramach wezwania PKN ORLEN ustalił cenę akcji Grupy ENERGA na 7 zł. Ogłoszone wezwanie zawiera warunki zawieszające. PKN ORLEN zobowiązuje się nabyć akcje objęte zapisami pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66% ogólnej liczby głosów. Konieczne będzie też uzyskanie zgody organu antymonopolowego na koncentrację. Koncern złożył już w KE roboczą wersję wniosku, inicjując proces uzgadniania jego finalnej wersji. Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje nastąpi w dniu 31 stycznia 2020 roku, a zakończenie planowane jest na dzień 9 kwietnia 2020. W przypadku niespełnienia się do tego czasu któregokolwiek z warunków wezwania, Koncern może podjąć decyzje o przedłużeniu okresu składania zapisów.

Sfinalizowanie transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa ORLEN od lat systematycznie rozwija aktywa wytwórcze w obszarze energetyki. Obecnie jest czwartym producentem energii elektrycznej w Polsce, który dysponuje już ok. 1,9 GWe zainstalowanych mocy, z czego 1,6 GWe przypada na Polskę. Składają się na to m.in. dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz EC Płock - największa elektrociepłownia przemysłowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Do najważniejszych projektów rozwojowych należy planowana budowa morskich farm wiatrowych o maksymalnej mocy 1,2 GWe oraz realizacja farmy fotowoltaicznej we Włocławku.

Grupa ENERGA posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30% produkowanego przez Grupę ENERGA wolumenu energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów. Spółka posiada również rozbudowaną sieć dystrybucji, o długości 188 tys. km, pokrywającą blisko ¼ powierzchni Polski. Ok. 90% wyniku EBITDA Grupy ENERGA pochodzi z dystrybucji, co dzięki obowiązującym regulacjom rynkowych, gwarantuje jej stabilny poziom. Zakup Grupy ENERGA przez ORLEN umożliwi więc pozyskanie rozbudowanej sieci dystrybucyjnej w północnej i centralnej Polsce oraz znaczącego portfela odnawialnych źródeł energii. Ma to istotne znaczenie w kontekście planowanych przez ORLEN inwestycji w morskie farmy wiatrowe.

Transakcja umożliwi między innymi efektywne bilansowanie mocy konwencjonalnych z planowanymi odnawialnymi źródłami energii, a także wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN ORLEN przez Grupę ENERGA. Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie mniejszych odbiorców.

Zakup akcji Grupy ENERGA to także zwiększenie potencjału rozwojowego w obszarze elektromobilności, w którym PKN ORLEN konsekwentnie umacnia pozycję. Realizacja transakcji oznaczałaby powiększenie infrastruktury sieci ładowania i kompetencji, niezbędnych do rozwoju tego segmentu rynku. Połączenie sieci szybkich ładowarek zainstalowanych przez PKN ORLEN, Grupy ENERGA oraz Grupę LOTOS umożliwiłoby stworzenie drugiej pod względem liczby punktów infrastruktury, dysponującej 133 punktami ładowania, zapewniającej dobre pokrycie geograficzne.

Rozwój Grupy ORLEN w kierunku koncernu multi-utility wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa bowiem odporność spółki na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. W ten sposób budowana jest dodatkowa wartość dla Klientów i Akcjonariuszy. W tym kierunku swoją działalność biznesową rozwijają już regionalni gracze – konkurenci Grupy ORLEN, jak MOL, OMV, Repsol, a także światowi giganci, jak BP, Shell czy Total.

Przejęcie Grupy ENERGA oznacza również wymierne korzyści dla jej pracowników oraz społeczności lokalnych. Pracownicy z branży energetycznej zatrudnieni w ENERGA, których deficyt jest mocno odczuwalny na rynku, uzupełnią zespół specjalistów pracujących w Grupie ORLEN.

Zwiększą się też ich możliwości rozwojowe, dzięki zatrudnieniu w silnej, zdywersyfikowanej, międzynarodowej Grupie. Z punktu widzenia podatkowego, Grupa ENERGA zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do regionalnego budżetu.

Niezmienna pozostanie również polityka sponsoringowa Grupy ENERGA. Utrzymane zostanie wsparcie dla lokalnej społeczności. PKN ORLEN aktywnie już działa w tym zakresie na Pomorzu. Najlepszym przykładem jest zorganizowanie tegorocznej edycji największej polskiej imprezy motoryzacyjnej – VERVA Street Racing w Gdyni.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem