Reklama

Niedziela Częstochowska

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni

Lubimy tę tajemnicę, ma ona także swój silny wyraz artystyczny. Z małym Jezusem przychodzi do świątyni Jego Najświętsza Matka Maryja i przybrany ojciec – św. Józef. Pragną ofiarować Ojcu niebieskiemu swój największy skarb. To wielkie przeżycie dla Rodziców. Jednocześnie obok Małżonków stają w świątyni ludzie w podeszłym wieku – starzec Symeon i prorokini Anna. Mamy więc tu także piękne zamyślenie nad tajemnicą spotkania pokoleń: ludzi młodych, którzy w ręce Boga składają przyszłość i swoją, i swego Dziecka, oraz ludzi życiowo już spełnionych, którzy w wieku sędziwym dziękują Bogu za swoje życie i za to, że ich oczy mogą jeszcze ucieszyć się obiecanym Mesjaszem.

Otóż istnieje symbioza między pokoleniem ludzi młodych i starych. Młodzi wchodzą bowiem w dziedzictwo wypracowane przez poprzednie pokolenia, w tworzącą przez nie historię, często okupioną cierpieniem, zanurzają się w myśl filozoficzną, w wypracowaną kulturę. I żeby pomnożyć to bogactwo narodowe i cywilizacyjne, trzeba świadomości tego szacunku dla ludzi, którzy tę przeszłość tworzyli.

Reklama

Przykład, jaki widzimy w tajemnicy Ofiarowania Pańskiego, obrazuje, jak wielki szacunek okazują starszym młodzi Małżonkowie, wierni tradycji Izraela. Przychodzą do świątyni w celu spełnienia przepisów Prawa. Ale trzeba też zauważyć odniesienie religijne – święci Małżonkowie przynoszą małego i wierzą głęboko, że składają Go Bogu, któremu należy się największe podziękowanie za dar tego życia. Maryja doskonale wie, że przynosi Bogu dar, w który bardzo zaangażował się Ojciec. Ona powiedziała tylko: „fiat” – niech się tak stanie. Trudno jednak o większe spełnienie się woli Boga w stosunku do człowieka.

Słowa starca Symeona i prorokini Anny dziękujących Bogu za Mesjasza, którego mogły ujrzeć ich oczy, są spełnieniem, które dzieje się także w sercu Maryi. Potwierdza się to, że Jej Dziecko jest kimś wyjątkowym, darem Boga ofiarowanym ludzkości. Czyż może być piękniejsze spełnienie człowieka niż to, którego obraz ujrzeliśmy właśnie w świątyni jerozolimskiej?

Tajemnica Ofiarowania Pańskiego – spełnienia jest cząstką Różańca świętego. W symbolicznej scenie przyniesienia Jezusa do świątyni zawiera się sens życia człowieka, jego posłania i misji ziemskiej. Dlatego zapewne ta tajemnica różańcowa tak mocno zakorzeniona jest w naszych sercach.

2016-01-28 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarność wciąż aktualna

Przeżywamy wciąż wiele różnych rocznic i wspomnień, ale jedną z naprawdę ważnych, rzutującą na nasze mimo wszystko wolne dziś, jest rocznica umów podjętych przez Solidarność, które spowodowały powstanie nowego, wyzwoleńczego związku zawodowego. Przystąpiło do niego ok. 10 mln Polaków. Gdy następowały te wielkie wydarzenia, stały za nimi inne, m.in. 16 października 1978 r. – wybór kard. Karola Wojtyły na papieża i potem czerwiec 1979 r. – pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Te fakty, związane z życiem polskiego Kościoła, ożywiły nadzieje Polaków, dodały nam odwagi i były istotną przyczyną powstania polskiej Solidarności.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję