Reklama

Przeciwko zniewoleniu

2016-02-03 08:47

Anna Wyszyńska
Niedziela Ogólnopolska 6/2016, str. 31

Wypadki i choroby, utrata pracy i bezdomność, przestępstwa i tragedie rodzinne – trudno policzyć ludzkie nieszczęścia, których źródłem jest alkohol. Jest to znany od wieków polski problem. Także dziś. Z badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że w ciągu roku statystyczny Polak wypija 10,3 l czystego alkoholu. Jeden punkt sprzedaży alkoholu przypada u nas średnio na 273 osoby – to czterokrotne przekroczenie norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Nasz kraj jest jednym z nielicznych w Europie, gdzie spożycie alkoholu wzrasta.

Duszpasterstwo trzeźwości jest wpisane w posługę Kościoła od dawna. Szczególne zasługi mieli kapłani, którzy bronili trzeźwości Polaków w czasach, kiedy rozpijanie narodu było świadomie stosowanym narzędziem osłabienia go i zniewolenia. Pół wieku temu w program Jasnogórskich Ślubów Narodu prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wpisał przyrzeczenie walki z narodowymi wadami – wśród nich z pijaństwem. Także dziś Kościół prowadzi liczne dzieła, których celem jest wskazywanie uzależnionym drogi wyjścia z nałogu, a także realizuje programy służące budowaniu nowej kultury trzeźwości.

Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, którym kieruje bp Tadeusz Bronakowski, realizuje wieloletni program duszpasterski „Rodzina szkołą trzeźwości”. Długofalowy projekt w tym roku jest adresowany szczególnie do ludzi młodych. Stąd jego hasło: „Młodzi, nie dajcie się zniewolić!”. Jak informuje bp Bronakowski, inspiracją do wyboru takiego motta były słowa św. Jana Pawła II, który w Poznaniu w czerwcu 1997 r. przestrzegał młodzież: „Trzeba umieć używać swojej wolności, wybierając to, co jest prawdziwym darem.

Reklama

Nie dajcie się zniewolić! Nie dajcie się skusić pseudowartościami, półprawdami, urokiem miraży, od których później będziecie się odwracać rozczarowani, poranieni, a może nawet ze złamanym życiem”.

Najbliższą okazją do modlitewnej batalii o osoby uzależnione lub zagrożone nałogiem będzie 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który, tradycyjnie, rozpocznie się w ostatnią niedzielę karnawału i będzie trwał od 7 do 13 lutego br. Do modlitwy można dołączyć post i postanowienie osobistej abstynencji – czasowej lub stałej.

Kolejną inicjatywą będzie zaplanowana na 18-19 czerwca br. 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej narodu polskiego. Są na nią zaproszone rodziny, wspólnoty parafialne, grupy samopomocowe oraz wszyscy, którym zależy na ratowaniu innych przed alkoholowym uzależnieniem. Natomiast sierpień, jak co roku, będziemy przeżywać jako miesiąc abstynencji.

Chociaż powszechnie wiadomo, że uzależnienie rozpoczyna się od pierwszego kieliszka, zagrożenie alkoholem bywa lekceważone i traktowane pobłażliwie. Duszpasterze trzeźwości nazywają to zjawisko mentalnością proalkoholową. – Nie lękajmy się być odważnymi świadkami abstynencji, nie lękajmy się promować trzeźwości w swoim najbliższym otoczeniu, ale nie lękajmy się też wymagać od innych, aby trzeźwość szanowali i chronili – apeluje bp Tadeusz Bronakowski.

Materiały duszpasterskie, informacje o organizowanych rekolekcjach i dniach skupienia oraz pielgrzymkach i innych działaniach znajdziemy w „Vademecum Apostolstwa Trzeźwości” na rok 2016 oraz na stronie: www.duszpasterstwotrzezwosci.pl .

Reklama

Odłączenie dziecka od aparatury podtrzymującej życie nie powinno mieć miejsca

2019-06-24 16:57

lk / Warszawa (KAI)

Niezależnie od oceny kwestii medycznych i faktu, że prawo nie zostało w tym przypadku naruszone, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Gdy chodzi o życie lub śmierć dziecka, pozbawianie rodziców możliwości decydowania jest działaniem niedopuszczalnym - brzmi stanowisko Fundacji Rzecznik Praw Rodziców w sprawie odłączenia Szymona Drabika od aparatury podtrzymującej życie, do którego doszło w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

Poniżej tekst stanowiska:

Stanowisko Fundacji Rzecznik Praw Rodziców w sprawie odłączenia Szymona Drabika od aparatury podtrzymującej życie w Szpitalu Dziecięcym w Warszawie przy ul. Niekłańskiej

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców sprzeciwia się działaniom lekarzy, którzy pozbawili rodziców Szymona Drabika prawa do decydowania o losie własnego dziecka w kwestii dotyczącej jego życia lub śmierci.

Sytuację znamy z bezpośredniej rozmowy z ojcem dziecka oraz oświadczeń przedstawicieli szpitala. Szymon trafił do warszawskiego szpitala przy ul. Niekłańskiej z zapaleniem mózgu, 22 stycznia br., w wieku sześciu miesięcy. Rodzice podkreślają, że było to dotąd zdrowe dziecko, które kilka dni wcześniej zostało zaszczepione przeciw pneumokokom. Krótko po przybyciu do szpitala lekarze przeprowadzili badanie w kierunku stwierdzenia śmierci mózgu. Wspólnie z rodzicami i pod ich naciskiem lekarze zdecydowali w końcu o pozostawieniu dziecka pod aparaturą podtrzymującą życie. Pozwoliło to na zachowanie prawidłowej pracy wszystkich innych organów. Rodzice zdołali zgromadzić środki na sprowadzenie eksperta ze Stanów Zjednoczonych, który miał ocenić czy jest szansa na uratowanie dziecka. Przedstawiciele szpitala zapewniali rodziców, również publicznie: „Powtarzamy, iż nie zachodzi obawa zaprzestania procesu leczenia (…) Personel Szpitala oświadcza, że nie sprzeniewierzy się najwyższym standardom etycznym.” (Oświadczenie z 10 czerwca)

Rodzice relacjonują, że na 18 czerwca zaproszono ich na komisję, która będzie decydować o losie ich dziecka. Złożyli wniosek o przeniesienie tego terminu na 19 czerwca, kiedy przybędzie ekspert z USA. Mimo to, stawili się na umówioną godzinę 18 czerwca i zostali poinformowani, że komisja już się odbyła. Otrzymali informację, że przed godziną ich dziecko zostało odłączone od aparatury i wszelkie funkcje życiowe zanikły. Głos zabrał Minister Zdrowia, który podkreślił, że lekarze postąpili prawidłowo.

Niezależnie od oceny kwestii medycznych i faktu, że prawo nie zostało w tym przypadku naruszone, stwierdzamy stanowczo, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Po konsultacji z trzema ekspertami medycznymi Fundacji rozumiemy zdanie lekarzy w ocenie medycznej stanu dziecka. Jednocześnie w tej trudnej sytuacji uszanowanie emocji rodziców i ich walki o życie dziecka powinno być najwyższym priorytetem.

Uważamy, że gdy chodzi o życie lub śmierć dziecka, pozbawianie rodziców możliwości decydowania jest działaniem niedopuszczalnym. Decyzje muszą zapadać w wyniku porozumienia między lekarzami a rodzicami, a nie konfliktu czy sporu. Postulujemy, aby w podobnych sytuacjach obligatoryjnie uczestniczył w rozmowach między rodzicami a lekarzami mediator a rodzice mieli zagwarantowaną stałą pomoc psychologiczną. Zwracamy się do Ministra Zdrowia o podjęcie odpowiednich działań, które zapobiegną podobnemu potraktowaniu rodziców w przyszłości. Brak zbadania sprawy Szymona, brak odpowiedniej reakcji i wprowadzenia zmian w tym zakresie byłby błędem, który skutkowałby pogłębianiem nieufności rodziców małych dzieci do świata medycznego, zwłaszcza w kontekście obowiązkowego szczepienia, które stanowi tło historii Szymona.

Zarząd Fundacji Rzecznik Praw Rodziców

Warszawa; 24 czerwca 2018 r.

---

Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców wyrosło z akcji społecznej prowadzonej od maja 2008 na rzecz powstrzymania niekorzystnych dla rodzin i dzieci rozwiązań w edukacji. Rodzice i eksperci zaangażowani w akcję działali w sejmie, spotykali się z posłami, uczestniczyli jako strona społeczna w obradach Okrągłego Stołu Edukacyjnego zwołanego przez Prezydenta RP. Protest przyczynił się do zawetowania przez prezydenta ustawy o reformie oświaty, ale nowelizacja została przyjęta przez sejm, wprowadzając m.in. obniżenie wieku szkolnego do lat 6.

Głównym celem Fundacji Rzecznik Praw Rodziców jest reprezentowanie spraw dotyczących rodziców wobec organów władzy i w przestrzeni publicznej, w tym wpływanie na instytucje i ustawodawstwo, aby działały z pożytkiem dla rodziców, oraz działanie na rzecz zwiększenia roli rodziców w życiu publicznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: obraduje Rada Kardynałów

2019-06-25 12:45

st (KAI) / Watykan

Pod przewodnictwem Ojca Świętego obraduje na swoim 30. posiedzeniu Rada Kardynałów - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie przypomniano, że w związku z tym wydarzeniem 27 czerwca o godz. 13.00 zaplanowano briefing, który poprowadzi tymczasowy dyrektor watykańskiej Sala Stampa, Alessandro Gisotti.

Grzegorz Gałązka

Jak zauważają dziennikarze specjalizujący się w tematyce watykańskiej, obecne posiedzenie Rady Kardynałów dokona zapewne podsumowania procesu konsultacji projektu nowej konstytucji apostolskiej o Kurii Rzymskiej, która będzie najprawdopodobniej nosiła tytuł „Predicate Evangelium”. Pomimo, że większość konsultowanych wyraziła opinię pozytywną, nie oznacza to zakończenia prac. Ponadto należy pamiętać, że organ ten ma także pomagać Ojcu Świętemu w zarządzaniu Kościołem powszechnym, a zatem funkcja Rady Kardynałów nie skończy się wraz z opublikowaniem konstytucji apostolskiej.

Do ustanowionej 13 kwietnia 2013 roku Rady Kardynałów należy obecnie 6 purpuratów (kardynałowie Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga (Honduras); Giuseppe Bertello (Watykan/Włochy), Oswald Gracias (Indie); Reinhard Marx (Niemcy); Sean O’Malley (USA); Pietro Parolin (Watykan/Włochy). Ponadto sekretarzem Rady, nie będącym jednak jej członkiem, jest bp Marcello Semeraro (Włochy), a jego zastępcą bp Marco Mellino (Włochy).

Pod koniec ubiegłego Radę Kardynałów roku opuściło trzech kardynałów: George Pell (Australia), Francisco Javier Errázuriz (Chile) i Laurent Monsengwo Pasinya (Demokratyczna Republika Konga).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem