Reklama

Aktualności

Burmistrz Avili zaproponuje papieżowi trzy terminy wizyty w Hiszpanii

Kościół katolicki Hiszpanii i burmistrz Avila zaproponowali papieżowi Franciszkowi trzy terminy jego wizyty w mieście świętej Teresy, gdzie przed trzema tygodniami został zainaugurowany jubileuszowy „Anno Teresiano” z okazji 500. rocznicy urodzin mistyczki i doktora Kościoła.

[ TEMATY ]

Hiszpania

Franciszek

Korea.net/foter.com

Kościół w Hiszpanii, miasto Avila i karmelitańska wspólnota zakonna na całym świecie rozpoczęły rok jubileuszowy swojej patronki 15 października. Głównym punktem obchodów ma być wizyta papieża Franciszka. Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że postać wielkiej karmelitanki jest mu duchowo bardzo bliska.

Burmistrz Avili, Miguel Ángel Garcia Nieto, zostanie przyjęty na audiencji przez papieża 10 listopada. W rozmowie z hiszpańskim dziennikiem ABC powiedział 3 listopada, że zaproponuje Ojcu Świętemu trzy terminy wizyty w mieście św. Teresy: 28 marca 2015 roku (urodziny św. Teresy), 15 października (święto św. Teresy), lub pierwszy tydzień sierpnia, kiedy to w Avila odbywać się będzie międzynarodowe spotkanie młodzieży katolickiej.

Reklama

500. rocznica urodzin św. Teresy zbiega się w czasie z ogłoszonym przez papieża Franciszka Rokiem Zakonów 2015, kiedy to przypadają również 200. rocznica urodzin założyciela zakonu św. Jana Bosko i 800. rocznica pielgrzymki św. Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela (październik 1215).

Według nieoficjalnych informacji, obok Avila papież odwiedziłby także Alba de Tormes, miejsce śmierci św. Teresy oraz Santiago de Compostela. Jest też prawdopodobne, że papieska wizyta może trwać tylko jeden, a najwyżej trzy dni. Do dziś jeszcze Watykan nie potwierdził przyjęcia hiszpańskiego zaproszenia.

Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada urodziła się 28 marca 1515 roku w Avila. Jej ojciec, Alonso Sánchez de Cepeda, był synem Żyda, który przeszedł na katolicyzm w 1485 roku, natomiast zmarła przedwcześnie matka, Beatriz Davila y Ahumada, pochodziła ze starej arystokracji kastylijskiej. Teresa była szóstą spośród 12 dzieci. Żydowskie pochodzenie dziadka ze strony ojca, Juana Sánchez de Toledo, który stosunkowo późno przeszedł na katolicyzm powodowało, że Teresa znalazła się w grupie tzw. conversos (nawróconych), którzy znajdowali się pod surową kontrolą inkwizycji.

Reklama

Prawdopodobnie w 1536 roku Teresa bez wiedzy ojca wstąpiła do Karmelu w Avila, w którym wówczas żyło 140 zakonnic. Ojciec szybko zaakceptował jej decyzję. W rok później Teresa poważnie zachorowała i przez niemal trzy lata była sparaliżowana. Z czasem częściowo powróciła do zdrowia, ale cały czas nie czuła się ani osobą świecką, ani zakonnicą.

W 1554 roku Teresa zobaczyła wizerunek cierpiącego Chrystusa. Tym widokiem tak się przejęła, że wówczas doznała „ostatecznego nawrócenia”. Postanowiła, że przez całe swoje przyszłe życie będzie żyć tylko w Chrystusie. Wspólnota niezbyt poważnie potraktowała to życzenie. Mimo rożnych przeciwności Teresa w 1562 roku otrzymała od papieża Piusa IV oraz biskupa miejsca pozwolenie na założenie w Avila własnego klasztoru karmelitanek bosych, opartego o reguły jej dotychczasowego klasztoru. Jednocześnie postanowiła, że w jednym Karmelu nie powinno mieszkać więcej niż 21 sióstr. Z czasem, mimo oporów i wielu trudności, zaczęła realizować swoje plany reform. Do śmierci założyła 17 klasztorów.

Fakt, że liturgiczne święto Teresy przypada 15 zamiast 4 października, spowodowało wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego w dzień po jej śmierci. Kalendarz prostował wcześniejsze błędy w obliczaniu czasu i oficjalnie przesunął o 10 dni naprzód.

2014-11-04 10:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: we wrześniu negocjacje ws. opodatkowania Kościoła

[ TEMATY ]

podatki

Hiszpania

PAP

Centrolewicowy rząd Hiszpanii zapowiedział, że we wrześniu rozstrzygnięta zostanie kwestia zmian w sprawie opodatkowania dóbr materialnych Kościoła katolickiego. Kwestia ta od kilku lat jest tematem sporu pomiędzy rządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE), kierowaną przez premiera Pedra Sancheza, a władzami Kościoła w tym kraju.

Jednym z głównych punktów w programie socjalistów jest egzekwowanie od instytucji kościelnych tzw. IBI, czyli podatku od nieruchomości kościelnych, które nie są związane bezpośrednio z kultem religijnym.

CZYTAJ DALEJ

#TrzymajSięMaryi: Uważna i pokorna. Czy wszystko musisz wiedzieć od razu?

2022-05-23 21:00

[ TEMATY ]

Maryja

Rozważania majowe

#TrzymajSięMaryi

Ks. Michał Lubowicki

Adobe.Stock.

Pierwsze, czego Maryja nas tutaj uczy, to uważność. Uważność na ludzkie kłopoty. Wzrok dyskretny, ale przenikliwy – zdolny i chcący dostrzec, że komuś czegoś właśnie zabrakło.

Trzeciego dnia odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono na to wesele także Jezusa i Jego uczniów. A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?». Wtedy Matka Jego powiedziała do sług: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie». Stało zaś tam sześć stągwi kamiennych przeznaczonych do żydowskich oczyszczeń, z których każda mogła pomieścić dwie lub trzy miary. Rzekł do nich Jezus: «Napełnijcie stągwie wodą!». I napełnili je aż po brzegi. Potem do nich powiedział: «Zaczerpnijcie teraz i zanieście staroście weselnemu!». Oni zaś zanieśli. A gdy starosta weselny skosztował wody, która stała się winem – nie wiedział bowiem, skąd ono pochodzi, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli – przywołał pana młodego i powiedział do niego: «Każdy człowiek stawia najpierw dobre wino, a gdy się napiją, wówczas gorsze. Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory». Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie. J 2,1-11.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Obraz Matki Bożej Łuckiej

2022-05-23 21:47

[ TEMATY ]

Ukraina

monitorwolynski.com

Po dwudziestu czterech dniach wędrówki dotarliśmy do historycznej stolicy Wołynia, jaką jest Łuck, nazywany kiedyś „Rzymem Wschodu” – liczył ponad 20 cerkwi i kaplic.

Najstarszym kościołem katolickim był kościół pw. Dominikanów, wybudowany w 1380 roku przez króla Władysława Jagiełłę. Od 1598 r. zawierał obraz Matki Boskiej Łuckiej, kopię słynnej ikony Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Obraz ten wisiał przez pewien czas w prywatnej kaplicy papieskiej, następnie papież Klemens VII przekazał go biskupowi łuckiemu Bernardowi Maciejowskiemu, który z kolei przekazał go kościołowi dominikańskiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję