Reklama

Niedziela Lubelska

Książę Aniołów

Parafię pw. św. Brata Alberta w Lublinie nawiedziła cudowna figura św. Michała Archanioła z groty na Gargano

Niedziela lubelska 11/2016, str. 1, 8

[ TEMATY ]

peregrynacja

św. Michał Archanioł

Paweł Wysoki

Powitanie figury św. Michała Archanioła

Czas nawiedzenia został połączony z czasem rekolekcji wielkopostnych. Jak podkreślał o. Julian Śmierciak, proboszcz parafii prowadzonej przez Ojców Bernardynów, na to wielkie duchowe wydarzenie wspólnota gromadząca się w kościele przy ul. Willowej czekała ponad rok. – Św. Michał Archanioł ma wielką moc, a szczególnie moc walki z szatanem. Wiele osób uwikłanych jest w różne uzależniania, wiele rodzin przeżywa problemy, z którymi sami nie są w stanie sobie poradzić. Gdy tylko dowiedziałem się o peregrynacji figury św. Michała Archanioła, poprosiłem Księży Michalitów o nawiedzenie w naszej parafii. Mam nadzieję, że owoce tego niezwykłego spotkania będą dobre, że poprzez nie wielu ludzi wejdzie na drogę dobra – mówił Bernardyn.

Walka ze złem

Rekolekcje ze św. Michałem Archaniołem cieszyły się wyjątkowo wysoką frekwencją. Na modlitwie gromadzili się nie tylko parafianie, ale i osoby z innych części miasta. Krótki czas nawiedzenia (trzy dni) sprawił, że czas duchowych ćwiczeń przebiegał intensywnie. Wieczorem, 29 lutego, wierni wraz z duszpasterzami powitali cudowną figurę Księcia Aniołów i pośród modlitwy i śpiewu uroczyście wprowadzili ją do swojej świątyni. Następny dzień wypełniła adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwy przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła, a szczególnie o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów. W ostatnim dniu nawiedzenia, 2 marca, zarówno wspólnota parafialna, jak i poszczególne osoby poświęcone zostały pierwszemu wśród aniołów.

– Wierzymy, że Bóg wysyła swoich aniołów, którzy służą ludziom. Św. Michał Archanioł, dowódca wojsk niebieskich walczących z szatanem, może nas uwolnić od tego, co złe i przyprowadzić przed oblicze Boga – mówił o. Śmierciak. Witając niebieskiego posłańca, Ojciec Proboszcz podkreślał, że wspólnota parafialna zna św. Michała Archanioła, bo w modlitwie zwraca się do niego podczas Mszy św., a namacalna obecność łaskami słynącej figurze z Gargano pomoże jeszcze śmielej się do niego zwracać w różnych życiowych potrzebach. – Wędrując przez ziemię, wsłuchujesz się w wiele ludzkich spraw i pomagasz rozwiązać wiele trudnych problemów. Nie są ci obce radości i nadzieje, a także obawy i nieszczęścia. Podobnie jest tutaj, w naszej młodej jeszcze parafii. Mamy za co Boga wielbić i z czego się cieszyć, ale nie brakuje nam kłopotów i zmartwień, które dotykają młodych małżeństw, dzieci i młodzieży, osób starszych i chorych. Wszystkich chcemy oddać pod twoją przemożną opiekę – mówił zakonnik. – Przychodzisz do nas pełen mocy i łaski, siły płynącej od Boga, źródła miłości, prawdy, dobra i piękna. Jesteś pełen mocy, aby zwyciężyć złego ducha i uwolnić nas od zniewoleń. Jeśli tylko nie zabraknie nam wiary, możesz nam pomóc – podkreślał. Wzruszeni nawiedzeniem parafianie, mówili: – Idziemy na wojnę ze złem i chcemy ciebie mieć za patrona i obrońcę. Razem z tobą wołamy: któż jak Bóg. Symbolem oddania wspólnoty w opiekę św. Michała Archanioła były złożone przed cudowną figurą białe lilie.

Reklama

Pomoc w każdej sprawie

Nawiedzająca parafie figura jest kopią figury św. Michała Archanioła z sanktuarium na Gargano (Włochy), gdzie ponad 1500 lat temu miały miejsce objawienia Księcia Aniołów. Według tradycji, grota na Gargano jest jedynym miejscem na ziemi, które zostało poświęcone przez anioła. Michał Archanioł pod koniec V wieku powiedział do św. Wawrzyńca: „Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie. Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane”. Przez wieki do „niebiańskiej bazyliki” pielgrzymują tysiące wiernych, otrzymując za wstawiennictwem anielskiego patrona wiele łask. Chorzy, dotykając kamieni z groty Gargano, odzyskują zdrowie. To miejsce w sposób szczegóły cenił św. Ojciec Pio (sanktuarium położone jest zaledwie 20 km od San Giovani Rotondo); przybywającym do niego wiernym często polecał najpierw nawiedzić anielską grotę.

Od 1996 r., na prośbę Jana Pawła II, włoskim sanktuarium opiekują się polscy księża ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła, założonego przez bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. W 2021 r. Księża Michalici będą obchodzić stulecie założenia zgromadzenia. Z tej okazji trwa wielka nowenna, w program której wpisuje się nawiedzenie różnych wspólnot przez łaskami słynącą figurę św. Michała Archanioła. W pierwotnym założeniu peregrynacja została zaplanowana w parafiach, szkołach i oratoriach prowadzonych przez Michalitów, jednak bardzo szybko okazało się, że miejsc, gdzie wierni czekają na spotkanie z Księciem Aniołów jest znacznie więcej. – Nasz patron przestawił nas na nowe działanie – podkreślają michalici, którzy niemal codziennie wędrują ze swoim patronem przez polską ziemię. Rekolekcjonista, który prowadził spotkanie w Lublinie, podkreślał, że ludzie garną się do wodza niebieskich zastępów, ponieważ u niego znajdują pomoc w najtrudniejszych sprawach. – Zapisaliśmy już dwie księgi łask, a przecież nie wszyscy dzielą się z nami doświadczeniem spotkania ze św. Michałem Archaniołem – mówił duszpasterz. – Tyle w świecie zła, zniewoleń, uzależnień i problemów, że wiele osób przychodzi już ostatkiem sił, ale nikt ze spotkania ze św. Michałem Archaniołem nie odchodzi z pustymi rękami. To są uzdrowienia z nieuleczalnych chorób, ale i uwolnienia od uzależnień i grzechu. Kto przychodzi do św. Michała Archanioła, napełnia się dobrem i zbliża się do Boga – podkreślał.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się

Peregrynacja ikony krzyża ma obudzić ducha wyzwolenia – nie tylko we wspólnotach oazowych, ale także w parafiach.

Podczas modlitewnej wędrówki, którą koordynuje Diakonia Wyzwolenia Człowieka działająca przy Ruchu Światło-Życie, jest możliwość przyjrzenia się dziełu Krucjaty, zjednoczenia w modlitwie, a także złożenia deklaracji abstynencji. Bo krzyż ma wyzwalać i inspirować do przemiany swojego życia zgodnie z Bożą wolą.

Ikona krzyża, która przybyła do nas z archidiecezji krakowskiej, po miesięcznej wędrówce po parafach naszej diecezji zostanie przekazana przedstawicielom archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Pierwszą parafią w naszej diecezji, która przyjęła krzyż, była wspólnota pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej. Krzyż został wprowadzony 1 lutego podczas wieczornej Mszy św. sprawowanej przez ks. Pawła Krawczyka. – Z wyzwolenia z grzechu, o które prosimy Pana Boga, mamy nie tylko wyciągać wnioski, ale powinno ono stworzyć miejsce w naszej duszy, woli, umyśle na dobre działania. Jeśli uwalniam się z nałogu grzechu, to po to, aby w to miejsce weszła łaska Pana Boga. Łaska, która zainspiruje nas do nowego, lepszego życia. Krucjata Wyzwolenia Człowieka stwarza szansę na przerwanie struktury grzechu, struktury powiązań, która wikła nas ze złem – powiedział w homilii ks. Paweł Krawczyk. Kapłan ostrzegł także, za Janem Pawłem II, przed grzechem społecznym. – Grzech osobisty ma zawsze wymiar społeczny. Obrażając Boga i szkodząc samemu sobie, człowiek jest również odpowiedzialny za złe świadectwo i negatywny wpływ wywierany przez swoje postępowanie na innych ludzi. Grzech męża wpływa na żonę, dzieci; grzech dziecka wpływa na rodziców. Oddziałujemy na siebie i nie uciekniemy od tego. Ale właśnie przez wypełnienie luki po grzechu dobrem mamy go zwyciężać – podkreślił kaznodzieja.

13 parafii nawiedzi ikona Krzyża KWC.

Czym jest peregrynująca po diecezji ikona krzyża? Otóż Krzyż Krucjaty Wyzwolenia Człowieka jest wizerunkiem inspirowanym ikoną krzyża z kościoła św. Damiana pod Asyżem, zwanego również Krzyżem św. Franciszka. Dlatego poza niewielkimi różnicami symbolika Krzyża KWC bezpośrednio czerpie z krzyża św. Damiana. Zastosowana symbolika, w wykonanej w 2001 r. w Carlsbergu ikonie, odnosi się do wielu podobnych ikon czy wizerunków Chrystusa ukrzyżowanego pochodzących z XII i XIII wieku. Tę swoją odmienność i wielkie znaczenie ikona Krzyża KWC w głównej mierze zawdzięcza słudze Bożemu ks. Franciszkowi Blachnickiemu. Nowa ikona krzyża, oprócz inspiracji płynącej z krzyża franciszkańskiego, nawiązuje także do witraża z kaplicy Chrystusa Sługi, gdzie rodziła się Krucjata. Chrystus całkowicie poddany woli Ojca dopełnił dzieła zbawienia na krzyżu.

Trzeba również podkreślić, że peregrynacja krzyża związana jest z 40-leciem powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. To okazja do pochylenia się nad tajemnicą wolności płynącej z krzyża Chrystusowego, wdzięczności Bogu za dzieło KWC oraz do włączenia się w Krucjatę przez złożenie przygotowanych deklaracji. Krucjata jest bowiem konkretnym wezwaniem do krzewienia abstynencji, połączonej z chrześcijańską odnową.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież odprawił Mszę św. ale odwołał audiencje

2020-02-28 10:33

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek sprawował dziś rano Mszę św. a na jej zakończenie, jak zwykle pozdrowił jej uczestników, nie mniej jednak odwołał dzisiejsze audiencje oficjalne – poinformował dziennikarzy rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Dyrektor Watykańskiej Sala Stampa zaznaczył, że zgodnie z planem kontynuowane są planowane spotkania Ojca Świętego w Domu Świętej Marty. Wczoraj natomiast papież z powodu lekkiej niedyspozycji nie udał się do bazyliki św. Jana na Lateranie na nabożeństwo pokutne z duchowieństwem Wiecznego Miasta.

CZYTAJ DALEJ

Ochrona nieletnich: watykański „task force” dla Kościołów lokalnych

2020-02-28 20:25

[ TEMATY ]

papież

episkopat

zgromadzenia

Ochrona małoletnich

Vatican News

Ojciec Święty ustanowił grupę zadaniową, tak zwany task force, która będzie pomagać episkopatom oraz zgromadzeniom zakonnym w przygotowaniu i aktualizacji wytycznych w sprawie ochrony nieletnich.

Podjęcie takiego kroku Franciszek zapowiedział już przed rokiem na watykańskim szczycie poświęconym temu problemowi.

W skład grupy zadaniowej wejdą przede wszystkim kanoniści, ale też specjaliści innych dziedzin pochodzący z różnych krajów. Ich koordynatorem będzie Andrew Azzopardi, stojący na czele komisji ds. ochrony nieletnich na Malcie.

„Zadaniem task force jest pomóc lokalnym episkopatom i zgromadzeniom, by wprowadzono w życie wytyczne dotyczące ochrony nieletnich, przede wszystkim to, co został zawarte w motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi. Dotyczy to różnych kwestii, ale na trzy trzeba zwrócić szczególną uwagę – powiedział Radiu Watykańskiemu Andrew Azzopardi. – Przede wszystkim wysłuchać ofiary, stworzyć odpowiednią atmosferę, w której mogłyby zostać przyjęte. Druga sprawa to wprowadzenie skutecznych zasad zapobiegania nadużyciom, dotyczy to również formacji i właściwego naboru. Trzecia rzecz to uruchomienie odpowiednich procedur, gdy ktoś zostaje oskarżony o nadużycia.“

Nadzór nad grupą będą sprawować substytut sekretariatu stanu abp Edgar Peña Parra, kardynałowie Gracias i Cupich, drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna oraz ks. Hans Zollner SJ z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Watykański komunikat jednoznacznie zastrzega, że odpowiedzialność za przygotowanie wytycznych w sprawie ochrony nieletnich nadal spoczywa na poszczególnych episkopatach i zakonach.
Koszty działalności grupy zadaniowej będą pokrywane ze specjalnego funduszu ustanowionego przez darczyńców. Episkopaty i zgromadzenia chcące skorzystać z pomocy ustanowionego dziś gremium mogą się do niego zwracać za pośrednictwem poczty elektronicznej: taskforce@org.va

CZYTAJ DALEJ
Projekt Niedzieli na Wielki Post
#ODKUPIENI

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję