Reklama

Trwają zapisy na oglądanie Całunu Turyńskiego

2014-11-05 19:07

kg (KAI) / Watykan / KAI

www.naukawiary.pl

Wciąż trwają zapisy na oglądanie wystawionego Całunu Turyńskiego. Obecnie zapisanych jest ponad 600 tysięcy osób. Chętni mogą zgłaszać się poprzez stronę internetową www.piemonteitalia.eu

W dniach 19 kwietnia - 24 czerwca 2015 w Turynie będzie wystawiony na widok publiczny Całun Turyński. Przez cały przyszły rok będą tam trwały obchody 200. rocznicy urodzin św. Jan Bosco. Z obu tych okazji miasto odwiedzi 21 czerwca papież Franciszek. Bogaty program wszystkich przyszłych wydarzeń przedstawił 5 listopada na konferencji prasowej w Biurze Prasowej Stolicy Apostolskiej metropolita turyński abp Cesare Nosiglia.

Wystawienie Całunu w katedrze turyńskiej ma dwa szczególne wymiary: świat młodzieży i cierpienia – powiedział hierarcha, będący z urzędu kustoszem tej szczególnej relikwii. Dodał, że mottem przyszłorocznego wystawienia jej będą słowa z Ewangelii św. Jana: „Większa miłość”, aby podkreślić głęboką więź wiążącą ze sobą wszystkie aspekty miłości: dawanie życia, co oznacza także odpowiadanie, nadawanie sensu własnemu „powołaniu” osoby i miłość Boga, która uobecnia się nieustannie w darze Jezusa Chrystusa aż po śmierć na krzyżu i Jego zmartwychwstanie.

Arcybiskup wyjaśnił również symbolikę logo przyszłorocznego wydarzenia. Łączy ono w sobie wspomniane motto z częścią twarzy postaci z Całunu oraz napis „Sindone” [Całun] i rok 2015. Ostateczny kształt tego znaku nadała mu bezpłatnie włoska agencja Testa, opierając się na propozycjach i przemyśleniach młodzieży turyńskiej. Poproszono bowiem studentów miejscowej Akademii Albertina Sztuk Pięknych i młodych z archidiecezjalnego duszpasterstwa akademickiego o włączenie się w znalezienie najodpowiedniejszego logo tego wydarzenia.

Reklama

Z mottem i logiem wiąże się też kampania komunikacji „celowej”, która ruszy w tym miesiącu w celu przekazania we Włoszech i poza ich granicami jak najobszerniejszej informacji nt. wystawienia. Przy okazji odnowiono też całkowicie szatę graficzną nt. Całunu: www.sindone.org , która jest portalem dostępu do zamawiania wizyty na to wydarzenie.

Kustosz Całunu zapowiedział, że podobnie jak przy poprzednich wystawieniach odwiedzenie tej relikwii jest całkowicie bezpłatne, chodzi bowiem o wydarzenie religijne i kościelne. Dzięki wkładowi różnych instytucji wspierających, które pokryły koszty związane z przygotowaniem całego przedsięwzięcia, oraz różnych służb, nawiedzenie Całunu jest darmowe, zawsze jednak obowiązkowe będzie wcześniejsze zgłoszenie go, aby jak najlepiej uzgodnić napływ pielgrzymów, unikając zbyt długiego czekania na wejście do katedry. Zgłoszeń tych można dokonywać wyłącznie za pośrednictwem wspomnianej strony – dodał arcybiskup.

Zwrócił następnie uwagę, że wystawienie Całunu zbiega się z 200. rocznicą urodzin św. Jana Bosco i jubileuszem salezjańskim (www.donboscoitalia.it ) od sierpnia br. do 16 sierpnia 2015. Towarzystwo salezjańskie i duszpasterstwo młodzieży archidiecezji turyńskiej opracowały wspólny program w sprawie przyjęcia młodych ludzi w czasie wystawienia Całunu, a zwłaszcza pobytu w mieście Ojca Świętego; będą to momenty modlitwy, święta, refleksji – mówił dalej metropolita turyński. Zaznaczył, że wszyscy zainteresowani programem młodzieżowy mogą znaleźć wszelkie niezbędne materiały na stronie www.turinforyoung.it .

Stałą cechą wystawień Całunu jest przyjmowanie chorych, jako że samo to Płótno przywołuje cierpienie cielesne, ale także „noc ducha”, niepokój i samotność. W przyszłym roku pielgrzymi cierpiący spotkają się ze szczególną uwagą podczas liturgii, w miejscach dla nich przeznaczonych i w ramach inicjatyw związanych z Całunem. Poza tym diecezjalne duszpasterstwo służby zdrowia powołało dwie struktury dla przyjęcia chorych i towarzyszących im osób. W dwóch szpitalach koło katedry będzie 70 łóżek według wzorca z Lourdes, z możliwością spożywania na miejscu posiłków po niższych cenach.

Arcybiskup wspomniał też o różnych pomocach duchowych dla przyszłorocznych pątników, o możliwości spowiadania się w różnych językach, zapowiedział, że będzie ok. 3,5 tys. wolontariuszy, pochodzących głównie z miasta i archidiecezji, ale także z niektórych stowarzyszeń mundurowych (rodzaje policji, karabinierzy itp.).

Komitet organizacyjny składa się z 8 instytucji: archidiecezji turyńskiej, miasta, regionu Piemontu, kilku fundacji bankowych, organizacji kulturalnych i salezjanów. Do współpracy zaproszono też różne instytucje wspierające, które dostarczają np. meble, artykuły spożywcze itp.

Abp Nosiglia przypomniał, że przyszłoroczne wystawienie Całunu będzie trzecim [a właściwie drugim] w tym stuleciu: po tym z roku jubileuszowego 2000 i w 2010. Wcześniej Płótno wystawiano jeszcze w latach 1978 i 1998, przy czym to pierwsze było pierwszym po II wojnie światowej. Wcześniej wystawiono je w 1933, w ramach Roku Jubileuszowego z okazji 1900. rocznicy Odkupienia. Wystawienie z 1978 było również pierwszym „duszpasterskim”, tzn. nie związanym z rocznicami Domu Sabaudzkiego (którego własnością był Całun przez kilka wieków), ale wybranym przez papieża i kustosza Całunu ze względów duchowych. Ponadto Całun był wystawiany telewizyjnie: po raz pierwszy w 1983 i ostatnio – 30 marca 2013.

Trzeba też pamiętać o wizytach papieży w kaplicy Całunu. Jan Paweł II pielgrzymował tam 24 maja 1998, a wcześniej – jako kard. Karol Wojtyła odwiedził to miejsce w październiku 1978, gdy udawał się na pamiętne konklawe, które wybrało go na papieża. Poza tym gdy 13 kwietnia 1980 przebywał z wizytą w Turynie, ówczesny kustosz kard. Ballestrero polecił wystawić na krótko Całun po Mszy na placu przed katedrą. Benedykt XVI nawiedził tę relikwię 2 maja 2010. Metropolita Turynu przypomniał, że od 1984 Całun jest własnością Stolicy Apostolskiej, której podarował go książę Hubert II Sabaudzki.

Tagi:
całun turyński

Wiara nie jest teorią

2019-12-04 21:10

Beata Pieczykura

Najcenniejszą i najdroższą pamiątkę chrześcijaństwa, będącą nie do końca jeszcze odkrytą tajemnicą, można było zobaczyć w dniach 1-3 grudnia w parafii św. Barbary w Częstochowie

Beata Pieczykura/Niedziela

– Chciejmy dzisiaj przez wstawiennictwo św. Barbary potwierdzać, że wiara nasza nie jest teorią, wymysłem ludzkim, ale darem żywej więzi z Chrystusem, jedynym odkupicielu człowieka. Prośmy za nasze rodziny, prośmy za wspólnotę Kościoła jako wspólnotę rodzin i dajmy swoją odpowiedź – mówił abp Wacław Depo 4 grudnia, w uroczystość odpustową, w parafii św. Barbary w Częstochowie. Z tej okazji metropolita częstochowski przewodniczył Sumie oraz wygłosił homilię.

Uroczystość poprzedziły rekolekcje adwentowe odbywające w ramach ogólnopolskiej peregrynacji kopii Całunu Turyńskiego po Polsce. Wygłosił je paulista ks. Zbigniew Dudek, kustosz repliki Całunu Turyńskiego w Polsce, pochodzący z parafii św. Barbary, w obecności kopii całunu w skali 1:1. – Wszyscy przeżywali mękę Pana Jezusa, albowiem Całun Turyński to płótno pogrzebowe o wymiarach 436 x 110 cm, w które było zawinięte ciało Jezusa złożone do grobu. Widać na nim odbitą plamę krwi obrazującą mękę i tortury Chrystusa wycierpiane za nasze grzechy – powiedział „Niedzieli” ks. Dudek, który 4 grudnia br. świętował 20 lat głoszenia rekolekcji przed Całunem. Było ich 421, pierwsze odbyły się w Radomsku.

Były to szczególne rekolekcji, podczas których wierni nie tylko słuchali nauk, lecz także zobaczyli ogrom miłości Jezusa. Poznali historię oraz nieznane fakty tego niezwykłego płótna, co pozwala lepiej zrozumieć tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania. Z namaszczeniem dotykali ran Chrystusa i dziękowali za odkupienie. Proboszcz o. Ryszard Dec, paulin, zwrócił uwagę na dużą liczbę uczestników nie tylko z tej parafii z nadzieję, że rekolekcje staną się impulsem do nawrócenia i wdzięczności Bogu za to, że tak bardzo ukochał człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wybory prezydenckie 2020 w USA: katolicy gotowi poprzeć Trumpa?

2019-12-10 18:42

pb (KAI/EWTN) / Waszyngton

Katolicy w USA są otwarci na ponowny wybór Donalda Trumpa na szefa państwa w wyborach prezydenckich, jakie odbędą się w 2020 r. Wynika to z sondażu przeprowadzonego na zlecenie katolickiej telewizji EWTN. Ukazuje on również poczucie zmniejszającej się tolerancji religijnej wśród mieszkańców tego kraju, a także rozczarowanie sposobem, w jaki tamtejsi biskupi radzą sobie z kryzysem związanym z przypadkami wykorzystywania seksualnego w Kościele.

Wikipedia

John Della Volpe z instytutu badania opinii publicznej RealClear Opinion Research tłumaczy, że głosy katolików mają istotne znaczenie w budowaniu wyborczych koalicji. Według niego, „w większości wyborów prezydenckich począwszy od lat 50.” XX w. można było przewiedzieć ich wynik na podstawie tego, jak głosowali katolicy.

W nadchodzących wyborach prezydenckich w 2020 r. 53 proc. katolików nie wyklucza głosowania na Trumpa (34 proc. jest tego pewnych, 10 proc. zapewne tak zrobi, a 9 proc. - być może). Jednocześnie „nigdy” na niego nie zagłosuje 38 proc. katolików, a w przypadku 9 proc. jest to mało prawdopodobne.

Poparcie dla Trumpa wygląda nieco inaczej, gdy zestawi się go z pretendentami do Białego Domu z ramienia Partii Demokratycznej. W zależności od tego, który z nich stanąłby ostatecznie w wyborcze szranki z obecnym szefem państwa, reprezentującym Partię Republikańską, rozkład głosów (według obecnych deklaracji) przedstawiałby się następująco: Joe Biden 52 proc. - Trump 39 proc., Elizabeth Warren 49 proc. - Trump 41 proc., Bernie Sanders 54 proc. - Trump 39 proc., Pete Buttigieg 46 proc. - Trump 41 proc. Oznacza to, że Trump przegrałby wybory z każdym z czterech demokratycznych kandydatów.

Z kolei 70 proc. katolików (28 proc. zdecydowanie, a 42 proc. częściowo) zgodziło się z opinią, że mieszkańcy USA okazują dziś znacznie mniejszą tolerancję religijną. Zdecydowanie odrzuciło taki pogląd 7 proc. katolików, a 18 proc. częściowo; 5 proc. nie miało zdania na ten temat.

Natomiast na pytanie, czy biskupi USA radzą sobie ze skandalem wykorzystywania seksualnego w Kościele, większość katolików (55 proc.) opowiedziała negatywnie (działania hierarchów bardzo się nie podobają 28 proc. respondentów, a 27 proc. - częściowo). Zdecydowanie popiera działania episkopatu w tej dziedzinie 7 proc. katolików, 23 proc. popiera częściowo, a 15 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Ankietowanych zapytano również o ich praktyki religijne. 93 proc. zadeklarowało, że modli się przynajmniej raz w tygodniu, 66 proc. - że wierzy w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii, 56 proc. - że przynajmniej raz w tygodniu uczestniczy w Mszy św., 52 proc. - że spowiada się przynajmniej raz w roku, a 51 proc. - że choć raz w miesiącu odmawia różaniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: papież rozpocznie filipińską nowennę przed Bożym Narodzeniem

2019-12-10 20:49

pb (KAI/cnnphilippines.com) / Watykan

Papież Franciszek odprawi 15 grudnia Mszę św. rozpoczynającą Simbang Gabi - nowennę adwentowych Eucharystii, przygotowujących do świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ta jest żywa na Filipinach od XVII wieku.

Grzegorz Gałązka

Ówcześni rolnicy z powodu prac w polu nie mogli przyjść do kościoła w ciągu dnia, więc zaczęto odprawiać dla nich Msze przed świtem. Do dziś liturgie te sprawowane są między 3.00 a 5.00 nad ranem.

Adwentowe Msze dla Filipińczyków były już w przeszłości odprawiane w bazylice św. Piotra w Watykanie, ale w tym roku po raz pierwszy tej tradycyjnej liturgii będzie przewodniczył papież, wyjaśnił o. Ricky Gente, skalabrynianin, duszpasterz Filipińczyków w Rzymie.

Na Mszy, która rozpocznie się o 16.30 (22.30 na Filipinach) spodziewanych jest 7,5 tys. osób. Koncelebrować ją będzie 150 księży. Obecni będą ambasadorowie Filipin przy Stolicy Apostolskiej Grace Relucio-Princesa i we Włoszech - Domingo Nolasco.

Dziewięć Mszy Simbang Gabi, odprawianych od 16 do 24 grudnia, kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia Mszą, zwaną Misa de Gallo (Mszą Koguta) lub Misa de los Pastores (Mszą Pasterzy).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem