Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W drogę na ŚDM

Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży. W tym wydarzeniu nie może zabraknąć młodych z naszej diecezji. W parafiach trwają zapisy na ŚDM w Krakowie – podkreśla w rozmowie z Joanną Suszko ks. Sylwester Zwolak, dyrektor Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2016, str. 6, 8

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Ks. Sylwester Zwolak, dyrektor Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży

JOANNA SUSZKO: – Od wielu miesięcy w diecezji trwają działania, które mają przygotować młodzież do „Dni w Diecezji”, a po nich do wyjazdu na ŚDM w Krakowie. Dlaczego w ogóle warto tam pojechać?

KS. SYLWESTER ZWOLAK: – Będzie to przede wszystkim możliwość spotkania z Papieżem Franciszkiem. Może to być nasza jedyna okazja, by spotkać się z Ojcem Świętym w Polsce. Osobiście miałem dwie okazje do tego, by być uczestnikiem spotkań z Papieżem. Było to w Krośnie – z Janem Pawłem II i w Krakowie – z Benedyktem XVI. Są to niezapomniane chwile. Wiele wrażeń, wzruszeń, modlitwa. Myślę, że warto ten czas wygospodarować, aby spotkać się z Papieżem na żywo. To jest jeden argument. Drugi to taki, że na to spotkanie przyjeżdża młodzież z całego świata. Byłoby nieładnie, gdyby gospodarze w nim nie uczestniczyli.

– Wiele jest jednak takich opinii wśród ludzi młodych, że z powodu ogromnej ilości uczestników lepiej obejrzeć to wszystko w telewizji, bo wtedy zobaczy się więcej, niż będąc na miejscu.

– Patrząc obiektywnie, to prawda. W telewizji zobaczymy więcej, bo jeżeli główni organizatorzy spodziewają się ok. 2 mln osób, to oczywiste jest, że nie wszyscy będą blisko Ojca Świętego. Ale w tym wszystkim nie o to chodzi. Chodzi o pewną atmosferę tego spotkania, o ducha wspólnej modlitwy, czego nie da nam na pewno telewizja.

– W takim razie co młodzi ludzie powinni zrobić, by poczuć ten klimat i wspólnotowość modlitwy podczas ŚDM? Co przygotowali organizatorzy, jeśli chodzi o wyjazd do Krakowa?

– Można pojechać na jeden z trzech pakietów. Pakiet A obejmuje tydzień pobytu w Krakowie, od 25 lipca do 1 sierpnia. Koszt tego wyjazdu to 690 zł. Niektórzy mówią, że to bardzo dużo, ale jakbyśmy tak sobie przeliczyli, ile młodzi miesięcznie wydają na różne rzeczy, bez których mogliby się obejść, to myślę, że po dwóch, trzech miesiącach mogliby uzbierać podobną sumę. Dlatego to może być nieraz kwestia nieco skromniejszego bytowania przez pewien okres, dzięki czemu można będzie odłożyć nieco na taki wyjazd. Dlaczego pakiet A to najbardziej atrakcyjna opcja? Dlatego, że w tym czasie młodzież będzie uczestniczyła w Festiwalu Młodych, w katechezach, w międzynarodowych spotkaniach, zarówno na Błoniach krakowskich, jak i później (w sobotę) w Brzegach k. Wieliczki na tzw. Campusie Misericordiae, gdzie będzie główne spotkanie z Papieżem. Pakiet A jest najbardziej ubogacony i myślę, że warto z tego pakietu skorzystać. Drugi, pakiet B, obowiązuje od 29 lipca do 1 sierpnia. Koszt tego wyjazdu to 310 zł + 10 €. Krótszy pobyt wiąże się z ograniczeniem dostępu do wydarzeń zaplanowanych przez organizatorów. Najbardziej okrojony pobyt na ŚDM to pakiet C, od 30 do 31 lipca, czyli przyjazd tylko na czuwanie i spotkanie z Papieżem. Koszt pakietu to 150 zł + 10 €. Do wszystkich tych pakietów należy jeszcze doliczyć koszty przejazdu. Zachęcam do tego, by skorzystać z tej możliwości spotkania z Ojcem Świętym i młodzieżą z całego świata.

– Myślę jednak, że w naszej diecezji znajdzie się jednak część młodzieży, dla której koszt pakietów wciąż jest zbyt duży. Warto dlatego w tym miejscu zaznaczyć, że Diecezjalne Centrum ŚDM wychodzi naprzeciw trudnościom finansowym ludzi młodych. Jest taka możliwość, by młodzi sami znaleźli sobie sponsorów wyjazdu.

– Z pewnością nasze biuro pomocą obejmie wyjazd aktywnie działających wolontariuszy ŚDM, ale z naszej propozycji może skorzystać także młodzież spoza wolontariatu, która chciałaby pojechać, a względy finansowe są przeszkodą. Przygotowaliśmy „Bilety do Krakowa”. Są to bilety – cegiełki o różnych nominałach. Te bilety można od nas pobrać i ofiarować je komuś, kto będzie gotowy za taki bilet zapłacić kwotę, która znajduje się na bilecie. Mamy przygotowane bilety 50, 100, 150 i 200 złotowe. Młody człowiek może kogoś poprosić o złożenie takiej ofiary. W zamian za to otrzyma taką cegiełkę na pamiątkę, a w intencji ofiarodawców księża zobowiązali się odprawiać Msze św. podczas ŚDM. Tego typu inicjatywa może bardzo pomóc ludziom młodym. Po takie bilety należy zgłaszać się do rejonowych księży koordynatorów ŚDM.

– Jak w praktyce wyglądają zapisy? Gdzie młody człowiek powinien zgłosić chęć wyjazdu?

– Wypadałoby się zwrócić do swoich duszpasterzy w parafii: księdza wikariusza lub proboszcza. Księża w parafii albo sami organizują taki wyjazd, albo ewentualnie przekierują do księdza, który w danym dekanacie jest za wyjazd odpowiedzialny. Trzeba się zapisać, a ksiądz organizujący wyjazd na ŚDM dopełni informacji o wszystkich kwestiach formalnych. Najważniejszym zadaniem młodego człowieka jest zgłoszenie się do swojego księdza, a on pokieruje dalej.

– Do kiedy należy to zrobić?

– Ogłosiliśmy, że zapisy w naszej diecezji powinny zostać zamknięte do końca marca. Dlaczego tak szybko? Im szybciej się zapiszemy i zgłosimy, tym większą mamy szansę na lepsze miejsca noclegowe, lepsze możliwości dojazdu do miejsc oficjalnych wydarzeń. Upływający czas gra na naszą niekorzyść.

– Jeszcze raz zachęćmy do zapisów…

– Bardzo serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Jest to może jedyna szansa, by spotkać się z Papieżem w naszym kraju. Wykorzystajcie tę szansę, by może te wakacje przeżyć inaczej niż do tej pory i spotkać się z młodzieżą całego świata w pięknej atmosferze modlitwy, jedności i wspólnoty na Błoniach krakowskich, a później na Campus Misericordiae.

– Pytajcie o wyjazd w swoich parafiach. Więcej szczegółów znajdziecie także na stronie www.sdm.zamojskolubaczowska.pl w zakładce „Wyjazd na ŚDM”.

2016-03-22 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda do bp. Suchodolskiego: dziękuję za organizację ŚDM

[ TEMATY ]

prezydent

ŚDM w Krakowie

ŚDM

Krzysztof Sitkowski/KPRP/prezydent.pl

Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście do bp. Grzegorza Suchodolskiego.

W imieniu głowy państwa list ten odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta min. Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w uroczystości święceń biskupich w Siedlcach. W swoim liście Andrzej Duda zwrócił uwagę na aktualność motta, jakie wybrał dla siebie bp Grzegorz Suchodolski, nawiązując do słów Jana Pawła II skierowanych do młodzieży.

"Rozpoczyna ksiądz biskup swoją nową misję w dniu poświęconym Najświętszej Maryi Pannie Matce Kościoła, a zarazem w okolicznościach wyjątkowych: kiedy trwają Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej, a także gdy nasz kraj zmaga się z nieznanym dotąd zagrożeniem: epidemią koronawirusa. W tym czasie – pełnym wielu wyzwań – niezwykłej aktualności nabiera przyjęte przez Ekscelencję zawołanie: Głosić Jezusa Chrystusa" - napisał Andrzej Duda.

Wyraził przekonanie, że dotychczasowe doświadczenie bp. Suchodolskiego, zwłaszcza dotyczące pracy z młodzieżą i świeckimi, pomoże mu w nowej posłudze dla Kościoła w diecezji siedleckiej. Podziękował też za jego wkład w organizowanie udziału młodzieży w wielu edycjach Światowych Dni Młodzieży.

"Pragnę podziękować Ekscelencji za wkład w organizację kolejnych, na przestrzeni dwudziestu lat, Światowych Dni Młodzieży, a szczególnie za ich przygotowanie w Krakowie w 2016 roku. Ufam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu duchowym Polski ostatnich lat będzie nadal wydawać dobre owoce dla naszych rodaków i całego Kościoła powszechnego" - podkreślił prezydent.

Święcenia biskupie ks. Grzegorza Suchodolskiego odbyły się 1 czerwca w katedrze w Siedlcach. Głównym konsekratorem był ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i pochodzący z diecezji siedleckiej ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

CZYTAJ DALEJ

Wejście na Jasną Górę i spotkanie z Prezydentem

2020-07-13 22:17

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Rolników

Archiwum ks. Pawła Mydłowskiego

Ks. Paweł Mydłowski na Jasnej Górze spotkał się z Prezydentem Andrzejem Dudą

Na Jasną Górę weszła dzisiaj Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Grupa 40 pątników wraz z ks. Pawłem Mydłowskim pokonała symboliczny 5-kilometrowy etap, by pokłonić się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej.

- Wychodziliśmy o 11.00 na początku Alei Najświętszej Maryi Panny. Dzisiaj zrobiliśmy ok. 5 km. Pielgrzymowało ze mną ok. 40 osób z naszej diecezji - mówi ks. Paweł Mydłowski, przewodnik Pieszej Pielgrzymki Duszpasterstwa Rolników.

O 12.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu odbyła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy.

Ks. Mydłowski, pomimo ograniczeń związanych z pandemią, pozytywnie podsumowuje tegoroczną Pieszą Pielgrzymkę Rolników.

- Nie spodziewałem się, że będzie uczestniczyło tylu ludzi w tych trzech jednodniowych i dzisiejszym etapach. Na dzisiejsze czasy to jest naprawdę dobry wynik. Trzeba się cieszyć z każdego pielgrzyma - mówi ks. Paweł Mydłowski. - Jednak pozostaje pewien niedosyt, człowiek chciałby dalej pielgrzymować, a jednak nie mógł - dodaje.

W tym roku pielgrzymi modlili się za rolników, o nowe powołania kapłańskie, ustanie pandemii, w intencji Ojczyzny, a także o wybór dobrego prezydenta. Toteż miłym zaskoczeniem było dzisiejsze spotkanie ks. Pawła Mydłowskiego, który poprowadził dzisiejszy Apel Jasnogórski, z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, który na Jasnej Górze dziękował za zwycięstwo we wczorajszej drugiej turze wyborów prezydenckich.

- Miałem osobistą radość uścisnąć przed Apelem ręce Prezydentowi, pogratulować i zapewnić o modlitwie, bo nie ukrywam, że modliliśmy się o wybór dobrego prezydenta, z  wartościami, który będzie chronił rodzinę i który będzie dawał dobry przykład. A to było widać też na Apelu, że Pan Prezydent wyciągnął swój różaniec i na nim się modlił, więc to jest też taki przykład wiary Prezydenta - mówi ks. Paweł Mydłowski. - Jak Pan Prezydent wszedł do Kaplicy, to ludzie od razu zaklaskali, co też jest odpowiedzią, że się cieszymy z tego wyboru.


CZYTAJ DALEJ

Zgwałcone, pobite i okradzione zakonnice w Ugandzie

2020-07-14 18:28

[ TEMATY ]

przemoc

zakonnica

Afryka

zakonnice

Archiwum autora

Nieznani sprawcy dokonali bestialskiego napadu na klasztor sióstr Córek Maryi (Bannabikira) niedaleko stolicy Ugandy, Kampali. Pobili i zgwałcili niektóre z 50 zakonnic, a także zabrali pieniądze i cenniejsze przedmioty takie jak zegarki, laptopy i telefony.

Na teren klasztoru bandyci dostali się przeskakując ogrodzenie. Udało im się odłączyć kamery ochrony i zniszczyć twarde dyski, na których przechowywane były nagrania. Następnie szli od pokoju do pokoju, żądając pieniędzy i kosztowności.

„Nie miałyśmy szans obrony, wszystkie spałyśmy, kiedy się pojawili. Żądali pieniędzy. Wściekali się i bili nas, gdy mówiłyśmy, że prawie niczego nie mamy” – opowiada jedna z ofiar, s. Sylivia Namulondo.

Na atak zareagował prezydent Ugandy. Yoweri Museveni zlecił służbom porządkowym wszczęcie dokładnego śledztwa, aby ustalić, kto stał za brutalnym napadem. Policja dzień i noc pilnuje klasztoru, aby zapobiec przyszłym atakom.

Siostry Córki Maryi prowadzą w Ugandzie szkoły, gospodarstwo mleczarskie, fabrykę świec, piekarnię i stawy rybne. Produkują również szaty liturgiczne. Są pierwszym żeńskim zgromadzeniem zakonnym, jakie powstało w tym kraju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję