Reklama

Homilia

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

2016-03-29 14:04

Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski
Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 37

Adam bujak/"Słowo Boże z Łagiewnik"/Biały Kruk

Miłosierdzie Boga znajduje szczególny wyraz w życiu Jego wyznawców. Pierwsi chrześcijanie, poruszeni blaskiem zmartwychwstania Jezusa, różnili się od innych, również od tych żydowskich rodaków, którzy wyznając wiarę w Boga, nie podzielali wiary w Jezusa Chrystusa. Przykład życia chrześcijan, naznaczonego miłością, pociągał innych i stale powiększał liczbę wierzących. Od początku uznawano też pierwszeństwo Piotra. Dokonując uzdrowień i pokonując moce zła, urzeczywistniał skuteczność miłosierdzia, tak wyraziście obecną w życiu i działalności Jezusa Chrystusa.

Wizja, którą św. Jan przeżył na wyspie Patmos, wpisuje się w nurt działalności prorockiej, o której wiele razy opowiada Stary Testament. Apostoł, jak niegdyś prorocy, doznał zachwycenia, a miało to miejsce w „dzień Pański”, czyli w niedzielę. Właśnie niedziela to wyjątkowy czas w tygodniu, naznaczony bliskością Jezusa Chrystusa, która udziela się nam w Eucharystii. Znaczenie wizji, którą przeżył „współuczestnik w ucisku i królestwie, i wytrwałości w Jezusie”, jest klarowne: „Przestań się lękać!”. Wszystkie obietnice mesjańskie i zapowiedzi nowego życia się spełniły. Chrystus zapewnia: „Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków i mam klucze śmierci i Otchłani”. Boże Miłosierdzie nie ogranicza się do doczesności ani się w niej nie zamyka, lecz otwiera perspektywy wieczności.

Wiara w Zmartwychwstałego i dokonane przez Niego dzieło zbawienia nie przychodzi łatwo. Są tacy, którzy – jak Tomasz – potrzebują i szukają jej potwierdzenia. Wiedząc o ukrzyżowaniu Jezusa, chce, by świadectwo powstania z martwych było połączone z realiami ukrzyżowania. Postuluje, by wiara miała mocne oparcie w tym, czego z całkowitą pewnością może doświadczyć. Zmartwychwstały Pan wyszedł naprzeciw temu oczekiwaniu: „Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”. Tomasz dłużej się nie wzbraniał, złożył wyznanie, które powtarzamy po Przeistoczeniu podczas Mszy św.: „Pan mój i Bóg mój”.

Często wydaje nam się, że pokolenie uczniów Jezusa i Jego pierwszych wyznawców było bardziej uprzywilejowane niż my. Jest w tym dużo prawdy, ale to wcale nie znaczy, że ich sytuacja była łatwiejsza. Znając historycznego Jezusa, musieli odważyć się na przejście do wyznawania Go jako Mesjasza i Syna Bożego. Nasza droga wiary jest odwrotna: najpierw wyznajemy Jego godność mesjańską i Boską, a następnie dociekamy Jego człowieczeństwa, o którym mowa na kartach Ewangelii. Lecz w jednym i drugim przypadku rozstrzygające jest zmartwychwstanie. To w nim najpełniej znajduje wyraz Boże Miłosierdzie, ono też stanowi zadatek i gwarancję naszego zmartwychwstania oraz życia wiecznego. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego razem z psalmistą radośnie dziękujemy Panu, bo jest miłosierny.

Reklama

Wybuch gazu w domu jednorodzinnym w Szczyrku

2019-12-05 06:23

wpolityce.pl

Dotychczas odnaleziono ciała 8 osób. Przed godz. 2 w nocy ratownicy spod gruzów domu w Szczyrku wyciągnęli dwa ciała, kobiety i dziecka. O godz. 4.30 znaleziono kolejne dwa ciała. Nawet osiem osób, w tym dzieci, mogło przebywać w budynku, który zawalił się w Szczyrku w wyniku wybuchu gazu - poinformowała rzecznik bielskiej straży pożarnej Patrycja Pokrzywa.

TVP Info

"Proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły wskutek wybuchu gazu w Szczyrku, oraz w intencji ich rodzin i bliskich. Wyrazem solidarności niech będzie nasze duchowe wsparcie" - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.Informacje o liczbie mieszkańców mamy od osoby, która mieszkała w zawalonym budynku. W chwili wybuchu była w pracy — powiedziała Pokrzywa.

Na miejscu pracuje prawie 100 strażaków; szukamy ośmiu osób, oczywiście żywych — mówił śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski

Rzecznik dodała, że budynek jest całkiem zawalony. Gdzieniegdzie są zarzewia ognia. Trwa dogaszanie i odgruzowywanie. Dojechała już grupa poszukiwawcza z Jastrzębia-Zdroju z psami ratowniczymi — poinformowała.

Do wybuchu doszło przed godziną 19. Na miejscu w akcji ratunkowej uczestniczy 12 zastępów strażaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: eksperci katoliccy przestrzegają przed separatyzmem baskijskim

2019-12-05 20:28

mz (KAI/AyO) / Madryt

Separatyzm baskijski w dalszym ciągu podsyca nienawiść w Hiszpanii – uważają eksperci z uniwersytetów katolickich w tym kraju. Podczas konferencji zorganizowane na uniwersytecie katolickim w Walencji wskazali, że dzieje się tam pomimo faktu, iż 4 maja 2018 r. w trakcie zorganizowanej we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains uroczystości władze baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oficjalnie ją rozwiązały.

wikipedia

Zdaniem uczestników spotkania utrzymującej się nienawiści w Kraju Basków sprzyja regularne wychwalanie przez separatystów działań ETA, która zabiła łącznie 539 osób.

Tylko w tym roku do prokuratury generalnej w Madrycie wpłynęło kilka skarg na tego rodzaju postawy ekstremistów baskijskich, podejmujących z honorami bojowników ETA wychodzących na wolność. Jeden z takich wniosków złożył rząd Pedro Sancheza.

Główne zadanie w swoich 60-letnich działaniach zbrojnych ETA widziała w utworzeniu niezależnego państwa Basków na pograniczu północn0-zachodniej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Mimo samorozwiązania się organizacji władze w Madrycie twierdzą, że pociągną do odpowiedzialności wszystkich ukrywających się przed wymiarem ścigania baskijskich terrorystów.

Z szacunków hiszpańskich służb specjalnych wynika, że policja poszukuje nadal co najmniej 50 baskijskich separatystów. Jedynie około dziesięciu z nich mieszka w Hiszpanii. Pozostali ukrywają się głównie w Ameryce Łacińskiej.

Według Pedra Ontoso, historyka ETA, tamtejszych separatystów przez wiele lat popierało wielu duchownych baskijskich, chociaż episkopat hiszpański jednoznacznie potępiał te działania. W wydanej w maju 2019 r. książce “Z Biblią i parabellum” Ontoso wymienił przypadki współpracy baskijskich duchownych z bojownikami ETA. Wskazał, że niektóre zamachy, w tym pierwszy z 2 sierpnia 1968, terroryści zaplanowali w budynkach należących do miejscowych parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem