Reklama

Homilia

Dziękujcie Panu, bo jest miłosierny

Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 37

Adam bujak/"Słowo Boże z Łagiewnik"/Biały Kruk

Miłosierdzie Boga znajduje szczególny wyraz w życiu Jego wyznawców. Pierwsi chrześcijanie, poruszeni blaskiem zmartwychwstania Jezusa, różnili się od innych, również od tych żydowskich rodaków, którzy wyznając wiarę w Boga, nie podzielali wiary w Jezusa Chrystusa. Przykład życia chrześcijan, naznaczonego miłością, pociągał innych i stale powiększał liczbę wierzących. Od początku uznawano też pierwszeństwo Piotra. Dokonując uzdrowień i pokonując moce zła, urzeczywistniał skuteczność miłosierdzia, tak wyraziście obecną w życiu i działalności Jezusa Chrystusa.

Wizja, którą św. Jan przeżył na wyspie Patmos, wpisuje się w nurt działalności prorockiej, o której wiele razy opowiada Stary Testament. Apostoł, jak niegdyś prorocy, doznał zachwycenia, a miało to miejsce w „dzień Pański”, czyli w niedzielę. Właśnie niedziela to wyjątkowy czas w tygodniu, naznaczony bliskością Jezusa Chrystusa, która udziela się nam w Eucharystii. Znaczenie wizji, którą przeżył „współuczestnik w ucisku i królestwie, i wytrwałości w Jezusie”, jest klarowne: „Przestań się lękać!”. Wszystkie obietnice mesjańskie i zapowiedzi nowego życia się spełniły. Chrystus zapewnia: „Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków i mam klucze śmierci i Otchłani”. Boże Miłosierdzie nie ogranicza się do doczesności ani się w niej nie zamyka, lecz otwiera perspektywy wieczności.

Wiara w Zmartwychwstałego i dokonane przez Niego dzieło zbawienia nie przychodzi łatwo. Są tacy, którzy – jak Tomasz – potrzebują i szukają jej potwierdzenia. Wiedząc o ukrzyżowaniu Jezusa, chce, by świadectwo powstania z martwych było połączone z realiami ukrzyżowania. Postuluje, by wiara miała mocne oparcie w tym, czego z całkowitą pewnością może doświadczyć. Zmartwychwstały Pan wyszedł naprzeciw temu oczekiwaniu: „Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym”. Tomasz dłużej się nie wzbraniał, złożył wyznanie, które powtarzamy po Przeistoczeniu podczas Mszy św.: „Pan mój i Bóg mój”.

Często wydaje nam się, że pokolenie uczniów Jezusa i Jego pierwszych wyznawców było bardziej uprzywilejowane niż my. Jest w tym dużo prawdy, ale to wcale nie znaczy, że ich sytuacja była łatwiejsza. Znając historycznego Jezusa, musieli odważyć się na przejście do wyznawania Go jako Mesjasza i Syna Bożego. Nasza droga wiary jest odwrotna: najpierw wyznajemy Jego godność mesjańską i Boską, a następnie dociekamy Jego człowieczeństwa, o którym mowa na kartach Ewangelii. Lecz w jednym i drugim przypadku rozstrzygające jest zmartwychwstanie. To w nim najpełniej znajduje wyraz Boże Miłosierdzie, ono też stanowi zadatek i gwarancję naszego zmartwychwstania oraz życia wiecznego. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego razem z psalmistą radośnie dziękujemy Panu, bo jest miłosierny.

2016-03-29 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Owocem Miłości jest Pokój, który otrzymujemy od Boga

2021-09-20 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W dniu wczorajszym w Kościołach Jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne. W Bazylice Archikatedralnej oprawę muzyczną zapewnia Wspólnota Chemin Neuf, a słowo wygłosił ojciec Peter – duchowny z Czech. Niedzielny Eucharystia była także okazją do dziękczynienia za wspólną służbę i zaangażowanie w Arenę Młodych. Młodzi zebrali się by podziękować Bogu i sobie nawzajem za czas przygotowań i spotkanie na żużlu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję