Reklama

Dzieci – dorosłym

Niedziela legnicka 14/2016, str. 7

Świąteczne koszyczki pełne zdobionych jajek, zajączki z filcu czy kurczaki zrobione ze starych żarówek oraz mnóstwo ciasta – te wszystkie ozdoby wielkanocne zostały własnoręcznie wykonane przez dzieci. Dary przywiozły dzieci ze Szkolnego Koła Caritas w Zbylutowie, które 18 marca odwiedziły Legnicę. Od wielu już lat uczniowie odwiedzają Legnicką Kurię Biskupią i Ośrodek Opiekuńczo-Leczniczy „Samarytanin”. – To głównie z myślą o podopiecznych „Samarytanina” powstały te wszystkie prezenty – mówi katechetka Elżbieta Wojtala. – Nasze przyjazdy traktujemy jako odwiedziny kogoś bliskiego. Dzieci wraz z rodzicami już kilka miesięcy wcześniej planują, jakie ozdoby i upominki mają być wykonane – mówi. – Odwiedziny w Legnicy można traktować jako szczególny rodzaj katechezy w praktyce. Na katechezie uczymy o miłosierdziu, trosce o bliźnich. Zwłaszcza w tym roku – Roku Świętym Miłosierdzia, chcemy, aby teorię wcielać w życie. Widzimy, jak dzieci się zmieniają, stają się bardziej wrażliwe na potrzeby bliźnich, zwłaszcza starszych i chorych. Pocieszające jest to, że dzieci nie myślą tylko o sobie, ale również o drugim człowieku – dodaje.

Reklama

Zanim młodzi goście spotykają się z podopiecznymi „Samarytanina”, odwiedzają księży biskupów. Tak było i tym razem. Dzieci złożyły życzenia bp. Zbigniewowi Kiernikowskiemu i bp. Markowi Mendykowi. Wyjątkowe spotkanie odbyło się w seminarium duchownym. Dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Jarosław Kowalczyk zaprosił wszystkich na ćwiczenia z katechetyki, które prowadził z klerykami V roku. Dzieci mogły zobaczyć, jak przygotowują się do pracy duszpasterskiej przyszli księża. Był wspólny śpiew oraz zabawy animowane. – Każde spotkanie z dziećmi czy młodzieżą w ramach przygotowania do przyszłej pracy duszpasterskiej jest cennym doświadczeniem. Tak było i tym razem – powiedział ks. Kowalczyk.

Po wizycie w Legnickiej Kurii Biskupiej i seminarium dzieci pojechały do ośrodka „Samarytanin”. Spotkały się z pacjentami w sali rekreacyjnej, odwiedziły również pacjentów leżących. Złożyły świąteczne życzenia oraz wręczyły prezenty, które specjalnie przygotowały na tę okazję. Odwiedziny dzieci ze Zbylutowa za każdym razem wnoszą wiele radości i uśmiechu.

2016-03-30 12:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Być wiernym i dać świadectwo" - odpust ku czci św. Michała Archanioła w Tyńcu n. Ślezą

2020-09-27 17:18

ks. Łukasz Romańczuk

Kościół w Tyńcu n. Ślęzą

Kościół w Tyńcu n. Ślęzą

Dziś w Tyńcu nad Ślęzą odbył się odpust ku czci św. Michała Archanioła. Była to też dobra okazja, aby promować Tygodnik Katolicki “Niedziela” w tej wspólnocie parafialnej.

Wiele parafii naszej Archidiecezji nosi tytuł św. Michała Archanioła. Zresztą w wielu wspólnotach na zakończenie Eucharystii prosi się o wstawiennictwo i opiekę tego świętego Archanioła. Uroczystości odpustowe mają być także przypomnieniem, jak można naśladować patrona, który przypisany jest danej parafii.

- Przychodzimy dziś, aby przyglądać się św. Michałowi Archaniołowi i zastanowić się, jak możemy go naśladować w drodze do Nieba - mówił na początku Mszy św., ks. Łukasz Romańczuk.

Podczas homilii kaznodzieja zwrócił uwagę na osobę Natanaela, bohatera Ewangelii, czytanej z racji święta św. Archaniołów.

- Natanael poszedł zobaczyć Jezusa za namową Filipa. Nie musiał tego robić, ale zaufał słowu, które usłyszał i poszedł sprawdzić - zaznaczył.

Spotkanie z Jezusem sprawiło, że został on Apostołem Jezusa i w ostatecznej próbie oddał życie za Chrystusa.

- Ale co ma wspólnego Natanael (Apostoł Bartłomiej) z naszym patronem, św. Michałem Archaniołem? - pytał ks. Łukasz.

Porównując te dwie postacie, kaznodzieja zauważył, że jeden jak i drugi swoją postawą przeciwstawił się pysze, okazał wierność oraz dał pewnego rodzaju świadectwo Prawdzie.

Na zakończenie Eucharystii odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem. Podczas Sumy odpustowej śpiewał chór parafialny, który oprócz pieśni ku czci św. Michała Archanioła zaśpiewali m.in. Kyrie z Mszy VIII (De Angelis).

W ramach ogłoszeń parafialnych ks. Łukasz opowiedział o “Niedzieli” zachęcając do lektury prasy katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Watykanista: kard. Pell dotrze do Rzymu w środę

2020-09-28 14:37

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Pell

Ks. Cezary Chwilczyński

Posiedziano mi właśnie, że kard. Pell wyleci z Australii we wtorek, 29-go września, a przyleci do Rzymu w środę 30 września – napisał na komunikatorze Twitter znany amerykański watykanista, Edward Petnin.

Jak podaje wielu dziennikarzy, Ojciec Święty wezwał 79-letniego byłego prefekta Sekretariatu do spraw Gospodarki, kard. George’a Pell’a do Rzymu. Ma on doradzać papieżowi w sprawach związanych z niejasnościami wokół operacji finansowych prowadzonych przez watykański Sekretariat Stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję