Reklama

Absolwent Roku 2015 Politechniki Częstochowskiej

Mamy wyjątkową okazję, by bliżej przedstawić Czytelnikom „Niedzieli” naszego watykańskiego współpracownika – Włodzimierza Rędziocha, który od 25 lat systematycznie publikuje na łamach „Niedzieli” wywiady z najwyższymi hierarchami Kościoła, relacje z watykańskich uroczystości i reportaże z ciekawych miejsc we Włoszech

Niedziela Ogólnopolska 16/2016, str. 56

Marian Sztajner

Okazją do bliższego poznania rzymskiego korespondenta „Niedzieli” jest nadanie mu tytułu Absolwenta Ambasadora Politechniki Częstochowskiej 2015. Uroczyste ogłoszenie nazwisk laureatów i wręczenie statuetek odbyło się 8 kwietnia br. podczas gali w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie.

Tegoroczny Absolwent Ambasador – Włodzimierz Rędzioch ukończył Wydział Elektryczny PCz w 1974 r. Od 1980 r. mieszka we Włoszech. Dziękując za nadanie mu tytułu, przyznał, że długo zastanawiał się nad decyzją o wyjeździe z Polski. Można go jednak zaliczyć do licznego grona osób, na których życie w sposób zdecydowany wpłynął Jan Paweł II, na decyzji o wyjeździe zaważyły bowiem ostatecznie słowa nieżyjącego już ks. prał. Ksawerego Sokołowskiego, który powiedział: – Wiedz, że historia Polski dzieje się teraz także tutaj, w Watykanie.

Włodzimierz Rędzioch początkowo pracował w Centrum dla Pielgrzymów Polskich „Corda Cordi” w Rzymie. – Polacy zaczęli przyjeżdżać na spotkania z Janem Pawłem II, nic nie wiedząc o Watykanie – wspominał. – Pomagaliśmy im odkrywać to wielkie dziedzictwo i wielkie bogactwo, jakim jest Rzym i Watykan.

Reklama

We współpracy ze znanym artystą fotografikiem Adamem Bujakiem Włodzimierz Rędzioch wydał kilka albumów o Watykanie i Castel Gandolfo. Przez 32 lata pracował w watykańskim dzienniku „L’Osservatore Romano”, natomiast stałą współpracę z „Niedzielą” podjął w 1990 r. Podczas uroczystości podkreślił: – Przez wszystkie lata spędzone poza Częstochową nie wykonywałem co prawda swojej profesji, ale nigdy nie zdradziłem mojej uczelni. W każdej sytuacji podkreślam, że jestem absolwentem Politechniki Częstochowskiej. Dzięki „Niedzieli”, będąc tak daleko od Częstochowy, jestem w jakiś sposób obecny w moim rodzinnym mieście. Mam nadzieję, że mieszkając 1600 km od tego miejsca, będę nadal godnie reprezentował moje miasto i moją uczelnię.

Tegoroczni laureaci tytułu Absolwenta Roku to: Mariusz Puto – prezes Zarządu Grupy SGP zrzeszającej spółki w 10 krajach, który otrzymał złotą statuetkę; Maciej Orzechowski – laureat srebrnej statuetki, który pracował w kilku firmach jako informatyk, a od 2013 r. jest właścicielem firmy Konsulting IT oraz prezesem zarządu firmy mPay; odznaczony statuetką brązową Zbisław Janikowski – inżynier włókiennik, który po przejściu na emeryturę zajął się publicystyką i twórczością pisarską. Do tej pory wydał 20 książek, współpracował też z lokalnymi redakcjami oraz z Radiem Jasna Góra i Radiem Fiat.

Tradycja nadawania tytułu Absolwenta Roku oraz Absolwenta Ambasadora narodziła się na Politechnice Częstochowskiej przed 15 laty, zainicjowało ją i konsekwentnie kontynuuje Stowarzyszenie Wychowanków Politechniki Częstochowskiej. Kandydatów do nagrody, którzy po ukończeniu studiów na PCz osiągnęli spektakularny zawodowy sukces, mogą zgłaszać studenci, absolwenci i pracownicy uczelni. Z grona zgłoszonych Kapituła nominuje 10 osób, a następnie w tajnym głosowaniu wybiera laureatów. Tytuł Absolwenta Ambasadora jest szczególnie zaszczytny, ponieważ nie jest nadawany co roku. Na 15 dotychczasowych edycji przyznano go dziewięciokrotnie.

Reklama

Prof. Maria Nowicka-Skowron – rektor Politechniki Częstochowskiej pogratulowała laureatom i wszystkim nominowanym oraz podziękowała za umacnianie prestiżu uczelni w kraju i za granicą. Podkreśliła, że nadanie tytułu Absolwenta Roku oraz Absolwenta Ambasadora jest dużym wyróżnieniem. Tytuły te otrzymują bowiem osoby wybrane z grona blisko 77 tys. absolwentów, których wykształciła uczelnia.

W części artystycznej wystąpił Częstochowski Teatr Tańca ze spektaklem „Orfeusz” w reżyserii Włodzimierza Kucy.

2016-04-13 08:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

2020-08-07 16:27

[ TEMATY ]

zmarły

Tarnów

Portal Diecezjii Tarnowskiej

Ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz, były pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Pełnił m.in. obowiązki ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej. Był cenionym wykładowcą, autorem wielu książek i artykułów oraz promotorem prac naukowych. Miał 56 lat.

Msza święta pogrzebowa w kaplicy cmentarnej pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na cmentarzu w Szczucinie zostanie odprawiona w poniedziałek (10 sierpnia) o godz. 14.00, po której ciało Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz urodził się 2 września 1963 roku w Dąbrowie Tarnowskiej. Pochodził z parafii Szczucin. Egzamin dojrzałości złożył w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie w 1982 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Jerzego Ablewicza w dniu 12 czerwca 1988 roku w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Limanowa – Matki Boskiej Bolesnej (od 28 lipca 1988 roku do 20 czerwca 1991 roku) oraz Tarnów – Miłosierdzia Bożego (od 21 czerwca 1991 roku do 29 czerwca 1992). W latach 1992-1995 podjął studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie (Hiszpania), które uwieńczył doktoratem w 1995 roku.

W dniu 1 lutego 1996 roku został mianowany sekretarzem naukowym Biskupa Tarnowskiego Józefa Życieńskiego. Z dniem 10 marca 1997 roku otrzymał nominację na urząd Delegata do spraw Ekumenizmu w Diecezji Tarnowskiej. Ponadto sprawował obowiązki prefekta oraz ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, wicedyrektora Biblioteki Seminaryjnej, członka Diecezjalnej Komisji Kaznodziejskiej oraz cenzora do oceny ksiąg treści religijnej. Pełnił także obowiązki ojca duchownego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie (w latach 2001-2002) oraz kierownika administracyjnego Katolickiego Ośrodka Studiów Społecznych w Lipnicy Murowanej (w latach 2002-2003). Z dniem 26 sierpnia 2003 roku podjął posługę egzorcysty, którą pełnił do 2013 roku. Dekretem z dnia 1 grudnia 2019 roku został mianowany członkiem Komisji Teologicznej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Od 1996 roku był związany z Instytutem Teologicznym w Tarnowie jako opiekun roku w studium dla świeckich. W 1999 roku został mianowany adiunktem Instytutu Teologicznego w Tarnowie. Był wykładowcą na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a ponadto wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kamieniecko-Podolskiej na Ukrainie.

21 stycznia 2004 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych w zakresie teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z dniem 1 lutego 2008 roku objął stanowisko profesora nadzwyczajnego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Ponadto 1 listopada 2015 roku uzyskał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Był autorem wielu książek i artykułów naukowych oraz promotorem prac naukowych.

Za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 27 marca 1997 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w dniu 9 sierpnia 2014 roku został obdarzony godnością Kanonika Gremialnego Kapituły Kolegiackiej św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszkański kościół w Kalwarii Pacławskiej bazyliką mniejszą

2020-08-10 18:41

[ TEMATY ]

franciszkanie

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Decyzją Watykanu kościół w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, gdzie znajduje się Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Dekret zostanie uroczyście ogłoszony podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego 13 sierpnia o godz. 18.00.

Tytuł honorowy bazyliki mniejszej (basilica minor) jest nadawany przez papieża świątyniom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. „Jerozolima Wschodu”, jak mówią jedni, czy „Jasna Góra Podkarpacia”, jak mówią drudzy, czekała na ten moment blisko cztery wieki.

Po mszy św. zostanie po raz pierwszy wykonane oratorium „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów, które skomponował Andrzej Głowienka, twórca form sakralnych, pierwszy polski tenor śpiewający w Teatro alla Scala w Mediolanie, wykładowca w Pontificio Istituto Ambrosiano di Musica Sacra w Mediolanie. On też jest autorem libretta.

Wśród wykonawców zobaczymy i usłyszymy również Justynę Reczeniedi, solistkę Polskiej Opery Królewskiej oraz Massimo Pagano, śpiewaka Opery – Teatro alla Scala w Mediolanie oraz Sanocki Chór kameralny, Podkarpacką Orkiestrę Kameralną i muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu pod batuta Elżbiety Przystasz.

Utwór ku czci św. Jana Pawła II, który niegdyś pielgrzymował do Kalwarii Pacławskiej, powstał z okazji przypadających w tym roku jego 100. urodzin. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie to będzie transmitowane przez TVP3.

Franciszkański kompleks klasztorny w Kalwarii Pacławskiej powstał na wzgórzu Karpat Wschodnich w XVII w. z inicjatywy kasztelana, wojewody, pisarza i historyka Andrzeja Maksymiliana Fredry, a odnowiony został w XVIII w. przez szlachcica Szczepana Józefa Dwernickiego, uznawanego za drugiego fundatora Kalwarii.

Wokół bazyliki i klasztoru, pośród łąk i lasów rozsianych jest ponad 40 kaplic, w większości wchodzących w skład Drogi Krzyżowej, Dróżek Pana Jezusa, Dróżek Matki Bożej, Dróżek Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W bazylice odbiera cześć słynący cudami obraz Matki Bożej, który przywędrował do Kalwarii z Kamieńca Podolskiego. To przed nim niegdyś modlili się między innymi hetman Stanisław Żółkiewski, król Jan Kazimierz czy król Jan III Sobieski.

Kalwaria Pacławska to nie tylko miejsce pielgrzymkowe, ale również wypoczynkowe, z parkiem krajobrazowym, rezerwatem przyrody i ścieżką edukacyjno-historyczno-przyrodniczą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję