Reklama

Świat

Kard. Marx liczy na apel o pokój i pojednanie w Europie

Przed mającą się odbyć 25 listopada wizytą papieża Franciszka w siedzibie Rady Europy w Strasburgu kard. Reinhard Marx liczy na papieskie słowa wzywające do pokoju i pojednania w Europie. „Ojciec Święty musi zabrać głos także wobec wojny, która toczy się na naszym kontynencie”, stwierdził arcybiskup Monachium i przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

[ TEMATY ]

polityka

kardynał

papież

Franciszek w Strasburgu

Wolfgang Roucka/pl.wikipedia.org

Podkreślił, że zwłaszcza teraz, kiedy Moskwa popiera zbrojne działania separatystów w regionie Doniecka i Ługańska, wizyta papieża w Radzie Europy, której członkami są również Rosja i Ukraina, ma szczególne znaczenie. Rada Europy skupia 47 krajów członkowskich i nie jest instytucjonalnie związana z Unią Europejską.

Kard. Marx z zadowoleniem przyjął decyzję papieża, że swoje wizyty na politycznej scenie Europy rozpocznie od instytucji europejskich. „To znak, że Europa jest ważnym związkiem państw”, stwierdził arcybiskup Monachium.

Reklama

Ale centralnym tematem wystąpienia Franciszka w Strasburgu będą z pewnością ubodzy, uważa kard. Marx. Ponadto być może Franciszek będzie mówił również o solidarnej drodze Europy w przyszłość, mimo kryzysu finansowego i gospodarczego.

Program papieskiej wizyty 25 listopada przewiduje, że głównym punktem papieskiej wizyty w Strasburgu będzie przemówienie na forum Parlamentu Europejskiego. Do wygłoszenia tego przemówienia zaprosił papieża jeszcze na początku pontyfikatu przewodniczący europarlamentu, niemiecki polityk Martin Schulz.

Jak dotychczas, jedynym papieżem, który przemawiał na forum Parlamentu Europejskiego, był św. Jan Paweł II w 1988 roku. Zaproszenie otrzymał również Benedykt XVI, ale nie mógł go zrealizować ze względu na swoją rezygnację. Wizyta papieża Franciszka w Strasburgu będzie jego pierwszą podróżą do kraju Unii Europejskiej, poza Włochami.

Według oficjalnego programu samolot z papieżem na pokładzie odleci z rzymskiego lotniska Fiumicino o godz. 8.00. Franciszek jest oczekiwany w Strasburgu o godz. 10.00. 35 minut później ma przybyć do Parlamentu Europejskiego i wygłosić przemówienie przed europarlamentarzystami. Krótko po godz. 12.00 przewidziana jest wizyta papieża w Radzie Europy. Papieski samolot odleci ze Strasburga do Rzymu o godz. 14.00.

2014-11-13 15:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Dzieje Polski” ku przestrodze i pokrzepieniu serc

Z prof. Andrzejem Nowakiem na temat jego epokowego dzieła – rozmawia Leszek Sosnowski

LESZEK SOSNOWSKI: – Ukazał się właśnie pierwszy, olbrzymi, wspaniale wydany, bogato ilustrowany tom „Dziejów Polski” Twego autorstwa. Zaplanowałeś sześć takich tomów i zastosowałeś dość nietypowe cezury czasowe – nie są one przypadkowe. Dlaczego tom pierwszy, sięgający swymi początkami czasów najdawniejszych, kończy się na roku 1202?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Rekonstrukcja historyczna w Jarosławiu

2021-09-16 10:03

Henryk Grymuza

Rekonstrukcja przybliżyła wspominane wydarzenia

Rekonstrukcja przybliżyła wspominane wydarzenia

Jarosław pamięta. Pamięta zawsze. Pamięta szczerze. Pamięć o bohaterach tej ziemi zachowuje głęboko we wdzięcznych sercach. Miłość do Ojczyzny i pamięć o jej obrońcach jest nieodzownym kanonem sumienia i polskiej racji stanu. Jarosławski żołnierz i twórca Michał Zieliński napisał piosenkę „Serce w Plecaku”. Była obecna na niemal każdym froncie, w każdej formacji, pod dachem każdego namiotu żołnierskiego. I dlatego tym dostojnym tytułem nazwano zorganizowaną 11 września rekonstrukcję historyczną obejmującą lata 1914 – 1939.

W kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla na uroczystej mszy świętej zgromadziła się młodzież, harcerze, przedstawiciele wojska, policji i innych służb mundurowych, także weterani, nauczyciele, sami jarosławianie, goście przybyli z różnych stron kraju aby w zjednoczeniu modlitewnym powierzyć Panu tych, którzy za Ojczyznę oddali życie i tych, którzy jeszcze żyją by świadczyć o hitlerowskim i sowieckim okrucieństwie. Dzięki kombatantom, pedagogom i stowarzyszeniom lokalnym budowana jest w tym mieście głęboka tożsamość z tym co polskie i co wymaga nieustającej pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję