Reklama

Niedziela Świdnicka

Matka Boża Fatimska zawitała do Wałbrzycha

Niedziela świdnicka 22/2016, str. 4

[ TEMATY ]

peregrynacja

Alina Augustyn

Figura Matki Bożej Fatimskiej w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu

Figura Matki Bożej Fatimskiej w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze była pierwszą w mieście, która uroczyście przywitała figurę Matki Bożej Fatimskiej w ramach peregrynacji diecezji świdnickiej. Przez cztery dni trwały w parafii rekolekcje, które prowadził ks. Krzysztof Biernat SAC. W swoich naukach często nawiązywał do objawień fatimskich i związanych z nimi trzech tajemnic oraz wyjaśniał sens przesłania objawień Matki Bożej, które miały miejsce w Fatimie niemal sto lat temu.

W niedzielę 8 maja wierni z Podgórza z zapalonymi świecami udali się na skrzyżowanie ulic Niepodległości i Skłodowskiej, gdzie ks. proboszcz Piotr Kopera SAC ze czcią powitał figurę Matki Bożej wraz z relikwiami. Następnie uformowana procesja przeszła do kościoła. Podążając w orszaku, wierni w podniosłej atmosferze śpiewali radosne pieśni maryjne. Po ustawieniu figury Matki Bożej oraz relikwii przy ołtarzu odczytany został tekst telegramu papieskiego, który Biskup Świdnicki otrzymał ze Stolicy Świętej w Rzymie. Potem Matkę Bożą powitali przedstawiciele wspólnoty parafialnej. Po zakończeniu ceremonii przyjęcia rozpoczęła się uroczysta Msza św., a po niej odbył się wieczorny Apel Fatimski, którego główną częścią było rozważanie oraz modlitwa i procesja. Na zakończenie odśpiewany został Apel Jasnogórski.

Reklama

W poniedziałek i wtorek wierni parafii św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu trwali w modlitwie, uczestniczyli w Eucharystii, procesji, modlitwie różańcowej i Apelu Jasnogórskim. Wtorek dodatkowo był dniem pokuty i pojednania.

Ostatni dzień pobytu figury Matki Bożej Fatimskiej na Podgórzu, środa (11 maja) był dniem zawierzenia parafii Matce Bożej. Wieczorem uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch. Po Eucharystii wiernym udzielone zostało błogosławieństwo z odpustem zupełnym. Aktu zawierzenia dokonał proboszcz parafii ks. Piotr Kopera SAC. Żegnając figurę Matki Bożej Fatimskiej, w akompaniamencie dzwonów kościelnych, wierni wraz ze swymi duszpasterzami przekazali figurę Matki Bożej i relikwie przedstawicielom parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu.

Program peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w dekanatach Wałbrzycha:

Dekanat Wałbrzych-Południe (księża pallotyni)
8-11 V – Wałbrzych, św. Franciszka z Asyżu,
11-15 V – Wałbrzych, Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
15-18 V – Dziećmorowice, św. Jana Apostoła i Ewangelisty,
18-22 V – Wałbrzych, św. Maksymiliana Marii Kolbego,
22-25 V – Wałbrzych, św. Józefa Oblubieńca,
25-29 V – Boguszów-Gorce, Niepokalanego Poczęcia NMP,
29 V –1 VI – Boguszów-Gorce, Trójcy Świętej,
1 VI – 5 VI – Boguszów-Gorce, Zesłania Ducha Świętego,
5-8 VI – Wałbrzych, Świętych Aniołów Stróżów,
8-17 VI – Wałbrzych, siostry Niepokalanego Poczęcia NMP,
17-24 VI – Wałbrzych, (ul. 11 Listopada), siostry elżbietanki,
24 VI – 2 VII – Wałbrzych, (ul. Piaskowa), siostry elżbietanki,
2-9 VII – Wałbrzych (ul. Moniuszki), siostry elżbietanki,
9-16 VII – Szczawno-Zdrój, siostry służebniczki śląskie,
16-23 VII – Wałbrzych, siostry Rodziny Maryi.

Reklama

Dekanat Wałbrzych-Zachód (ojcowie franciszkanie)
3-7 IX – Stare Bogaczowice, św. Józefa Oblubieńca NMP,
7-11 IX –Wałbrzych, Świętych Apostołów Piotra i Pawła,
11-14 IX – Wałbrzych, Podwyższenia Krzyża Świętego,
14-18 IX – Wałbrzych, św. Wojciecha,
18-21 IX – Struga, Matki Bożej Bolesnej,
21-25 IX – Szczawno-Zdrój, Wniebowzięcia NMP,
25-28 IX – Wałbrzych, św. Anny

Dekanat Wałbrzych-Północ (ojcowie franciszkanie)
28 IX – 2 X – Wałbrzych, Zmartwychwstania Pańskiego,
2-5 X – Wałbrzych, Matki Bożej Częstochowskiej,
5-9 X – Wałbrzych, św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej,
9-12 X – Wałbrzych, św. Józefa Robotnika,
12-16 X – Wałbrzych, Niepokalanego Poczęcia NMP,
16-19 X – Wałbrzych, Świętej Rodziny,
19-23 X –Wałbrzych, św. Barbary,
23-26 X – Wałbrzych, Najświętszego Serca Jezusowego.

2016-05-24 13:23

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej przybędzie do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w najbliższy piątek, 17 października. Przybycie kopii obrazu Czarnej Madonny z Jasnej Góry związane jest z peregrynacją wizerunku po męskich wspólnotach zakonnych znajdujących się na terenie diecezji włocławskiej.

- Jest to peregrynacja, która towarzyszy przeżywaniu Roku Życia Zakonnego. Chodzi o to, abyśmy mogli się duchowo otworzyć przez spotkanie z Matką Chrystusa w tajemnicy Jej Jasnogórskiego obrazu, abyśmy się otworzyli na działania Pana Boga w naszym życiu – wyjaśnił ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik licheńskiego Sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Chiny: piąty biskup wyświęcony w ramach porozumienia z Watykanem

2021-07-28 20:23

[ TEMATY ]

biskup

Chiny

Stolica Apostolska

Episkopat news

W Pingliang, w chińskiej prowincji Gansu sakrę biskupią przyjął nowy biskup koadiutor tamtejszej diecezji 49-letni ks. Li Hui. Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, jest on „piątym chińskim biskupem mianowanym i wyświęconym w ramach przepisów Tymczasowego Porozumienia w sprawie mianowania biskupów w Chinach”.

Treść umowy, podpisanej we wrześniu 2018 roku i przedłużonej w 2020 roku, nigdy nie została ujawniona. Przy tej okazji dziennikarze przypominają słowa Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina, który wielokrotnie podkreślał, że porozumienie ma charakter duszpasterski i dotyczy jedynie mianowania biskupów, zaznaczając, że Stolica Apostolska wcale nie zamyka oczu na nadużycia wolności religijnej w Chinach, o których wie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję