Reklama

Matka Boża Fatimska zawitała do Wałbrzycha

2016-05-24 13:23

Krzysztof Zaremba
Edycja świdnicka 22/2016, str. 4

Alina Augustyn
Figura Matki Bożej Fatimskiej w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu w wałbrzyskiej dzielnicy Podgórze była pierwszą w mieście, która uroczyście przywitała figurę Matki Bożej Fatimskiej w ramach peregrynacji diecezji świdnickiej. Przez cztery dni trwały w parafii rekolekcje, które prowadził ks. Krzysztof Biernat SAC. W swoich naukach często nawiązywał do objawień fatimskich i związanych z nimi trzech tajemnic oraz wyjaśniał sens przesłania objawień Matki Bożej, które miały miejsce w Fatimie niemal sto lat temu.

W niedzielę 8 maja wierni z Podgórza z zapalonymi świecami udali się na skrzyżowanie ulic Niepodległości i Skłodowskiej, gdzie ks. proboszcz Piotr Kopera SAC ze czcią powitał figurę Matki Bożej wraz z relikwiami. Następnie uformowana procesja przeszła do kościoła. Podążając w orszaku, wierni w podniosłej atmosferze śpiewali radosne pieśni maryjne. Po ustawieniu figury Matki Bożej oraz relikwii przy ołtarzu odczytany został tekst telegramu papieskiego, który Biskup Świdnicki otrzymał ze Stolicy Świętej w Rzymie. Potem Matkę Bożą powitali przedstawiciele wspólnoty parafialnej. Po zakończeniu ceremonii przyjęcia rozpoczęła się uroczysta Msza św., a po niej odbył się wieczorny Apel Fatimski, którego główną częścią było rozważanie oraz modlitwa i procesja. Na zakończenie odśpiewany został Apel Jasnogórski.

W poniedziałek i wtorek wierni parafii św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu trwali w modlitwie, uczestniczyli w Eucharystii, procesji, modlitwie różańcowej i Apelu Jasnogórskim. Wtorek dodatkowo był dniem pokuty i pojednania.

Reklama

Ostatni dzień pobytu figury Matki Bożej Fatimskiej na Podgórzu, środa (11 maja) był dniem zawierzenia parafii Matce Bożej. Wieczorem uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch. Po Eucharystii wiernym udzielone zostało błogosławieństwo z odpustem zupełnym. Aktu zawierzenia dokonał proboszcz parafii ks. Piotr Kopera SAC. Żegnając figurę Matki Bożej Fatimskiej, w akompaniamencie dzwonów kościelnych, wierni wraz ze swymi duszpasterzami przekazali figurę Matki Bożej i relikwie przedstawicielom parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wałbrzychu.

Program peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w dekanatach Wałbrzycha:

Dekanat Wałbrzych-Południe (księża pallotyni)
8-11 V – Wałbrzych, św. Franciszka z Asyżu,
11-15 V – Wałbrzych, Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
15-18 V – Dziećmorowice, św. Jana Apostoła i Ewangelisty,
18-22 V – Wałbrzych, św. Maksymiliana Marii Kolbego,
22-25 V – Wałbrzych, św. Józefa Oblubieńca,
25-29 V – Boguszów-Gorce, Niepokalanego Poczęcia NMP,
29 V –1 VI – Boguszów-Gorce, Trójcy Świętej,
1 VI – 5 VI – Boguszów-Gorce, Zesłania Ducha Świętego,
5-8 VI – Wałbrzych, Świętych Aniołów Stróżów,
8-17 VI – Wałbrzych, siostry Niepokalanego Poczęcia NMP,
17-24 VI – Wałbrzych, (ul. 11 Listopada), siostry elżbietanki,
24 VI – 2 VII – Wałbrzych, (ul. Piaskowa), siostry elżbietanki,
2-9 VII – Wałbrzych (ul. Moniuszki), siostry elżbietanki,
9-16 VII – Szczawno-Zdrój, siostry służebniczki śląskie,
16-23 VII – Wałbrzych, siostry Rodziny Maryi.

Dekanat Wałbrzych-Zachód (ojcowie franciszkanie)
3-7 IX – Stare Bogaczowice, św. Józefa Oblubieńca NMP,
7-11 IX –Wałbrzych, Świętych Apostołów Piotra i Pawła,
11-14 IX – Wałbrzych, Podwyższenia Krzyża Świętego,
14-18 IX – Wałbrzych, św. Wojciecha,
18-21 IX – Struga, Matki Bożej Bolesnej,
21-25 IX – Szczawno-Zdrój, Wniebowzięcia NMP,
25-28 IX – Wałbrzych, św. Anny

Dekanat Wałbrzych-Północ (ojcowie franciszkanie)
28 IX – 2 X – Wałbrzych, Zmartwychwstania Pańskiego,
2-5 X – Wałbrzych, Matki Bożej Częstochowskiej,
5-9 X – Wałbrzych, św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej,
9-12 X – Wałbrzych, św. Józefa Robotnika,
12-16 X – Wałbrzych, Niepokalanego Poczęcia NMP,
16-19 X – Wałbrzych, Świętej Rodziny,
19-23 X –Wałbrzych, św. Barbary,
23-26 X – Wałbrzych, Najświętszego Serca Jezusowego.

Tagi:
peregrynacja

Reklama

Peregrynacja w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie

2019-05-26 22:36

Kamil Krasowski

Obraz św. Józefa Kaliskiego 25-26 maja nawiedził parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie. Naukę w czasie nawiedzenia wygłosił misjonarz peregrynacji ks. Adrian Put. Przedstawiamy fotorelację z powitania obrazu i Mszy św.

Andrzej Planner
Wprowadzenie obrazu św. Józefa do kościoła NMP Królowej Polski w Gorzowie
Zobacz zdjęcia: Peregrynacja w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik KEP: jednoznaczna dezaprobata wobec aktów agresji w Białymstoku

2019-07-21 18:12

BPKEP / Warszawa (KAI)

Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Episkopat.pl

Rzecznik KEP przypomniał wypowiedź przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego, opublikowaną na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”, dostępnym od 17 lipca: „Osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia”.

Przewodniczący Episkopatu dodał: „W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy”.

„Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa. Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem