Reklama

Głos z Torunia

Łączyć pracę z modlitwą

Praca i modlitwa oraz ich łączenie są ponadczasowe. Św. Izydor z Madrytu potrafił łączyć sprawy ziemskie ze sprawami Boskimi. Współcześni rolnicy i mieszkańcy wsi, wpatrujący się w swojego patrona, unikną błędów i przezwyciężą wszelkie kryzysy, jeśli będą starać się trwać blisko Boga

Niedziela toruńska 22/2016, str. 8

[ TEMATY ]

majówka

Aleksandra Wojdyło

Uczestnicy patronalnego święta św. Izydora w kościele w Wielkim Czystem

Uczestnicy patronalnego święta św. Izydora w kościele w Wielkim Czystem

Dnia 15 maja, na niedzielę Zesłania Ducha Świętego, którą w tradycji rolniczej w Polsce określa się jako Zielone Świątki, parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wielkim Czystem zaprosiła członków duszpasterstwa rolników, wspólnotę Bractwa św. Izydora oraz mieszkańców polskiej wsi wraz z ich duszpasterzami na doroczne święto ku czci św. Izydora, patrona rolników chrześcijańskiej Europy.

Modlitwa

Nabożeństwo majowe poprowadzone przez scholę parafialną rozpoczęło modlitwy. Kapłanów, gości, parafian, władze samorządowe na czele z wójtem gminy Stolno Jerzym Rabeszko, wójtem gminy Chełmno Krzysztofem Wypijem, starostą chełmińskim Zdzisławem Gamańskim powitał proboszcz ks. kan. Jacek Wyrowiński. Centralnym punktem była Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego.

W homilii Biskup Józef, nawiązując do liturgii zesłania Ducha Świętego, mówił o umiejętnym łączeniu pracy z modlitwą i spraw ziemskich ze sprawami Boskimi. Zachęcił do otwierania się z ufnością dziecka na dary Ducha Świętego i Jego prowadzenie. Ksiądz Biskup mówił także o nieoddzielaniu takich wartości jak praca, miłość do Pana Boga i ojczyzny. – Nikt inny tak bardzo, jak wy, rolnicy, nie zna życia, jego wartości jako tajemnicy Bożej i nie ma świadomości trudu pracy. Jak nikt inny w swoim powołaniu dotykacie tajemnicy życia. Wiecie, jak z Panem Bogiem współpracować oraz jak człowiek i jego praca od Boga zależą – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że w pracy na roli, czyli pracy przemieniającej życie, potrzebna jest miłość, która płynie od Boga przez ludzkie serce. Przypominając postać św. Izydora Oracza, podkreślił, że on nie tylko orał ziemię, lecz także kochał ją, a swoje życie rozwijał aż po świętość – mówił. Zachęcił rolników do jeszcze większego zawierzenia Bogu we wszystkich aspektach swojego życia.

Na diecezjalną uroczystość patronalną rolnicy przybyli z grudkami ziemi, które Biskup Józef poświęcił. Po powrocie do domów rolnicy rozsypują na pola tę ziemię, aby z Bożym błogosławieństwem przynosiła plon obfity i każda kruszyna chleba z niej wyrastająca była przez człowieka szanowana.

Reklama

W słowie podziękowania diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Gański wyraził wdzięczność za wspólną modlitwę w dniu św. Izydora. – Niech święty patron będzie dla nas wszystkich tworzących Duszpasterstwo Rolników Diecezji Toruńskiej, Bractwo św. Izydora i wszystkich rolników wsparciem i wzorem na drodze do doskonałości religijnej, zawodowej i społecznej – dodał duszpasterz. Na koniec Mszy św. uczczono relikwie św. Izydora.

W radości spotkania

Radosnym korowodem przy marszu granym przed Orkiestrę Dętą z Chełmińskiego Domu Kultury uczestnicy uroczystości przemaszerowali do szkolnej świetlicy, gdzie wysłuchali wykładu kustosza Muzeum Ziemi Chełmińskiej Anny Zielińskiej na temat „Rolnictwo powiatu chełmińskiego”. W ciekawy sposób ukazane zostały uwarunkowania rolnictwa w powiecie w XIX i XX wieku. Aby kochać dzisiaj tę ziemię, trzeba wiedzieć, jak chłopi dawniej o nią się troszczyli i zbiegali o każdy jej kawałek. Ich przywiązanie, miłość do ziemi nadaje sens całemu posłannictwu, ponieważ rolnik dzieli się swoją pracą i jej efektami z innymi ludźmi. Wspólny świąteczny stół, przy poczęstunku przygotowanym przez parafian, pozwolił zacieśnić więzi, wymienić poglądy oraz cieszyć się z dorocznego spotkania.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Zabierz wnuczka na majówkę” – akcja legionistów Maryi

[ TEMATY ]

majówka

Archiwum parafii

„Zabierz wnuczka na majówkę” – majówkowa akcja ewangelizacyjna Legionu Maryi, polegająca na modlitwie przy przydrożnych kapliczkach, cieszy się w wielu parafiach diecezji sandomierskiej dużym zainteresowaniem.

Ludzie starsi wraz z młodzieżą co wieczór gromadzą się przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach aby śpiewać litanię maryjną, pieśni o Matce Bożej oraz odmawiać różaniec. Aby nie zaginął ten zwyczaj, osoby zrzeszone w Legionie Maryi prowadzą od kilku lat majową akcję ewangelizacyjną „Zabierz wnuczka na majówkę”.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kijów: nuncjusz spotka się z obrońcami życia

2022-11-28 12:12

[ TEMATY ]

Ukraina

Adobe Stock

Nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Visvaldas Klubokas zapowiedział, że po Świętach Bożego Narodzenia (zarówno według kalendarza gregoriańskiego jak i juliańskiego) chętnie spotka się ze środowiskami obrońców życia, które wyraziły swoje zastrzeżenia wobec nominacji do Papieskiej Akademii Życia osób znanych z poglądów proaborcyjnych – podaje portal CREDO.

17 listopada 2022 roku ukraińscy obrońcy życia wystosowali list otwarty adresowany do nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, zwierzchnika UKGK, arcybiskupa metropolity lwowskiego, a także Synodu Biskupów UKGK i Konferencji Biskupów Katolickich. Pytano w nim dlaczego do Papieskiej Akademii Życia zostali powołani proaborcjoniści. Otrzymali odpowiedź od nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, który stwierdził, że: „Naszym obowiązkiem i prawem jest również wyrażanie naszych obaw wobec hierarchii kościelnej”. Przedstawiciel Ojca Świętego zgadza się z autorami apelu, że „ochrona życia ludzkiego jest naszą wspólną odpowiedzialnością”. Zaznaczył również, że chętnie przedyskutuje te ważne kwestie z autorami listu. Spotkanie odbędzie się prawdopodobnie po świętach (według obu kalendarzy). We wspomnianym liście obrońców życia padło pytanie, dlaczego członkami Papieskiej Akademii Życia są osoby, które otwarcie popierają aborcję, i nie ma oficjalnego stanowiska Watykanu w sprawie proaborcyjnego stanowiska wpływowych polityków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję