Reklama

Niedziela Wrocławska

Powstaje Biblioteka Archidiecezjalna

Niedziela wrocławska 22/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

biblioteka

urbanity.pl

Budowa Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej

Budowa Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej

GRZEGORZ KRYSZCZUK: – Na Ostrowie Tumskim kończy się powoli budowa nowej Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej. Budynek powstaje w miejscu dawnego Konwiktu Biskupiego, czyli ówczesnego internatu dla kleryków.

KATARZYNA HAWRYLAK-BRZEZOWSKA: – Wrocław zyskał nowy obiekt, którego nikt z nas wcześniej nie widział. W panoramie Ostrowa Tumskiego pojawił się budynek, który nawiązuje do tego, co w tym miejscu istniało wieki temu, jednak we współczesnej formie, funkcji i materiałach.

Reklama

– Autorem koncepcji budowlanej jest dr Jerzy Gomółka z Politechniki Wrocławskiej. Często spotykali się Państwo na konsultacjach – czego one dotyczyły?

KH-B: – Projekt przygotowany przez dr Gomółkę i inż. Katarzynę Downarowicz, która w tym projekcie odpowiadała za historyczny charakter obiektu, rzeczywiście był przedmiotem naszych częstych spotkań. Gdyby inwestor zechciał wprowadzić współczesną architekturę z użyciem współczesnych materiałów (szkło, stal kortenowska), to wtedy moglibyśmy mieć poważny problem.

KS. ADAM DEREŃ: – Na pewnym etapie realizacji było rozważane użycie takich materiałów jak styropian oraz takich, które nie gwarantowałyby odtworzenia substancji w sposób godny tego miejsca. Został użyty bardzo dobry materiał, czyli beton GRC.

– Pojawiła się dyskusja na temat koloru fasady i dachu tego budynku. Nie wszystkim podoba się kolor biały.

KH-B: – Przez ten kolor i bardzo nowoczesny wygląd chcemy pokazać, że nie jest to ten sam obiekt, który tutaj istniał, a myśmy go tylko odbudowali. Określenie „fatamorgana”, które padło w dyskusji wokół biblioteki, jest trafne, bo mówi o czymś, co się nagle pojawiło i ma pokazywać, że jest jednak czymś nowym. Wskazałabym jeszcze na jedną paralelę dotyczącą tego miejsca. Patrzymy na Ostrów Tumski, widzimy zielony dach katedry i czerwone dachy budynków. Ale jeżeli po przekątnej się obrócimy – zobaczymy z równie jasnym dachem budynek Urzędu Wojewódzkiego, z całkiem innej epoki, estetyki i okresu, a jednak bardzo podobny w odbiorze. Źródło krytyki dotyczącej koloru białego trudne jest do zdefiniowania.

Ks. AD: – Dyskusja zawsze będzie, ale chcieliśmy ją przygotować w sposób merytoryczny, żeby nikt nikogo nie obrażał. Wrocławianie interesują się pięknem swojego miasta, a powstaje coś, co jest naprawdę pięknie. Nie słyszałem do tej pory żadnej wypowiedzi, która krytykowałaby ten projekt. Dochodzą do mnie opinie, że budynek jest ładny, nawiązuje swoją formą i bryłą do Ostrowa Tumskiego. Uzupełnia pewną lukę w zabudowie tej części miasta.

– Skupiamy się na formie i kolorze nowej Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej, a nie powiedzieliśmy jeszcze, jakie funkcje będzie ona spełniała.

Ks. AD: – Do Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej trafią zbiory Biblioteki Papieskiego Wydziału Teologicznego i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego oraz Biblioteki Kapitulnej. Budynek będzie pełnił także inne role. Chcemy, żeby ten obiekt nie był tylko biblioteką, ale aby część pomieszczeń w piwnicy była ogólnie dostępna – mamy plany zorganizowania tam muzeum piśmiennictwa. Wszystko po to, aby mieszkańcy Wrocławia i turyści mogli zejść do tych podziemi i zobaczyć, jak wyglądały stare księgi, jak odbywał się druk kilkaset lat temu.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najwspanialsza biblioteka kościelna diecezji w Żaganiu

[ TEMATY ]

biblioteka

Żagań

Archiwum Aspektów

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki). To doroczne święto organizowane przez UNESCO. Data obchodów nawiązuje do dnia śmierci trzech wybitnych postaci, którymi są Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Najwspanialszą biblioteką kościelną w naszej diecezji jest Biblioteka w dawnym opactwie Kanoników Regularnych Reguły Świętego Augustyna w Żaganiu. Była to piąta największa biblioteka średniowiecznej Europy

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Biegną na Jasną Górę

2021-07-24 15:27

[ TEMATY ]

Łódź

Bieg na Jasną Górę

Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej

Archiwum parafii pw. Św. Wojciecha w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Biegacze wyruszają na pielgrzymi szlak z Sanktuarium Matki Bożej Chojeńskiej w Łodzi

Pielgrzymka odbywa się w formie sztafety biegowej. Uczestnicy zmieniają się co 3-5 kilometrów, choć są wśród nich tacy, którzy pokonują znacznie dłuższe dystanse. Ci, którzy odpoczywają podczas zmiany, podróżują dalej autokarem. - To już nasza piąta pielgrzymka i jest nas coraz więcej, przybyło zwłaszcza kobiet, z czego bardzo się cieszę. 

Mamy wspaniałą inicjatywę, która wspaniale się rozwija. Każdy z nas ma swoją intencję, każdy wie, po co biegnie - jedni mają cele sportowe, inni prywatne, intymne intencje. Życzę, aby oprócz biegu i sportu, każdy przeżył coś duchowego, aby miał z tego radość wewnętrzną - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, który jest pomysłodawcą pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję