Reklama

Zakończenie Roku bł. Edmunda Bojanowskiego

Dobiega końca ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski Rok bł. Edmunda Bojanowskiego. Jednym z ostatnich wydarzeń zamykających obchody są organizowane w dniach 13-25 listopada br. w Warszawie „Dni Edmundowe”.

[ TEMATY ]

Kościół

Polska

błogosławiony

WOJCIECH ŁĄCZYŃSKI

„Dni Edmundowe” otworzy dziś (13 listopada) prawykonanie skomponowanego specjalnie na Rok Edmundowski przez Pawła Buczyńskiego oratorium „Benedictus”. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Honorowy patronat nad koncertem objął abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

W piątek 14 listopada w parafii bł. Edmunda Bojanowskiego na warszawskim Ursynowie, Mszą świętą o godzinie 18.00 rozpocznie się czterdziestogodzinne nabożeństwo przed odpustem parafialnym 16 listopada. Parafia zaprasza na czuwania połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu przed ikoną bł. Edmunda.

21 listopada o godzinie 8.30 odbędzie się sympozjum naukowe: "Duchowość-wychowanie-wieś w myśli i praktyce bł. Edmunda Bojanowskiego". Organizatorami są: parafia bł. Edmunda Bojanowskiego, Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Wstęp na sympozjum jest wolny. Na zakończenie pierwszej części spotkania, w kościele bł. Edmunda Bojanowskiego, Mszę św. o godz. 10.00 odprawi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.


"Dni Edmundowe" zakończy 25 listopada o godzinie 19.00 koncert galowy „Miłość-dobro-piękno”, który odbędzie się w Auli Kryształowej SGGW w Warszawie. Koncert będzie transmitowany przez telewizję internetową Razem.tv.

Organizatorem "Dni Edmundowych" jest parafia i Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego na Ursynowie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Decyzję, by rok 2014 ogłosić Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela czterech gałęzi zgromadzenia sióstr służebniczek, Konferencja Episkopatu Polski podjęła podczas zebrania plenarnego we Wrocławiu w 2012 r. Rok bł. Edmunda Bojanowskiego rozpoczął się 24 listopada 2013 r. Szczególną okazją do dziękczynienia za dar osoby bł. Edmunda Bojanowskiego z okazji 200. rocznicy urodzin i 15. rocznicy beatyfikacji była Msza św. na Jasnej Górze w niedzielę, 15 czerwca br.

Reklama

Koncerty, konkursy i konferencje to tylko niektóre z inicjatyw zorganizowanych w czasie trwania Roku Edmundowskiego. Powstało m.in. „Oratorium o serdecznie dobrym człowieku” poświęcone bł. Edmundowi. Był on także bohaterem Gnieźnieńskiej Nocy Świętych. W Luboniu, na placu przy sanktuarium, abp Stanisław Gądecki odsłonił i poświęci „Ławeczkę bł. Edmunda Bojanowskiego”. W lubońskim sanktuarium odbyła się zaś specjalna edycja Verba Sacra. Jej uczestnicy wysłuchali fragmentów „Dziennika” i listów bł. Edmunda Bojanowskiego. W tym roku Błogosławiony został także patronem Akcji Katolickiej w archidiecezji poznańskiej.

W 2014 r. przypada 200. rocznica urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego. Z tej okazji szereg inicjatyw podejmują szczególnie siostry służebniczki, których założycielem jest ten Błogosławiony. Prowadzą one wiele dzieł i placówek, jak przedszkola, domy opieki społecznej, które często noszą jego imię. Służebniczki prowadzą też grupy wolontariuszy, którzy pomagają potrzebującym.

Główne uroczystości dziękczynne za bł. Edmunda Bojanowskiego odbyły się w niedzielę 9 listopada w Dębicy. Mszy św. w kościele Ducha Św. przewodniczył bp Andrzej Jeż. „Modlimy się, aby głos jego świętości, heroicznych cnót i podejmowanych dzieł był nadal słyszany i rozpoznawany we współczesnym świecie. Tak bardzo potrzeba w nim modelu dobrego wychowywania dzieci i młodzieży, przykładu ofiarności i umiłowania najwyższych wartości” – powiedział w homilii biskup tarnowski.

2014-11-14 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest i co zagraża dziś społeczeństwu obywatelskiemu?

Zbliżającą się rocznica odzyskania niepodległości przez Polaków jest dobrą okazją do refleksji nad tym, co dotyczy narodu i państwowości polskiej. Pragnę jednak w tej analizie skupić swoją uwagę na problematyce społeczeństwa obywatelskiego, które należy spostrzegać jako wielkie dobro wolnych i niepodległych obywateli. Wydaje się jednak obecnie, że mimo niepodległości i demokracji, rządzący państwem polskim, nie tylko, że nie doceniają społeczeństwa obywatelskiego, ale wprost lekceważą je. A to już jest zły sygnał, wskazujący na chorobę współczesnej demokracji.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zmienia letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum ekologiczne

2023-02-03 11:01

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zlecił przebudować letnią rezydencję papieską Castel Gandolfo w centrum edukacji ekologicznej i rolnictwa. Władze Państwa Watykańskiego poinformowały 2 lutego, że przebudowa ogrodów i budynków nad jeziorem Albano będzie się odbywać w najbliższych miesiącach.

55-hektarowy kompleks służył papieżom jako letnia rezydencja od początku XVII wieku. Oprócz dwóch pałaców i terenów parkowych obejmuje również grunty rolne i zabudowania gospodarcze.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: 1,5 procenta podatku cegiełką na dzieła miłosierdzia Caritas kieleckiej

2023-02-03 20:07

[ TEMATY ]

Caritas

Kielce

podatek

Caritas

Caritas kielecka zachęca do przekazania 1,5 % w rozliczeniu rocznym za 2022 rok, co zostanie spożytkowane na dzieła miłosierdzia realizowane przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Z pomocy organizacji w skali roku korzysta ok. 35 tys. osób.

Caritas kielecka prowadzi w diecezji 75 placówek dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, kobiet dotkniętych przemocą domową oraz dla osób bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję