Reklama

Niedziela Podlaska

70-lecie siemiatyckiej Jedynki

W tym roku Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Siemiatyczach obchodzi 70. rocznicę powstania. Jubileusz szkoły zorganizowano 6 czerwca, a rozpoczęła go Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela podlaska 26/2016, str. 1, 8

[ TEMATY ]

szkoła

jubileusz

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Uroczystości rocznicowe odbyły się na placu szkolnym

Uroczystości rocznicowe odbyły się na placu szkolnym

W homilii Ksiądz Biskup zwracał uwagę na postać patronki szkoły, która dla wielu współczesnych może być wzorem zabiegania o dobro materialne człowieka, dobro kulturalne i religijne.

Reklama

Dalsze uroczystości rocznicowe odbyły się na placu szkolnym. Otworzył je dyrektor placówki Radosław Kondraciuk, witając gości, wśród których byli przedstawiciele duchowieństwa, władz samorządowych, dawni dyrektorzy, emerytowani i obecni nauczyciele, pracownicy szkoły, absolwenci, rodzice i uczniowie. Nie zabrakło delegacji z innych siemiatyckich szkół, przedszkoli i firm. Po części oficjalnej uczniowie, nauczyciele i absolwenci zaprosili zebranych do obejrzenia części artystycznej. Dodatkową niespodzianką była wystawa starych zdjęć i kronik szkolnych. W bardzo radosnej a jednocześnie chwytającej za serce atmosferze świętowano 70. rocznicę powstania szkoły i 40. rocznicę oddania do użytku jej rozbudowanej siedziby.

Wiele osób przyjechało na te uroczystości z daleka. Dawni nauczyciele, pracownicy, absolwenci z nieukrywanym wzruszeniem witali znajomych sprzed lat, oglądali stare zdjęcia, wracali pamięcią do spędzonych w tej szkole lat. Dla wielu przybyłych na to spotkanie była to sentymentalna podróż do lat młodości. Dla innych była to możliwość poznania historii najstarszej siemiatyckiej szkoły, historii opowiadanej przez jej budowniczych, dawnych pracowników, a także poznania tych najstarszych dziejów, o których można przeczytać w starej kronice szkolnej spisanej przez pierwszego kierownika szkoły Romana Arcichowskiego. Z zapisów tych wynika, że pierwsze wzmianki o starym budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Drohiczyńskiej pochodzą z 1934 r. Wówczas naukę w klasach I-IV rozpoczęły dzieci pochodzenia żydowskiego, stąd często używane określenie „szkoła żydowska”. W czasie wojny i po jej zakończeniu budynek był użytkowany jako szkoła białoruską, służył Niemcom jako magazyn, w którym przechowywano mienie zagrabione Żydom przebywającym w getcie, pełnił też rolę internatu. Publiczną Szkołę Podstawową otwarto tu w lutym 1946 r. i data ta przyjmowana jest jako początek siemiatyckiej Jedynki. Początkowo szkoła liczyła 7 oddziałów, uczyły się w niej dzieci z Siemiatycz, a także z okolicznych wsi.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy „tęczowy piątek” narusza prawo oświatowe?

26 października w ponad dwustu szkołach w całej Polsce ma zostać zorganizowany tzw. „tęczowy piątek”, prowadzony przez Kampanię Przeciw Homofobii (KPH) – organizację propagującą obyczaje grup LGBT. Akcja wiązać się może z naruszeniem prawa oświatowego oraz gwarantowanego konstytucyjnie prawa rodziców do zapewnienia dziecku wychowania zgodnego z ich przekonaniami, a przede wszystkim z narażeniem uczniów na szkodliwe dla nich treści.

Według informacji zamieszczonej na stronie organizatora, 26 października „na szkolnych korytarzach zawisną tęczowe plakaty, a głównym tematem lekcji będzie akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI”. Wobec tak otwartego zamiaru ingerencji w treści przekazywane uczniom podczas zajęć lekcyjnych, Instytut Ordo Iuris przypomina, iż zgodnie z art. 86 prawa oświatowego, podjęcie działalności w szkole przez stowarzyszenie lub inną organizację pozarządową wymaga, poza zgodą dyrektora i rady szkoły, uzyskania zgody rady rodziców. „Tęczowy piątek” jest niewątpliwie wyrazem współpracy szkoły, choćby jednorazowej, z organizacją pozarządową. Zatem jego przeprowadzenie wymaga wyrażenia takiej zgody. Co więcej, art. 109 prawa oświatowego dzieli formy działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły na zajęcia obowiązkowe oraz szereg innych, nieobowiązkowych. Stąd, nawet jeśli rada rodziców zgodzi się na działalność organizacji w środowisku szkolnym, udział dziecka we wszystkich zajęciach, poza obowiązkowymi, uwarunkowany jest zgodą jego rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję