Reklama

Niedziela Kielecka

Przesłanie z Masłowa

Niedziela kielecka 26/2016, str. 1, 7

[ TEMATY ]

pomnik

W.D.

Pomnik poświęcił bp Jan Piotrowski

Pomnik poświęcił bp Jan Piotrowski

Bp Jan Piotrowski w Masłowie powiedział, że „najpiękniejszą historię pisze się atramentem miłości” i tutaj 3 czerwca widać było to szczególnie. Od odsłonięcia i poświęcenia pomnika Jana Pawła II rozpoczęły się uroczystości upamiętniające wizytę Ojca Świętego w Masłowie 3 czerwca 1991 r. Wokół pomnika Papieża zgromadzili się licznie niepełnosprawni, chorzy i cierpiący, których szczególnie ukochał. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Gminy Masłów Tomaszem Lato i państwowych z wojewodą Agatą Wojtyszek oraz delegaci Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego, parlamentarzyści świętokrzyscy. Uczestnicy X spotkania Integracyjnego Niepełnosprawnych Dzieci i Młodzieży oddali hołd Papieżowi, a nam wszystkim przypomnieli o przesłaniu Ojca Świętego z Masłowa. Pomnik pobłogosławił bp Jan Piotrowski wraz z inicjatorem spotkań bp. Marianem Florczykiem.

Pomnik przedstawia Ojca Świętego podczas pamiętnej homilii, kiedy wiatr porywał jego szaty. Został wykonany według projektu Michała Pronobisa i sfinansowany przez różne podmioty: instytucje i indywidualnych ofiarodawców. Stanął na pl. Jana Pawła II w Masłowie przy lotnisku, w centrum na placu posadowiono kamienną płytę ze słowami Papieża wygłoszonymi w Masłowie. Wartę przy pomniku pełnili przewodnicy świętokrzyscy. Niektórzy z nich byli obecni 25 lat temu w Masłowie, wręczyli Janowi Pawłowi II tytuł Honorowego Przewodnika Gór Świętokrzyskich. Papieża otaczali artyści z zespołu Uśmiech w strojach regionalnych. Potem przejechali oni na lotnisko repliką papamobile.

Reklama

Za dziesięć lat spotkań integracyjnych niepełnosprawnych i cierpiących w Masłowie organizatorom i uczestnikom dziękowała w specjalnym liście Agata Duda, Pierwsza Dama RP, która objęła honorowy patronat nad wydarzeniem. List odczytała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Obecnych powitał wójt Tomasz Lato, który dziękował wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie tej uroczystości i wspominał homilię Papieża z Masłowa.

Na lotnisku zgromadzili się podopieczni domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, grupy parafialne, osoby indywidualne. Z niepełnosprawnymi i ich rodzinami modlili się podczas Mszy św. licznie zgromadzeni księża. Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski. Przy ołtarzu ustawiono portret Jana Pawła II wykonany przez artystę plastyka i wielkiego przyjaciela niepełnosprawnych – Krystynę Ściwiarską – honorowego prezesa Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych. Każda grupa niepełnosprawnych tradycyjnie przywiozła wielkie kolorowe serca z Janem Pawłem II – nawiązując do słów Papieża, które stały się inspiracją i mottem do masłowskich spotkań: „Miarą człowieka jest jego serce”. Te serca – małe dzieła artystyczne – nagradzane były podczas konkursu wielkimi brawami i pluszakami.

Nawiązując do uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego, bp Marian Florczyk odniósł się w homilii do przymiotów serca Jana Pawła II, ukształtowanego na wzór Jezusa. Mówił że „Papież miał kochające serce na wzór Dobrego Pasterza”, podkreślał, że zawsze troszczył się o chorych i niepełnosprawnych, wskazując na ich wielką godność. Bp Marian przypomniał klimat, jaki towarzyszył wzburzeniu Papieża, kiedy z troską mówił o ochronie polskiej rodziny, o szacunku i miłości w rodzinach. Bp Florczyk podkreślił, że nie wszyscy słuchaliśmy tych słów Papieża, i dziś w naszym kraju mamy wiele rozbitych małżeństw i rodzin. Podkreślał, że Jan Paweł II zawsze czuwał nad nami z miłością. Na zakończenie mówiąc o poświęceniu wielu rodzin dla swoich niepełnosprawnych dzieci, apelował do nas wszystkich o miłość do każdego z nich.

W Masłowie wszyscy obejrzeli program artystyczny „Od ziarenka do bochenka”, zespołu Uśmiech działającego przy WDK. Organizatorzy: WDK i Gmina Masłów oraz parafia zadbali o ciepły poczęstunek dla wszystkich uczestników.

2016-06-23 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki poświęcił figurę Serca Jezusowego

[ TEMATY ]

pomnik

episkopat.pl

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa abp Stanisław Gądecki poświęcił odlaną z brązu ponad 5-metrową figurę Serca Jezusowego. Stanowi ona główny element Pomnika Wdzięczności za odzyskaną przez Polskę po latach zaborów niepodległość, który ma zostać odbudowany w stolicy Wielkopolski.

Poświęcenie figury Chrystusa odbyło się, w obecności Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, wojska i licznie zgromadzonych poznaniaków, przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana na poznańskich Jeżycach. To zresztą, jak przypomniał abp Stanisław Gądecki, pierwsza w Polsce świątynia, wzniesiona pod koniec XIX w., dedykowana Najświętszemu Sercu

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję