Reklama

Niedziela Łódzka

Harmonia – chór z historią

Niedziela łódzka 27/2016, str. 4

[ TEMATY ]

chór

Jadwiga Kamińska

Chór w tym roku obchodzi jubileusz 130 lat działalności

Chór w tym roku obchodzi jubileusz 130 lat działalności

Już 130 lat chór Harmonia pieśnią wychwala Boga i głosi Boże Miłosierdzie. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się koncertem w Filharmonii Łódzkiej. Najbardziej zasłużeni członkowie otrzymali medale Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz pamiątkowe statuetki, a dyrygenta Jerzego Rachubińskiego odznaczono brązowym medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Odprawiona została także dziękczynna Msza św., a 11 listopada w archikatedrze pod honorowym patronatem abp. Marka Jędraszewskiego będziemy mogli wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych, który zakończy jubileusz.

Harmonia otrzymała wiele podziękowań, gratulacji i życzeń, także od bp. Adama Lepy. Ksiądz Biskup podkreślił, że siłą chóru jest konsekwentne opieranie działalności na wartościach chrześcijańskich i patriotycznych.

W 1886 r. przy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Starym Mieście powstał męski chór, zwany sumowym. Inicjatorem założenia zespołu śpiewaczego był proboszcz ks. Jan Siemiec. W 1921 r. chór przyjął nazwę Harmonia i pod kierownictwem artystycznym prof. Karola Prosnaka uświetniał uroczystości kościelne. II wojna światowa przerwała działalność, a po wyzwoleniu poszerzono repertuar o pieśni Stanisława Moniuszki i twórców staropolskich. Obecny repertuar chóru obejmuje muzykę sakralną i świecką, od średniowiecza po współczesność. Chórzyści wykonują pieśni a cappella oraz z towarzyszeniem instrumentalnym, a także muzykę oratoryjną, m.in.: fragmenty „Requiem” W. A. Mozarta, „Te Deum” A. Brucknera, G. Bizeta oraz J. Haydna, „Messa di Requiem” G. Dionizettiego. Za najbardziej zasłużonych członków chóru uznać należy byłych prezesów: Bolesława Sosnowskiego, Stanisława Krawczaka, Cyryla Kozińskiego, Roberta Turka i Jerzego Irchę.

Na co dzień pracują w szkołach, urzędach, prowadzą własną działalność gospodarczą, niektórzy z nich to emeryci. Łączy ich miłość do muzyki. Członkowie chóru spotykają się dwa razy w tygodniu, by doskonalić przygotowywane utwory, rozwijać zainteresowania muzyczne, a jednocześnie by oderwać się od codziennych obowiązków. W próbach uczestniczy 90-letni Walenty Kałużny, członek chóru od 68 lat, który stara się być nadal czynny i potrzebny. W chórze śpiewają małżeństwa, dziadkowie oraz wnuki.

Reklama

Dyrygentem od 25 lat jest dr hab. Jerzy Rachubiński. – Tak zżyłem się z tą grupą ludzi, że bez nich życie straciłoby wartość i sens. Praca z nimi jest przyjemnością i daje znakomity wyraz artystyczny. Chór koncertował w kilkunastu krajach Europy, m.in. Anglii, Francji, Holandii, Włoszech, Niemczech. W bogatym dorobku artystycznym chóru Harmonia można znaleźć nagrody i wyróżnienia za zdobycie czołowych miejsc w konkursach i festiwalach chóralnych w Polsce i za granicą. Stowarzyszenie Śpiewacze Harmonia otrzymało też odznaczenie Za Zasługi dla Miasta Łodzi oraz medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Chociaż historia chóru wiąże się ściśle z historią Łodzi, a jego koncerty są wyjątkową okazją do podziwiania pięknie zharmonizowanych głosów, nie jest doceniany w naszym mieście tak, jak na to zasługuje.

2016-06-30 10:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyśpiewali jubileusz

Życzenia, kwiaty, gratulacje i wyjątkowy koncert – tak Chór Górniczy z Lubina świętował 35-lecie swojego istnienia

Uroczysty koncert z okazji 35. rocznicy chóru odbył się kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia 2015 r. w kościele pw. św. Wojciecha w Lubinie. W świątyni zebrali się chórzyści, ich rodziny i przyjaciele, a także wielu zaproszonych gości, aby wspólnie świętować wyjątkowy jubileusz. Na koncert zostały zaproszone także inne zaprzyjaźnione chóry.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję