Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź gotowa na ŚDM

Do Dni w Diecezji pozostało już niewiele czasu. W minionym tygodniu Urząd Miasta Łodzi wraz z Diecezjalnym Centrum Światowych Dni Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej podsumowali stan przygotowań i przedstawili program wydarzeń na 20-25 lipca tego roku.

Do Łodzi na programy przygotowane przez Diecezjalne Centrum ŚDM, przez wspólnotę Chemin Neuf i przez łódzkich jezuitów przyjedzie łącznie 12 tys. młodych ludzi. Miasto przygotowało 1400 miejsc dla pielgrzymów w szkołach i bursach. Pozostała młodzież znalazła miejsca noclegowe dzięki zaangażowaniu wielu parafian i księży. Będą nocować w domach, poznając język i zwyczaje mieszkańców. W wydarzeniach organizowanych przez Diecezjalne Centrum ŚDM ma wziąć udział ok. 1500 młodych ludzi z Polski i 2000 zagranicznej młodzieży, głównie z Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Węgier, USA, Kolumbii i Kanady. Każdy uczestnik otrzyma swój przewodnik tak, by mógł go później zabrać ze sobą i jeszcze nie raz wrócić do Łodzi po Światowych Dniach Młodzieży.

W Łodzi program ŚDM będzie realizowany w regionach: Łódź-Radogoszcz, Łódź-Widzew, Łódź-Retkinia i Łódź-Śródmieście, w których program przygotowuje wspólnota Chemin Neuf. Oprócz tego osobne programy będą realizowane w pozostałych 8 regionach skupionych w mniejszych miejscowościach archidiecezji łódzkiej.

Do południa będą odbywać się spotkania, Msze święte, fraternie i konferencje w parafiach mające na celu rozważanie Pisma Świętego i pogłębianie wiedzy religijnej. Po południu będzie część rekreacyjna, a więc zwiedzanie, zajęcia sportowe i wycieczki. Dzięki współpracy z Łódzką Koleją Aglomeracyjną udało się przygotować dwa wspólne wyjazdy do Łęczycy i Tumu oraz szlakiem św. Maksymiliana Pabianice – Zduńska Wola.

Wspólnym elementem łączącym będzie piątek 22 lipca. Wtedy młodzi wezmą udział w Drodze Krzyżowej szlakiem Bożego Miłosierdzia, szlakiem św. Faustyny. Trasa będzie wiodła z dawnego Parku Wenecja, gdzie Faustyna miała pierwsze widzenie Jezusa, do łódzkiej katedry.

Reklama

Drugim centralnym wydarzeniem skupiającym młodzież będzie Msza św. rozesłania w łódzkiej Atlas Arenie, 24 lipca o godz. 15, sprawowana przez abp. Marka Jędraszewskiego, metropolitę łódzkiego. Później będzie wspólny poczęstunek, a całość zakończy się koncertem uwielbienia przygotowanym przez wspólnotę Chemin Neuf.

Dni w Diecezji przygotowuje kilkuset wolontariuszy wraz z duszpasterzami.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętna wizyta

Niedziela łódzka 17/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Łódź

ARCHIWUM KURII METROPOLITALNEJ

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia bł. Jan Paweł II zostanie włączony w poczet świętych Kościoła powszechnego. W związku z tym historycznym wydarzeniem powracamy do dnia 13 czerwca 1987 r., kiedy to Ojciec Święty odwiedził Łódź. Papieska wizyta była najważniejszym wydarzeniem w dziejach miasta i Kościoła łódzkiego. Przesłanie, które pozostawił wtedy Jan Paweł II, jest nadal aktualne i także dzisiaj może być dla nas źródłem wielu cennych wskazań.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

W oczekiwaniu na Mesjasza

2022-12-05 13:13

Ks. Tomasz Lis

Poranna Msza św. roratnia w sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem małych parafian.

„Z narodzeniem Jezusa było tak …” pod takim hasłem przebiegają tegoroczne roraty w janowskim sanktuarium. Codziennie o 6.15 mrok świątyni rozświetlają lampiony, które niosą dzieci i starsi jako znak wspólnego czuwania z Maryją przed przyjściem Jezusa Zbawcy. Podobnie jak w latach poprzednich na roraty przybywa codziennie duża grupa dzieci i młodzieży. Rozważania dla najmłodszych prowadzi w tym roku ks. Piotr Niewrzałek, wikariusz parafii. Opowieść o historii zbawienia od stworzenia świata aż do przyjścia obiecanego Mesjasza przybliża dzieciom św. Joachim ojciec Maryi. – Dzieci mają możliwość poznać jak Pan Bóg prowadził ludzi poprzez ich dzieje do momentu narodzenia Bożego Syna. Każdego dnia dzieci mogą poznać kolejną postać ze Starego Testamentu, koleje jej życia i w jaki sposób odkrywano bliskość Pana Boga. Cieszy fakt, że każdego roku duża grupa dzieci wraz z rodzicami i dziadkami uczęszcza na poranne Msze św. roratnie, jest to nasza wspólna droga Adwentowa przygotowująca nas na czas Bożego Narodzenia – mówił ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Także i w tym roku nie zabrakło piosenki adwentowej mówiącej właśnie o „wielkim czekaniu” na Zbawiciela. W przygotowanie i prowadzenie rorat włączyły się siostry ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej posługujące w tutejszej parafii. Każdego dnia dzieci przynoszą na roraty serduszka z wypisanymi dobrymi uczynkami jakie każdego dnia podejmują jako duchowe przygotowanie do Bożego Narodzenia. - Każdego dnia losujemy trzy serduszka, a do rodziny dziecka, które je wykonało wędruje figurka Matki Bożej Niepokalanej, patronki adwentu. Mimo wczesnej godziny, w naszej parafii roraty zaczynają się o 6.15, uczestniczy w nich dość spora liczba osób. Szczególnie rodziców, którzy towarzyszą dzieciom w adwentowym wędrowaniu. Zapraszamy od poniedziałku do soboty na godz. 6.15 – dodaje ks. Tomasz Lis.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję