Reklama

50-lecie ozdobienia koronami papieskimi Matki Bożej Strażniczki Wiary

Potrzebna jest moc wiary w Boga

2016-07-14 08:55

Marek Zygmunt
Edycja świdnicka 29/2016, str. 1, 4-5

Marek Zygmunt
Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło 3 lipca br. w centralnej Eucharystii sprawowanej w Bardzie dla uczczenia przypadającego właśnie w tym dniu jubileuszu 50-lecia ozdobienia koronami papieskimi królującej w tamtejszym sanktuarium figury Matki Bożej Strażniczki Wiary. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski

Zabierając głos na początku Mszy św., Pasterz Kościoła świdnickiego bp Ignacy Dec przywitał gości uczestniczących w rocznicowych obchodach. Oprócz abp. Wacława Depo uczynił to także pod adresem m.in. metropolity seniora archidiecezji wrocławskiej kard. Henryka Gulbinowicza, prowincjała Polskiej Prowincji Ojców Redemptorystów o. Janusza Soka, biskupa diecezji wrocławskiej Kościoła greckokatolickiego Włodzimierza Juszczaka, biskupów pomocniczych Josefa Kajenka (Hradec Králové), Marka Mendyka (Legnica), Adama Bałabucha (Świdnica) i legnickiego biskupa seniora Stefana Cichego, kanoników kapituły katedralnej i wałbrzyskiej, wykładowców i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej na czele z jego rektorem ks. prał. dr. Tadeuszem Chlipałą oraz reprezentantek żeńskich zgromadzeń zakonnych. Przywitał również m.in.: senatora Wiesława Kiliana, posła Michała Dworczyka, starostę powiatu ząbkowickiego Romana Festera oraz gospodarzy gminy Bardo na czele z jej burmistrzem Krzysztofem Żegańskim.

Ksiądz Biskup przypomniał słowa, które wypowiedział w bardzkim sanktuarium 15 sierpnia 1959 r. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński: „Bardo usadowiło się w przełomie Nysy Kłodzkiej, tworząc południowe wrota Polski. Tymi właśnie wrotami weszło do Polski chrześcijaństwo i u tych wrót Królowa Polski założyła jedną ze swoich stolic, aby czuwać nad wiarą narodu polskiego. Dziwne były koleje naszego narodu. Maryja jednak nigdy o narodzie swoim nie zapomniała, gdy może najmniej o tym myślał przygotowała mu na Ziemiach Zachodnich mieszkanie”. Przypominając trzy ważne wydarzenia w dziejach tego sanktuarium: koronację koronami papieskimi w 1966 r., podniesienie w 2004 r. świątyni do rangi sanktuarium metropolitalnego oraz nadanie jej w 2008 r. tytułu bazyliki mniejszej, apelował, by „dzisiaj z naszych serc wzniosła się pieśń dziękczynna przed Boży Majestat za dar obecności Matki Bożej w tym sanktuarium”. – Niech w tej świątyni Pan Bóg będzie przez nas uwielbiony. Podziękujmy Panu Bogu w tej Eucharystii za wszystkie łaski, które w ciągu wieków otrzymali wierni nawiedzający to sanktuarium. Otoczmy serdeczną modlitwą Ojca Świętego Franciszka, który wkrótce przybędzie do nas na Światowe Dni Młodzieży. Pamiętajmy o papieżu seniorze Benedykcie XVI. Zawierzmy Opatrzności Bożej przez pośrednictwo Maryi los Kościoła na Dolnym Śląsku, w Polsce i w Europie, szczególnie u naszych sąsiadów w Czechach i w Niemczech. Powierzmy Bogu przez Maryję Światowe Dni Młodzieży i całą przyszłość naszej Ojczyzny – mówił bp Ignacy Dec.

W homilii abp Wacław Depo podkreślił, że przychodzimy wraz z Maryją trwać wspólnie na modlitwie dziękczynnej za wytrwanie w wierze ojców, czego niezwykłym, dobitnym dowodem jest naukowe badanie metodą węgla C14, że figurka Matki Bożej Bardzkiej datowana jest na rok 1010, a tym samym jest rzeczywistą, najstarszą drewnianą, romańską rzeźbą Najświętszej Maryi Panny w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Ta prawda, zarówno historyczna, jak i religijna dowodzi duchowej więzi i siły, jaką wspólnota narodu czerpie ze źródeł Bożej łaski życia.

Reklama

Kaznodzieja zaznaczył, że pragniemy zaświadczyć o potrzebie Boga w ludzkich sercach dla siebie samego i wobec innych. Zwłaszcza że świat, który nas otacza, przechodzi głęboki kryzys nie tylko gospodarczy, ale przede wszystkim duchowo-moralny. Nie potrzeba się zbytnio przekonywać, że świat gubi swoją tożsamość i ucieka we wszystkich dziedzinach od przeszłości. – Kościół ma dzisiaj do zaoferowania to samo orędzie, które stanowi Jego jedyne bogactwo: Jezusa Chrystusa jako Boga i Zbawiciela. Nie ma w innym zbawienia, a w tym zadaniu z woli samego Chrystusa Kościół patrzy na Maryję dzięki rozlicznym Jej sanktuariom rozsianym po całym świecie. Zdaniem Metropolity Częstochowskiego, niezwykle ważne jest byśmy na wzór Maryi uwierzyli w moc wiary, w możliwość nawiązania dzięki niej bezpośredniej więzi z żyjącym Bogiem Synem i Duchem Świętym.

Ksiądz Arcybiskup w dalszej części homilii nawiązał do ponad 140 manifestacji popierających znalezienie się Telewizji Trwam na multipleksie, podkreślając, że prawda jest jedna i że ona jest fundamentem jedności, zaś systemowa zatwardziałość w kłamstwie dowodzi umysłowego zamętu w imię tzw. państwa prawa. Hierarcha wskazał, że w każdym wysiłku dla dobra Ojczyzny, jej przyszłości, potrzebna jest moc wiary w Boga bogatego w miłosierdzie. Potrzeba jest także ufnej modlitwy.

– Maryjo, Tobie zawierzamy naszą teraźniejszość i przyszłość. Wejrzyj na ten naród, który zawsze pokłada w Tobie nadzieję. W Twojej matczynej miłości prowadź nas do Syna, jedynego Odkupiciela człowieka i świata – apelował, kończąc homilię abp Wacław Depo.

W swoim wystąpieniu prowincjał Ojców Redemptorystów o. Janusz Sok podkreślił, że Matka Boża swoim spojrzeniem rozświetla drogi, jest Królową naszych serc i naszego myślenia. – Chciejmy się uczyć, byśmy mieli odwagę mówić prawdę o dzisiejszej rzeczywistości, byśmy mieli mocnego, niezłomnego ducha. Matko Boża, niech nas Syn Twój do siebie nawraca – nawoływał o. J. Sok.

Specjalny list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał poseł Michał Dworczyk. – To tutaj w roku 1956 odbyła się pierwsza na Ziemiach Zachodnich uroczystość koronacji wizerunku Maryi. Pod przewodnictwem abp. Bolesława Kominka 150-tysięczna rzesza wiernych, mieszkańców tych ziem oraz pielgrzymów z kraju i zagranicy uroczyście, publicznie włączyła się w obchody Millennium Chrztu Polski – stwierdził prezydent A. Duda. Dodał, że uczestnicy tamtego pamiętnego wydarzenia okazali przywiązanie do wartości i tradycji, na fundamencie którym przez wieki wzrastała polska tożsamość narodowa, państwowość, relacje społeczne, kultura, nauka i sztuka. Jednocześnie był to akt odrzucenia komunistycznej ideologii, ideologii przymusowej ateizacji i nienawiści wobec niektórych grup społecznych.

Uroczystości transmitowane przez Radio Maryja i Telewizję Trwam zakończył Akt Oddania Diecezji Świdnickiej Matce Bożej w 50. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Strażniczki Wiary poprowadzony przez bp. Ignacego Deca. Jest w nim zawarta prośba do Maryi, by modliła się za nami wszystkimi, którzy nosimy skarb wiary w glinianym naczyniu. – Broń nas przed pokusą zwątpienia i rezygnacji, strzeż przed niebezpieczeństwem laicyzacji, przed postawami ujmującymi życie wyłącznie w wymiarze doczesnym. Naucz nas dzielić się wiarą z innymi. Wspieraj nas, byśmy zawsze pamiętali, że wiara umacnia się wówczas, gdy jest przekazywana. Naucz nas żyć w przyjaźni z Bogiem i zatroskaniu o bliźniego, byśmy nieugięci w wierze odważnie i pokornie kroczyli drogami Pana. Polecamy Twej matczynej trosce także wszystkich, którzy zagubili się na drogach życia. Pomóż im odkryć wartość łaski wiary, która nadaje właściwy sens i cel ludzkiemu istnieniu. Dodawaj, prosimy, nam tutaj zebranym i tym, którzy nawiedzać będą Twoje bardzkie sanktuarium odwagi w naszych wysiłkach zmierzających do budowania na polskiej ziemi cywilizacji miłości opartej o wierność prawdzie. Chcemy wpatrzeni w Ciebie, Maryjo, naśladować Twoją wiarę i stawać się w obliczu nowych wyzwań gotowi pełnić wolę Bożą. Z głębi naszych serc przez Ciebie, o Matko Strażniczko Wiary Świętej i z Tobą wychwalamy miłosiernego Ojca przez Twojego Syna, Jezusa Chrystusa, w Duchu Świętym. Uciekamy się do Ciebie, bądź nam Matką tu i w niebie.

Tagi:
koronacja uroczystość

POLSCY LOTNICY W SŁUŻBIE RZECZYPOSPOLITEJ

2019-05-13 22:31

Anna Majowicz

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń, Rektor – Komendant Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka prof. AWL oraz Grzegorz Sojda z ,,Niebieskiej Eskadry” zapraszają na uroczystość upamiętnienia lotników polskich.

mat. prasowe

Program uroczystości:

9.00 Uroczyste odznaczenie grobu Bolesława Orlińskiego – Cmentarz Świętej Rodziny – ul. Smętna we Wrocławiu (przemarsz od bramy głównej, od strony Odry)

10.00 Przejazd z cmentarza do Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki przy ul. Czajkowskiego 109 we Wrocławiu

11.00 Sesja popularnonaukowa – otwarcie

- wręczenie pamiątkowych dyplomów dla rodzin polskich lotników, uhonorowanych w projekcie ,,Ocalamy…”

- film ,,Dwa skrzydła” (scenariusz i reżyseria: Ryszard Koper)

- Wystąpienia okolicznościowe

14.00 zakończenie sesji

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: ks. Franciszek Ślusarczyk nie jest już kustoszem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

2019-06-19 14:28

md / Kraków (KAI)

Ks. prałat Franciszek Ślusarczyk został zwolniony z funkcji rektora Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i mianowany proboszczem w parafii NMP Matki Kościoła na Prądniku Białym w Krakowie. Listę zmian personalnych duchowieństwa opublikowano dziś na stronie internetowej Archidiecezji Krakowskiej.

diecezja.pl
ks. Franciszek Ślusarczyk

Dotychczasowego kustosza zastąpi go ks. kanonik dr Zbigniew Bielas, proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu.

Z łagiewnickim sanktuarium ks. F. Ślusarczyk był związany od 2002 r. Posługę kustosza i rektora pełnił pięć lat. Rektorem świątyni został w 2014 r. po tym, jak dotychczasowy kustosz - bp Jan Zając - przeszedł na emeryturę.

W Roku Miłosierdzia znalazł się w gronie powołanych przez papieża Franciszka misjonarzy miłosierdzia. Jako gospodarz sanktuarium Bożego Miłosierdzia przyjmował podczas Światowych Dni Młodzieży Ojca Świętego, który w łagiewnickiej bazylice wyspowiadał grupę młodzieży i na krótko spotkał się z chorymi. Był również odpowiedzialny za przygotowanie przyjęcia w Łagiewnikach młodych pielgrzymów z całego świata, którzy w trakcie ŚDM odbywali tam Pielgrzymkę Miłosierdzia.

Ksiądz Ślusarczyk jest również autorem Drogi Miłosierdzia - nabożeństwa, które po raz pierwszy zostało odprawione wieczorem 2 kwietnia 2016 r., w wigilię Niedzieli Miłosierdzia.

Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 r. w Dobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 roku z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez pierwsze lata kapłaństwa posługiwał jako wikariusz najpierw w Żywcu-Zabłociu (1984-1988), a następnie w Wieliczce (1988-1989). Rok później zamieszkał w parafii w Gaju. Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a w latach 1997-2002 był jego wicerektorem.

Był pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wieloletnim adiunktem w Katedrze Homiletyki, jest doktorem teologii.

W grudniu ub. roku został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej. Kilka dni później "po refleksji i modlitwie zdecydował o nieprzyjmowaniu święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu", jak poinformował w swoim komunikacie abp Marek Jędraszewski.

Ks. dr kanonik Zbigniew Bielas przyjął święcenia kapłańskie w 1992 r. Od 2012 r. do dnia nominacji na kustosza łagiewnickiego sanktuarium pełnił posługę proboszcza parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu Starym. Jest członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej oraz Komisji Nadzorującej Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Milewski: nie ma zgody na antychrześcijańskie działania

2019-06-25 21:15

eg / Garlino (KAI)

Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na antychrześcijańskie akty i działania – powiedział bp Mirosław Milewski w Garlinie w diecezji płockiej. Przewodniczył tam rocznicowej Eucharystii w 25. rocznicę zbudowania kaplicy w tej miejscowości.

episkopat.pl

Bp Mirosław Milewski w kazaniu powiedział, że każdy jubileusz, to czas spojrzenia wstecz, czas podsumowań, ale też potrzeba dziękczynienia i obietnica, że w kolejnych latach wierni będą w tej wspólnocie podtrzymywać swoją wiarę. Bo Jezus chce, aby iść Jego śladami. Dla kogoś, który na poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, to jedyna możliwa droga.

Biskup pomocniczy diecezji płockiej zwrócił też uwagę na potrzebę opamiętania w codziennym życiu. Dlatego w kościołach całej Polski śpiewano w niedzielę suplikację „Święty Boże, Święty Mocny…”, żeby przeprosić za zło: za znieważanie Najświętszego Sakramentu, kpiny z katolickiej Mszy św., za „tęczowe” aureole wokół Matki Bożej z Dzieciątkiem, za niszczenie krzyży i ołtarzy w kościołach, za przemoc fizyczną wobec księży.

- Te haniebne akty są coraz częstsze. Wydaje się, że ich celem jest zepchnięcie przestraszonych katolików do katakumb. Potrzebna jest nasza wyraźna niezgoda na takie antychrześcijańskie akty i działania. Nigdy nie możemy godzić się na to, aby barbarzyńcy szargali nasze święte obrzędy i przedmioty. Módlmy się o opamiętanie za tych, których zdławiło zło, ale także w miarę naszych możliwości, protestujmy przeciwko aktom profanacji – zaapelował bp Milewski.

Parafia Grudusk prawdopodobnie powstała w XI wieku. Nosi wezwanie św. Apostołów Piotra i Pawła. Jej proboszczem jest ks. kan. Tadeusz Wołowiec. Kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Garlinie zbudowana została w tej parafii w latach 1990-1994.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem