Reklama

Niedziela Częstochowska

Orkiestra Dęta w Ożarowie ma 100 lat

Powstała w 1916 r. z inicjatywy ks. prob. dr. Walentego Kotta. Stała się też od razu częścią składową OSP Ożarów (wtedy Towarzystwo Ogniowe), które powstało w 1908 r. i bardzo długo, bo aż do 2005 r. nosiła nazwę Strażacka Orkiestra Dęta. Obecnie Orkiestra Dęta w Ożarowie.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się 3 lipca. Uświetnili je swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych jednostek straży pożarnych z Gminy Mokrsko, brygadier Waldemar Brząkała – komendant Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Wieluniu, poczty sztandarowe KGW z Gminy Mokrsko, Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie oraz Orkiestra Dęta ze Skomlina, Orkiestra Cementowni „Warta”, ks. prob. Sławomir Kandziora, ks. Paweł Kostrzewa, nasz rodak pracujący w diecezji kaliskiej, i goście szczególni, dawni członkowie orkiestry oraz ostatni dyrygent Józef Rybski z Dzietrzkowic.

Uroczystości rozpoczęły się pod „Dębem Wolności”. Spod tego symbolu patriotyzmu i materialnego znaku radości z odzyskanej wolności w 1918 r., połączone orkiestry i poczty sztandarowe przemaszerowały do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę św. Eucharystię tę przeżywano nie tylko jubileuszowo. W tym dniu parafianie żegnali swojego proboszcza, który został skierowany do parafii Pątnów i cieszyli się z obecności ks. Pawła Kostrzewy, który wspólnie z nimi chciał świętować tak zacny jubileusz i wspólnie podziękować ks. Sławomirowi za 14 lat posługi w parafii, w ubiegłym roku świętującej jubileusz 575 lat istnienia.

Ewangelia o powołaniu 12 Apostołów i rozesłaniu 72 innych misjonarzy do ówczesnych krajów stała się podstawą refleksji na temat powołania każdego z nas do roli misjonarza. Powołani zostali też zapewne pierwsi członkowie ożarowskiej orkiestry, która była potrzebna do ubogacania liturgii w kościele, do uświetniania uroczystości państwowych i parafialnych, do krzewienia kultury. Różne były losy jubilatki, wielu jej członków już na wiecznej warcie... Dobry zaczyn przynosi jednak owoce. Widać to teraz, kiedy Ożarów szczyci się odmłodzoną orkiestrą pod batutą Tomasza Majtyki.

Reklama

Zainteresowani kolejami losu ożarowskiej orkiestry, tej dawnej, w tonacji czarno-białej i tej nowej, już w tonacji barwnej, mogli popatrzyć na zdjęcia zamieszczone na wystawie fotograficznej przygotowanej przez Jacka Kujawiaka i wysłuchać wspomnień przygotowanych przez panią Wydmuch.

Ważną częścią uroczystości jubileuszowych był występ Orkiestry Dętej z Ożarowa, Orkiestry Dętej ze Skomlina i koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej Cementowni „Warta”.

Orkiestra Dęta w Ożarowie rozpoczyna nowe stulecie historii. Cieszy, że do odmłodzonej orkiestry garnie się wielu młodych ludzi. Być może to rola kapelmistrza, którym od 2008 r. jest Tomasz Majtyka.

2016-07-21 10:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Coś więcej niż orkiestra

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 36/2015, str. 6

[ TEMATY ]

rozmowa

orkiestra

Aleksandra Bielecka

Płytę cegiełkę można nabyć np. na furcie seminaryjnej – zachęca dk. Mateusz Szerwiński

Płytę cegiełkę można nabyć np. na furcie
seminaryjnej – zachęca dk. Mateusz
Szerwiński

Z dk. Mateuszem Szerwińskim rozmawia Katarzyna Jaskólska

KATARZYNA JASKÓLSKA: – Orchestra Paradiso – co to w ogóle jest?

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

[ TEMATY ]

pro life

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Jak informował ostatnio "Dziennik Gazeta Prawna" w 2022 roku spadła liczba hospicjów perinatalnych z 16 do 13 oraz liczba pacjentek hospicjów z 459 do 257.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję