Reklama

Niedziela Częstochowska

Orkiestra Dęta w Ożarowie ma 100 lat

Powstała w 1916 r. z inicjatywy ks. prob. dr. Walentego Kotta. Stała się też od razu częścią składową OSP Ożarów (wtedy Towarzystwo Ogniowe), które powstało w 1908 r. i bardzo długo, bo aż do 2005 r. nosiła nazwę Strażacka Orkiestra Dęta. Obecnie Orkiestra Dęta w Ożarowie.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się 3 lipca. Uświetnili je swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli, poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych jednostek straży pożarnych z Gminy Mokrsko, brygadier Waldemar Brząkała – komendant Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Wieluniu, poczty sztandarowe KGW z Gminy Mokrsko, Zespołu Szkoły i Przedszkola w Ożarowie oraz Orkiestra Dęta ze Skomlina, Orkiestra Cementowni „Warta”, ks. prob. Sławomir Kandziora, ks. Paweł Kostrzewa, nasz rodak pracujący w diecezji kaliskiej, i goście szczególni, dawni członkowie orkiestry oraz ostatni dyrygent Józef Rybski z Dzietrzkowic.

Uroczystości rozpoczęły się pod „Dębem Wolności”. Spod tego symbolu patriotyzmu i materialnego znaku radości z odzyskanej wolności w 1918 r., połączone orkiestry i poczty sztandarowe przemaszerowały do kościoła parafialnego na uroczystą Mszę św. Eucharystię tę przeżywano nie tylko jubileuszowo. W tym dniu parafianie żegnali swojego proboszcza, który został skierowany do parafii Pątnów i cieszyli się z obecności ks. Pawła Kostrzewy, który wspólnie z nimi chciał świętować tak zacny jubileusz i wspólnie podziękować ks. Sławomirowi za 14 lat posługi w parafii, w ubiegłym roku świętującej jubileusz 575 lat istnienia.

Ewangelia o powołaniu 12 Apostołów i rozesłaniu 72 innych misjonarzy do ówczesnych krajów stała się podstawą refleksji na temat powołania każdego z nas do roli misjonarza. Powołani zostali też zapewne pierwsi członkowie ożarowskiej orkiestry, która była potrzebna do ubogacania liturgii w kościele, do uświetniania uroczystości państwowych i parafialnych, do krzewienia kultury. Różne były losy jubilatki, wielu jej członków już na wiecznej warcie... Dobry zaczyn przynosi jednak owoce. Widać to teraz, kiedy Ożarów szczyci się odmłodzoną orkiestrą pod batutą Tomasza Majtyki.

Reklama

Zainteresowani kolejami losu ożarowskiej orkiestry, tej dawnej, w tonacji czarno-białej i tej nowej, już w tonacji barwnej, mogli popatrzyć na zdjęcia zamieszczone na wystawie fotograficznej przygotowanej przez Jacka Kujawiaka i wysłuchać wspomnień przygotowanych przez panią Wydmuch.

Ważną częścią uroczystości jubileuszowych był występ Orkiestry Dętej z Ożarowa, Orkiestry Dętej ze Skomlina i koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej Cementowni „Warta”.

Orkiestra Dęta w Ożarowie rozpoczyna nowe stulecie historii. Cieszy, że do odmłodzonej orkiestry garnie się wielu młodych ludzi. Być może to rola kapelmistrza, którym od 2008 r. jest Tomasz Majtyka.

2016-07-21 10:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogrzebali basy

Niedziela bielsko-żywiecka 10/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Msza św.

orkiestra

Wielki Post

Środa Popielcowa

górale

Robert Karp

Ostatnie dźwięki przed wielkopostną ciszą

Ostatnie dźwięki przed wielkopostną ciszą

– Rozpoczynamy czas, w którym się kończy radość, beztroska, a człowiek bardziej skupia się nad tym, co jest naznaczone przez Środę Popielcową – powiedział bp Roman Pindel na Mszy św. góralskiej w Cieszynie.

Była ona sprawowana dzień przed Popielcem w kościele św. Marii Magdaleny w ramach 29. pogrzebu basów im. Kazka „Nędzy” Urbasia. Wydarzenie, które ma wieloletnią tradycję, kończy okres karnawału. Powstało z inicjatywy śp. Kazimierza Urbasia – lidera kapeli Torka, który wpadł na pomysł, aby dzień przed Popielcem zgromadzić muzyków ludowych Śląska Cieszyńskiego w jednym miejscu, pomodlić się i zabawić, a potem odłożyć instrumenty na półkę, aż do nadejścia Wielkiej Nocy. – Wydarzenie wpisuje się w kulturę Cieszyna już od dawna. Msza św. jest początkiem pogrzebu basów – zauważył ks. prob. Jacek Gracz, witając zebranych na Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Abp Szewczuk: liczne rosyjskie zbrodnie trzeba osądzić

2022-12-08 16:38

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

zbrodnie wojenne

PAP/SERGEI ILNITSKY

Obrońcy Bachmutu proszą o modlitwę za nich – powiedział dziś abp Światosław Szewczuk. Trwają ciężkie walki w okolicach tego miasta. Ukraińcy usiłują odzyskiwać równocześnie tereny obwodu ługańskiego, co utrudniają olbrzymie ilości min rozstawionych tam przez Rosjan. Agresor wciąż ostrzeliwuje też cywilów, m.in. w Mikołajowie czy Chersoniu. Dodatkową zbrodnią jest przymusowa mobilizacja na terenach okupowanych, np. w Melitopolu. „A jednak Ukraińcy bohatersko trwają” – podkreślił hierarcha.

Zwierzchnik miejscowych grekokatolików znowu wskazywał na kwestię wychowywania dzieci w trakcie wojny, które należy przygotować do realnego życia w niełatwym świecie. Dodawał również, że pomimo wielkiego zła dokonywanego w tych czasach przez Rosjan „niezłomność ukraińskiego narodu się nie zmniejsza, ale na odwrót, rośnie na naszych oczach wola walki, solidarność, wzajemne wsparcie, nabierając niebywałych rozmiarów”.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja rodzinna – krok w kierunku wielopokoleniowych firm rodzinnych

2022-12-09 07:35

[ TEMATY ]

fundacja rodzinna

Adobe Stock

Firmy rodzinne są filarem polskiej gospodarki. Po kilkudziesięciu latach od transformacji ustrojowej i ekonomicznej, polscy przedsiębiorcy muszą myśleć o sukcesji i zapewnieniu swoim firmom możliwości rozwoju przez kolejne dziesięciolecia.

- Budowa silnych firm wymaga czasu. Często zakłóca go konieczność przeprowadzania procesu sukcesji i podziału firmy. Fundacja rodzinna to szansa na kontynuację przez dzieci i wnuki dorobku firm, zbudowanego przez ich rodziców i dziadków – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję