Reklama

Niedziela Małopolska

Tyniec

Nie zamykajcie się w sobie

Niedziela małopolska 30/2016, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie

Małgorzata Cichoń

Możemy się domyślać, z jakim przesłaniem zwróci się Franciszek do polskich kapłanów i seminarzystów. Kilkuminutowe „kazanie” wygłosił już do diakonów krakowskiego seminarium, którzy niedawno odwiedzili Rzym. O wydarzeniu opowiedział bp Grzegorz Ryś w Tyńcu, gdzie 10 lipca wierni dziękowali za obecność we wspólnotach medytacji chrześcijańskiej. W czasie Eucharystii modlono się również za przebywającego od tygodni w szpitalu kard. Franciszka Macharskiego i wszystkich, którzy przy nim czuwają.

– Co się stanie z tobą, jeśli się nie zatrzymasz? Może się spóźnisz? A co się stanie z tym człowiekiem? To ostatnie pytanie zadał sobie Samarytanin, udzielający pomocy pobitemu – nauczał bp Grzegorz, odnosząc się do Ewangelii z dnia. Podkreślił, że Papież Franciszek przychodzi do nas z postulatem Kościoła samarytańskiego, który pyta: „Co się stanie z tym człowiekiem, jeśli się nie zatrzymam?”, a nie: „Co się stanie ze mną?”. – To napięcie pomiędzy Kościołem, który patrzy na swoje bezpieczeństwo, a tym, który wychodzi na drogę, narażając się na „nieczystość” – mówił Ksiądz Biskup.

Opowiedział, że podczas audiencji generalnej w Rzymie, wraz z diakonami, mieli możliwość pozowania do zdjęcia ze Zwierzchnikiem Kościoła. Widząc 25 mężczyzn, będących na progu diakonatu, Ojciec Święty spontanicznie zwrócił się do nich: „Wyjdźcie, wyjdźcie, wyjdźcie! Nie zamykajcie się w sobie”. Przyznał, że będą chwile bardzo trudne, brutalne, wręcz „turbulencje duchowe”. Najlepsze, co można wtedy zrobić, to skryć się pod płaszczem Madonny, bo Ona wszystko rozumie, także nasz grzech.

Bp Grzegorz, kończąc homilię, wyjaśnił, że Jezus, będąc Żydem, utożsamia się z Samarytaninem, który pochodzi z innego kręgu kulturowego. W tamtych czasach było to obelgą. Jezus się tego nie wyparł. W tym człowieku dostrzegł fundamentalną zasadę jedności: – Co się stanie z nami, jeśli się nie zatrzymamy? Będziemy Kościołem, który jest niepodobny do Jezusa. Gdyby Jezus nie był Samarytaninem, nie powiedziałby nam: „Idź, i ty czyń podobnie!”.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeor Taizé: chrześcijanie Republiki Czeskiej - jesteście solą ziemi

[ TEMATY ]

wiara

spotkanie

Taize

Maciej Biłas / photo on flickr

O licznych świadkach wiary w Republice Czeskiej oraz propozycjach jak nią żyć w dzisiejszym świecie mówił przeor Wspólnoty z Taizé podczas wieczornej modlitwy w jednej z hal Centrum Wystawowego Letňany w Pradze. Była ona transmitowana przez Czeską Telewizję. Wzięli w niej udział przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich tego kraju, z kard. Dominikiem Duką a także goście z zagranicy w tym biskup radomski, Henryk Tomasik, będący zarazem krajowym duszpasterzem młodzieży.

W swojej refleksji brat Alois przypomniał, że motywem przewodnim obecnego 37 Europejskiego Spotkania Młodych są słowa Pana Jezusa: „Wy jesteście solą ziemi”, a zachęcają one zwłaszcza, by być budowniczymi pokoju na ziemi. Podziękował w imieniu młodzieży za serdeczne przyjęcie w Pradze. Dodał, że choć chrześcijanie są w Republice Czeskiej mniejszością, to jednak dzięki temu, że żywa jest tradycja humanistyczna, znajdująca swój wyraz w różnych dziedzinach sztuki, wierzący i niewierzący mogą wspólnie przeciwstawiać się mdłemu materializmowi zagrażającemu naszym społeczeństwom.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

XXI Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak. Pomagam!”

2022-12-01 21:29

CAL

W dniach 2 i 3 grudnia w wybranych sklepach w Lublinie, Lubartowie, Chełmie, Piaskach, Rejowcu Fabrycznym, Krasnymstawie, Trawnikach, Niemcach, Dorohusku i Dysie (w sumie w 41 placówkach handlowych) odbędzie się zbiórka żywności dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję