Reklama

Niedziela Małopolska

Tyniec

Nie zamykajcie się w sobie

Niedziela małopolska 30/2016, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie

Małgorzata Cichoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Możemy się domyślać, z jakim przesłaniem zwróci się Franciszek do polskich kapłanów i seminarzystów. Kilkuminutowe „kazanie” wygłosił już do diakonów krakowskiego seminarium, którzy niedawno odwiedzili Rzym. O wydarzeniu opowiedział bp Grzegorz Ryś w Tyńcu, gdzie 10 lipca wierni dziękowali za obecność we wspólnotach medytacji chrześcijańskiej. W czasie Eucharystii modlono się również za przebywającego od tygodni w szpitalu kard. Franciszka Macharskiego i wszystkich, którzy przy nim czuwają.

– Co się stanie z tobą, jeśli się nie zatrzymasz? Może się spóźnisz? A co się stanie z tym człowiekiem? To ostatnie pytanie zadał sobie Samarytanin, udzielający pomocy pobitemu – nauczał bp Grzegorz, odnosząc się do Ewangelii z dnia. Podkreślił, że Papież Franciszek przychodzi do nas z postulatem Kościoła samarytańskiego, który pyta: „Co się stanie z tym człowiekiem, jeśli się nie zatrzymam?”, a nie: „Co się stanie ze mną?”. – To napięcie pomiędzy Kościołem, który patrzy na swoje bezpieczeństwo, a tym, który wychodzi na drogę, narażając się na „nieczystość” – mówił Ksiądz Biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Opowiedział, że podczas audiencji generalnej w Rzymie, wraz z diakonami, mieli możliwość pozowania do zdjęcia ze Zwierzchnikiem Kościoła. Widząc 25 mężczyzn, będących na progu diakonatu, Ojciec Święty spontanicznie zwrócił się do nich: „Wyjdźcie, wyjdźcie, wyjdźcie! Nie zamykajcie się w sobie”. Przyznał, że będą chwile bardzo trudne, brutalne, wręcz „turbulencje duchowe”. Najlepsze, co można wtedy zrobić, to skryć się pod płaszczem Madonny, bo Ona wszystko rozumie, także nasz grzech.

Bp Grzegorz, kończąc homilię, wyjaśnił, że Jezus, będąc Żydem, utożsamia się z Samarytaninem, który pochodzi z innego kręgu kulturowego. W tamtych czasach było to obelgą. Jezus się tego nie wyparł. W tym człowieku dostrzegł fundamentalną zasadę jedności: – Co się stanie z nami, jeśli się nie zatrzymamy? Będziemy Kościołem, który jest niepodobny do Jezusa. Gdyby Jezus nie był Samarytaninem, nie powiedziałby nam: „Idź, i ty czyń podobnie!”.

2016-07-21 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miejsce przedziwnych tajemnic

Niedziela małopolska 5/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

spotkanie

Marcin Konik-Korn

Ks. prał. Tadeusz Juchas – kustosz sanktuarium w Ludźmierzu

Ks. prał. Tadeusz Juchas – kustosz sanktuarium w Ludźmierzu

AGNIESZKA KONIK-KORN: - Czy Rok Jubileuszowy w Ludźmierzu przeżywany jest w wyjątkowy sposób?

CZYTAJ DALEJ

Nowacka: jedna godzina lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r.

2024-06-18 10:24

[ TEMATY ]

religia

edukacja

minister edukacji

Bożena Sztajner/Niedziela

Zleciłam prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi jedną godzinę lekcji religii w szkołach od 1 września 2025 r. - poinformowała we wtorek w TVN24 minister edukacji Barbara Nowacka.

Pytana o przyszłość lekcji religii w szkole Nowacka odpowiedziała, że w tej kwestii udało się już zrobić wiele: oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen na świadectwie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: "Pracodawca Przyjazny Pracownikom" to nagroda za wzorcowe przestrzeganie prawa pracy

2024-06-18 13:36

[ TEMATY ]

prezydent

praca

nagroda

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Marcin Obara

"Pracodawca Przyjazny Pracownikom" to nagroda za wzorcowe przestrzeganie prawa pracy, za stwarzanie takich warunków w zakładzie, że pracownik ma poczucie, że to jest jego miejsce, w którym czuje się dobrze - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wręczenia statuetek w XVI edycji konkursu.

Podczas uroczystości wręczenia statuetek i certyfikatów w XVI edycji Konkursu "Pracodawca Przyjazny Pracownikom", która odbyła się we wtorek w Warszawie prezydent podkreślił, że żadne państwo nie rozwinie się na niewolniczej pracy społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję