Reklama

Niedziela Podlaska

Od przedszkola do matury w duchu katolickim

Wrzesień to miesiąc, który siłą rzeczy kojarzy się ze szkołą. Poczatek roku szkolnego i katechetycznego, Tydzień Wychowania, wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, kierują nasze myśli ku tematyce związanej z kształtowaniem i formowaniem młodego człowieka. Klasyczny podział wskazuje na trzy miejsca, w których dokonuje się proces edukacji. Jest to przede wszystkim rodzina, następnie szkoła oraz Kościół. Bez wątpienia jakość procesu wychowawczego zależy od współpracy wymienionych środowisk. Szczególnym miejscem, które sprzyja temu dialogowi są przedszkola i szkoły prowadzone przez Kościół

Niedziela podlaska 37/2016, str. 1, 4

[ TEMATY ]

szkoła

wychowanie

Bożena Sztajner/Niedziela

Naterenie naszej diecezji istnieją cztery jednostki edukacyjne, w których wychowanie w sposób szczególny dokonuje się w duchu katolickim. Przedszkola w Bielsku Podlaskim i Węgrowie zapraszają dzieci na pierwszym etapie edukacji. Kolejny krok w wychowaniu zapewnia szkoła podstawowa w Ogrodnikach. Etap gimnazjum i liceum prowadzi szkoła salezjańska w Sokołowie Podlaskim. Można powiedzieć, że na terenie diecezji mamy zapewnioną całą ścieżkę edukacyjną od przedszkola do matury, która dokonuje się, opierając na wartościach chrześcijańskich.

Bielskie i węgrowskie dzieci Boże

Katolickie Przedszkole św. Antoniego w Węgrowie powstało przy parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy. Swoją działalność rozpoczęło 14 lutego 2011r. Pomysłodawcą i inicjatorem przedszkola był ks. Zbigniew Karolak, obecnie proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku Podlaskim. W dniu otwarcia do przedszkola uczęszczało 45 dzieci 3- i 4-letnich. Godziny otwarcia dostosowane są w miarę możliwości do potrzeb rodziców. W realizacji podstawy programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej placówka kieruje się chrześcijańskim systemem wartości. Dyrektorem jest obecny proboszcz węgrowskiej parafii ks. Romuald Kosk. Przedszkole zaprasza na swoją stronę internetową www.klasztorwegrow.pl

Reklama

Przedszkole Niepubliczne „Karmelki” w Bielsku Podlaskim 23 czerwca br. uroczyście świętowało jubileusz 5-lecia działalności. Od 2011 r. liczba uczęszczających dzieci wzrosła z 15 (w jednym oddziale) do obecnych 98 (w pięciu oddziałach). Przedszkole cieszy się nieustannie rosnącym zainteresowaniem. Wychowawcy pragną, aby dzieci im powierzone były jak najlepiej przygotowane do wyzwań, z którymi będą się musiały zmierzyć, kiedy osiągną wiek szkolny. Stale poszukują optymalnej formuły edukacyjnej, odpowiadającej wiekowi wychowanków, która zapewni im właściwy rozwój. Do grona pedagogicznego należą edukatorzy wieku wczesnego, językoznawcy, logopedzi, plastycy, muzycy, prawnicy, przyrodnicy. Placówką kieruje Lucyna Wojeńska. Przedszkole prowadzi ciekawą stronę internetową www.przedszkolekatolickie.edu.pl.

Jedyna katolicka podstawówka

Od 2013 r. działalność prowadzi Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Ogrodnikach. Jest to pierwsza w diecezji i województwie szkoła związana ze stowarzyszeniem z Częstochowy. Kieruje nią Monika Słowik. Szkoła proponuje edukację i wychowanie w duchu patriotycznym, nauczanie oparte na wysokich standardach moralnych i zasadach chrześcijańskich, kształtowanie charakteru uczniów, indywidualne podejście do ucznia i jego problemów, dbałość o pełny rozwój osobowy, wszechstronną opiekę nad uczniem. Zapewnia nauczanie dwóch języków obcych, pomoc psychologiczną, jak również proponuje bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych skupionych w różnych kołach zainteresowań. Placówka uczestniczy w programie „Szkoła przyjazna rodzinie”. Od września katolicka szkoła w Ogrodnikach prowadzi kształcenie i wychowanie w duchu wartości dla 50 uczniów, prowadząc również dwa oddziały przedszkolne dla 3-, 4-, 5- i 6-latków. Szkoła posiada swój profil na Facebooku.

Pod okiem św. Jana Bosko

Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące (SLO) i Salezjańskie Gimnazjum (SG) w Sokołowie Podlaskim są szkołami publicznymi, prowadzonymi przez Zgromadzenie Salezjańskie. Tworzą Zespół Szkół Salezjańskich „Lux Sapientiae”. Obecność szkoły jest głęboko zakorzeniona w historię miasta. Jej początki sięgają 1919 r. i związane są z działalnością ks. A. Mazurkiewicza. W 1925 r. szkoła została powierzona salezjanom, którym od początku przyświecała idea wychowywania młodzieży na uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan. Po różnorodnych zawieruchach historycznych, na prośbę władz Sokołowa Podlaskiego, szkołę reaktywowano i 1 września 1993 r. otwarto Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza. Wychodząc naprzeciw życzeniom rodziców, zarówno gimnazjum, jak i liceum starają się wychowywać w duchu chrześcijańskich zasad. Zapewniają wysoki poziom nauczania, realizując podstawę programową kształcenia ogólnego ze zwiększoną liczbą godzin przedmiotów obowiązkowych oraz zajęć nadobowiązkowych. W rankingu 500 najlepszych liceów opracowanym przez pismo „Perspektywy” liceum w 2016 r. zajęło 384. miejsce. Zespołem Szkół kieruje ks. Dariusz Matuszyński SDB. Szczegółowe informacje o szkole i z życia szkoły znajdziemy na jej stronie: www.sdb.pl.

Nowa perspektywa

Reklama

Na terenie naszej diecezji od tego roku pojawiła się nowa możliwość kształtowania i wychowywania młodego pokolenia. Szkoły Benedykta, specjalizujące się we wspomaganiu uczniów z edukacji domowej, za swoją siedzibę obrały Drohiczyn. Osobą prawną prowadzącą szkołę jest Spółka z o.o. Orły z Podlasia, której założycielem i właścicielem jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej. Szkoła zapewnia pomoc na wszystkich etapach nauczania – od przedszkola do matury. Oprócz konsultacji z nauczycielami, wykładów i warsztatów dostępnych w siedzibie szkoły, klubach edukacyjnych na terenie Polski, szkoła oferuje dostęp do e-biblioteki ze stale poszerzanym zasobem materiałów (e-booki, filmy), które wspomagają edukację na każdym poziomie. Coraz bardziej powszechna w Polsce forma edukacji domowej jest niejako na wyciągnięcie ręki również w naszym regionie. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie www.szkolybenedykta.pl.

Krótka i skromna prezentacja pokazuje, że istnieją na terenie naszej diecezji miejsca, gdzie rodzina, szkoła i Kościół mogą prowadzić żywy i twórczy dialog, wpływać i kształtować młode pokolenia w duchu chrześcijańskim. Począwszy od przedszkola, poprzez szkołę podstawową, gimnazjum i liceum, istnieje możliwość edukacji w ścisłej współpracy z Kościołem. Dyrekcjom i Gronom Pedagogicznym wspomnianych szkół życzymy w nowym roku szkolnym i katechetycznym samych sukcesów wychowawczych, a uczniom stałego i pięknego rozwoju, opartego na wartościach chrześcijańskich.

2016-09-08 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szef MEN: kształcenie na odległość ma pewne mankamenty; stąd decyzja o powrocie dzieci do szkół

2020-09-25 08:59

[ TEMATY ]

szkoła

Dariusz Piontkowski

PAP

Konferencja Ministra Edukacji

Konferencja Ministra Edukacji

Dane, które mamy, pokazują, że kształcenie na odległość ma jednak pewne mankamenty i warto o nich pamiętać. Stąd decyzja o powrocie dzieci do szkół – powiedział w piątek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef MEN został zapytany o zróżnicowany poziom zajęć szkolnych podczas lockdownu. Jak ocenił, "podobnie jest przy standardowym, stacjonarnym nauczaniu, tylko że jest to mniej widoczne, ponieważ w przypadku kształcenia na odległość rodzice często mieli podgląd na to, co się działo na lekcjach i sami oceniali, jak wygląda nauczanie".

"Ci nauczyciele, którzy solidnie wypełniają swoje obowiązki, także podczas kształcenia na odległość wkładali ogromny wysiłek w to, aby zajęcia były atrakcyjne, jak najlepiej zorganizowane. To oni starali się, aby poziom tych zajęć był jak najlepszy" – powiedział.

Dodał, że MEN chce, żeby szkoły funkcjonowały normalnie. "Te dane, które mamy i informacje ze szkół – nie tylko w Polsce – pokazują, że kształcenie na odległość ma jednak pewne mankamenty, elementy negatywne i warto o nich pamiętać. Stąd decyzja o powrocie dzieci do szkół" – wyjaśnił Piontkowski.

Przypomniał jednocześnie, że obecnie "kształcenie na odległość dotyczy tylko krótkiego czasu" i "nie powinno powodować, żeby większa grupa uczniów była wykluczona cyfrowo".

"Zresztą staramy się doprowadzać internet do szkół. Jest taki program Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, wprowadzany przez ministra cyfryzacji, w wyniku którego już większość szkół ma dostęp do szybkiego internetu, a gdy zaczynaliśmy była to tylko niewielka część szkół" – zaznaczył szef MEN.

Dopytywany, kiedy uczniowie zamiast ciężkich tornistrów będą nosić do szkoły tablety, Piontkowski stwierdził, że "jeszcze nie w tej chwili, ale idziemy już w tę stronę".

"Jest kilka programów, które mają dostarczyć dodatkowy sprzęt do szkół. Ku mojemu zdziwieniu jeden z tych programów, Zdalna Szkoła Plus, w ramach którego każdy samorząd mógł otrzymać kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup sprzętu, głównie laptopów i oprzyrządowania, wykorzystało większość gmin, ale jeszcze nadal kilkadziesiąt samorządów nie chciało brać w nim udziału. W niektórych sytuacjach kuratorzy dzwonili i przypominali, że taki program funkcjonuje i można do niego zgłaszać się do końca września. Usłyszeli od urzędników samorządowych, że już żadnego sprzętu nie potrzebują, nie chcą kupować i uczestniczyć w tym programie" – wspomniał. (PAP)

Autorka: Daria Porycka

dap/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Wieczór Uwielbienia z zespołem Vox Cordis

2020-09-27 20:42

[ TEMATY ]

jubileusz

Świebodzin

Figura Jezusa Chrystusa

Karolina Krasowska

Wieczór Uwielbienia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Wieczór Uwielbienia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z okazji 10-lecia powstania Figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zorganizowało wiele wydarzeń i inicjatyw. Jednym z nich jest dzisiejszy Wieczór Uwielbienia z zespołem Vox Cordis.

– Wieczór Uwielbienia z Najświętszym Sakramentem pomyśleliśmy jako rozpoczęcie jubileuszu powstania Figury Chrystusa Króla. Później będą temu towarzyszyły kolejne wydarzenia, które są dostępne na naszej stronie parafialnej i na facebooku, które będą trwały aż do 22 listopada i zakończą się misjami parafialnymi. W ten sposób chcemy uczcić rocznicę istnienia Figury w naszym mieście i w naszej diecezji – mówi ks. Dariusz Wołczecki, opiekun zespołu Vox Cordis.


CZYTAJ DALEJ

Bierzmowanie w Polskiej Misji Katolickiej w Munster

2020-09-28 00:12

ks. kan. Marian Wagner

Młodzież z Polskiej Misji Katolickiej w Munster, przyjęła z rąk Ks. Abpa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, sakrament bierzmowania. Uroczystość ta połączona była z poświęceniem sztandaru misyjnego z wizerunkiem św. Jana Pawła II.

Na początku liturgii proboszcz parafii, młodzież oraz rodzice poprosili ks. Abpa o udzielenie sakramentu zgromadzonej młodzieży.

Podczas homilii, metropolita wrocławski przywołując sakrament Chrztu i I Komunii świętej zachęcił młodych, aby nie bali się otworzyć na działanie Ducha Świętego. Przykładem mogą być Apostołowie, którzy oczekiwali na Zesłanie Ducha Świętego.

Na zakończenie Liturgii Ks. Arcybiskup poświęcił sztandar misyjny ufundowany przez rodziców Szkoły Misyjnej oraz PMK.

ks. kan Marian Wagner

Poświęcenie sztandaru

Poświęcenie sztandaru


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję