Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Miłosierni jak Ojciec

Miłość miłosierna jest jedyną drogą, którą należy podążać – powiedział papież Franciszek podczas audiencji generalnej 21 września br. Swoją katechezę poświęcił omówieniu hasła obecnego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia: „Miłosierni jak Ojciec”.

Franciszek podkreślił, że doskonałość chrześcijańska polega na byciu miłosiernym. Zaznaczył, że ludzka miłość nie może się mierzyć z miłością samego Boga. Niemniej uczniowie Jezusa powinni być znakiem, kanałami, świadkami Jego miłosierdzia. Ojciec Święty wskazał, że dla chrześcijan bycie miłosiernymi oznacza przebaczenie i dawanie. Dodał, że „przebaczenie jest filarem, który podtrzymuje życie wspólnoty chrześcijańskiej”, i podkreślił błędność osądzania i potępiania brata, który grzeszy, gdyż w takim przypadku zrywa się z nim więź braterstwa i lekceważy miłosierdzie Boga. – Nie mamy władzy, aby potępić naszego błądzącego brata, nie jesteśmy ponad nim, mamy raczej obowiązek przywrócenia go do godności dziecka Ojca i towarzyszenia mu w jego drodze nawrócenia – stwierdził Ojciec Święty.

Komentując natomiast wezwanie do dawania, Franciszek zauważył, że na miarę tego, co otrzymujemy od Boga, dajemy bratu, a na miarę tego, ile dajemy bratu, otrzymujemy od Boga. – Miłość miłosierna jest zatem jedyną drogą, którą należy podążać – podkreślił Ojciec Święty i dodał, że miłość pozwala chrześcijanom na zachowanie tożsamości otrzymanej od Boga i uznanie siebie za dzieci tego samego Ojca.

Reklama

KAI

Papież do dziennikarzy

Kochajcie prawdę, szanujcie ludzi

Papież Franciszek 22 września br. przyjął na audiencji członków Krajowej Rady Izby Dziennikarzy z Włoch. W audiencji uczestniczył także prefekt Sekretariatu ds. Komunikacji abp Dario Edoardo Viganò. Ojciec Święty podkreślił, że niewiele jest zawodów wpływających tak bardzo jak zawód dziennikarza na społeczeństwo. Dziennikarz odgrywa ważną rolę, a zarazem ponosi wielką odpowiedzialność i „w pewnym stopniu pisze «pierwszy projekt historii», tworząc agendę wiadomości i wprowadzając ludzi w interpretację wydarzeń” – stwierdził Franciszek. Skupił się następnie na trzech kluczowych pojęciach, które – według niego – mają podstawowe znaczenie dla wszystkich, szczególnie jednak dla dziennikarzy. Kochać prawdę, żyć zgodnie z duchem swego zawodu i szanować godność ludzką – to trzy wskazówki, które Ojciec Święty przekazał dziennikarzom. Franciszek przypomniał przy tej okazji, że często określa plotki mianem „terroryzmu”, jako że mogą one zabić kogoś słowem.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Umacniajcie więź z Kościołem

Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich. Życzę, by wasz pobyt w Rzymie umocnił waszą wiarę i więź z Kościołem. Przechodząc przez Drzwi Święte, wypraszajcie dar odpustu dla was samych, dla waszych bliskich i dla zmarłych. Niech to przejście będzie dla was znakiem Bożego Miłosierdzia. Niech duch wzajemnej miłości przenika wasze serca i promieniuje tym Miłosierdziem, które nigdy nie będzie miało końca. Z serca wam błogosławię.

Audiencja generalna, 21 września 2016 r.

Reklama

RV

Brutalny mord w Meksyku

List kondolencyjny

Papież Franciszek jest bardzo zmartwiony smutną wiadomością o zamordowaniu dwóch księży w Meksyku – przekazał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Papież modli się za te „ofiary niedającej się usprawiedliwić przemocy” – czytamy w przesłaniu kondolencyjnym. „Wyrażając raz jeszcze zdecydowane potępienie dla wszelkich zamachów na ludzkie życie i godność, [Papież] zachęca duszpasterzy tej diecezji, by prowadzili dalej z energią swą misję kościelną niezależnie od trudności, idąc za przykładem Jezusa, Dobrego Pasterza” – napisał sekretarz stanu.

Księża Alejo Nabor Jiménez Juárez i José Alfredo Suárez de la Cruz z Poza Rica w stanie Veracruz zostali uprowadzeni w niedzielę 18 września br., a nazajutrz znaleziono ich ciała.

RV

W pierwszej dziesiątce

Rekord na Twitterze

Papieskie konto na Twitterze: @pontifex śledzi już ponad 31 mln internautów. Rekordową liczbę zanotowano 21 września br. o godz. 15.15. Jeszcze 19 lipca było ich 30 mln. Konto Franciszka znajduje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych na Twitterze i na pierwszym miejscu wśród kont przywódców religijnych.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Służba jest stylem, w jakim należy przeżywać misję, jedynym sposobem, żeby być uczniem Jezusa.

2016-09-28 08:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: policjanci na kolanach modlili się za ofiarę interwencji swego kolegi

2020-06-01 16:48

[ TEMATY ]

USA

twitter.com/ShamelLakin

Policjanci z hrabstwa Miami-Dade w stanie Floryda, w południowo-wschodniej części USA, modlili się przed budynkiem komisariatu za duszę zabitego przez amerykańskiego policjanta 25 maja George'a Floyda. Czarnoskóry mieszkaniec Minneapolis został zabity podczas interwencji białego policjanta. Zdarzenie, które zostało sfilmowane, doprowadziło do masowych zamieszek w kilku miastach Stanów Zjednoczonych, w których zatrzymanych zostało łącznie ponad 4 tys. osób.

Gest modlących się na kolanach policjantów wraz z manifestantami postrzegany jest nie tylko jako modlitwa, ale również jako akt skruchy kolegów zabójcy Floyda. Reprezentujący służby policyjne hrabstwa Miami-Dade Juan Diasgranados, który opublikował w sieci zdjęcia modlących się na ulicy policjantów, wyraził skruchę, wskazując na konieczność "poprawy protokołów" dotyczących działań policyjnych oraz kwestii związanych z wyszkoleniem.

- Powinniśmy (…) to poprawić, aby nasze wysiłki służące budowaniu i utrzymywaniu zaufania społecznego nie poszły na marne, albo nie zostały przyćmione – stwierdził Diasgranados.

CZYTAJ DALEJ

Klerycy włocławskiego seminarium w akcji #hot16challenge2

2020-06-02 14:55

[ TEMATY ]

klerycy

youtube.com

Alumni Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku wzięli udział w #hot16challenge2 i nagrali swój kawałek biorąc udział w ogólnopolskiej akcji. Odpowiedzieli w ten sposób na nominację kleryków z seminarium Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim.

„Nadajemy prosto z serca seminarium włocławskiego, tego które dało światu kardynała Wyszyńskiego” – zaczynają rapować klerycy z Włocławka. „Zadasz sobie to pytanie, dokąd prowadzi ta droga? My po prostu, tu na bicie chcemy wielbić Pana Boga. (…) Dzięki Bogu mamy wszystko, całą radość i nadzieję, nawet, kiedy wokół burza, a na dworze wicher wieje. Pokładamy ufność swoją w naszym Zbawicielu, Panu, On każdego z nas powołał do spełnienia swego planu” – kontynuują klerycy i wykorzystują tę formę przekazu do akcji powołaniowej: „Bóg ci mówi gdzieś po cichu, wstąp w seminaryjne bramy, my nie mamy nic przeciwko i serdecznie zapraszamy”.

Alumni zapraszają też, zgodnie z ideą akcji, do wsparcia służby zdrowia z dobie koronawirusa: „O nas dosyć, no bo w sumie to nie o tym ma być mowa, spotkaliśmy się tu w końcu, żeby wspomóc służbę zdrowia. Zamieszczamy link do zbiórki gdzieś tam w opisie na dole, przelej choćby i złotówkę, zamiast kupić sobie colę. Dawać grosz potrzebującym, to naprawdę ważna sprawa, niech twa lewa ręka nie wie, co w tym czasie robi prawa”.

Klerycy włocławscy postanowili rzucić wyzwanie i do udziału w akcji nominowali: seminarium gnieźnieńskie i krakowskie, wspólnotę oazową z Aleksandrowa Kujawskiego z ks. Mariuszem Nowackim oraz grupy muzyczne pielgrzymek

Hot16challenge to wyzwanie polegające na nagraniu 16 wersów i nominowaniu kolejnych osób do akcji, które mają stworzyć swój utwór w 72 godziny. Druga edycja legendarnej rapowanej akcji #hot16challenge2 to nie tylko nagrywanie muzyki, ale również pomoc w walce z koronawirusem. Jest to internetowa zbiórka charytatywna, której celem jest zebranie jak największej liczby funduszy na rzecz personelu medycznego, w celu wsparcia go w walce z koronawirusem, organizowana w serwisie siepomaga.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję