Reklama

Polska

Wolność ocalona

Lublin wkrótce stanie się szczególnym miejscem twórczego dialogu Kościoła ze współczesnym światem

Niedziela Ogólnopolska 41/2016, str. 17

[ TEMATY ]

kongres

Tomasz Koryszko/KUL

Podczas V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się w dniach 13-16 października 2016 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, dyskusję podejmą znani intelektualiści, ludzie kultury i Kościoła z Polski oraz z zagranicy. Wykładom i towarzyszącym im spotkaniom przyświecać będzie hasło: „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”.

Jak ważna jest wolność

Twórcą idei kongresu kultury chrześcijańskiej był abp Józef Życiński, który przez akademicką dysputę i prezentację osiągnięć artystycznych dowodził, że chrześcijaństwo wciąż odgrywa kulturotwórczą rolę w świecie. Pierwszy z kongresów odbył się w 2000 r., kolejne organizowane były co 4 lata. V Kongres, którego organizatorem jest abp Stanisław Budzik (we współpracy z KUL, Urzędem Miasta Lublin, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego oraz Towarzystwem Przyjaciół KUL), podejmuje tematykę wolności człowieka, która jest jednym z najbardziej podstawowych problemów współczesności. – Wolność jest miarą godności i wielkości człowieka, a podstawowym problemem, z jakim musimy się dziś zmierzyć, jest problem odpowiedzialnego korzystania z wolności w wymiarze zarówno osobistym, jak i społecznym. Wolność dotyka wszystkich aspektów życia ludzkiego; często stajemy wobec pytań, czym jest wolność, jakie są jej granice i zagrożenia. Mam nadzieję, że kongres pomoże nam zrozumieć, jak ważna w życiu jest wolność, jak z niej korzystać i jak jej najlepiej służyć – powiedział abp Budzik.

Bogactwo myśli

Z wykładem inauguracyjnym nt. „Wolność ocalona: rdzeń chrześcijańskiej antropologii” wystąpi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi (13 października). Na drugi dzień zaplanowano uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa KUL prof. Krzysztofowi Pendereckiemu, a także dyskusje nt. wolnej woli i „ukraińskiej rewolucji godności”. Osobny panel poświęcony będzie KUL jako „wyspie wolności” w czasach komunistycznych. 15 października najważniejszym wydarzeniem będzie odnowienie doktoratu ks. prof. Michała Hellera, który wygłosi wykład pt. „Kosmiczny problem wolności”. Zaplanowano też prezentację kolejnych dzieł „Opera omnia” Josepha Ratzingera, panel dotyczący dialogu Kościoła rzymskokatolickiego z Rosyjską Cerkwią Prawosławną oraz spotkanie dotyczące kryzysu migracyjnego w kontekście dialogu międzyreligijnego z udziałem metropolity wileńskiego abp. Gintarasa Grušasa. Uczestnicy kongresu wysłuchają m.in.: prof. Andrzeja Friszkego z PAN, prof. Adama Daniela Rotfelda – byłego ministra spraw zagranicznych, religioznawcy prof. Andrieja Zubowa z Moskwy i prawosławnego historyka dr. Antoine’a Arjakovsky’ego z Paryża, dr. Pawła Kowala – eksperta w dziedzinie spraw ukraińskich, ks. prof. Józefa Niewiadomskiego z uniwersytetu w Innsbrucku, s. Małgorzaty Chmielewskiej ze Wspólnoty Chleb Życia. Obradom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, m.in. koncert Polskiego Chóru Kameralnego, który wykona utwory Krzysztofa Pendereckiego, pokaz filmu Ryszarda Bugajskiego „Zaćma” o Julii Brystygierowej (funkcjonariuszce aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej), monodram „Ojciec Bóg” z udziałem Marcina Perchucia czy etiuda teatralna przygotowana przez prof. Leszka Mądzika.

Jubileusz KUL

Kongres rozpocznie obchody 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, dlatego w ostatnim dniu obrad (16 października) odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego z udziałem prof. Wojciecha Roszkowskiego, który wygłosi wykład pt. „Polska w postchrześcijańskiej Europie”. Jak podkreśla rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, jubileusz uniwersytetu zbiega się z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a KUL jest jednym z pierwszych dzieł wolnych Polaków. W ramach rocznicowych obchodów do 2018 r. zaplanowano m.in.: posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, spotkanie Europejskiej Federacji Uniwersytetów Katolickich, Światowy Zjazd Absolwentów czy odsłonięcie pomnika założyciela KUL – ks. prof. Idziego Radziszewskiego. Ponadto już w przeddzień kongresu, 12 października, na Zamku Królewskim w Warszawie zostanie otwarta wystawa „100/100. Sto najcenniejszych dzieł sztuki z KUL na stulecie KUL”, którą będzie można oglądać do końca bieżącego roku.

Szczegółowy program kongresu dostępny na: www.kongres.lublin.pl oraz www.niedziela.pl . Wstęp wolny.

2016-10-05 08:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”

Pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” w dniach 19-23 października 2017 r. odbywał się będzie Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”. Spotkania będą miały miejsce w Częstochowie, Łodzi oraz Warszawie, a wśród gości znalazło się ponad 40 wybitnych osobistości z Polski i Europy, m.in. kard. Stanisław Dziwisz, kard. Robert Sarah - prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów czy abp Kyrillos Kamal William Samaan z Kościoła katolickiego obrządku koptyjskiego w Egipcie.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję