Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Inauguracja Roku Maryjnego w archidiecezji

W czwartek 13 października br. o godz. 19 w sanktuarium Pani Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie odbyła się uroczysta inauguracja w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Roku Maryjnego z racji zbliżającej się 100. rocznicy Objawień Fatimskich.

Święty Jan Paweł II mówił, że „treść wezwania Pani z Fatimy jest tak głęboko zakorzeniona w Ewangelii i całej tradycji, że Kościół czuje się tym orędziem wezwany”. A to „orędzie wieku” – jak je nazwał św. Jan Paweł II – odsłania przed nami główne przesłanie. Zawiera się ono w zleceniu podanym nam przez Matkę Bożą: „Nie obrażajcie już więcej Boga, naszego Pana, który jest tak bardzo znieważany”. A jego istotę stanowi nie tajemnica i nie inne znaki zewnętrzne, ale wzniosła i duchowa treść, pozostająca w doskonałej zgodności z nauczaniem Kościoła, składająca się z trzech elementów: pokuty, modlitwy i nabożeństwa do Niepokalanego Serca. Całość zaś łączy Różaniec św.

Reklama

Uroczysta Msza św., której przewodniczył arcybiskup metropolita Andrzej Dzięga wraz z Księżmi Biskupami z metropolii: Stefanem Regmuntem, Pawłem Sochą, Krzysztofem Włodarczykiem, Henrykiem Wejmanem, Kruszyłowiczem i Janem Gałeckim, była dziękczynnieniem za mijający Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia i rok 1050. rocznicy Chrztu Polski. Po Liturgii w kościele licznie zgromadzeni wierni przeszli w procesji ze świecami, odmawiając modlitwę różańcową. Na placu sanktuaryjnym przed kaplicą maryjną odśpiewany został hymn „Bogurodzica”, rozpoczynający modlitwę Apelu Maryjnego. Uroczystość zakończyło oddanie czci relikwiom św. Jana Pawła II i bł. Dzieci Fatimskich – Hiacynty i Franciszka.

„Ut adveniam regnum tuum, adveniat regnum Mariae” – Aby przyszło Królestwo Twoje, Panie, niech przyjdzie Królestwo Maryi (św. Ludwik Maria Grignion de Montfort).

2016-10-27 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok Maryjny nad Odrą i Bałtykiem

Wkroczyliśmy już na ścieżki jubileuszowego Roku Maryjnego, który przez najbliższe miesiące zapraszać nas będzie do uwielbienia Boga za dar Matki Najświętszej z racji pięknych i głębokich w swej treści rocznic związanych z charyzmatem życia i świętości Bogurodzicy. W naszej archidiecezji liturgiczna inauguracja Roku Maryjnego nastąpiła już 13 października 2016 r. w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym i także tam w rocznicę ostatniego objawienia Maryi w październiku 1917 r. nastąpi jego zakończenie. Przybliżmy więc sobie najważniejsze treści i formy, które złożyć się mają na jubileuszowe dziękczynienie.

Rok 2017 niesie ze sobą kilka wymiarów jubileuszowych, które stanowią fundament modlitwy, ale także refleksji nad orędziem, które przekazała światu Maryja – mówi ks. kan. dr Piotr Skiba, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie. – Najbardziej uwypuklony jest światowy jubileusz stulecia objawień Maryi w Fatimie, ale i w naszym polskim Kościele będziemy obchodzić trzy inne wymiary maryjnych rocznic. Uczcimy więc 300 lat od koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140-lecie od objawień Maryi w Gietrzwałdzie oraz stulecie założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana Marię Kolbego. Niezwykle głęboko ujął bogactwo treści tego roku abp Andrzej Dzięga w „Słowie na Rok Maryjny” zamieszczonym w tegorocznym zeszycie duszpasterskim, który w czasie wizyty kolędowej trafi do naszych rodzin: „Poprowadzi nas Maryja – wierna Służebnica Pana. Mistrzyni słuchania i działania. Najświętsza w tajemnicy Jej Niepokalanego Serca oraz pochylona nad Kościołem Matka i Orędowniczka łask. A także Królowa i Pani. Pamiętamy, że sto lat temu przybywała do Fatimy i przez trójkę dzieci fatimskich przekazała światu orędzie dla świata. Orędzie do dzisiaj studiowane i rozważane. Do dzisiaj poruszające. Do dzisiaj jeszcze niewykonane w pełni”.

Rok Maryjny – kontynuuje ks. dr Piotr Skiba – zbiega się z programem duszpasterskim realizowanym pod hasłem: „Idźcie i głoście”. Przyświecać temu będą trzy priorytety: 1. Być Kościołem misyjnym w Polsce, 2. Realizować misję kapłańską, prorocką i królewską oraz 3. Ożywić współpracę osób duchownych, konsekrowanych i świeckich poprzez formację według otrzymanych powołań, darów i charyzmatów. Niezwykle bogato prezentuje się kalendarz Roku Maryjnego przeżywany w większości w naszych sanktuariach maryjnych. We wszystkie ważne uroczystości, święta i wspomnienia maryjne odbywać się będą celebracje maryjne w kolejnych sanktuariach, a więc: w sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Resku, w sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie, w sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie, w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Choszcznie, w sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach nad Odrą, w sanktuarium Matki Bożej Brzeskiej i oczywiście w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie. Dokładny harmonogram uroczystości w także w innych kościołach archidiecezji znajdziemy właśnie w cytowanym już zeszycie kolędowym oraz ze sporym wyprzedzeniem anonsowany będzie w ogłoszeniach w naszych parafiach. Niezwykle ważny aspekt Roku Maryjnego – dodaje ks. kan. Piotr Skiba – wiąże się z utrwaleniem i ożywieniem we wszystkich parafiach różnorodnych form duchowości maryjnej oraz sfery działania wielu grup modlitewnych.

Wśród niezwykłej mozaiki, która jest realizowana we wspólnotach parafialnych, przypomnijmy chociażby o najważniejszych: Żywy Różaniec, Nieustający Różaniec, Jerycho Różańcowe, Różaniec Rodziców za Dzieci, Nowenna Pompejańska, Nabożeństwo do 7 Boleści NMP, Nabożeństwo do 7 Radości NMP, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły, 33-dniowe przygotowanie się do ofiarowania się w niewolę miłości Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi według św. Ludwika Marii Grigniona de Montforta. Istotne miejsce w rozkrzewianiu pobożności maryjnej w Roku Maryjnym pełnić będą także poszczególne grupy maryjne, takie jak: Legion Maryi, Bractwo Szkaplerza św. Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel, Maryjna Wspólnota Matek, Rycerstwo Niepokalanej, Arcybractwo Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi, Rodzina Matki Bożej Bolesnej, Rodzina Matki Pięknej Miłości, Ruch Apostolski Pomocników Matki Kościoła, Sodalicja Mariańska, Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci czy Stowarzyszenie Dzieci Młodzieży Maryjnej – kończy ks. kan. dr Piotr Skiba.

Istotą Roku Maryjnego będzie przede wszystkim pogłębienie naszej relacji z Matką Syna Bożego, otwarcie się na jej natchnienia i sugestie przekazane w objawieniach, wzięcie do rąk różańca świętego i pokorne błaganie o dar miłości, pokoju, zadośćuczynienia i wynagrodzenia za grzechy ludzkości. Otwórzmy więc wobec Matki Najświętszej bardzo szeroko nasze wnętrza, by Jej święty głos dotarł do głębi naszego serca!

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik MZ: będą nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych

2020-09-25 11:43

[ TEMATY ]

Ministerstwo Zdrowia

obostrzenia

Adobe Stock

Minister zdrowia zaproponuje nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych. Będą dotyczyły spotkań międzyludzkich – poinformował w piątek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że informacje o nowych obostrzeniach zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.

Rzecznik MZ na konferencji prasowej zapowiedział nowe obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych.

"Minister zdrowia zaproponuje obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych i najprawdopodobniej te nowe obostrzenia w niedługim czasie się pojawią. Będą to obostrzenia dotyczące możliwości spotkań międzyludzkich, kontaktów" – powiedział rzecznik.

Dodał, że minister zdrowia przedstawi informacje o nowych obostrzeniach w przyszłym tygodniu.

"Przekonacie się państwo w przyszłym tygodniu. Każdy z nas może przewidywać, obserwując to, co się dzieje w innych państwach, choćby w Europie, jakie są wprowadzane restrykcje, raczej dotyczące większych zbiorowisk, tam, gdzie więcej osób się organizuje, gdzie się spotyka. To już minister Adam Niedzielski przedstawi" – powiedział rzecznik.

Przekazał, że obecnie w resorcie zdrowia trwa spotkanie ministra Adama Niedzielskiego z zespołem do spraw opiniowania zmian w zakresie ochrony zdrowia w Polsce.

"Między innymi dyskutowana jest realizacja bieżącej strategii walki z koronawirusem. Trwają teraz dosyć gorące, bo z nich wychodzę, narady ze specjalistami, w jakim zakresie jeszcze bardziej wprowadzić zalecenia, które mogłyby nas chronić przed zakażeniami oraz pomóc lekarzom w obsłudze pacjentów" – powiedział Andrusiewicz.

Dodał, że w najbliższym czasie liczba przypadków będzie dalej rosnąć. Zaapelował po raz kolejny o przestrzeganie zasad sanitarnych – noszenie maseczek, zachowanie dystansu i dezynfekcje.

"To, co przewiduje strategia walki z COVID-19 na jesień, to nie jest walka z powstrzymaniem koronawirusa przed naszymi granicami. My z tym koronawirusem będziemy się mierzyć na co dzień, dlatego strategia przewiduje punktowe reagowanie np. wprowadzanie obostrzeń w powiatach" – wskazał Andrusiewicz.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec, Magdalena Gronek, Dorota Stelmaszczyk

kkr/ mgw/ dst/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję