Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Patriotycznie w Święto Niepodległości

Niedziela sosnowiecka 48/2016, str. 6

[ TEMATY ]

święto niepodległości

Piotr Lorenc

Podczas uroczystości w Milowicach

Podczas uroczystości w Milowicach

W różny sposób świętowaliśmy w tym roku obchody 98. rocznicy odzyskania niepodległości. Były koncerty, wieczornice, wykłady, biegi i marsze patriotyczne. Bp Grzegorz Kaszak rozpoczął uroczystości w Zagłębiu 9 listopada Mszą celebrowaną w milowickim kościele MB Szkaplerznej, a zakończył 13 listopada Eucharystią sprawowaną na cmentarzu w Bydlinie przy mogile legionistów.

W milowickiej liturgii uczestniczyli uczniowie okolicznych szkół, przedstawiciele władz samorządowych, Rycerze Kolumba i mieszkańcy parafii. Homilię wygłosił ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Nie bez przyczyny uroczystości patriotyczne rozpoczęły się w Milowicach. Kilkaset metrów od świątyni parafialnej znajduje się kurhan z prochami powstańców listopadowych i styczniowych i kapliczka św. Jana Nepomucena.

Reklama

W homilii ks. Karaś przypomniał, że 123 lata zaborów nie były czasem biernego oczekiwania na to, że ktoś zwróci nam wolność. – Lata zaborów to nieustanny czas zbrojnych zrywów, które miały pokazać, że „Polska jeszcze nie zginęła, kiedy my żyjemy”. Stąd najpierw ten listopadowy zryw, powstanie z 1830 r., zakończone klęską. A potem 1863 r. i powstanie styczniowe. Choć i tutaj klęskę okupiono krwią wielu naszych braci i sióstr, to pamięć i wdzięczność pozostaje. Tę wdzięczność trzeba kultywować i codziennym życiem odpłacać za tą wielką ofiarę naszych przodków. Bo choć zabito ciało, zginęło wielu powstańców, to żaden zaborca, najbardziej nawet wyrachowanymi metodami, nie potrafił w Polakach zabić owego pragnienia wolności. Nie takiej zwykłej, ale prawdziwej, mocnej, w Bogu zakorzenionej – powiedział Kaznodzieja.

Natomiast uroczystości na cmentarzu w Bydlinie stanowiła Msza św. celebrowana przez bp. Grzegorza Kaszaka i apel poległych przy pomniku legionistów. Tam we wspólnej mogile spoczywają żołnierze polskich legionów, którzy zginęli na polu bitwy w Bydlinie, Krzywopłotach i Załężu, w listopadzie 1914 r., na początku I wojny światowej. Jak co roku na miejsce uroczystości uczestnicy udali się w pochodzie, w asyście wojska i z pocztami sztandarowymi organizacji kombatanckich, stowarzyszeń, instytucji, szkół, zakładów pracy, związków zawodowych i służb mundurowych.

Specjalny list do uczestników uroczystości wystosował Andrzej Duda – prezydent RP. W piśmie, odczytanym przez posła Jacka Osucha, Prezydent RP wyraził wdzięczność za coroczne dawanie wyrazu pamięci o poległych żołnierzach Legionów Polskich i składanie im hołdu. Nawiązując do historii, przypomniał o pragnieniu życia w wolnej ojczyźnie, jakie rodziło się w sercach Polaków, którzy żyli jeszcze wtedy pod zaborami.

Tradycyjnie po Mszy św. oraz po zakończeniu ceremoniału wojskowego delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod krzyżem legionistów. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie, gdzie odbył się patriotyczny program artystyczny.

2016-11-23 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska Bogiem silna

[ TEMATY ]

biskup

prezydent

święto niepodległości

wojewódzkie obchody

Agata Zawadzka

W drodze na Plac Grunwaldzki

W drodze na Plac Grunwaldzki

Gorzowianie i mieszkańcy województwa lubuskiego świętowanie niepodległości rozpoczęli już 10 listopada w Parku Słowiańskim. Tam w czasie Pikniku Niepodległości czekały na nich liczne atrakcje, m.in. pokaz sprzętu wojskowego, koncerty orkiestr wojskowych oraz wspólne śpiewanie. 11 listopada dziękowaliśmy Bogu za dar niepodległości.

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w Gorzowie. Następnie zebrani udali się do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, aby tam uczestniczyć w Mszy św. za Ojczyznę. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Ksiądz Biskup rozpoczął kazanie od wiersza „Ojczyzna” Marii Konopnickiej. Zauważył, że utwór ten stawia pytanie odnośnie tego, czym dla współczesnych Polaków jest Ojczyzna. Następnie nawiązał do liturgii słowa z dnia, gdzie pokazał analogię pomiędzy Eliaszem, a trudną sytuacją Polaków pod zaborami. - W tych trudnych czasach tożsamość Polaków nie wyczerpała się. Nikt nie zdołał opróżnić ich serc z miłości do ojczyzny - zauważył pasterz. Biskup wskazał również na podobieństwo wdowy z Ewangelii do Polaków, którzy oddali wszystko, aby Polska wróciła na mapę świata. Duchowny odwołał się także do słów kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił o tym, że musimy „na każdym kroku walczyć o to, aby Polska - Polską była, aby w Polsce po polsku się myślało”. - Byśmy tej wolności strzegli także teraz. Nie pozwólmy zniewolić naszych serc i umysłów, abyśmy nie zatracili tej wolności, o którą walczyli nasi rodacy. Polska Bogiem silna jest nie do pokonania - apelował bp Lityński. Po liturgii wszyscy zebrani udali się w marszu na Plac Grunwaldzki, gdzie punktualnie o godz. 12.00 odśpiewano hymn państwowy. Tam także przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich wygłosili przemówienia, a uczniowie klas mundurowych złożyli przysięgę. Nie zabrakło również pokazu tańca w wykonaniu „Małych Gorzowiaków”.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #68

2021-09-26 07:39

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #68

Tym, co najbardziej niszczy życie każdej wspólnoty, jest pycha. Ona sprawia, że koncentrujemy się na sobie, na tym, co nasze, i tylko w naszym sposobie działania i myślenia widzimy dobro. A jak na to wszystko patrzy Pan Jezus? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXIV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję