Reklama

Głos z Torunia

Spotkanie Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej

Niedziela toruńska 4/2017, str. 1, 6-7

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Aleksandra Wojdyło

Grupa z Jabłonowa Pomorskiego – zwycięzca konkursu na stroje kolędnicze

Grupa z Jabłonowa Pomorskiego – zwycięzca konkursu na stroje kolędnicze

Od kilku lat na terenie diecezji toruńskiej w okresie Bożego Narodzenia powstają liczne grupy kolędników misyjnych. – Są to grupy dzieci i młodzieży, których entuzjazm wiary nie pozwala siedzieć na kanapie – mówił ks. kan. Grzegorz Tworzewski, delegat biskupi ds. misji diecezji toruńskiej, który na 1. Spotkanie Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej zaprosił 7 stycznia do Jabłonowa Pomorskiego. – Hasło roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście” kieruje naszą uwagę w stronę misjonarzy, którzy na różnych kontynentach niosą Chrystusa i Jego naukę, oraz dzieci i dorosłych z krajów misyjnych. Każdego roku Kolędnicy Misyjni wspierają konkretne projekty i zwracają uwagę na problem rówieśników w jednym z krajów. Tym razem jest to Tajlandia. Kolędnicy Misyjni to wielki dar dla Kościoła powszechnego, bo swoją modlitwą, otwartym sercem, zbieraniem datków pragną wspomóc swoich rówieśników w krajach misyjnych – dodał kapłan.

Ks. kan. Grzegorz Tworzewski powitał gości, wśród których były m.in. dyrektorki jabłonowskich szkół – Barbara Bober z Zespołu Szkół oraz Anna Berent ze Szkoły Podstawowej. Obecni byli również: burmistrz miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Kamiński, ks. prał. Jan Kufel, przełożona generalna sióstr pasterek s. Gracjana Zborała oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober. Gościem honorowym była Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci.

W 1. Spotkaniu Kolędników Misyjnych uczestniczyło 16 grup, m.in. z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu, pw. św. Stanisława w Grudziądzu oraz z parafii we Wrockach, Grodzicznie, Kruszynach, Brudzawach, Unisławiu, a także kilka grup z Jabłonowa Pomorskiego. Ks. kan. Tworzewski podkreślił, że świętowanie jubileuszu 25-lecia diecezji toruńskiej rozpoczynają misyjne dzieci, które są ewangelizatorami każdej wspólnoty.

Reklama

Pierwszą część diecezjalnego spotkania, które odbyło się w Centrum Kultury i Sportu, wypełniły wspólne kolędowanie, prezentacja 16 grup, konkurs strojów grup kolędniczych i gwiazd betlejemskich. Młodzież z jabłonowskiego gimnazjum wystawiła jasełka.

W kościele pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim uczestniczono w Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Suski. – Dzięki miłości Boga do człowieka przybliża się Jego królestwo. Misjonarze szczególnie są posłani do niesienia dobrej wiadomości, Dobrej Nowiny – podkreślał. Wspomniał o pierwszych misjonarzach, dzięki którym na ziemiach polskich, w tym również obecnej diecezji toruńskiej, przyjmowano chrześcijaństwo. – Idźcie i głoście to słowa, które usłyszeli najpierw apostołowie, ale i my dziś jesteśmy powołani, aby nieść Chrystusa po krańce ziem, tak jak np. św. Maksymilian Kolbe – mówił Biskup Andrzej. Nawiązał także do posługi misyjnej ks. kan. Tworzewskiego, podkreślając, że współczesny misjonarz nie tylko głosi słowo Boże i dba o duchowe dobro podopiecznych, lecz także organizuje pomoc materialną, medyczną i edukacyjną. – Poprzez członkostwo w Papieskich Dziełach Misyjnych wiecie, że serce misyjne trzeba mieć od dzieciństwa. Pomagacie dzieciom, budujecie mosty między dziećmi i jest to coś niezwykłego. Wasze dobre zaangażowanie, działanie, intencje, modlitwy, zbieranie datków stanowią wielki skarb i dar tym bardziej cenny, że na miarę waszych możliwości i misyjnych serc – mówił do kolędników Biskup Andrzej. W darach ofiarnych dzieci przyniosły misyjną gwiazdę betlejemską oraz skarbonkę z ofiarami zebranymi na rzecz dzieci w Tajlandii. Podziękowania na ręce Księdza Biskupa złożyli przedstawiciele kolędników oraz władz samorządowych.

W słowie na rozesłanie Ksiądz Biskup raz jeszcze podkreślił potrzebę angażowania się całego Kościoła w dzieło misyjne. – Jest to, jak uczy nas Sobór Watykański II, najważniejsze i najświętsze zadanie Kościoła – mówił i dodał: – Warto tej sprawie służyć! Podziękował kolędującym grupom i życzył im, aby rozgrzewały misyjnego ducha w innych ludziach i były dla nich wzorem. Zapewnił również o swojej modlitwie za każde dziecko.

Reklama

Po Mszy św. Biskup Andrzej w asyście ks. kan. Tworzewskiego, ks. prał. Kufla i Anny Sobiech wręczył kolędnikom dyplomy i nagrody. Zwycięzcami konkursu na stroje kolędnicze została grupa z Jabłonowa Pomorskiego (przygotowana przez Sylwię Belkę), która w nagrodę pojedzie do Warszawy na ogólnopolskie spotkanie kolędników misyjnych w Papieskich Dziełach Misyjnych i kolędowanie z nuncjuszem Stolicy Apostolskiej w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. Drugie miejsce zdobyli jabłonowscy gimnazjaliści, a trzecie dzieci ze szkoły podstawowej w Kruszynach.

Komisja konkursowa uznała, że najpiękniejszą gwiazdę betlejemską przygotowali kolędnicy z Torunia. Kolejne dwa miejsca zajęli jabłonowscy uczniowie z kl. VIB szkoły podstawowej (II miejsce) i z gimnazjum – grupa Justyny Prajs (III miejsce).

Anna Sobiech oraz ks. kan. Tworzewski podziękowali kolędnikom za zaangażowanie, wspieranie modlitwą i sercem misji oraz misjonarzy. Młodzi kolędnicy otrzymali słodkie poczęstunki, kalendarze, pisma i upominki misyjne.

– Kolędowanie nie było łatwe, szczególnie w mroźnych dniach, ale warto było! Było wiele radości. Ludzie nas chętnie przyjmowali i wspierali naszą pomoc dla dzieci Tajlandii – przyznawali kolędnicy. – Radośni, szczęśliwi i kolorowi w swych pomysłowych strojach spotkajmy się za rok – życzył ks. kan. Tworzewski. Podziękował wszystkim za liczny udział w diecezjalnym spotkaniu i zaprosił na ciepły poczęstunek.

2017-01-18 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cuda Bożej miłości

Niedziela lubelska 4/2017, str. 3

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Paweł Wysoki

Laureatami konkursu na tajski kwiat zostali uczniowie z Kaniego, Łęcznej i Lublina

Laureatami konkursu na tajski kwiat zostali uczniowie z Kaniego,
Łęcznej i Lublina

Kolędnicy Misyjni nie wystraszyli się srogiej zimy. Nawet w 20-stopniowym mrozie wędrowali od domu do domu, by słowem i kolędą głosić dobrą nowinę o przyjściu na świat Jezusa, a także by zebrać pieniądze dla swoich ubogich rówieśników.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Majowa wędrówka szlakiem sanktuariów maryjnych Ukrainy: Podkamieńska Pani - Matka Boża Podkamieńska

2022-05-28 21:45

[ TEMATY ]

Ukraina

Patrycja Błędowska-Jenczmionka

Madonna Podkamieńska

Madonna Podkamieńska

Nasze majowe pielgrzymowanie powoli dobiega końca. Z uciemiężonej wojenną zawieruchą Ukrainy powoli wracamy do Polski, stąd te ostatnie dni będą pielgrzymką przed maryjne wizerunki, które po II wojnie światowej przywiezione zostały do Polski i często są nazywane "Wygnankami".

Na Kresach wschodnich, 40 km od Krzemieńca leży miejscowość Podkamień. To tu w XIII wieku osiedli się dominikanie, którzy przyczynili się do stworzenia kopii włoskiego wizerunku Salus Populi Romani – Zbawienie Ludu Rzymskiego, nazywanej w Polsce Matką Bożą Śnieżną. Nie znamy ani autora, ani okoliczności powstania podkamieńskiej kopii. Wiemy, że Obraz był związany z królem Janem III Sobieskim, który w tym miejscu chciał stworzyć drugą Częstochowę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję