Reklama

Vademecum duszpasterza trzeźwości

Niedziela płocka 10/2003

Nakładem Płockiego Instytutu Wydawniczego ukazał się wydany przez Zespół Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski zeszyt Apostoł trzeźwości. Vademecum duszpasterstwa trzeźwości.
Zeszyt otwiera słowo przewodniczącego Zespołu bp. Antoniego Dydycza, który apeluje, by w roku, ogłoszonym przez Jana Pawła II Rokiem Różańca, oprzeć pracę trzeźwościową właśnie na tej, wzbogaconej o nowe tajemnice, modlitwie, która jest skutecznym środkiem wypraszania łaski zarówno dla apostołów trzeźwości, jak i dla tych, którzy potrzebują uwolnienia bądź umocnienia w walce z nałogiem. "Dzięki modlitwie różańcowej łatwiej nam będzie również realizować tegoroczny program duszpasterski, przypominający nam o potrzebie jednoczenia się z Chrystusem i mający na celu coraz pełniejsze wprowadzenie każdej i każdego z nas w świat miłości Chrystusowej".
Vademecum ma z założenia służyć działaczom trzeźwościowym nie tylko w okresie Tygodnia Modlitw o Trzeźwość (który w tym roku przebiega pod hasłem Kocham Jezusa. Jestem apostołem trzeźwości), ale przez cały rok. Dlatego oprócz Instrukcji duszpasterskiej na Tydzień Modlitw o Trzeźwość narodu, programu jego obchodów oraz pomocy liturgicznych (komentarzy, rozważania i modlitwy wiernych na każdy dzień oraz Drogi Krzyżowej na piątek), znajdziemy w nim również materiały przygotowane na ostatnią niedzielę lipca i pierwszą niedzielę sierpnia oraz pomocne duszpasterzom artykuły: prof. dr. hab. Józefa Styka Duszpasterstwo trzeźwości a duszpasterstwo alkoholików, Zofii Ziarko Modlitwa jako odpowiedź Bogu, ks. Wojciecha Ignasiaka Współpraca duszpasterza trzeźwości z samorządem terytorialnym i organizacjami pozarządowymi w Katowicach, opracowaną przez ks. Grzegorza Ostrowskiego informację na temat zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości, a także przeprowadzony przez ks. Zbigniewa Kanieckiego wywiad z o. Krzysztofem Kościeleckim, dyrektorem Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu.
Ostatnią część Vademecum stanowią użyteczne dla działaczy trzeźwościowych informacje: skład i adresy Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski, adresy diecezjalnych i zakonnych duszpasterzy trzeźwości, krajowa księga kapłanów abstynentów (bardzo potrzebna dziś forma świadectwa), krótkie opisy i adresy działających w Polsce organizacji apostolstwa trzeźwości (ruchy, ośrodki, stowarzyszenia i fundacje) i inne przydatne adresy oraz kalendarz ważniejszych wydarzeń i informacje na temat planowanych rekolekcji, kursów, szkoleń i warsztatów trzeźwościowych. Tak przygotowany zeszyt staje się rzeczywistym vademecum, czyli towarzyszem drogi dla tych, którzy podejmują trud pracy na niwie trzeźwościowej, służąc im niezbędną pomocą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję