Reklama

Niedziela Sandomierska

Nowy etap w dziejach diecezji

Niedziela sandomierska 13/2017, str. 1-2

[ TEMATY ]

synod

Ks. Adam Stachowicz

W niedzielę 19 marca mogliśmy w każdej świątyni na zakończenie Mszy św. usłyszeć wiadomość, w której biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz informuje o rozpoczęciu 25 marca III Synodu Diecezji Sandomierskiej. „Zgodnie ze starożytną tradycją Kościoła, biskupi przewodzący Kościołom lokalnym zwoływali synody, aby pod natchnieniem Ducha Świętego i w świetle Ewangelii razem z duchowieństwem, osobami zakonnymi i wiernymi świeckimi poszukiwać dróg i środków do wypełniania misji zleconej Kościołowi przez naszego Pana Jezusa Chrystusa”.

Data rozpoczęcia synodu nie jest przypadkowa. 25 marca 1992 r., czyli dokładnie 25 lat temu, została ogłoszona bulla Jana Pawła II „Totus tuus Poloniae populus”, która wprowadziła nowy podział administracyjny Kościoła. Są też inne donośne rocznice, o których także wspomina biskup ordynariusz: „Diecezja sandomierska, która będzie obchodziła wkrótce dwóchsetlecie swojego powstania, a przed ćwierćwieczem została zreorganizowana pod względem terytorialnym, przemierzyła dwukrotnie drogę synodalną. Jej owocem było umocnienie wiary i wspólnoty kościelnej”.

Reklama

Żyjemy w czasach wzmożonych przemian, które wprowadzają kryzys w wartości ludzkie i religijne. Motywując podjęcie decyzji biskup napisał: „Wizytacja kanoniczna, jaką wespół z księdzem biskupem pomocniczym odbyłem w ostatnich latach, utwierdziła mnie w przekonaniu, że pożyteczne będzie zwołanie nowego synodu. Istnieje bowiem potrzeba dalszego budowania wspólnoty Kościoła lokalnego przez ustawodawstwo partykularne, które przy uszanowaniu bogactwa różnych miejscowych tradycji poszerzy płaszczyznę wspólnotowego przeżywania wiary. Potrzebujemy jednocześnie Kościoła bardziej misyjnego, bliskiego każdemu człowiekowi i otwartego na wyzwania współczesnego świata. Musimy rozbudzić w sobie entuzjazm Ewangelii, aby odrodziła naszą wspólnotę, wyznaczając kierunek działalności duszpasterskiej oraz jej metody i środki zgodne z przesłaniem Soboru Watykańskiego II, nauczaniem papieskim i zaleceniami Konferencji Episkopatu Polski”.

Ordynariusz sandomierski w zaproszeniu wystosowanym do diecezjan napisał o synodzie: „Wyznaczam na jego uroczyste rozpoczęcie dzień 25 marca 2017 r., prosząc o przybycie do bazyliki katedralnej w Sandomierzu na godz. 11 wszystkich mających prawo i obowiązek uczestniczenia w synodzie (KPK, kan. 463), tych, którzy zostali wydelegowani przez swoje wspólnoty zakonne i dekanalne bądź przeze mnie powołani. Zapraszam jednocześnie parlamentarzystów wybranych z okręgów znajdujących się na terenie diecezji sandomierskiej, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz siostry i braci należących do naszego Kościoła lokalnego i związanych z nim przez miejsce urodzenia, relacje rodzinne, zawodowe i przyjacielskie”.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz zapowiedział wręczenie w katedrze stosownych dekretów oraz dokonanie uroczystej inauguracji synodu. Jednocześnie prace zgromadzenia synodalnego powierzył Najświętszej Maryi Pannie – Matce Kościoła oraz naszym świętym i błogosławionym patronom.

Jak czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego: „Synod diecezjalny jest zebraniem wybranych kapłanów oraz innych wiernych Kościoła partykularnego, którzy dla dobra swej wspólnoty diecezjalnej świadczą pomoc biskupowi diecezjalnemu” (KPK 460). Zgodnie z hierarchiczną strukturą Kościoła „jedynym ustawodawcą na synodzie diecezjalnym jest biskup diecezjalny, a inni członkowie synodu posiadają tylko głos doradczy” (KPK 466). Pomagają oni biskupowi rozpoznać wszechstronnie problemy diecezji i proponują możliwie najlepsze rozwiązania tych problemów. O tym, jak często zwołuje się synod diecezjalny, decyduje biskup, biorąc pod uwagę okoliczności i możliwości swojej diecezji. Celem synodu jest odczytanie znaków czasu i refleksja nad sytuacją społeczno-duszpasterską wspólnoty Kościoła diecezjalnego oraz nakreślenie najważniejszych zadań na przyszłość. Jednocześnie wśród oczekiwań możemy wymienić odnowienie w diecezji duszpasterstwa i prawa kościelnego.

2017-03-23 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: abp Stankiewicz uczestnikiem synodu o rodzinie

[ TEMATY ]

synod

Synod o rodzinie

www.youtube.pl

Arcybiskup Rygi, Zbigniew Stankiewicz będzie reprezentował episkopat Łotwy podczas obrad XIV Zgromadzania Ogólnego Synodu Biskupów w dniach 4-25 października na temat „Powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. W Watykanie opublikowano kolejną listę członków i zastępców tego gremium, wybranych przez poszczególne uprawnione instancje, a zatwierdzonych przez Ojca Świętego.

Ponadto Konferencja Episkopatu św. Cyryla i Metodego, obejmująca Serbię, Czarnogórę, Kosowo i Macedonię wybrała swoim przedstawicielem na Synod bp Ladislava Nemet, SVD, zaś episkopat Skandynawii zastępcą członka biskupa Kopenhagi, Czesława Kozonia.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję