Reklama

W stulecie fatimskich objawień

Na tle pomarańczowej łuny zachodzącego słońca – Matka Boża Fatimska z różańcem, w drogocennej koronie, w której wnętrzu ukryta została kula zamachowca, przekazana portugalskiemu sanktuarium w darze od Papieża Polaka. Maryja patrzy z miłością na św. Jana Pawła II. Papież klęczy przed nią z zamkniętymi oczami i żarliwie się modli, dziękując za ocalenie. „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”... – zwykł mówić Ojciec Święty pytany o wydarzenia z 13 maja 1981 r. Nic więc dziwnego, że taka jest właśnie okładka najnowszej książki Białego Kruka „100 lat Fatimy” ze zdjęciami mistrza Adama Bujaka oraz tekstami ks. Jana Machniaka i Nelsona Pereiry.

Zamach na Placu św. Piotra nakierował myśli i refleksje św. Jana Pawła II na objawienia fatimskie z 1917 r. i związał go nierozerwalnie z tajemnicą fatimską. Pozwolił Papieżowi na nowo to orędzie odczytać i przypomnieć światu. Jan Paweł II stał się największym świadkiem spełnienia obietnic fatimskich, bardzo przyczynił się do rozwoju i rozprzestrzenienia się fatimskiej pobożności. W tym roku przypada, jak wiemy, stulecie objawień Matki Bożej, która od maja do października ukazywała się trojgu małych portugalskich pastuszków.

Reklama

Sto lat, które minęło od tamtych historycznych i religijnych wydarzeń, dopowiedziało do nich ciąg dalszy, a opowieść o fatimskim orędziu wzbogacona została o nowe wątki, o czym mówi ta bogato ilustrowana książka Białego Kruka. W XX wieku przez świat przetoczyły się krwawe wojny, totalitaryzmy i rozmaitego rodzaju kataklizmy, zabijające zarówno ludzkie ciała, jak i dusze. Po zamachu Ojciec Święty trzykrotnie pielgrzymował do Fatimy, a na przełomie XX i XXI stulecia dokonał beatyfikacji dwojga pastuszków – Franciszka i Hiacynty. Wiek XXI – nasiliło się to szczególnie po śmierci Jana Pawła II – nieustannie wymyśla nowe, coraz bardziej masowe i globalne (przez istnienie Internetu) sposoby zniewalania ludzkiej woli i zabijania ludzkich dusz. Orędzie Maryi – Jej prośba o nawrócenie i pokutę – cały czas pozostaje palące i jakże boleśnie aktualne. Szczególnie w kontekście ostatnich aktów bluźnierstwa, które dokonywane są na całym świecie również w tzw. sztuce. Słowa Matki Bożej: „Nie obrażajcie Boga, bo już i tak bardzo jest obrażany”, zdają się rozrywać z bólu serca ludzi wierzących.

Pięknie wydana książka „100 lat Fatimy” opowiada zarówno o wydarzeniach sprzed stu lat, jak i o współczesności. Poznajemy tu historię widzeń trojga fatimskich pastuszków, ukazaną także na archiwalnych fotografiach sprzed stu lat! Czytamy o nieustannym cudzie Fatimy, o tym, jak tajemnica powierzona pastuszkom wstrząsnęła światem. Podążamy także po ich dzisiejszych śladach – zaglądamy do domów Łucji, Franciszka i Hiacynty, nawiedzamy miejsca objawień, zwiedzamy sanktuarium. Towarzyszymy dwóm papieżom – Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI – w ich pielgrzymkach do Fatimy. Wzruszające i przenikające do głębi opowieści ks. prof. Jana Machniaka i portugalskiego dziennikarza Nelsona Pereiry są doskonale zilustrowane przez fotografie Adama Bujaka, który pielgrzymował z aparatem fotograficznym po Fatimie i okolicach. Towarzyszył również św. Janowi Pawłowi II w jego spotkaniach z „Panią ubraną na biało”, które odbywały się nie tylko w fatimskim sanktuarium, ale także na Watykanie, dokąd figurka Matki Bożej pielgrzymowała w Roku Świętym 1984 r., oraz na zakopiańskich Krzeptówkach, gdzie powstało słynne fatimskie sanktuarium – wotum za ocalenie świętego Papieża po zamachu.

Książka Białego Kruka przekonuje, że objawienia fatimskie to nie zakurzona historia sprzed wieku, ale ogromnie ważna sprawa, w której stawką jest życie wieczne.

„100 lat Fatimy”, Adam Bujak (zdjęcia), ks. Jan Machniak i Nelson Pereira (teksty). Wydawnictwo Biały Kruk, 128 str., 20 x 26 cm, papier kredowy 130 g, oprawa twarda, okładka lakierowana.

* * *

Reklama

Książka do nabycia w Fundacji Niedziela. Instytut Mediów w cenie 39,60 zł + koszty wysyłki. Polecamy zakup łączny wraz z książką ks. prof. Waldemara Chrostowskiego „Uczynki miłosierdzia” (w cenie 28,80 zł.) Łączny koszt 68 zł. Uwaga!

Koszt wysyłki 2 książek pokrywa Fundacja.

Zamówienia pod numerem tel.: 34 3694 352, 34 365 19 17.

Szczegóły: www.fundacja.niedziela.pl Email: biuro@fundacja.niedziela.pl

2017-04-05 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: nie będzie zwolnień pracowników sanktuarium w Fatimie

2020-09-10 10:53

[ TEMATY ]

Fatima

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Portugalscy biskupi nie zgadzają się z planem władz Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie dotyczącego zwolnień jego pracowników. Rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Portugalii ksiądz Manuel Barbosa ogłosił, że ewentualne zwolnienia mogą mieć miejsce, ale tylko z inicjatywy samych pracowników.

W rozmowie z portugalskimi mediami ks. Barbosa zaznaczył, że portugalscy biskupi nie zgadzają się z planami rektoratu sanktuarium fatimskiego, aby w ślad za spadkiem darowizn na skutek epidemii koronawirusa doszło do masowych zwolnień. Duchowny przypomniał, że w opublikowanym we wtorek komunikacie portugalscy biskupi podkreślili, iż kłopoty finansowe sanktuarium fatimskiego nie mogą być powodem do przeprowadzania zwolnień. Zaznaczył jednak, że biskupi solidaryzują się w pełni z władzami sanktuarium w Fatimie oraz wyrażają uznanie za prowadzoną przez nie pracę.

Zamiar rozwiązania umów o pracę z częścią załogi sanktuarium w Fatimie ujawniła na początku września Carmo Rodeia, rzecznik prasowa tego miejsca kultu maryjnego. Wyjaśniła, że plan ten wynika z drastycznego spadku darowizn ,kiedy sanktuarium zostało zamknięte pomiędzy połową marca a końcem maja z powodu epidemii. Dodała, że rozważane jest zwolnienie około 50 z 300 pracowników tego miejsca kultu maryjnego, które dotychczas co roku odwiedzało średnio około 6 mln osób.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy Polak, który został biskupem w Australii, zawierzył swoją posługę na Jasnej Górze

2020-09-26 19:47

[ TEMATY ]

Australia

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pierwszy od lewej - ks. Karol Kulczycki

Pierwszy od lewej - ks. Karol Kulczycki

Na Jasną Górę przybyli w sobotę nuncjusz apostolski w Australii abp Adolfo Tito Yllana oraz nowo mianowany biskup diecezji Port Pirie, salwatorianin ks. Karol Kulczycki. Modlili się zwłaszcza za chorych na koronawirusa w tym kraju i za młodych, by nie tracili wiary i potrafili oddawać swe życie Bogu. Ks. Kulczycki jest pierwszym Polakiem, który został biskupem w Australii.

„Pragnę dotrzeć zwłaszcza do tych, którzy się zagubili” - mówi biskup nominat Karol Kulczycki w rozmowie z KAI. - „Będąc na Jasnej Górze chciałbym zawierzyć siebie i dzieło, do którego zostałem powołany, Matce Najświętszej. W swoim herbie symbolicznie umieściłem literę ‘M’, żeby podkreślić, że jestem salwatorianinem, który głosi Chrystusa Zbawiciela, ale jestem też tym, który zawierza siebie i swoje dzieło Matce Najświętszej” - podkreśla ks. Karol Kulczycki.

Abp Adolfo Tito Yllana, nuncjusz apostolski w Australii, po raz pierwszy odwiedził Polskę i Jasną Górę, która jest mu szczególnie znana dzięki św. Janowi Pawłowi II: - „Jasna Góra miała wielkie znaczenie dla Jana Pawła II, i dlatego w tym miejscu chcę szczególnie prosić w modlitwie za ludzi, którzy są chorzy na epidemię koronawirusa w Australii, i za młodych ludzi, aby zawierzyli siebie Matce Najświętszej”.

Biskup nominat ks. Karol Kulczycki należy do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. Po święceniach kapłańskich pracował jako promotor powołań, a następnie wyjechał do Australii, gdzie m.in. pełnił funkcję prowincjała. Od kilku lat jest wikariuszem prowincjalnym salwatorianów w Polsce.

Ceremonia święceń biskupich ks. Karola Kulczyckiego odbędzie się w uroczystość Świętych Archaniołów, 29 września 2020r. w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Otrzyma święcenia biskupie z rąk abpa Adolfo Yllana, nuncjusza apostolskiego w Australii. Współkonsekratorami będą: abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski oraz bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy arch. wrocławskiej i przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

Armenia: Premier: wprowadzamy stan wojenny i powszechną mobilizację

2020-09-27 12:43

PAP

Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował w niedzielę o wprowadzeniu w tym kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji w związku z eskalacją sytuacji wokół Górskiego Karabachu.

"Decyzją rządu Armenii w republice wprowadzany jest stan wojenny i powszechna mobilizacja. Decyzja wchodzi w życie w chwili publikacji" - napisał Paszynian na Facebooku.

Wcześniej stan wojenny i powszechną mobilizację ogłosiły władze Górskiego Karabachu.

Azerbejdżan i Armenia wzajemnie oskarżają się o eskalację sytuacji. Według Erywania siły Azerbejdżanu zaatakowały osady cywilne w regionie Górskiego Karabachu. Z kolei ministerstwo obrony w Baku podało, że siły zbrojne Armenii "przeprowadziły duże prowokacje" i ostrzelały pozycje azerbejdżańskiej armii i przygraniczne miejscowości. (PAP)

ndz/ cyk/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję