Reklama

Niedziela w Warszawie

Opinia świętości

Po śmierci ks. Feliksa Folejewskiego z wielu stron dochodzą prośby o wszczęcie jego procesu beatyfikacyjnego. – Trzeba modlić się za jego wstawiennictwem i zbierać świadectwa – uważa abp Henryk Hoser

Niedziela warszawska 22/2017, str. 3

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

Łukasz Krzysztofka

Spotkanie przyjaciół ks. Feliksa w pallotyńskim sklepie misyjnym i jednocześnie kawiarni charytatywnej „Amakuru”

Spotkanie przyjaciół ks. Feliksa w pallotyńskim sklepie misyjnym
i jednocześnie kawiarni charytatywnej „Amakuru”

W pallotyńskiej kawiarni charytatywnej „Amakuru” odbyła się promocja książki „Na nitce Bożego Miłosierdzia”, która zawiera świadectwa i wspomnienia osób, które przyjaźniły się z ks. Feliksem Folejewskim.

Reklama

Podczas spotkania przypomniano, że to właśnie ks. Folejewski w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu zainicjował modlitwę „Ojcze nasz”, kiedy nadeszła wiadomość o śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. On trzykrotnie powtórzył słowa: „Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. – Uduchowienie ks. Feliksa było zakorzenione w rzeczywistości ziemskiej, a zwłaszcza w relacjach międzyludzkich. Najbardziej płodne pole jego działalności to właśnie relacje z ludźmi, które były pochodną relacji, jaką miał z Bogiem i świętymi – stwierdził abp Hoser. Ordynariusz Warszawsko-Praski i jednocześnie współbrat ks. Feliksa zauważył, że był on człowiekiem o niezwykle żywym temperamencie. Łatwo wpadał w zachwyt i łatwo się oburzał. – To był czasami święty gniew i święte oburzenie. Ludzie topnieli w świetle ks. Feliksa, czuli się dużo lepsi i docenieni – dodał abp Hoser.

Książka „Na nitce Bożego Miłosierdzia” zawiera świadectwa i wspomnienia osób, które przyjaźniły się z ks. Feliksem. Pomysł jej wydania zrodził się w dniu śmierci ks. Folejewskiego, 22 września 2015 r. Publikacja zawiera ponad sto „sercem pisanych” wspomnień, które są jedną wielką opinią świętości Pallotyna. – Ks. Felek miał dla każdego czas, wprost na zawołanie. Mimo kłopotów ze zdrowiem, jeśli został przez kogoś poproszony o spotkanie, zawsze się zjawiał, to był taki „strażak Pana Boga” – wspominał Grzegorz Polak, który wraz z Piotrem Kordyaszem zredagował książkę.

Ks. Folejewski, nazywany warszawskim apostołem Bożego Miłosierdzia, zmarł w opinii świętości i taki żyje nadal w pamięci tych, którzy spotkali go na ścieżkach swojego życia. – Przy nim czuliśmy to, że człowiek jest istotą kochaną przez Boga. On naprawdę widział człowieka w człowieku – mówił Rafał Porzeziński, dyrektor Programu I Polskiego Radia.

2017-05-25 11:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proces beatyfikacyjny kard. Augusta Hlonda wchodzi w decydujący etap

[ TEMATY ]

proces beatyfikacyjny

Hlond

Archiwum

Na 9 marca Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie wyznaczyła termin dyskusji Komisji Teologicznej nad Positio super vila et virtutibus sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Jest to kluczowy etap w procesie beatyfikacyjnym - wyjaśnia ks. Bogusław Kozioł TChr, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Kardynała Hlonda.

Ks. Bogusław Kozioł TChr wyjaśnia, że "Positio", czyli dokument ukazujący heroiczność cnót Sługi Bożego zostało złożone w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w 2008 r. i od tego czasu czeka na rozpatrzenie. Dodaje, że w styczniu 2016 r. delegacja Towarzystwa Chrystusowego odbyła wizytę w Kongregacji z prośbą do kardynała prefekta Angelo Amato, aby sprawa nabrała szybszego biegu. "Nasza prośba została poparta listami od polskich biskupów: kard. Kazimierza Nycza, abp. Stanisława Gądeckiego i prymasa abp. Wojciecha Polaka. W odpowiedzi na to kard. prefekt zgodził się, że sprawa zostanie rozpatrzona" - dodaje postulator.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję