Reklama

Niedziela Lubelska

Dziękczynienie za 20 lat

Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Lublinie 20 maja uroczyście świętował jubileusz 20-lecia nadania stowarzyszeniu statusu organizacji katolickiej

Niedziela lubelska 24/2017, str. 4

[ TEMATY ]

Civitas Christiana

Ewa Kamińska

Od prawej: Marcin Sułek i Marek Koryciński

Od prawej: Marcin Sułek i Marek Koryciński

Obchody rozpoczęła Msza św. w archikatedrze lubelskiej, którą odprawił kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. Krzysztof Kwiatkowski wraz z ks. Krzysztofem Stolą, asystentem kościelnym stowarzyszenia. Wśród uczestników Liturgii byli jego członkowie i sympatycy z archidiecezji lubelskiej oraz diecezji siedleckiej i zamojsko-lubaczowskiej. W homilii ks. Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Bóg powołuje ludzi do szczególnych misji w Kościele. Jedną z nich pełni „Civitas Christiana”, które swoją działalność kieruje ku człowiekowi (civis) i wspólnocie (civitas), co w dalszym rozumieniu oznacza też naród i państwo. Ksiądz Kanclerz podkreślił, że jubileusz to zarówno spojrzenie w przeszłość, jak i nakreślenie kierunków działania w świecie, gdzie mamy być nie tylko obywatelami, lecz przede wszystkim uczniami Chrystusa. Eucharystię uświetnił Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Lublinensis” pod dyrekcją ks. Attili Honti.

Wierni Prymasowi Tysiąclecia

Po Mszy św. na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego ks. Krzysztof Stola przypomniał, że programem Prymasa Tysiąclecia, patrona stowarzyszenia, było prowadzenie ludzi do Boga w myśl hasła: „Soli Deo” (samemu Bogu). – Jako stowarzyszenie katolickie musimy to hasło nosić w sercu – podkreślał. Przypomniał słowa patrona, że „wszystko należy postawić na Maryję”. Dlatego członkowie „Civitas Christiana” powinni uczyć się od niego, jak realizować to w swojej działalności. Poprowadził też modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Budują społeczeństwo

Reklama

Następnie na Zamku Lubelskim odbyła się jubileuszowa gala z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz różnych stowarzyszeń i organizacji współpracujących z „Civitas Christiana”. Marek Koryciński, przewodniczący zarządu oddziału okręgowego w Lublinie i były wiceprzewodniczący stowarzyszenia, przypomniał historię i działalność stowarzyszenia, któremu 14 kwietnia 1997 r. kard. Józef Glemp nadał status organizacji katolickiej. Zauważył, że dla „Civitas Christiana” zadośćuczynieniem za przeszłość stowarzyszenia „Pax” było przylgnięcie do swoich pasterzy z synowskim oddaniem i realizacja misji Kościoła, przysługującej katolikom świeckim. Podkreślił, że słowa św. Jana Pawła II: „Budujcie civitas Christiana” zobligowały do budowania kompetentnej i dobrze uformowanej kadry zdolnej do głoszenia Dobrej Nowiny w życiu publicznym. W skrócie przedstawił działania stowarzyszenia w wymiarze religijnym, intelektualnym, wspólnotowym, społecznym i patriotycznym. W wymiarze duchowym pokazał sztandarową inicjatywę, jaką jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, w którym co roku bierze udział ponad 20 tys. młodzieży. Zaakcentował rolę, jaką odgrywa w tym przedsięwzięciu oddział okręgowy w Lublinie. Podkreślił, że najważniejszym i przyszłościowym zadaniem stowarzyszenia jest „prześwietlanie życia społecznego duchem Ewangelii”.

Kształtują oblicze miasta

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek powiedział, że na tle obecnej sytuacji zanikania chrześcijaństwa w Europie, sytuacja w Polsce jest inna. Jest to m.in. zasługa Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które troszczy się o umacnianie i krzewienie formacji katolicko-społecznej. Zaznaczył, że to działanie jest dzisiaj jeszcze ważniejsze. Wręczając stowarzyszeniu na ręce przewodniczącego oddziału okolicznościowy medal i dyplom, życzył, by ta praca była kontynuowana i rozwijana. Zdzisław Niedbała, reprezentujący Prezydenta Miasta Lublin, przekazał w imieniu Krzysztofa Żuka serdeczne pozdrowienia i gratulacje. Powiedział, że chociaż 20 lat to krótki czas w historii Lublina, jednak można stwierdzić, że „Civitas Christiana” wywiera niebagatelny wpływ na kształtowanie chrześcijańskiego oblicza miasta. W uznaniu roli stowarzyszenia przekazał medal 700-lecia Lublina. W czasie uroczystości kilkanaście osób zostało wyróżnionych Honorowymi Brązowymi Odznakami Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i dyplomami za zasługi w budowaniu chrześcijańskiego społeczeństwa oraz za współpracę ze stowarzyszeniem.

Romuald Gumienniak, wiceprzewodniczący „Civitas Christiana” oraz Marcin Sułek, dyrektor oddziału w Lublinie, złożyli podziękowania Markowi Korycińskiemu za pracę na rzecz formacji katolicko-społecznej całego stowarzyszenia. Galę zakończył koncert Agnieszki Miedźwiedzkiej, grającej na harfie.

2017-06-08 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: Za nami etap diecezjalny 23. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

[ TEMATY ]

Civitas Christiana

Konkurs Wiedzy Biblijnej

Karolina Krasowska

W części ustnej konkursu uczestnicy odpowiadali przed komisją

W części ustnej konkursu uczestnicy odpowiadali przed komisją

W III Liceum Ogólnokształcącym w Zielonej Górze 25 kwietnia odbył się etap diecezjalny 23. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Hasło tegorocznego konkursu brzmi: „Poczuj radość Ewangelii!”.

– W konkursie liczy się wiedza biblijna, tu nie ma szczęścia. I rzeczywiście od wielu lat obserwuję, że poziom wiedzy biblijnej wśród młodzieży jest tutaj naprawdę wysoki – mówi Piotr Jankowiak, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Zielonej Górze. – Jest wielką radością, że jak w minionych latach wiele osób w wieku licealnym uczestniczy w tym konkursie, więc ta młodzież rzeczywiście sięga po słowo Boże, czyta, zmaga się, choć pytania nie są wcale łatwe – dodaje biblista ks. Łukasz Łaszkiewicz, przewodniczący komisji konkursowej. Do etapu diecezjalnego zakwalifikowało się 59 uczestników. Składał się on z części pisemnej i ustnej. Pytania obejmowały Księgę Wyjścia i List do Rzymian wraz ze wstępem, przypisami, komentarzami oraz słownikiem. Do finału konkursu w Niepokalanowie (10-11 czerwca br.) z naszej diecezji pojadą: Michał Bielecki (I miejsce w etapie diecezjalnym), Tomasz Pindel (II miejsce) i Wiktoria Zapotoczna (III miejsce).

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii odnosi się do pierwszych komentarzy po Raporcie

2021-08-03 11:04

[ TEMATY ]

komisja ds. pedofilii

Adobe.Stock

W przesłanym KAI Stanowisku, Państwowa Komisja ds. Pedofilii, odnosząc się do komentarzy po opublikowaniu Pierwszego Raportu, podkreśla, że wykorzystywanie dzieci jest problemem społecznym. Zaznacza także raz jeszcze, że Raport nie uprawnia do wniosku, iż 30% sprawców wykorzystania seksualnego dzieci stanowią osoby duchowne.

Omówiona została również kwestia prawna dostępu do akt oraz współpraca między Państwową Komisją a Kościołem katolickim.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Anita Włodarczyk z trzecim złotem, brąz Kopron w rzucie młotem

2021-08-03 15:32

[ TEMATY ]

IO Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Anita Włodarczyk rzuciła młotem 78,48 i została po raz trzeci w historii mistrzynią olimpijską. W Tokio brązowy medal wywalczyła Malwina Kopron - 75,49, a siódme miejsce zajęła Joanna Fiodorow - 73,83. Srebro zdobyła Chinka Zheng Wang - 77,03.

Niespełna 36-letnia Włodarczyk wcześniej byłą najlepsza w Londynie w 2012 roku i w Rio de Janeiro w 2016. O jej sukcesach można pisać dużo. Praktycznie na dekadę zdominowała tę konkurencję. Do dwóch tytułów mistrzyni olimpijskiej (w Londynie przegrała z Tatianą Łysenko, ale Rosjanka została zdyskwalifikowana za doping) dołożyła po cztery złote medale mistrzostw świata i Europy. Od 28 sierpnia 2016 do niej należy też rekord globu - 82,98.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję