Reklama

Niedziela Lubelska

Dziękczynienie za 20 lat

Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Lublinie 20 maja uroczyście świętował jubileusz 20-lecia nadania stowarzyszeniu statusu organizacji katolickiej

Niedziela lubelska 24/2017, str. 4

[ TEMATY ]

Civitas Christiana

Ewa Kamińska

Od prawej: Marcin Sułek i Marek Koryciński

Od prawej: Marcin Sułek i Marek Koryciński

Obchody rozpoczęła Msza św. w archikatedrze lubelskiej, którą odprawił kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. Krzysztof Kwiatkowski wraz z ks. Krzysztofem Stolą, asystentem kościelnym stowarzyszenia. Wśród uczestników Liturgii byli jego członkowie i sympatycy z archidiecezji lubelskiej oraz diecezji siedleckiej i zamojsko-lubaczowskiej. W homilii ks. Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Bóg powołuje ludzi do szczególnych misji w Kościele. Jedną z nich pełni „Civitas Christiana”, które swoją działalność kieruje ku człowiekowi (civis) i wspólnocie (civitas), co w dalszym rozumieniu oznacza też naród i państwo. Ksiądz Kanclerz podkreślił, że jubileusz to zarówno spojrzenie w przeszłość, jak i nakreślenie kierunków działania w świecie, gdzie mamy być nie tylko obywatelami, lecz przede wszystkim uczniami Chrystusa. Eucharystię uświetnił Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Lublinensis” pod dyrekcją ks. Attili Honti.

Wierni Prymasowi Tysiąclecia

Po Mszy św. na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej przed pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego ks. Krzysztof Stola przypomniał, że programem Prymasa Tysiąclecia, patrona stowarzyszenia, było prowadzenie ludzi do Boga w myśl hasła: „Soli Deo” (samemu Bogu). – Jako stowarzyszenie katolickie musimy to hasło nosić w sercu – podkreślał. Przypomniał słowa patrona, że „wszystko należy postawić na Maryję”. Dlatego członkowie „Civitas Christiana” powinni uczyć się od niego, jak realizować to w swojej działalności. Poprowadził też modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

Budują społeczeństwo

Następnie na Zamku Lubelskim odbyła się jubileuszowa gala z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz różnych stowarzyszeń i organizacji współpracujących z „Civitas Christiana”. Marek Koryciński, przewodniczący zarządu oddziału okręgowego w Lublinie i były wiceprzewodniczący stowarzyszenia, przypomniał historię i działalność stowarzyszenia, któremu 14 kwietnia 1997 r. kard. Józef Glemp nadał status organizacji katolickiej. Zauważył, że dla „Civitas Christiana” zadośćuczynieniem za przeszłość stowarzyszenia „Pax” było przylgnięcie do swoich pasterzy z synowskim oddaniem i realizacja misji Kościoła, przysługującej katolikom świeckim. Podkreślił, że słowa św. Jana Pawła II: „Budujcie civitas Christiana” zobligowały do budowania kompetentnej i dobrze uformowanej kadry zdolnej do głoszenia Dobrej Nowiny w życiu publicznym. W skrócie przedstawił działania stowarzyszenia w wymiarze religijnym, intelektualnym, wspólnotowym, społecznym i patriotycznym. W wymiarze duchowym pokazał sztandarową inicjatywę, jaką jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, w którym co roku bierze udział ponad 20 tys. młodzieży. Zaakcentował rolę, jaką odgrywa w tym przedsięwzięciu oddział okręgowy w Lublinie. Podkreślił, że najważniejszym i przyszłościowym zadaniem stowarzyszenia jest „prześwietlanie życia społecznego duchem Ewangelii”.

Reklama

Kształtują oblicze miasta

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek powiedział, że na tle obecnej sytuacji zanikania chrześcijaństwa w Europie, sytuacja w Polsce jest inna. Jest to m.in. zasługa Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które troszczy się o umacnianie i krzewienie formacji katolicko-społecznej. Zaznaczył, że to działanie jest dzisiaj jeszcze ważniejsze. Wręczając stowarzyszeniu na ręce przewodniczącego oddziału okolicznościowy medal i dyplom, życzył, by ta praca była kontynuowana i rozwijana. Zdzisław Niedbała, reprezentujący Prezydenta Miasta Lublin, przekazał w imieniu Krzysztofa Żuka serdeczne pozdrowienia i gratulacje. Powiedział, że chociaż 20 lat to krótki czas w historii Lublina, jednak można stwierdzić, że „Civitas Christiana” wywiera niebagatelny wpływ na kształtowanie chrześcijańskiego oblicza miasta. W uznaniu roli stowarzyszenia przekazał medal 700-lecia Lublina. W czasie uroczystości kilkanaście osób zostało wyróżnionych Honorowymi Brązowymi Odznakami Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i dyplomami za zasługi w budowaniu chrześcijańskiego społeczeństwa oraz za współpracę ze stowarzyszeniem.

Romuald Gumienniak, wiceprzewodniczący „Civitas Christiana” oraz Marcin Sułek, dyrektor oddziału w Lublinie, złożyli podziękowania Markowi Korycińskiemu za pracę na rzecz formacji katolicko-społecznej całego stowarzyszenia. Galę zakończył koncert Agnieszki Miedźwiedzkiej, grającej na harfie.

2017-06-08 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Konferencja "Walka o sumienia Polaków"

[ TEMATY ]

Civitas Christiana

Zielona Góra

Archiwum Civitas Christiana

Prof. zw. Grzegorz Kucharczyk mówił o budzeniu się sumień Polaków, jako rezultacie pielgrzymek św. Jana Pawła II do Ojczyzny

Prof. zw. Grzegorz Kucharczyk mówił o budzeniu się sumień Polaków, jako rezultacie pielgrzymek św. Jana Pawła II do Ojczyzny

Fundacja Civitas Christiana, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Archiwum Państwowe w Zielonej Górze od 2018 r. organizują cykl konferencji zatytułowanych „Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu 1933-1989”. Czwarta edycja konferencji odbyła się 14 października w Auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Tegoroczna, czwarta edycja konferencji "Walka o sumienia Polaków. 1980-1989" z założenia stanowiła naukową refleksję i prezentację badań nad systemem totalitarnym i kondycją człowieka – systemem wartości, norm, zasad - w latach 1980-1989.

CZYTAJ DALEJ

Nie marnować żywności

Niedziela Ogólnopolska 39/2019, str. 31

[ TEMATY ]

homilia

DVIDSHUB / Foter.com / CC BY

Dzisiejsza liturgia słowa Bożego przypomina nam o przemijalności życia ludzkiego i o Bożej odpłacie za nasze czyny. W perspektywie rzeczy ostatecznych, którymi są śmierć, sąd, niebo albo piekło, Pan Jezus przestrzega nas przed niebezpieczeństwem beztroskiego i pełnego dobrobytu życia. Winą bogacza z dzisiejszej ewangelicznej przypowieści nie było to, że posiadał wielki majątek, lecz to, że pławił się w luksusie, a nie pomógł cierpiącemu i głodującemu żebrakowi, który leżał u bram jego pałacu.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Przy kawie z biskupem

2022-09-25 21:41

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Gorzów Wlkp.

Nowonarodzeni

Agata Zawadzka

Spotkanie poprowadził Sebastian Stempniewicz

Spotkanie poprowadził Sebastian Stempniewicz

Gorzowianie mieli dzisiejszego wieczoru niecodzienną okazję na spotkanie z wyjątkowym gościem.

Na dziedzińcu plebanii katedralnej, przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, mogli porozmawiać z nowym biskupem pomocniczym diecezji Adrianem Putem. Był czas na pytania, odpowiedzi i oczywiście uwielbienie. Całe spotkanie poprowadziła wspólnota Nowonarodzeni oraz Sebastian Stempniewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję