Reklama

Dookoła świata

2017-07-05 09:47


Niedziela Ogólnopolska 28/2017, str. 5

Początek końca kalifatu

Ogłoszenie przez premiera Iraku Hajdera al-Abadiego końca kalifatu Państwa Islamskiego (ISIS) jest przedwczesne. Zdobycie przez irackie siły rządowe zniszczonego wielkiego meczetu al-Nuri w Mosulu, które tak ucieszyło premiera, ma ważne, ale tylko symboliczne znaczenie – to tam przywódca ISIS Abu Bakr al-Baghdadi 3 lata temu ogłosił powstanie kalifatu w Iraku i Syrii. Bo walki o Stare Miasto w Mosulu wciąż trwają. Ale o początku końca ISIS już można mówić, bo dżihadyści tracą tereny również w Syrii. W ostatnich tygodniach wojska syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada prowadzą ofensywę w kierunku miasta Dajr az-Zaur, kontrolowanego w części przez ISIS, we wschodniej Syrii, a Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), dowodzone przez Kurdów, zamknęły właśnie pierścień okrążenia wokół miasta Ar-Rakka w północnej części kraju. W tym szczególnym – uważanym za stolicę ISIS – mieście zamkniętych jest ponad 150 tys. cywilów.

Kolejnym ciosem dla ISIS może być bardzo prawdopodobna śmierć „kalifa” Al-Baghdadiego, o której niedawno informowała Rosja. Miał zginąć w maju br., w rosyjskim nalocie niedaleko Ar-Rakki, gdzie odbywało się posiedzenie kierownictwa ISIS. Ta śmierć jest pewna – potwierdził przedstawiciel najwyższego duchowego przywódcy Iranu Alego Chameneiego. Z nowego raportu firmy konsultingowej IHS z Londynu wynika, że ISIS w ciągu 2,5 roku straciło 60 proc. terytorium – z 90 tys. km2 do 36 km2 – i 80 proc. dochodów. Szczególnie spadły dochody z wydobycia i sprzedaży ropy, podatków oraz konfiskat. Według ekspertów IHS, prawdziwy koniec resztek „kalifatu” nastąpi w przyszłym roku.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Homo-Bundestag

Niespodziewane przyznanie przez Bundestag prawa do zawierania „związków małżeńskich” parom jednopłciowym przypomniało, że w Niemczech zbliżają się wybory. Stało się to na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu Bundestagu, a było możliwe dzięki kanclerz Angeli Merkel, która nieoczekiwanie – wbrew m.in. stanowisku Episkopatu Niemiec – wycofała swoje zastrzeżenia wobec zmiany regulacji i pozwoliła posłom CDU na głosowanie w tej sprawie zgodnie z własnym sumieniem. Nadarzającą się sytuację wykorzystała współrządząca SPD. Wprowadziła ten punkt do porządku posiedzenia parlamentu i przesądziła o wyniku głosowania.

Reklama

wd

* * *

Wzmocnią Afganistan

Czy zbyt szybkie ograniczenie obecności w Afganistanie wojsk NATO było błędem? Tak uważa szef Departamentu Obrony USA James Mattis. W 2014 r. Sojusz zakończył misję bojową w tym kraju, niemniej jednak wciąż siły NATO mają tam ok. 13,5 tys. żołnierzy. Amerykańscy dowódcy w regionie od miesięcy domagają się przysłania do Afganistanu kilku tysięcy dodatkowych żołnierzy, by wesprzeć afgański rząd w walce z talibami. Kraje NATO zgodziły się na wysłanie większej liczby wojsk do Afganistanu i położenie nacisku na szkolenie wojsk afgańskich i doradzanie im. Takie są ustalenia ministrów obrony państw NATO. USA chcą wysłać do Afganistanu 3-5 tys. dodatkowych żołnierzy, a pozostali sojusznicy w sumie ok. 1,2 tys. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że zwiększenie sił w Afganistanie nie ma na celu wznowienia operacji bojowych, ale pomoc siłom afgańskim.

wd

* * *

Wenezuela na skraju

Opozycja podejrzewa, że brawura aktora kina akcji Oscara Péreza, który ostrzelał z helikoptera wenezuelski Sąd Najwyższy, była najpewniej zaaranżowana przez prezydenta Nicolása Madurę, aby dać pretekst do zaostrzenia represji. Na jego rozkaz ulice Caracas są teraz patrolowane przez czołgi. Policja zaczęła też jeszcze brutalniej niż do tej pory atakować manifestantów. Niedawno 22-letni student został zabity przez policjanta. Bilans trwających już od wielu miesięcy protestów to 80 zabitych i ponad tysiąc rannych. Aresztowano ponad 3 tys. osób, a nękana przez siły bezpieczeństwa opozycja otwarcie mówi o możliwości wybuchu wojny domowej.

wd

* * *

Zwodowali okręt

Zwodowanie w szanghajskiej stoczni Jiangnan niszczyciela rakietowego typu 055 chińskiej produkcji pokazuje, w jakim kierunku w najbliższych latach będą rozwijać się chińskie zbrojenia. Chińczycy, posiadający np. najnowocześniejsze wojska rakietowe na świecie, znacznie ustępują Amerykanom pod względem liczebności marynarki wojennej. Zwodowany niszczyciel jest pierwszą jednostką tego typu, która powstała w całości w Państwie Środka. Ma wyporność 10 tys. ton i jest wyposażony w broń przeciwlotniczą, antyrakietową, a także pozwalającą walczyć z innymi okrętami, również podwodnymi.

wd

* * *

Łukaszenka zwalnia

Zwolnienie z aresztu, na polecenie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, kolejnych – tym razem kilkunastu – opozycjonistów to nie przypadek. W Mińsku rozpoczęła się bowiem letnia sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, a obecność więźniów politycznych (zostali zatrzymani w marcu br., po fali demonstracji, pod zarzutem przygotowywania zamachu stanu) mogłaby ochłodzić atmosferę na imprezie, podczas której rządzący Białorusią od ćwierćwiecza Łukaszenka miał wygłosić przemówienie i spotkać się z sekretarzem generalnym OBWE Lambertem Zannierem. W ubiegłym roku UE i USA zniosły sankcje wobec Białorusi, a prezydent przestał być persona non grata na Zachodzie.

wd

* * *

Kochają Stalina

Nie Władimira Putina, a Józefa Stalina Rosjanie uważają za największą postać w historii ich kraju. Tak przynajmniej wynika z sondażu Centrum Lewady, niezależnego rosyjskiego ośrodka badania opinii społecznej. Rosjanie wydają się świadomi ogromu zła wyrządzonego przez Stalina, ale nadal są irracjonalnie przekonani, że jego bezwzględne rządy przyczyniły się do sowieckiego zwycięstwa nad III Rzeszą.

wd

Reklama

Siła modlitwy

2019-10-01 13:55

Beata Pieczykura
Niedziela Ogólnopolska 40/2019, str. 10-11

Ma moc większą od bomby atomowej. Jest najpotężniejszą bronią znaną ludziom wszystkich czasów, także w XXI wieku. To nie slogan – mówią ci, którzy doświadczyli siły modlitwy różańcowej. Dzięki niej niektórzy wciąż żyją

stock.adobe.com

Chwycili za różaniec, a sam Bóg uczynił cud we właściwym czasie. Zaufali, są pewni, że On wie, co robi. Wojownicy Maryi opowiadają o cudownej ingerencji Boga w swoim życiu.

Ocalony i nawrócony

Wielkiej siły modlitwy różańcowej, która ratuje od samobójstwa i kompletnie zmienia życie, doświadczył Marcin. Przez 15 lat pił i zrobił w życiu wiele złych rzeczy. Któregoś dnia, w 1. rocznicę śmierci swojej ukochanej babci, postanowił pójść trzeźwy na jej grób. Pamiętał, że babcia przez całe życie odmawiała Różaniec, głównie w jego intencji, więc zabrał ze sobą ten sznurek paciorków.

– W drodze na cmentarz próbowałem odmawiać Różaniec, choć właściwie nie wiedziałem jak, bo zapomniałem po I Komunii św. – opowiada Marcin. – Miałem omamy, jakbym widział diabła, który namawiał mnie, żebym się powiesił. W tym amoku zwątpiłem we wszystko i poszedłem na pole. Wiedziałem, że tam jest takie miejsce, gdzie są schowane sznury. Szukałem gorączkowo powroza, ale nie mogłem go znaleźć. To mi uświadomiło, że ta modlitwa ma wielką moc. Jestem pewny, że dzięki Różańcowi nie odebrałem sobie życia. Oszołomiony wróciłem na cmentarz i modliłem się, jak umiałem. Wtedy postanowiłem świadomie i dobrowolnie iść na terapię odwykową. Najpierw przez 3 miesiące byłem na oddziale detoksykacyjnym, a potem na oddziale odwykowym. Tam, po 15 latach, przystąpiłem do spowiedzi generalnej. Spowiednik powiedział mi, jak odmawiać Różaniec. Po powrocie do normalnego życia było mi ciężko, ale najważniejsze było to, aby „nie popłynąć”. Moją siłą i pomocą stał się Różaniec. Tak pozostało do dziś. Otrzymałem tyle łask – nie piję już 10 lat, a od 2 lat odmawiam Nowennę Pompejańską, jedną za drugą, zwłaszcza za kapłanów. Wierzę, że we współczesnym świecie najskuteczniejszą bronią jest Różaniec.

54 dni do szczęścia

Niełatwe życie odebrało jej radość i pokój serca, wszystko przestało mieć sens. Pracowała po 12 godzin dziennie, także w soboty i niedziele. Zaczęło jej szwankować zdrowie, pojawiły się konflikty w niedawno zawartym małżeństwie. Nie miała czasu dla przyjaciół, więc powoli ich traciła. Nie widziała wyjścia z tej sytuacji, a z całego serca pragnęła zmiany. – Wtedy przyjaciółka powiedziała mi, że Różaniec ma moc zmienić to wszystko – wspomina Magdalena. – Pomyślałam sobie: czemu nie, i postanowiłam spróbować. Byłam tak zdesperowana, że zdecydowałam się odmawiać Nowennę Pompejańską – każdego dnia przez 54 dni nie rozstawałam się z różańcem. Walczyłam ze sobą, z czasem, ze zniechęceniem. Wytrwałam. Dziś wiem jedno – niezależnie od tego, co by się działo, Bóg zawsze wyciągnie rękę, bo nie odmawia Matce Jezusa. Jestem szczęśliwa, wszystko powoli wraca do normy. Różaniec totalnie odmienił moje życie.

Potężniejszy od kul

Zenon różaniec otrzymał w dniu I Komunii św. i nie rozstaje się z nim do dziś. Od wielu lat modli się na nim codziennie. O trudnych dniach i modlitwie wbrew nadziei tak dziś mówi:

– Pamiętam, jak wiosną 1945 r. pijany radziecki żołnierz chciał rozstrzelać mojego ojca Jana. Mama klęczała na podwórku, na śniegu, przy ul. Paderewskiego w Grudziądzu, płakała i głośno odmawiała Różaniec, a my, dzieci, razem z nią. Baliśmy się. Po chwili przyszedł pułkownik, przełożony żołnierza, który trzymał ojca pod bronią, i zażądał dokumentów. Wtedy okazało się, że ojciec nie jest Niemcem. Pułkownik oddał ojcu dokumenty i powiedział mu, że jest niewinny. Potem znowu rosyjscy żołnierze zabrali ojca na przesłuchanie i uwięzili w piwnicach jednego z domów w Owczarkach k. Grudziądza. Długo nie wracał. Mama i ja poszliśmy tam. Cudownym trafem ojca właśnie zwolnili. Po wyzwoleniu Grudziądza całą rodziną wróciliśmy do domu – był zniszczony, ale stał. Jestem pewny, że codzienna modlitwa różańcowa naszej wieloosobowej rodziny ocaliła ojca od czerwonego zniewolenia i śmierci. Dlatego pytam młodych: Czy odmówiłeś Różaniec choć jeden raz? Może teraz weźmiesz go do ręki i będziesz się na nim modlić... To piękna przygoda spotkać Boga w tajemnicach rozważanych we wspólnocie Kościoła lub osobiście w domu, szpitalu, drodze, gdziekolwiek jesteście...

* * *

Powiedzieli o Różańcu

„Czepił się chłop Różańca jak tonący liny. Ale czegóż dzisiaj uchwycić się można, kiedy wszystko tak szybko się zmienia, przemija? Czegóż uchwycić się można w tym świecie, gdzie tempo przemian i zmian oszałamia, onieśmiela, ogłupia? Różańca babci, matki, swojego Różańca. Tego samego Różańca, co wczoraj, dziś i jutro. Najprostszego, jak prosta jest miłość. Uchwycić jego rytm, wejść w ten rytm, żyć tym rytmem – to uratować i ocalić siebie” – o. Jan Góra OP

„Nie ma w życiu problemu, którego by nie można rozwiązać z pomocą Różańca” – s. Łucja z Fatimy

„Różaniec jest modlitwą maluczkich i pokornych, ale też modlitwą najwznioślejszych duchów w Kościele; jest modlitwą teologów, doktorów, myślicieli i świętych” – kard. Stefan Wyszyński

„Jesteśmy szczęściarzami. Bo mamy Różaniec. Bo się możemy uczepić tajemnic, które dokonały największych rewolucji w dziejach świata. Bo się możemy dać wciągnąć w te tajemnice. Zresztą, czy nie są to też nasze tajemnice? Pełne radości i bólu, światła i chwały. Może dlatego modlitwa różańcem staje się wciąż, tak jak niegdyś, początkiem wielu rewolucji, w naszym życiu i życiu całej ludzkości” – ks. Rafał J. Sorkowicz SChr

„Różaniec to nie wypracowanie teologiczne. Odmawiany w chorobie, w trudnej podróży, w oczekiwaniu na wyniki badań, przed drzwiami egzaminatora – jest najmądrzejszą modlitwą” – anonim z internetu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem