Reklama

Niedziela Częstochowska

Odpust i jubileusz 60-lecia kapłaństwa

Niedziela częstochowska 32/2017, str. 3

[ TEMATY ]

jubileusz

odpust

kapłaństwo

Zofia Białas

Ks. kan. Henryk Polak w gronie uczestników uroczystości

Ks. kan. Henryk Polak w gronie uczestników uroczystości

Sobota 22 lipca w parafii św. Marii Magdaleny w Ożarowie, której proboszczem od 2002 r. jest ks. Sylwester Rasztar, stała się dniem podwójnej uroczystości. Poza dorocznym odpustem, poświęconym św. Marii Magdalenie, patronce parafii i kościoła, mieszkańcy parafii Ożarów uczcili 60. rocznicę święceń kapłańskich ks. kan. Henryka Polaka, proboszcza w latach 1985 – 2002, autora pieśni o Marii Magdalenie, instalatora kopii obrazu „Noli me tangere” w ołtarzu głównym kościoła.

Na uroczystą Sumę odpustową przybyli księża z dekanatu Mokrsko, gwardian o. Arkadiusz Kąkol od wieluńskich franciszkanów, parafianie, chór parafialny pod przewodnictwem Bogdana Wesołego i liczni goście. Tak licznej obecności wiernych sprzyjały wolna sobota i wakacyjny czas.

Eucharystię poprzedził przemarsz pocztów sztandarowych Koła Gospodyń Wiejskich, OSP Ożarów, Szkoły Podstawowej w Ożarowie, które przy dźwiękach orkiestry OSP Ożarów wyruszyły spod Domu Ludowo-Strażackiego i dotarły do kościoła, by ubogacić liturgię Mszy św., celebrowanej przez księży: pochodzącego z Ożarowa i posługującego w diecezji kaliskiej ks. prał. Pawła Kostrzewę oraz jubilata – ks. kan. Henryka Polaka. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Kostrzewa.

Refleksję o św. Marii Magdalenie, Apostołce Apostołów, poprzedziły wspomnienia ks. Pawła o uroczystych odpustach z czasów jego dzieciństwa. Parafii przewodniczyli wówczas księża: Jan Szyca, Edward Skalik, Henryk Polak (tu odbyły się prymicje ks. Pawła w 1989 r.). – Potem – wspomniał kaznodzieja – przybywałem na odpusty, jako ksiądz, korzystając z zaproszenia kolejnego proboszcza, Sławomira Kandziory. Dziś, kiedy mam 54 lata, dodał, dane mi jest na Sumie odpustowej wygłosić słowo Boże dla mieszkańców Ożarowa i podzielić się refleksją na temat świętej, którą za przyczyną Ojca Świętego Franciszka, czcimy od ubiegłego roku świętem. Poprzez postać św. Marii Magdaleny, kobiety wyzwolonej z niewoli grzechu przez Jezusa, będącej z Nim aż do śmierci na Golgocie, zwiastunkę wielkanocnej radości o Zmartwychwstaniu – mówił – oddajemy cześć wszystkim kobietom, które w sposób cichy uczą wiary, ożywiają życie społeczne, przygotowują dzieci i młodzież do życia, pielęgnują tradycję.

Reklama

Eucharystię zakończyły: Litania do św. Marii Magdaleny, procesja z Jezusem Eucharystycznym, uroczyste „Te Deum laudamus” i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Przyszedł czas na słowa życzeń dla księdza jubilata. Jako pierwsi, życzenia złożyli: ks. prob. Sylwester Rasztar i ks. prał. Paweł Kostrzewa, a potem przedstawiciele wszystkich grup parafialnych. Były kwiaty i łzy wzruszenia oraz obietnica jubilata o modlitewnej pamięci o parafianach, których prowadził przez 17 lat.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z miłości do Chrystusa

Niedziela sosnowiecka 27/2018, str. I-VII

[ TEMATY ]

kapłaństwo

kapłani

Kl. Maciej Byrczek

Klerycy naszego seminarium podczas uroczystości w katedrze sosnowieckiej

Klerycy naszego seminarium podczas
uroczystości w katedrze sosnowieckiej

Wakacje to czas odpoczynku, ale także ciężkiej pracy na polu przy żniwach. Wymownie na tym tle brzmią słowa Pana Jezusa: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Mt 9, 37-38). Żniwa to mobilizacja do wspólnej pracy, wspierania robotników pracujących na polach Kościoła i apel, by wyprosić nowe powołania do stanu kapłańskiego i zakonnego. Świat współczesny potrzebuje radosnych świadków Chrystusa i głosicieli Jego Ewangelii. Nie tylko kraje Europy zachodniej cierpią na brak powołań. Pustoszeją nie tylko klasztory Niemiec, Austrii, czy Anglii. Również Polska od lat doświadcza znacznego spadku powołań kapłańskich i zakonnych. Dlaczego? Praca kapłańska w dobie kryzysu moralnego i upadku wszelkich autorytetów wydaje się być coraz bardziej niewdzięczna, życie zakonne coraz mniej ciekawe dla wielu młodych ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł Leonard Pietraszak

2023-02-01 10:19

PAP/Tytus Żmijewski

Leonard Pietraszak

Leonard Pietraszak

Nie żyje Leonard Pietraszak. Informację - potwierdził w rozmowie z PAP prezes ZASP, Krzysztof Szuster.

Leonard Pietraszak nie żyje - powiedział PAP prezes ZASP Krzysztof Szuster.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję