Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dar dla Kalnej

Obraz zatytułowany „Jezus Król Polski” na stałe zagościł w parafii św. Antoniego w Kalnej – miejscu, gdzie przed kościołem znajduje się 10-metrowa figura Chrystusa Króla, druga co do wielkości w Polsce. Uroczystości połączone z wprowadzeniem obrazu odbyły się 5 sierpnia

Bogu dziękuję, że w naszej parafii 9 kwietnia 2003 r. nastąpiła intronizacja Chrystusa Króla. Wszystkie grupy z parafii ofiarowały Mu swoje serce i złożyły deklaracje, że Chrystus Król będzie na tronach naszych serc. Od tego czasu stale doświadczamy Jego opieki – nigdy nie było nawałnic, a ludziom żyje się dostatnio. Jesteśmy tym bardziej wdzięczni za podarowany obraz, który w dniu intronizacji był w Łagiewnikach, i tam był uczczony przez wiernych – mówi proboszcz parafii w Kalnej, ks. kan. Kazimierz Hanzlik.

Reklama

Stanisława Tomczyk ze Stowarzyszenia „Róża” z Łodygowic podkreśla, obraz został ofiarowany parafii przez Fundację Serca Jezusa, Stowarzyszenie „Róża” z Krakowa i Polską Rację Stanu. Przekazał go prezes Polskiej Racji Stanu Józef Kurecki. – Obraz został namalowany przez Danielę Pocentę z potrzeby serca. Artystkę zainspirował ks. Tadeusz Kiersztyn, który wspierał ją modlitwami przed Najświętszym Sakramentem – przypomniał J. Kurecki. – Założyciel i opiekun Fundacji, ks. Kiersztyn, podjął starania o otwarcie procesu beatyfikacyjnego Rozalii Celakówny, co nastąpiło 5 listopada 1996 r. W listopadzie 1996 r. staraniem naszej Fundacji została wykonana i złożona w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie złota korona z 4 orłami, jako wotum dziękczynne narodu za otwarcie procesu Rozalii Celakówny. Pani Daniela wzorowała się na tej koronie, zawierając w niej symbole polskie. Orły wyrażają to, że intronizacja dokonała się w narodzie polskim – mówi prezes Fundacji Serca Jezusa Barbara Pasternak ze Szczyglic. – Obraz został wniesiony do kościoła w Kalnej dokładnie w 1. rocznicę intronizacji dokonanej dla Śląska i Beskidów 5 sierpnia 2016 r. w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Osuchowej. Uroczysta Rota Aktu Intronizacji z Nihil obstat Episkopatu Polski, była wygłoszona w obecności władzy duchownej i świeckiej Ziemi Śląskiej – podkreśla Janusz Bauerek – jeden z współorganizatorów wydarzenia w Kalnej. – Tamten akt poprzedził akt intronizacji, który odbył się w Łagiewnikach 19 listopada 2016 r. z udziałem Episkopatu i Prezydenta RP – dodaje ks. Hanzlik. Stanisława Tomczyk wspomina, że w 2005 r. ks. Kiersztyn zaczął jeździć do zamku w Łodygowicach. – Zobaczył wystawę moich prac plastycznych i wygłosił referat o intronizacji. Po 12 latach historia zatoczyła koło – podkreśla p. Tomczyk.

Obraz wniesiono procesyjnie do kościoła w Kalnej. O godz. 12 była sprawowana Msza św. pod przewodnictwem Proboszcza, w koncelebrze z emerytowanym ks. kan. Eugeniuszem Miłosiem z diecezji rzeszowskiej i ks. Błażejem Brykiem z archidiecezji katowickiej (prowadzącym w tym czasie w Kalnej rekolekcje dla ministrantów). – Pan Bóg był zawsze Królem i Panem świata, bo jest jego stwórcą. Za faktem intronizacji powinno pójść całkowite nawrócenie – mówił w homilii ks. Miłoś. Po Mszy św. kapłani wraz z wiernymi odnowili Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, i udali się procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. W czasie procesji ks. Hanzlik błogosławił cztery strony Polski i świata.

Uroczystość grą i śpiewem ubogacił Wojciech Hytroś. W uroczystości uczestniczyli m.in.: rodzeństwo ks. Kiersztyna, Związek Podhalan, Grupa Rekonstrukcyjna NSZ, Fundacja Serca Jezusa, Stowarzyszenie „Róża”, Polska Racja Stanu, przedstawiciele władz lokalnych, Polacy z Zaolzia, wierni z Polski i zagranicy. Jak poformował ks. Miłoś, w listopadzie br. jest planowane w Krakowie odnowienie Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła

[ TEMATY ]

św. Paweł

św. Piotr

uroczystość

GRAZIAKO

Uroczystość dwóch największych Apostołów - Piotra i Pawła Kościół obchodzi 29 czerwca. Św. Piotr był uczniem wybranym przez Jezusa do pełnienia posługi prymatu w Kościele. Gorliwość misyjna św. Pawła sprawiła, że bardzo wielu miejscach głosił Ewangelię i zakładał Kościoły. Zyskał miano "Apostoła Narodów". Obaj przez swoje męczeństwo są związani z Rzymem.

Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła już od połowy III wieku obchodzona jest wspólnie 29 czerwca. Obaj Apostołowie ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie w czasie prześladowania za cesarza Nerona. Piotr zginął około 64 r. Tradycja głosi, że został ukrzyżowany. Apostoł jednak wyznał, że nie jest godny umrzeć jak Jezus. Dlatego też został przybity do krzyża głową w dół. Paweł, przez jakiś czas więziony w Rzymie, został ścięty mieczem około 67 r.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję