Reklama

Tablet

Teraz będzie już tylko lepiej

Jeśli w tej rubryce w ostatnim czasie zamieszczaliśmy wieści dotyczące życia religijnego w Wielkiej Brytanii, były to zazwyczaj wyłącznie wiadomości złe: o pustoszejących kościołach, malejącej liczbie powołań, o odwracaniu się od Kościoła lub wspólnot religijnych młodych ludzi. Teraz głos zabrał kard. Vincent Nichols, arcybiskup Westminsteru, duchowy lider wspólnoty katolickiej w Wielkiej Brytanii. Wydał on książkę, która jest przesłaniem nadziei. Teraz będzie tylko lepiej – zdaje się w niej mówić kardynał. Na czym opiera swój optymizm? Nie mówi o optymizmie, ale o nadziei, bo to dwie różne rzeczy. Zdaniem kard. Nicholsa, pewne sygnały wskazują, że w społeczeństwach Zachodu maleje niechęć do religii i zaczyna się doceniać jej wartość w budowaniu kapitału społecznego, a z drugiej strony – u przedstawicieli elit, ale również wśród zwykłych ludzi wzrasta rozczarowanie sekularyzmem, który usuwając religię, doprowadził do powstania pustki, z której nie można czerpać nadziei.

Reklama

W wywiadzie, który zapowiadał książkę, skupiono się przede wszystkim na sytuacji młodych Brytyjczyków. Zdaniem kardynała, powinna ona stać się troską dla wszystkich, a ich odwrót od religii powinien obchodzić nie tylko liderów wspólnot religijnych, ale i polityków. Bo jeżeli nie religia, to co? Co młody człowiek z nieukształtowanym kręgosłupem moralnym może otrzymać w zamian? Może otrzymać religijny ekstremizm pochodzący np. od ideologów tzw. Państwa Islamskiego, którzy stali się mistrzami w wykorzystaniu środków technologicznych do indoktrynacji młodych ludzi. Telefon komórkowy – mówił kardynał – dla starszych osób jest tylko telefonem, który zawsze jest pod ręką, ale dla młodych jest czymś więcej, częścią osobowości, koniecznym narzędziem społecznej interakcji.

W książce dostało się nieco elitom politycznym, bo, zdaniem kardynała, ich przekonania i konsensus, do jakiego doszły, coraz bardziej rozmijają się z tym, co myślą przeciętni ludzie, naród, suweren.

2017-09-19 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję