Reklama

Wezwanie do ewangelicznego męstwa

Niedziela Ogólnopolska 44/2017, str. 8

Archidiecezja Krakowska

Nałożenie paliusza Abp. Markowi Jędraszewskiemu

Podczas Mszy św. w katedrze wawelskiej w niedzielę 22 października br. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio nałożył metropolicie krakowskiemu paliusz. Powiedział: – Niech będzie on dla ciebie symbolem jedności i znakiem komunii ze Stolicą Apostolską; niech będzie więzią miłości i wezwaniem do ewangelicznego męstwa, abyś w dniu przyjścia i objawienia się wielkiego Boga i Księcia pasterzy, Jezusa Chrystusa, wraz z owczarnią tobie powierzoną, został przyobleczony szatą nieśmiertelności i chwały.

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent RP Andrzej Duda z małżonką i premier polskiego rządu Beata Szydło. – Nałożony na moje ramiona paliusz wzywa do wierności wobec tej krakowskiej ziemi. Znaczy to: nowy jej pasterz ma wychodzić ku tej ziemi, ku jej mieszkańcom, podziwiać i kochać jej krajobrazy – powiedział w homilii abp Jędraszewski. Nawiązał do nauczania św. Jana Pawła II i przypomniał historyczną chwilę – 22 października 1978 r., kiedy na ramiona Papieża Polaka został nałożony paliusz biskupa Rzymu.

Reklama

Bezpośrednio po uroczystości w krótkiej rozmowie z „Niedzielą” abp Jędraszewski przyznał, że wybór daty nałożenia paliusza we wspomnienie św. Jana Pawła II był świadomy. – Ten termin sam wybrałem i zaproponowałem nuncjuszowi apostolskiemu i na szczęście w jego kalendarzu ta niedziela była wolna – powiedział i dodał: – Trudno nie świętować tego dnia w łączności ze św. Janem Pawłem II. Zapytany o znak miłości, którym jest dla metropolity paliusz, abp Jędraszewski powiedział: – Trzeba kochać i trzeba tę miłość w sobie nieustannie pogłębiać. Tym bardziej że to nie jest nigdy relacja jednostronna. Tę miłość ze strony ziemi krakowskiej odczuwam od pierwszych chwil, kiedy się tutaj znalazłem. I mam nadzieję, że to się będzie pogłębiało ku wzajemnemu zbudowaniu i utwierdzeniu w wierze i miłości.

2017-10-25 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: Konsulat potwierdza zatrzymanie polskich obywateli w Mińsku

2020-08-12 09:47

[ TEMATY ]

Białoruś

PAP

Wydział konsularny ambasady RP w Mińsku prowadzi działania na rzecz udzielenia pomocy konsularnej zatrzymanym w Mińsku polskim obywatelom – poinformował PAP przedstawiciel placówki.

Dyplomaci wiedzą o zatrzymaniu trzech polskich obywateli, znają już miejsce przebywania dwóch z nich, a w sprawie trzeciego trwają ustalenia.

Jak dotąd przedstawiciele konsulatu nie mieli jeszcze możliwości spotkania z zatrzymanymi.

"Prowadzimy działania w celu wyjaśnienia sytuacji i udzielenia polskim obywatelom wparcia konsularnego" – poinformowano PAP.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński poinformował wcześniej PAP, że ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski interweniował w białoruskim MSZ w sprawie trzech Polaków zatrzymanych w tym kraju.

Od niedzieli w Mińsku i innych miejscach na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich. Według MSW, tylko w niedzielę i poniedziałek zatrzymano w całym kraju ponad pięć tysięcy osób.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kar/ mrr/

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wyapdek w Tatrach- zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję