Reklama

Wobec mieszkańców „betonowych dżungli”

Człowiek ma centralną pozycję w świecie przyrody – powiedział do zebranych kard. Gerhard Müller. – Lecz ta pozycja nie oznacza, że powinien żyć ponad jej prawami

W porywającym, ale i bardzo wymagającym od słuchacza referacie kard. Gerhard Müller wyartykułował w sposób niebudzący wątpliwości, czemu i komu ma służyć ekologia. Nie jest ona sama dla siebie, lecz musi służyć człowiekowi. To właśnie, jak podkreślał kard. Müller, człowiek ma centralną pozycję w świecie przyrody, lecz ta pozycja nie oznacza, że powinien on żyć ponad jej prawami. Wszystko, co nas otacza, wymaga szacunku i troski połączonych z dbałością o najważniejszy element tej układanki – o człowieka.

Na racjonalnych zasadach

Po tym głębokim przesłaniu przychodzi refleksja o przewrotności działań dzisiejszego świata. Musi nasunąć się pytanie: Czy aby tzw. ochrona przyrody czy ekologia nie stały się dziś ochroną przed człowiekiem zamiast dla człowieka? Wielu ludzi, trwając w błędzie, stara się bez poszanowania praw innych ludzi, szczególnie mieszkańców danej ziemi, pozbawić jakichkolwiek możliwości kształtowania ziemi, na której żyją oni i ich dzieci. Ta fałszywa troska oparta jest na kłamstwie i jest pełna pychy, gdyż zakłada, że wszyscy, szczególnie będący daleko od miejsca, które pragną „chronić”, niejednokrotnie mieszkańcy „betonowych dżungli”, wiedzą lepiej niż ludzie żyjący od wieków na danej ziemi, jak powinni się zachować dla utrzymania jej bogactwa przyrodniczego.

Reklama

Zapomina się, o czym również mówił minister środowiska Jan Szyszko, że bardzo często to właśnie gospodarowanie przez człowieka ziemią kształtuje środowisko. Jeżeli to gospodarowanie odbywa się na racjonalnych zasadach, uwzględniających oraz wykorzystujących prawa przyrody, to przynosi ludziom i środowisku wiele korzyści. Referat ministra środowiska w sposób niebudzący wątpliwości pokazał, że człowiek jako naczelny element w świecie przyrody poprzez swoje działania ma nie tylko kształtować środowisko, ale również wykazywać się dbałością. Ta dbałość zakłada, że jesteśmy odpowiedzialni za to dobro, zaś z odpowiedzialności wypływa obowiązek używania rozumu oraz wiedzy w podejmowaniu działań, które mają stanowić ratunek dla ekosystemu.

Inspiracja zieloną encykliką

W dniach 14-15 października br. w Cisnej odbyło się sympozjum przyrodnicze „Piękno Bieszczadów – dar i zobowiązanie w świetle «Laudato si’»”, zorganizowane przez Fundację DABAR we współpracy z Urzędem Gminy Cisna oraz Lasami Państwowymi. Zawołaniem sympozjum stały się słowa Ojca Świętego Franciszka wypisane na kartach encykliki „Laudato si’”, często nazywaną zieloną encykliką: „Miejsce uprzywilejowane w debatach powinni mieć mieszkańcy danego miejsca, zastanawiający się, czego pragną dla siebie i swoich dzieci”. Na zaproszenie przybyli: kard. Gerhard Müller – do niedawna prefekt Kongregacji Nauki Wiary, prof. dr hab. Jan Szyszko – minister środowiska, dr Jerzy Kwieciński – sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, prof. dr hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki – zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Moderatorem i zarazem inicjatorem spotkania był znakomity polski biblista i profesor KUL ks. Henryk Witczak. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Cisnej, zaś po Mszy św. część referatowa odbywała się w ośrodku Lasów Państwowych „Wołosań”.

2017-10-25 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od nowego roku klerycy z Paradyża studiować będą w Gorzowie

2020-08-07 17:15

[ TEMATY ]

Paradyż

Archiwum Aspektów

Dom Biskupi w Gorzowie

Kryzys nie może nas jednak skłaniać do obniżania wymagań stawianych kandydatom do święceń, wręcz przeciwnie, musi motywować do przygotowywania młodych ludzi do kapłaństwa świętego, otwartego na ludzi potrzebujących pomocy i zdolnych do budowania lokalnych wspólnot.

Od nowego roku akademickiego klerycy WSD w Paradyżu studiować będą w Instytucie im. bp. Wilhelma Pluty w Gorzowie. Informuje o tym bp Tadeusz Lityński w specjalnym komunikacie z 6 sierpnia, który zostanie odczytany we wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w najbliższą niedzielę.

Oto jego fragment:


By było to możliwe, sami kandydaci do święceń muszą doświadczyć wspólnoty wiary, osiągnąć ludzką dojrzałość i stać się uczniami Chrystusa. Dlatego od października – pozostając alumnami seminarium w Paradyżu – będą przebywać w Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. Zmiana miejsca ich formacji związana jest z koniecznością podjęcia poważnych prac remontowych w gmachu paradyskiego seminarium. Jestem przekonany, że gorzowski instytut zapewni klerykom dobre warunki formacji i da okazję do nowych duszpasterskich doświadczeń, zaś paradyski kompleks pocysterski nabierze jako sanktuarium jeszcze większego duchowego znaczenia i nowego blasku.

CZYTAJ DALEJ

Od dziś w niektórych powiatach dodatkowe ograniczenia

2020-08-08 07:17

[ TEMATY ]

koronawirus

Adobe.Stock.pl

Od soboty w kilkunastu powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem pojawią się dodatkowe ograniczenia. W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

W strefie czerwonej obowiązywać będzie m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej będzie obowiązywał m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach będzie mogło być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie będzie mogła przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Regulacja przewiduje w całym kraju obowiązek zakrywania nosa i ust, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych oraz w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m. W rozporządzeniu zapisano, że z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/wr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję