Reklama

Wierni dziedzictwu Prymasa Tysiąclecia

Wsłuchując się w głos św. Jana Pawła II, który apelował o to, by postać Prymasa Tysiąclecia stała się przedmiotem modlitwy, refleksji i głębokiej narodowej medytacji, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL zorganizowały międzynarodową sesję pt. „Stefan Kardynał Wyszyński – Nauczyciel Praw Bożych”

Jak podkreślił prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL – ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, celem spotkania na tym międzynarodowym forum było „wsłuchiwanie się w zawsze aktualne i niezmienne nauczanie praw Bożych, głoszone słowem i czynem przez kard. Stefana Wyszyńskiego”. – Na tej Bożej ziemi chcemy uczyć się chodzić po Bożemu – powiedział za Prymasem Tysiąclecia.

Niezmienne nauczanie

Zaproszenie do udziału w sesji, która odbyła się 13 stycznia br. w Lublinie, przyjęli prelegenci z Anglii, Czech, Niemiec, Ukrainy i Polski. Sympozjum, któremu patronował bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bp. Ryszarda Karpińskiego. Wydarzenie poświęcone najwybitniejszemu absolwentowi Wydziału Prawa KUL wpisało się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia istnienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Osoba i myśl czcigodnego sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego zostały ukazane podczas dwóch sesji wykładowych. Prelegenci podjęli tematy m.in. koncepcji odnowy moralnej narodu i wychowania młodego pokolenia Prymasa Tysiąclecia, jego wkładu w Sobór Watykański II, wizji uniwersytetu, śledztwa dotyczącego uwięzienia kard. Wyszyńskiego i stosunku do niego władz PRL, wkładu sługi Bożego w kształtowanie relacji z narodami ościennymi i jego troski o chrześcijańską tożsamość Europy. Ks. Sitarz wskazał na szczególne miejsce Maryi w polskim narodzie i potrzebę realizacji Ślubów Jasnogórskich, które są nadal aktualne, stanowią fundament ładu moralnego i zobowiązują do odpowiedzialności. Ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” i moderator Ruchu „Europa Christi”, wskazał na troskę Prymasa o tożsamość kulturową Europy. W części poświęconej krytycznemu stosunkowi kard. Wyszyńskiego wobec komunizmu wystąpił m.in. prof. dr Peter Raina z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który omówił stosunek władz PRL do posługi Prymasa. Zwrócił uwagę, że mimo ich wrogiego nastawienia sługa Boży wzbudzał ogromny szacunek. Było to wynikiem wielkiej kultury rozmowy kard. Wyszyńskiego ze wszystkimi, również z przeciwnikami Kościoła i wiary. – Ta umiejętność powinna cechować zachowania obecnych polityków; jej brak prowadzi do konfliktów – powiedział gość z Oksfordu.

Reklama

Prestiżowe nagrody

Zwieńczeniem konferencji było walne zebranie stowarzyszenia, którego najważniejszą część stanowiło wręczenie medali i nagród im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Jak wyjaśnił ks. Sitarz, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL ustanowiło nagrodę za wybitne osiągnięcia organizacyjne, naukowe lub dydaktyczne dla osób, które w swoim życiu postępują według zasad katolickich i szerzą je zgodnie z dewizą: „Deo et Patriae” (Bogu i Ojczyźnie). – W 1957 r. podczas spotkania z prawnikami Prymas Tysiąclecia podkreślił, że dla dobrego wypełniania zadań prawnik musi mieć odpowiedniego ducha umiłowania człowieka, prawa i sprawiedliwości oraz dobrze uformowane sumienie. Wsłuchując się w nauczanie naszego najwybitniejszego absolwenta, chcemy uhonorować ludzi kierujących się tymi zasadami – powiedział ksiądz prezes. Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia otrzymali: ks. inf. Ireneusz Skubiś, ks. prof. Wojciech Góralski, mec. Stefan Hambura i prof. dr Peter Raina; medalami zostały uhonorowane osoby zaangażowane w działalność stowarzyszenia, m.in. ks. prof. Józef Krukowski.

Wręczenie nagród zostało poprzedzone laudacjami. Ks. inf. Ireneusz Skubiś został przedstawiony jako charyzmatyczny kapłan i człowiek wielkiego formatu, który reaktywował Tygodnik Katolicki „Niedziela” i stworzył przy nim multimedialną instytucję kościelną, podejmującą najnowocześniejsze sposoby ewangelizacji. Nagrodę otrzymał za „niezwykle pracowite życie, posługę słowem pisanym i mówionym, głoszenie prawdy, wzorowe wypełnianie posługi kapłańskiej i dziennikarskiej”. Ks. prof. Wojciech Góralski został wyróżniony jako niekwestionowany autorytet prawa kanonicznego i autor ponad tysiąca prac naukowych. Mec. Stefan Hambura odebrał nagrodę za obronę wartości chrześcijańskich w życiu publicznym, za odważne i wytrwałe dochodzenie prawdy i sprawiedliwości. Prof. dr Peter Raina zyskał natomiast uznanie za liczne opracowania na temat historii Kościoła w Polsce w czasach komunistycznych, a szczególnie za publikacje poświęcone Prymasowi Tysiąclecia.

2018-01-24 12:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta z koszem róż

Niedziela kielecka 30/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

TER

Św. Dorota

Św. Dorota

Św. Dorota w przeszłości była bardzo popularną męczennicą, czczoną w całej Europie. Również w Polsce była patronką wielu kościołów i w wielu miała swoje ołtarze. Jest patronką kościoła w Krasocinie

Święta Dorota należy do grona Czternastu Świętych Wspomożycieli, w poczet których Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne. Większość z nich żyła za przełomie III i IV wieku za panowania cesarza Dioklecjana, który z wyjątkowym okrucieństwem tępił wyznawców Chrystusa. Została zgładzona z ręki oprawców w czasie panowania cesarza ze Splitu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję