Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków – Łagiewniki

Lekcja miłosierdzia

Niedziela małopolska 5/2018, str. I

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Mieczysław Pabis

Helenka pokazała nam, jak można i warto pięknie żyć – mówił do zebranych ks. Franciszek Ślusarczyk

Koncert dedykowany śp. Helenie Kmieć odbył się w niedzielę 28 stycznia w auli św. Jana Pawła II przy bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Na scenie wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz Chór Musica ex anima. Utwór „Tomorrow shall be my dancing day” wykonała Teresa Kmieć, siostra zmarłej wolontariuszki.

– Dzisiaj na to wspólne kolędowanie zaprosiła nas „muzyczna Helenka”, która rok temu jako misjonarka w Boliwii poniosła śmierć męczeńską, ale myślę, że dalej do nas przemawia – mówił na początku spotkania ks. prał. dr Franciszek Ślusarczyk. I dodawał:

– Helenka kochała muzykę, śpiew, potrafiła animować, jednoczyć ku dobremu, czyniła to dyskretnie, ale bardzo skutecznie. Cieszymy się, że dzisiaj właśnie w tym sanktuarium Bożego Miłosierdzia możemy uczestniczyć w takim pięknym wydarzeniu modlitewno-refleksyjnym pełnym Bożej radości. Kustosz sanktuarium wyznał także: – Cieszę się, że jesteśmy razem w tej chwili, by wspólnie Bogu dziękować, że i nas obdarza tak wielkim zaufaniem. Pragnie, by nie tylko śpiewanie, ale całe nasze życie stawało się piękną pieśnią uwielbienia ku czci Bożego Miłosierdzia. Duszpasterz podkreślał, że zamordowana wolontariuszka nie tylko umiała pięknie śpiewać, nie tylko zachęcała do wspólnego śpiewania, ale także pokazała nam, jak można i warto pięknie żyć. I apelował: – Niech więc to nasze spotkanie będzie taką szczególną lekcją miłosierdzia.

Reklama

Na koncercie obecny był także bp Jan Zając, który powiedział m.in.: – W ten mistyczny wieczór, kiedy wspominamy Helenkę, która poszła do nieba, przypominamy sobie jej drogę. Hierarcha podkreślił, że wolontariuszka stosowała w swoim życiu zasadę, iż warto pięknie żyć. I zauważył: – Po przeżyciu tego wieczoru możemy dodać, że Helenka poszła do nieba, ponieważ stosowała zasadę „warto pięknie śpiewać”. Jesteśmy wdzięczni wszystkim tym, którzy pomogli nam włączyć się w przeżycie tego wieczoru, kiedy również każdy z nas w jakiś sposób pytał się, co robić, żeby dojść do Domu Ojca. Warto pięknie żyć, warto pięknie śpiewać, warto pięknie grać, żeby osiągnąć to szczęście, które jest marzeniem wszystkich nas – podkreślił bp Jan Zając.

Obchody związane z 1. rocznicą śmierci śp. Helenki Kmieć zostały zorganizowane w Libiążu, m.in. w parafii pw. św. Barbary. Na 6 lutego jest zaplanowana Msza św. pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu. W tym dniu w budynku Zespołu Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców zostanie odsłonięta i poświęcona tablica pamięci Helenki Kmieć.

2018-01-31 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mama na 100%

Niedziela Ogólnopolska 21/2020, str. 16

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Dzień Matki

Archiwum rodzinne państwa Kmieciów

Rodzina państwa Kmieciów z Libiąża znalazła się w centrum zainteresowania na początku 2017 r., kiedy Helenka została zamordowana w Boliwii, dokąd pojechała jako wolontariuszka misyjna.

Śmierć utalentowanej, mądrej, pięknej dziewczyny wstrząsnęła nami. Sprawiła, że pytaliśmy, kim są rodzice, którzy w dzisiejszych czasach tak wychowują, kształtują swoje dzieci.

Rodzicami Helenki są Barbara i Jan. Gdy w rozmowie z mamą, której pasją jest ogród, zauważam, że z wychowaniem dzieci jest podobnie jak z uprawą ogrodu, pani Barbara przyznaje:

– Dziecko jest nam dane na chwilę. My je wychowujemy, ale do końca nie wiemy, jakie będą owoce. Zresztą może to i dobrze, że niekoniecznie jest tak, jak byśmy chcieli, bo to Pan Bóg najlepiej wie, jak ma być.

Moja rozmówczyni przekonuje, że w wychowaniu na pewno jest ważne, aby rodzice, gdy są z dziećmi, byli z nimi na 100%. – Tu nie można się wyręczać innymi – zaznacza i wspomina: – Rytuałem rodzinnym w naszym domu było wieczorne czytanie dzieciom – telewizora celowo nie mieliśmy. Staraliśmy się co roku całą rodziną, choć na krótko, razem wyjeżdżać na wakacje.

Pani Barbara stwierdza, że rodzice powinni być dla swych dzieci przykładem, także w wierze. Podkreśla: – W naszej rodzinie taką oczywistością były wspólna modlitwa, niedzielna Msza św. Gdy Helenka pojechała do szkoły w Anglii, często odmawialiśmy całą rodziną dziesiątek Różańca, łącząc się z nią telefonicznie. A i dzisiaj, gdy Terenia (siostra Heleny – przyp. red.) przyjeżdża do domu też się wspólnie modlimy.

Moja rozmówczyni zaznacza, że nie wolno dziecka we wszystkim wyręczać, trzeba mu pozwolić działać, nawet popełniać błędy i być w tym konsekwentnym. Opowiada: – Staraliśmy się to stosować wobec córek. Przykładowo nauka w szkole muzycznej to co roku była decyzja dziewczynek, że będą ją traktować jako przedmiot obowiązkowy, bez taryfy ulgowej.

Pani Barbara zwraca uwagę, że w rodzinie bardzo ważne są radość i poczucie humoru, bo tworzą dobrą atmosferę w domu. I przyznaje, że starali się z mężem stosować zasadę, iż dziecko do lat 3 jest w rodzinie księciem, do osiemnastki – niewolnikiem, a następnie staje się przyjacielem. Taką przyjaciółką była dla pani Barbary Helenka, o czym jej mama opowiedziała w filmie poświęconym zmarłej córce.

Z krótkiej rozmowy wynika, że i mama, i tata są równie ważni w wychowywaniu dzieci, choć ich role są różne. Mama Heleny i Teresy przekonuje: – Obowiązkiem rodziców wobec dzieci jest modlitwa w ich intencji. Gdy są dorosłe i same decydują o swoim życiu, modlitwa za nie to najlepszy, a czasem jedyny sposób pomocy.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy Diakoni z abp Grzegorzem wędrowali po górach

2020-08-03 11:09

Michał Staszewski

W ostatnim tygodniu lipca diakoni naszej archidiecezji wraz z księdzem arcybiskupem Grzegorzem Rysiem i rektorem seminarium — ks. Sławomirem Sosnowskim wędrowali po szlakach Gorców i Pienin. Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia. Jedna z nich została odprawiona w Centrum Oazowym, a dokładniej w kaplicy Chrystusa Sługi w Krościenku nad Dunajcem. Podczas homilii ks. arcybiskup zwracając się do diakonów, podkreślił, że powinni brać wzór z Chrystusa Sługi i właśnie z Jego czerpać wszelką inspirację do swoich działań.

Jeden dzień wyjazdu został poświęcony ks. Józefowi Tischnerowi. Diakoni wraz z księżmi odwiedzili dom rodziny Tischnerów. Tam rozmawiali i wsłuchiwali się w opowiadania o życiu księdza profesora. O księdzu Tischnerze opowiadali, jego brat Marian, a także bratanek Łukasz, który towarzyszył umierającemu ks. profesorowi do ostatnich chwil. Po spotkaniu z rodziną Tischnerów łódzcy diakoni razem z arcybiskupem i rektorem udali się na Mszę Święta do zabytkowego kościoła w Łopusznej. Później nawiedzili grób księdza profesora na miejscowym cmentarzu.

Zobacz zdjęcia: Łódzcy diakoni z abp Grzegorzem Rysiem w Gorcach i Pienianich

Oprócz wędrówek pieszych nie zabrakło także czasu na wycieczkę rowerową. Celem wyprawy był po — kartuski Czerwony Klasztor, znajdujący się na Słowacji. Tegoroczny wyjazd jest kontynuacją pomysłu ks. arcybiskupa, który od 2018 w okresie wakacji udaje się na kilkudniowy wyjazd z nowo wyświęconymi diakonami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję