Reklama

Aspekty

Z miłości do Jezusa

2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego obchodziliśmy w Kościele – ustanowiony przez papieża Jana Pawła II – Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Diecezjalne obchody tego wydarzenia odbyły się w Gorzowie i Wschowie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 6/2018, str. I

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Karolina Krasowska

Podczas Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia

Podczas Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia

Biskup Tadeusz Lityński przewodniczył uroczystej Mszy św., która odbyła się w kościele Ojców Franciszkanów we Wschowie. – Można powiedzieć, że to historyczna chwila dla tej młodej parafii, bowiem to tutaj zgromadziła się wspólnota osób życia konsekrowanego. To wszystko sprawia, że dzień dzisiejszy w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, zarówno tu, jak też w Gorzowie, ma swój szczególny wymiar wdzięczności za objawienie miłości Boga w darze życia konsekrowanego. Ale ten dzień jest również zauważeniem bogactwa tego życia, bogactwa treści charyzmatów posługi, którą realizują osoby życia konsekrowanego – powiedział ksiądz biskup.

Okolicznościową homilię wygłosił o. dr Bernard Jarosław Marciniak OFM, prowincjał franciszkanów z Poznania. Odniósł się on do sceny z Ewangelii, w której pewna kobieta namaściła Jezusa olejkiem nardowym. – Uczynić swoje życie ofiarą dla Jezusa, uczynić coś dla Jezusa, z miłości do Jezusa. Pozbyć się wszelkich innych ambicji, aby żyć tylko dla Jezusa – to jest istota życia zakonnego – powiedział prowincjał. – Drogowskazem są trzy rady ewangeliczne. Najpierw ubóstwo, tak bliskie naszym świętym: Franciszkowi i Klarze. Głosi ono – jak naucza święty papież Jan Paweł II – że Bóg jest jedynym prawdziwym bogactwem człowieka. (...) Czystość jest wyrazem oddania się Panu Bogu niepodzielnym sercem. (...) Jest to wyraz wiary w miłość większą niż może ofiarować jakikolwiek człowiek. I w końcu posłuszeństwo objawia wyzwalające piękno uległości synowskiej, nie niewolniczej, wzbogaconej poczuciem odpowiedzialności i przenikniętej wzajemnym zaufaniem – kontynuował o. Marciniak.

Podczas Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia. – Ten dzień jest dla mnie wielkim wspólnym świętowaniem razem z tymi, którzy poświęcili się Panu Bogu. Jest to wielka radość, że Pan Bóg spośród wielu, wielu ludzi wybiera akurat mnie – powiedział o. Augustyn Zygmunt OFM, proboszcz i gwardian franciszkanów we Wschowie.

2018-02-07 13:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W wolności

Niedziela małopolska 5/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kościele Święto Ofiarowania Pańskiego to także Dzień Życia Konsekrowanego, w którym modlimy się za osoby powołane do życia poświęconego Bogu

W Kościele Święto Ofiarowania Pańskiego to także Dzień Życia Konsekrowanego, w którym modlimy się za osoby powołane do życia poświęconego Bogu

2 lutego obchodziliśmy Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane potocznie świętem Matki Bożej Gromnicznej. W Kościele jest to także Dzień Życia Konsekrowanego, w którym modlimy się szczególnie za osoby powołane do życia poświęconego Bogu na wyłączność. Jednocześnie media torpedują nas informacjami o smutnych losach przeróżnych księży. Jedni łamią nie tylko celibat, ale i prawo. Inni tłumaczą swoje słabości miłością. Jakże łatwo jest nieraz tłumaczyć swój grzech! Jak łatwo pokrętnie interpretować słowa Pisma Świętego. Pokusy, trudności, kryzysy dotyczą każdego stanu, każdego powołania. Obserwujemy, jak łatwo głośno krzyczeć o swoim grzechu do tego stopnia, że staje się on powszechnie akceptowalny, że przestaje być czymś złym. Staje się „prawem do wolności”, „prawem do miłości”. Tych praw nigdy Bóg nam nie zabrał - ale to On nam tę wolność dał. Takie sytuacje gorszą, uderzają bezpośrednio w wiarę wiernych. A media stają się tubą, by to zgorszenie rozgłaszać. Zdarza się, że ludzie odchodzą z Kościoła, bo wskutek antyświadectwa załamał się ich system wartości. Grzech, czy to osoby duchownej, czy świeckiej, zawsze będzie uderzał w cały Kościół. Dziś módlmy się gorąco i wytrwale za kapłanów, szczególnie tych, przeżywających kryzysy swojego powołania. Żeby mieli wspólnoty, które otoczą ich szczególną modlitwą. Żeby mieli sensownych spowiedników i kierowników duchowych, którzy pomogą im przejść przez trudności, bez uszczerbku na duszy ich i wiernych, którym służą. Żeby doświadczali Bożej miłości i w niej odnajdywali wolność, w której podejmuje się decyzje na całe życie. I prośmy o pokorę - dla nich i dla nas...

CZYTAJ DALEJ

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję