Reklama

Niedziela Sandomierska

Wchodząc w Wielki Post

Przeżyliśmy Środę Popielcową, co nieuchronnie przypomniało nam, że rozpoczęliśmy kolejny w naszym życiu czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu przygotowujący nas do Świąt Paschalnych. Dziś popatrzmy jak najowocniej przeżyć ten czas nawrócenia i pokuty, jak nie zmarnować Bożego czasu. Popatrzmy, jakie propozycje diecezjalne, regionalne, miejskie czy parafialne są do nas skierowane

Niedziela sandomierska 7/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Wielki Post

Ks. Adam Stachowicz

Środa Popielcowa w katedrze

Środa Popielcowa w katedrze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ze Środą Popielcową nierozerwalnie kojarzy się obrzęd posypania głów popiołem na znak rozpoczęcia czasu osobistego nawrócenia i pokuty. Kapłani w homiliach zwracali uwagę na powszechność grzechu, który dotyka każdego z nas. Na drodze do prawdziwego nawrócenia pomocne są praktyki pokutne, modlitwa i dobre uczynki. Ważne jest również, aby w tym czasie oczyścić swoje serce z grzechu. Na to wskazywał w ubiegłym roku bp Krzysztof Nitkiewicz: – Przy okazji spowiedzi kapłan wyznacza penitentowi pokutę w formie modlitwy lub określonego zadania. Nie można podchodzić do niej w sposób powierzchowny, niemal mechaniczny. Odnosi się to zarówno do spowiednika, jak i penitenta, gdyż odgrywa ona istotną rolę. Niezależnie od tego sami możemy nałożyć sobie pokutę za popełnioną winę. Jej znakiem jest również obrzęd posypania popiołem. Pokuta podoba się Bogu, gdyż oznacza dostrzeżenie zła, jakie niesie grzech, oraz potrzebę zadośćuczynienia za popełnioną winę. Jest jednocześnie pomocna w leczeniu skutków grzechu. One są niestety długotrwałe, dotkliwe i niebezpieczne: osłabienie woli, rozbudzone pożądania, niewłaściwe nawyki. Jeśli je zlekceważymy, będą niczym pasożyty wyczerpywały siły i wprowadzały do serca smutek, stając się korzeniem nowego zła. Praktykowanie pokuty pozwoli nam jednocześnie zrozumieć konieczność naprawienia zewnętrznych skutków naszego grzechu.

Wielkopostne propozycje

Na każdej parafii w okresie Wielkiego Postu organizowane są rekolekcje z sakramentem pokuty i pojednania. Również różnego typu rekolekcje czy dni skupienia organizują poszczególne duszpasterstwa. Będą więc branżowe rekolekcje i dni skupienia dla Służby Zdrowia, członków Akcji Katolickiej, Legionu Maryi czy Grup Modlitwy św. Ojca Pio. Duszpasterstwo katechetów i nauczycieli zaprasza pedagogów do Diecezjalnego Ośrodka Rekolekcyjnego „Augustianum” w Radomyślu nad Sanem na rekolekcje w dniach 9-11 marca. Jeszcze jedna tura odbędzie się już w okresie wielkanocnym w dniach 20-22 kwietnia. W tym miejscu warto jeszcze zaprosić na Jubileusz Nauczycieli, który odbędzie się 3 marca o godz.10 w Katedrze Sandomierskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nie możemy zapomnieć o doradcach życia rodzinnego. Do kościoła św. Barbary w Tarnobrzegu na dzień skupienia 24 lutego od godz. 10 zaproszeni są doradcy z rejonu Tarnobrzega i Sandomierza.

Inną formą propozycji wielkopostnych są licznie organizowane misteria. Najczęściej wystawiane są w świątyniach. Czasami w domach kultury czy szkołach, ale są i tacy, którzy porywają się na „występy” plenerowe.

Co dla młodzieży?

W dniach 16-17 marca przewidywane jest spotkanie w ramach Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza i Animatora. Spotkanie odbędzie się w Radomyślu nad Sanem. Ważne dla młodych jest spotkanie w ramach Niedzieli Palmowej w Sandomierzu. Wtedy to 25 marca przeprowadzony będzie Diecezjalny Konkurs Palm. Następnie 29 marca w Wielki Czwartek do Sandomierza zaproszeni są młodzi z Liturgicznej Służby Ołtarza na doroczną pielgrzymkę rozpoczynającą się o godz. 10 Mszą Krzyżma w katedrze i kontynuowaną w Wyższym Seminarium Duchownym.

Maturzyści wielkopostne spotkanie będą tradycyjnie przeżywać na Jasnej Górze. 22 marca pielgrzymuje młodzież z dekanatów: Gorzyce, Janów Lubelski, Klimontów, Koprzywnica, Modliborzyce, Nisko, Opatów, Ostrowiec Świętokrzyski, Ożarów, Połaniec i Staszów. Natomiast w kolejnym dniu z dekanatów: Rudnik nad Sanem, Sandomierz, Stalowa Wola, Nowa Dęba, Tarnobrzeg, Zaklików, Zawichost. W programie po rejestracji na placu przed Domem Pielgrzyma od godz. 10.30 będzie spotkanie z „ciekawym człowiekiem” w sali Ojca Kordeckiego o godz. 11.30, a po nim Różaniec w kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystia jest przewidziana na godz. 14. Organizatorzy proszą o zgłoszenie uczestnictwa do 15 marca na adres mailowy: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl .

Reklama

Legionowy Wielki Post

Większość wielkopostnych akcji Legionu Maryi odbywa się na poziomie prezydiów, czyli wspólnot parafialnych. – Każde prezydium Legionu Maryi ma poprowadzić przynajmniej jedną Drogę Krzyżową w parafii. W ramach pomocy przedświątecznej legioniści organizują akcję pomocy dla ubogich. W naszych wspólnotach będzie miała miejsce Godzina Święta, „Nowenna Pompejańska” (rozpoczęta od 2 lutego i trwająca do 27 marca), Nowenna do św. Józefa (od 10 do 19 marca), Duchowa adopcja dziecka poczętego (25 marca), Apostolat „Margaretka” czy Apostolat trzeźwościowy – szczególnie w Wielki Piątek. Warto podkreślić to, że w tak ważny dzień legioniści odwiedzają knajpy, karczmy czy bary i rozmawiają o wierze, zapraszają na nabożeństwa wielkopiątkowe i adoracje. Cały czas trwa roczna akcja „Różaniec za Ojczyznę” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. W każdej z 10 kurii odbędzie się ACIES, czyli odnowienie przyrzeczeń członków czynnych i wspierających danej kurii. 25 marca legioniści zapraszają do Radomyśla nad Sanem na Przebłagalną Drogę Krzyżową. I na koniec wyjątkowa akcja na rok 2018: „Oplećmy Bożym Miłosierdziem naszą Diecezję”, czyli codzienna Koronka do Bożego Miłosierdzia za diecezję – informuje ks. Rafał Cudziło.

Drogi Krzyżowe

Droga Krzyżowa jest rozważaniem męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Nie tylko przypomina nam o wydarzeniu sprzed dwóch tysięcy lat, ale pozwala w nim w sposób duchowy uczestniczyć. Forma przygotowania może być różna. Od rozważań poprzez misteria do ulicznych manifestacji wiary. Nabożeństwom towarzyszyć będzie recytacja, śpiew czy pokazy multimedialne. Ale nie może braknąć czasu na medytację i rozważanie męki Chrystusa. Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań – można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.

Reklama

Nową formą, która znajduje wielu chętnych do podejmowania trudu rozważania Męki Pańskiej są coraz częstsze Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Ideą akcji jest osobiste przeżycie misterium Drogi Krzyżowej w czasie nocnego marszu i spotkanie z Bogiem podczas medytacji. Wielokilometrową trasę można przejść pojedynczo lub w grupie. Jak zauważają pomysłodawcy, nie jest ona pielgrzymką. Celem jest przejście Drogą Krzyżową z medytacją. Indywidualna walka z własnymi słabościami i zmęczeniem ma prowadzić do umocnienia w wierze oraz zbliżenia do Boga. Podczas drogi obowiązuje milczenie, z wyjątkiem wspólnego odczytywania rozważań i modlitwy przy stacjach.

Od kilku lat w większych miastach na terenie diecezji odbywają się Stacyjne Drogi Krzyżowe. Wzorem kościołów Wiecznego Miasta mieszkańcy diecezji sandomierskiej w każdy piątek Wielkiego Postu będą gromadzić się na stacyjnych modlitwach co tydzień w innej parafii danego miasta. Taką formę medytacji pasyjnej w 2010 r. wprowadził bp Krzysztof Nitkiewicz, najpierw w Sandomierzu, a następnie w kolejnych latach duszpasterze podjęli tę inicjatywę w innych miastach. Wszystkich wiernych w danym mieście oraz tych, którzy zechcą wziąć udział, serdecznie zapraszamy.

Szczegóły odnośnie do Ekstremalnych Dróg Krzyżowych i Stacyjnych Dróg Krzyżowych podamy w następnych tygodniach.

Jałmużna wielkopostna

Podobnie jak w latach ubiegłych Caritas Diecezji Sandomierskiej przyłącza się do akcji organizowanej przez Caritas Polska pod nazwą „Jałmużna Wielkopostna”. Jałmużna to wsparcie, pomoc udzielona komuś potrzebującemu. Jałmużna jest realnym znakiem miłości chrześcijańskiej wyrażanej w stosunku do drugiego człowieka. Przez cały okres Wielkiego Postu rodziny lub indywidualne osoby składają dobrowolne ofiary pieniężne. Skarbonki rozprowadzane są w poszczególnych parafiach i szkołach. Ofiary z tych skarbonek są przeznaczone na działalność charytatywną w parafii i w diecezji. Skarbonki przekazane zostaną Parafialnym Zespołom Caritas. Są one symbolem Wielkiego Postu, w którym w sposób szczególny uczymy dzielenia się z innymi tym, co posiadamy. Gest złożenia nawet najdrobniejszego datku ma przypominać o konieczności niesienia pomocy bliźnim.

– Podejmowana przez Caritas akcja „Jałmużna Wielkopostna” ma każdego roku określony cel. Jałmużna jest szczególnym wyrazem pomocy oraz poczucia obowiązku wobec drugiego człowieka. W tym roku poprzez zgromadzone środki chcemy pomóc osobom starszym. Zakończenie akcji odbywa się wraz z końcem okresu Wielkiego Postu. Wówczas wierni przynoszą do Kościołów w swojej parafii skarbonki wypełnione jałmużną wielkopostną. Podobnie jak w ubiegłych latach także teraz przygotowano do wydania baranki wielkanocne z białej czekolady. Dochód ze sprzedaży dzielony jest podobnie jak w przypadku skarbonek na dwie części – jedna wraca do Caritas, zaś druga zostaje przeznaczona na potrzeby parafii – informuje Monika Bownik z diecezjalnej Caritas.

2018-02-14 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki Poniedziałek: Namiot spotkania

[ TEMATY ]

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Na sześć dni przed Paschą Jezus przybył do Betanii, gdzie mieszkał Łazarz, którego Jezus wskrzesił z martwych. Urządzono tam dla Niego ucztę. Marta usługiwała, a Łazarz był jednym z zasiadających z Nim przy stole. Maria zaś wzięła funt szlachetnego, drogocennego olejku nardowego i namaściła Jezusowi stopy, a włosami swymi je otarła. A dom napełnił się wonią olejku.Na to rzekł Judasz Iskariota, jeden z Jego uczniów, ten, który Go miał wydać: «Czemu to nie sprzedano tego olejku za trzysta denarów i nie rozdano ich ubogim?» Powiedział zaś to nie dlatego, że dbał o biednych, ale ponieważ był złodziejem i mając trzos, wykradał to, co składano. Na to rzekł Jezus: «Zostaw ją! Przechowała to, aby Mnie namaścić na dzień mojego pogrzebu. Bo ubogich zawsze macie u siebie, Mnie zaś nie zawsze macie». Wielki tłum Żydów dowiedział się, że tam jest; a przybyli nie tylko ze względu na Jezusa, ale także by ujrzeć Łazarza, którego wskrzesił z martwych. Arcykapłani zatem postanowili zabić również Łazarza, gdyż wielu z jego powodu odłączyło się od Żydów i uwierzyło w Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Jezus Miłosierny

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to papież Jan Paweł II odwiedził Filipiny, przyszły kapłan obiecał sobie, że przyjedzie do Polski. Dziś ks. Tadeo pracuje jako przełożony we wspólnocie zgromadzenia zakonnego kanosjanów w Padwie.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął prezydenta Albanii

2024-05-06 13:18

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

W dniu dzisiejszym Ojciec Święty przyjął na audiencji Jego Ekscelencję Pana Bajrama Begaja, prezydenta Republiki Albanii, który następnie spotkał się z Jego Eminencją Kardynałem Sekretarzem Stanu Pietro Parolinem, któremu towarzyszył Jego Ekscelencja arcybiskup Paul Richard Gallagher, Sekretarz ds. relacji z państwami i organizacjami międzynarodowymi - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

„Podczas serdecznych rozmów, które odbyły się w Sekretariacie Stanu, wyrażono uznanie dla pozytywnych stosunków dwustronnych, a także wspomniano o niektórych otwartych kwestiach w stosunkach między Kościołem a państwem. Następnie zwrócono uwagę na drogę Albanii do członkostwa w Unii Europejskiej oraz na różne kwestie międzynarodowe, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Bałkanów Zachodnich oraz konfliktów na Bliskim Wschodzie i Ukrainie” -czytamy w watykańskim komunikacie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję