Reklama

Niedziela Łódzka

Jeżów

Wspólny dom

Niedziela łódzka 16/2018, str. III

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum parafii

Figura Matki Bożej na jeżowskim rynku. W tle kościół

Figura Matki Bożej na jeżowskim rynku. W tle kościół

Historia pracy duszpasterskiej w Jeżowie sięga 1108 r. Wtedy działalność na tym terenie rozpoczęli Ojcowie Benedyktyni z poznańskiego Lubinia. W 1113 r. król Bolesław Krzywousty ufundował im klasztor, którego przełożonym został Gall Anonim. W latach 1141-1150 w Jeżowie wybudowano kościół p.w. św. Andrzeja, a w 1273 r. ustanowiona została, zarządzana przez benedyktynów, parafia. Kilka wieków później postanowiono wybudować nowy kościół. Pomysłodawcą powstania nowej świątyni był ks. Andrzej Stypułkowski, a po jego śmierci, w latach 1907-1914 we współpracy z parafianami, dzieła dokonał ks. Bolesław Rażmo. Nowy kościół został wybudowany w stylu neogotyckim; trójnawowy z prezbiterium zwróconym na północ, wysoką wieżą frontową i małą sygnaturkową. Jego patronem został św. Józef.

W Jeżowie znajduje się także kościół cmentarny pw. św. Leonarda. Powstał w drugiej połowie XVII wieku, po potopie szwedzkim i okresie zarazy, dla upamiętnienia pomordowanych przez Szwedów oraz zmarłych.

Reklama

Na obecny kształt parafii ogromny wpływ miała posługa proboszczów i wikariuszy, którzy przez lata pracowali na chwałę Bożą. Od 2015 r. pracę duszpasterską w parafii rozpoczął ks. Andrzej Chmielecki. Można powiedzieć, że parafia w dalszym ciągu tętni życiem. Działają przy niej: chór, schola dziecięca Faustynki, schola młodzieżowa Cecylianki, pięć kół różańcowych, Towarzystwo Przyjaciół Seminarium Duchownego, koło Caritas, parafialny zespół muzyczny Iskra, ministranci, bielanki, asysta, szafarze. Parafia jest organizatorem festynów, koncertów, wypoczynku dla dzieci i młodzieży, akcji charytatywnych oraz pielgrzymek.

Od 2015 r. w parafii wykonano: dach na budynku gospodarczym, nagłośnienie w kościele, zadaszenie garażowe, renowację ołtarza głównego w kościele św. Józefa, prace renowacyjne w kościele św. Andrzeja, centralne ogrzewanie oraz remont w dwóch salkach katechetycznych, centralne ogrzewanie/fotowoltaika/w kościele św. Józefa, remont organistówki, docieplenie strychu budynku kościoła, utwardzono kruszywem parking, odnowiono krzyże i kapliczki znajdujące się na terenie parafii. Została także poświęcona nowa część cmentarza grzebalnego.

Każdego 13. dnia miesiąca odbywa się procesja do figury Matki Bożej Jeżowskiej. W każdy trzeci piątek miesiąca odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej na cmentarzu wojennym. Wszystkie te działania prowadzone są dzięki inicjatywie obecnego proboszcza oraz wiernych dla, których parafia jest jednym wspólnym domem.

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brylantowy jubileusz parafii

23 grudnia 2012 r. parafia Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach świętowała jubileusz 75-lecia istnienia. Z tej okazji uroczystą Mszę św. celebrował bp Grzegorz Kaszak. Hierarcha poświęcił monumentalny fresk „Zesłanie Ducha Świętego”, namalowany na sklepieniu świątyni

Macie za co Panu Bogu dziękować - 75 lat istnienia wspólnoty parafialnej to piękny jubileusz. Niech więc wasza wspólnota wzrasta w siłę, nich się nadal rozwija pokonując trudności materialne i duchowe, niech służy ku temu, by Bóg rozlewał na każdego z was swoje łaski - powiedział bp Grzegorz Kaszak. W homilii wskazał na wspaniały patronat Matki Bożej Szkaplerznej nad parafią.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję