Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Strzeżmy darów Ducha

Podczas audiencji generalnej 30 maja br. papież Franciszek kontynuował cykl rozważań o sakramencie bierzmowania. Wyjaśnił znaczenie wyznania wiary, nałożenia rąk biskupa i namaszczenia olejem krzyżma. Duch Święty jest darem, którego należy troskliwie strzec, wspierać go posłuszeństwem; dać się kształtować jak wosk Jego żarliwą miłością, aby „odzwierciedlać Jezusa Chrystusa we współczesnym świecie” – podkreślił Ojciec Święty.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Pozdrowienie dla ludzi Lednicy

Witam serdecznie polskich pielgrzymów. Niech pobyt w Rzymie umocni was w wierze, nadziei i miłości. Szczególne pozdrowienie kieruję do tych wszystkich, którzy w sobotę (2 czerwca – przyp. red.) będą uczestniczyli w Spotkaniu Młodych na Lednicy, by rozważać słowa Pana Jezusa: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni”. Cieszę się waszą inicjatywą i obecnością. Drodzy młodzi, bądźcie pewni, że On zawsze postrzega was jako cenny dla świata skarb. W każdej chwili także wy wpatrujcie się w oblicze Bożego Syna, gdziekolwiek jesteście, cokolwiek przychodzi wam czynić. Tylko wówczas będziecie mogli zobaczyć, jacy naprawdę jesteście. Oddajcie Mu swój umysł, swoje dłonie, ciało, by dzięki wam mógł dotrzeć do tych, którzy potrzebują pomocy. Gdy będziecie świętować na Lednicy stulecie odzyskania niepodległości waszej ojczyzny, gestem, który zwykł czynić św. Jan Paweł II, ucałujcie polską ziemię także w moim imieniu. Zawierzam was opiece Maryi Królowej Polski i z serca wam błogosławię.

RV
Audiencja generalna, 30 maja 2018 r.

Sport w Watykanie

Panie będą grały w piłkę

W Watykanie po raz pierwszy zostanie rozegrany towarzyski mecz piłki nożnej kobiet. Wezmą w nim udział dwa żeńskie zespoły pracownic Stolicy Apostolskiej w ramach święta rodzin 10 czerwca br. w ośrodku sportowym im. Piusa XI. W Watykanie pracuje ok. 750 kobiet, w tym wiele sióstr zakonnych.

KAI

Watykan – Polska audiencja

Audiencja papieża Franciszka dla premiera Morawieckiego

Papież Franciszek przyjął na audiencji premiera Mateusza Morawieckiego. Spotkanie odbyło się 4 czerwca br. Rozmowa w cztery oczy, którą tłumaczył ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, trwała ok. 35 min. Następnie Franciszek przyjął w Bibliotece Pałacu Apostolskiego również rodzinę premiera – żonę Iwonę, która niezwykle rzadko bierze udział w oficjalnych spotkaniach, oraz czworo ich dzieci: Aleksandrę, Jeremiasza, Ignacego oraz Magdalenę, a także pozostałych członków polskiej delegacji. Była to pierwsza wizyta premiera Morawieckiego w Watykanie.

Reklama

Ojciec Święty otrzymał od premiera koszulkę reprezentacji Polski z imieniem „Franciszek” oraz cyfrą „100”, co stanowi nawiązanie do odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród darów była także fotografia Józefa Piłsudskiego z 1920 r. oraz ikona Jezusa Chrystusa.

RV

Franciszek w Ostii

Opuszczone tabernakula

Z okazji uroczystości Bożego Ciała, obchodzonej we Włoszech w niedzielę 3 czerwca br., papież Franciszek przebywał w Ostii. – Żyjemy eucharystycznie, wlewając w świat miłość, którą czerpiemy z ciała Pana – stwierdził w homilii podczas Mszy św. sprawowanej na placu przed kościołem pw. św. Moniki.

Franciszek zachęcił, byśmy szli z Jezusem w miejsca, do których nie dociera miłość, miejsca niedotknięte nadzieją. – Ileż osób pozbawionych jest godnego miejsca do życia i pokarmu, który nadawałby się do jedzenia! Ale wszyscy znamy osoby samotne, cierpiące, potrzebujące: to opuszczone tabernakula. Ojciec Święty wskazał, że Jezus pragnie, by zburzono mury obojętności i zmowy milczenia, usunięto wrota nadużyć i arogancji, otwarto drogi sprawiedliwości, dobrych obyczajów i praworządności. – Eucharystia zachęca, abyśmy dali się ponieść fali Jezusa, abyśmy nie zostali obciążeni balastem na plaży, w oczekiwaniu, aż coś nadejdzie, ale wyruszyli w morze wolni, odważni, zjednoczeni – zachęcił Franciszek.

Po zakończeniu Eucharystii Ojciec Święty poprowadził procesję ulicami Ostii, która zakończyła się przed kościołem Nostra Signora di Bonaria, gdzie udzielił zebranym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

KAI

Z Twittera papieża Franciszka

Tam, gdzie jest Duch Święty, zawsze coś się dzieje. Jego tchnienie nigdy nie zostawia nas w spokoju.

2018-06-06 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papieska pasterka o 19.30

2022-11-30 13:40

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia Ojciec Święty będzie o godz. 19.30 przewodniczył tradycyjnej „Pasterce” w bazylice watykańskiej – wynika z opublikowanego 30 listopada kalendarza papieskich celebracji na okres Bożego Narodzenia.

Ponadto w pierwszy dzień Świąt, 25 grudnia o godz. 12.00 papież udzieli z loggii centralnej bazylki watykańskiej uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, w ostatni dzień roku, 31 grudnia będzie w bazylice św. Piotra przewodniczył pierwszym nieszporom uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz Te Deum w podziękowaniu za miniony rok.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Kolędnicy Misyjni – mali misjonarze posłani przez papieża

2022-12-01 10:59

Adobe Stock

Od prawie 30 lat w okresie Bożego Narodzenia setki tysięcy dzieci, rodziców, opiekunów i animatorów zaangażowanych w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w całej Polsce angażują się w akcję KOLĘDNICY MISYJNI. Ewangelizują, formują i uwrażliwiają na potrzeby dzieci świata, a wszystko to w łączności z Ojcem Świętym.

Kolędnicy misyjni to mali i więksi misjonarze, którzy idąc od domu do domu, od rodziny do rodziny, od jednego szpitalnego łóżka od drugiego, niosą radość i pokój Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję