Reklama

Pieszo, na rolkach i rowerem

2018-07-17 13:10

Magdalena Kowalewska
Edycja warszawska 29/2018, str. I

Artur Stelmasiak

W sierpniu tysiące pątników z Warszawy będzie pielgrzymować na Jasną Górę. Na rekolekcje w drodze do Częstochowy zapraszają duszpasterze pielgrzymek

Najstarsza z nich – 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza, którą prowadzą Ojcowie Paulini, wyruszy pod hasłem „Z Maryją wolni”. Słowa te nawiązują do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wypowiedzi Papieża Polaka. – Św. Jan Paweł II powiedział na Jasnej Górze, że tutaj zawsze byliśmy wolni – mówi kierownik pielgrzymki o. Marek Tomczyk. Paulin przypomina, że nasz rodak nauczał, że wolność jest nam dana, ale też zadana. – Dlatego w tym roku w czasie wędrówki będziemy dziękować Bogu za dar wolności i prosić Go o dar umiejętnego jej zagospodarowania – tłumaczy o. Tomczyk.

Pątnicy będą dziękować za niepodległość Polski po 123 latach zaborów. Oprócz osobistych intencji będą modlić się o prawdziwą wolność dla Ojczyzny. Będzie towarzyszyć im Nowenna, która powstała w oparciu o nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego, przygotowana na podstawie książki „Maryjne drogi wolności Prymasa Tysiąclecia”. Będą również odmawiać napisaną w 1915 r. „Litanię Narodu Polskiego” do świętych i błogosławionych Kościoła. Odnowią też akt oddania naszego narodu w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie, proklamowany na Jasnej Górze z okazji 1000-lecia chrztu Polski 3 maja 1966 r. przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Tysiąclecia W czasach komunistycznych Warszawska Pielgrzymka Piesza była oazą manifestowania wolności. Pątnicy i przewodnicy byli prześladowani za uczestniczenie w pielgrzymim szlaku na Jasną Górę. W 1963 r. bezpieka nie wydała pozwolenia na wyjście pielgrzymki, a samochody z bagażami cofnęła do stolicy. Mimo to pątnicy rozpoczęli nielegalne pielgrzymowanie na Jasną Górę. Dziś to najliczebniejsza pielgrzymka, która wyrusza ze stolicy. W ubiegłym roku wzięło w niej udział ok. 6 tys. osób.

Trasa 307. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej to niespełna 250 km. Pątnicy wyruszą 6 sierpnia ze Starego Miasta z kościoła Świętego Ducha. Zapisy na 307. WPP odbywają się w klasztorze Ojców Paulinów przy ul. Długiej 3 od 2 do 5 sierpnia w godz. 9.00-19.00. Koszt wpisowego to 110 zł. Dla większej liczby członków rodziny przewidziane są zniżki. Dla dzieci w wieku 7-10 lat opłata wynosi 20 zł. Zapisywać można się także przez Internet. Pielgrzymować można także duchowo.

Reklama

Niech zstąpi Duch Twój

Drugą kilkutysięczną pątniczą grupą, która wyrusza ze stolicy, jest 38. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. W tym roku jej hasłem przewodnim będą słowa: „Niech zstąpi Duch Twój!”, które nawiązują do słynnych słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych w 1979 r. na pl. Zwycięstwa. – Każdy dziś zmaga się z pytaniem o obecność Ducha Świętego w swoim życiu. Dla młodego człowieka jest to bardzo ważne, żeby świadomie i konkretnie przeżyć to zstąpienie Ducha Świętego. Pielgrzymka jest takim czasem, aby otworzyć się na Jego działanie – tłumaczy ks. Michał Siwek, rektor akademickiego kościoła św. Anny. Duchowny zauważa, że rekolekcje w drodze to okazja do tego, aby przez osobiste otwieranie się na Ducha Świętego, świadome wchodzenie w wiarę i chrześcijaństwo, stawać się solą ziemi i światłem dla świata.

Dla młodych ludzi, którzy borykają się z podejmowaniem różnych decyzji, pielgrzymka może pomóc im w rozeznaniu i podjęciu różnych wyborów. Zarówno duchowym, jak i pieszym pątnikom mają pomóc w tym rozważania nawiązujące do roku duszpasterskiego i katechez św. Jana Pawła II.

Z WAPM w tym roku wyruszy 18 grup, w tym po raz pierwszy grupa rosyjska. Nie zabraknie też tradycyjnie pątników węgierskich. – Każda z grup ma swoją dynamikę. Są grupy, które idą w milczeniu, inne są bardzo rozśpiewane czy językowe. Pielgrzymka to taki archipelag wysp, który łączą wspólne tematy rozważań i modlitwa – mówi ks. Siwek.

Pielgrzymi WAPM wyruszą na pątniczy szlak 5 sierpnia. Zapisy odbywają się od 2 do 4 sierpnia w godz. 9.00-19.00 w krużgankach kościoła św. Anny. Wpisowe – 100 zł, opłata za przewóz bagażu – 70 zł.

Rodzina przeniknięta Duchem Świętym

Mniej liczna, ale z 35-letnią tradycją jest Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus. Hasło pątniczej grupy, która 5 sierpnia wyruszy z parafii Narodzenia Pańskiego przy ul. Ostrobramskiej 72, to „Rodzina przeniknięta Duchem Świętym”. – Dzieci, młodzież, dorośli po pielgrzymce wrócą do swoich rodzin. Chcemy, aby przeniknięci Duchem Świętym wydawali takie owoce Jego działania, jak łagodność, pokój czy cierpliwość – tłumaczy przewodnik pielgrzymki ks. Dariusz Bala.

Razem z tymi pątnikami idzie również Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin. Jedną z grup Praskiej Pielgrzymki Rodzin stanowią dzieci. Opiekują się nimi osoby duchowne, a ich rodzice pielgrzymują w oddzielnej grupie. Mogą wtedy dzielić się doświadczeniem z innymi małżonkami oraz wspólnie modlić się.

Zapisy na 35. Praską Pielgrzymkę Rodzin odbywają się w parafii Narodzenia Pańskiego (ul. Ostrobramska 72), od 1 do 4 sierpnia w godz. 17.00-20.00. Ceny za wpisowe, w tym m.in. transport bagażu: dorośli – 190 zł, młodzież ucząca się oraz emeryci i renciści – 140 zł, dzieci do 7 lat – 90 zł.

Jesteśmy

5 sierpnia po raz 27. wyruszy także Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. Każdego roku uczestniczy w niej od 700 do 1000 osób. Wśród nich jest ok. 150 osób niepełnosprawnych, którym towarzyszą opiekunowie. Dla niepełnosprawnych pątniczy szlak to podwójny trud, choć są oni przyzwyczajeni do codziennego zmagania się z cierpieniem Dla uczestników tej pielgrzymki pątniczy szlak to lekcja pokory.

– Opiekun musi podać zupę, wykonać toaletę. Pielgrzymka uczy solidarności i tego, że nie jesteśmy samowystarczalni – wyjaśnia prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej ks. Stanisław Jurczuk.

Od pięciu lat z niepełnosprawnymi wyrusza grupa bezdomnych, podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej im. Aniceta Koplińskiego. „Każdy z nich zaopiekuję się osobą niepełnosprawną. Oprócz tego zaniesie Twoje intencje. Jeśli więc sam nie możesz ruszyć w drogę, a masz takie pragnienie, wesprzyj finansowo naszą pielgrzymkę, a my zaniesiemy twoje prośby Częstochowskiej Mamie” – informuje Fundacja Kapucyńska. Zbiórka funduszy na rzecz bezdomnych-wolontariuszy odbywa się przez Internet na portalu www.allages.pl.

Z kolei zbiórka rzeczy potrwa do końca lipca. Dary można dostarczać na furtę klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej. Potrzebne są nowe męskie rzeczy, lub używane, ale w dobrym stanie, takie jak: bielizna, spodnie, spodenki, buty sportowe i sandały rozm. 40-45, t-shirty, skarpety, bluzy sportowe, kurtki przeciwdeszczowe, plecaki średnie (bagaż podręczny), torby/plecaki duże (bagaż główny), śpiwory, karimaty, namioty, środki higieniczne, ręczniki, namioty typu iglo lub inne łatwo rozstawiane.

Na wózkach i na rolkach

Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych wyruszy pod hasłem „Jesteśmy”. Ale w tym roku do tego hasła dołączone jest słowo „Niepodległa” To nawiązanie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Każdego dnia będziemy mówić o wielkich Polakach, którzy przysłużyli się odzyskaniu wolności – mówi ks. Jurczuk.

Pielgrzymka niepełnosprawnych rozpocznie się 5 sierpnia w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy. Wpisowe – 150 zł, wypożyczenie wózka inwalidzkiego – 55 zł. Zapisy od 2 do 4 sierpnia. Przy zapisach osoba niepełnosprawna powinna wskazać swojego opiekuna oraz wypełnić kartę medyczną, a także okazać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w pielgrzymce. Pątnicy dojdą na Jasną Górę 14 sierpnia, a następnego dnia wezmą udział w centralnej Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Na Jasną Górę można wybrać się również w pielgrzymce rowerowej czy rolkowej. Pierwsza z nich to grupa żółto-niebieska WAPM. Rowerzyści wyjadą z Warszawy 10 sierpnia. Rozpocznie się ona Mszą św. w katedrze warszawsko-praskiej. Z kolei stu rolkarzy na pątniczy szlak wybierze się w dniach 22-26 sierpnia. Zapisy na tę pielgrzymkę odbywają się przez Internet www.rolkowa.pl .

Tagi:
Jasna Góra pielgrzymki

X Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej rozstrzygnięty

2019-10-20 23:14

Maciej Orman

Chór Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu zwyciężył w X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej Częstochowa-Koziegłowy 2019. Honorowy dyplom dla najlepszego dyrygenta festiwalu odebrał dyrygent wieluńskiego chóru Jakub Jurdziński. Nagrody przyznano w niedzielę 20 października podczas koncertu galowego w Bazylice Jasnogórskiej

Maciej Orman

– Gromadzimy się w tym szczególnym miejscu, gdzie od ponad 600 lat muzyka jest częścią liturgii sprawowanej na chwałę Boga i Matki Najświętszej. Jest to miejsce, gdzie muzyka rozbrzmiewała najpiękniej dzięki działalności kapeli jasnogórskiej, która przez ponad 400 lat była jedynym miejscem edukacji artystycznej w Częstochowie. Cieszymy się, że te tradycje od kilku lat kontynuuje Jasnogórska Szkoła Muzyczna – powiedział na początku koncertu finałowego o. Nikodem Kilnar, paulin, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

– Mamy znakomite chóry amatorskie. Amatorskie muzykowanie jest nieodzowną częścią życia artystycznego w każdym kraju. To dla nas ogromna satysfakcja, że mogliśmy słuchać prezentacji tych ośmiu chórów i uczestniczyć w tym wyjątkowym święcie muzyki – przyznała Beata Młynarczyk, przewodnicząca jury.

Do konkursu zakwalifikowało się 8 chórów amatorskich: 1 z Łotwy, 2 z Białorusi i 5 z Polski. Przesłuchania odbywały się w sobotę 19 października w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Koziegłowach. Jeszcze tego samego dnia chóry wystąpiły z repertuarem rozrywkowym na rynku w Olsztynie k. Częstochowy. W niedzielę muzycy śpiewali podczas Mszy św. w wybranych kościołach archidiecezji częstochowskiej, a następnie spotkali się na koncercie finałowym w Bazylice Jasnogórskiej.

II nagrodę jury przyznało chórowi „Majowy Kwiat” z Mińska, a wyróżnienia trafiły do: chóru „Hosanna” z Witebska – za dobór repertuaru, chóru „Jutrzenka” z łotewskiej miejscowości Rezekne – za ekspresję, i do chóru „Cantabile” z Kędzierzyna-Koźla – za zaangażowanie i muzykalność.

Głównymi organizatorami jubileuszowego festiwalu było Stowarzyszenie Śpiewacze „Pochodnia” przy Rzemiośle Częstochowskim oraz gmina i miasto Koziegłowy. Bardzo duży wkład wniosła również gmina Olsztyn.

– Wszystko zaczęło się w 2007 r. Głównym inicjatorem Międzynarodowego Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej był mój nieżyjący już dzisiaj ojciec Jerzy Wojtal, który chciał zorganizować takie wydarzenie właśnie w Częstochowie ze względu na jej maryjny charakter. Finał odbywa się w Bazylice Jasnogórskiej, ponieważ jest to magnes, który przyciąga chóry. Nie każdemu udaje się tu wystąpić – powiedział „Niedzieli” prezes „Pochodni” i dyrektor festiwalu Marek Wojtal. – Od 2012 r. współpracujemy również z Koziegłowami. Gmina i miasto wyciągnęły do nas pomocną dłoń i co roku współpraca układa się wzorowo – dodał.

Zdaniem dyrektora festiwalu, ranga wydarzenia rośnie z roku na rok. – Być może do finału kolejnego festiwalu uda nam się zaprosić 10-12 zespołów – powiedział Marek Wojtal.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Tajemnice radosne

Ks. Robert Strus
Edycja zamojsko-lubaczowska 40/2003

Ojciec Święty Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris Mater”, poświęconej Najświętszej Maryi Pannie pisze, że Maryja, „szła naprzód w pielgrzymce wiary”. Dzisiaj Maryja jako nasza najlepsza Matka uczy nas wiary. Biorąc więc do rąk różaniec i rozważając tajemnice radosne chcemy uczyć się od Maryi prawdziwej wiary.

Jiri Hera/fotolia.com

1. Tajemnica zwiastowania.

Anioł rzekł do Maryi: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. (…) Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? Anioł Jej odpowiedział: Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. (…) Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Na to rzekła Maryja: Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa (Łk 1, 30-38).
Każdy z nas ma swoje zwiastowanie. Tak jak do Maryi i do nas Bóg posyła anioła ze wspaniałą wiadomością. Ta wiadomość to prawda, że Bóg nas kocha, że ma wobec nas wspaniały plan swej miłości. Nieraz nie bardzo rozumiemy to zwiastowanie. Jakże się to stanie, to niemożliwe, dlaczego ja? - pytamy Boga i samych siebie. Maryja, mimo tego, że też nie wszystko rozumiała, odpowiedziała Bogu „niech mi się stanie według twego słowa”. Rozważając tę tajemnicę prośmy Boga, abyśmy tak jak Maryja zawsze z radością odpowiadali „tak” na Jego propozycje.

2. Tajemnica nawiedzenia św. Elżbiety.

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę (Łk 1, 39-41).
Nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję to doskonały wzór takich spotkań, których celem jest pogłębienie wiary, przybliżenie się do Boga. Elżbieta w czasie tego spotkania została napełniona Duchem Świętym i zaczęła wielbić Boga. Tak jak do Elżbiety przyszła Maryja i umocniła jej wiarę, tak i my spotykamy się z ludźmi, dzięki którym przybliżamy się do Boga. W tej tajemnicy dziękujmy Bogu za tych wszystkich ludzi, dzięki którym nasza wiara została umocniona.

3. Tajemnica narodzenia Pana Jezusa.

Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie (Łk 2, 6-7).
W czasie rozważania tej tajemnicy staje przed nami obraz stajenki betlejemskiej. Przedziwny pokój i radość z niej promieniują. Chociaż na świecie panują jeszcze legiony rzymskie, a król Herod już czyha na życie Nowonarodzonego, Maryja, Józef i Jezus czują się bezpieczni w ubogiej stajence. Tak też będzie, kiedy prawdziwie Jezus narodzi się w naszych sercach, kiedy nasze serca staną się betlejemskimi stajenkami. Nawet jeżeli na świecie będzie wiele niepokoju, nawet jeżeli będziemy doświadczać różnych problemów, to będziemy szczęśliwi szczęściem, które da nam Nowonarodzony. Prośmy zatem, aby Jezus prawdziwie narodził się w naszych sercach.

4. Tajemnica ofiarowania Pana Jezusa w świątyni.

Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu (Łk 2, 22-23).
Maryja i Józef ofiarowali Bogu to, co było dla nich najcenniejsze - ukochane Niemowlę. Uczynili to nie tylko dlatego, żeby spełnić przepis prawa, ale również dlatego, ponieważ byli przekonani, że wszystko, co człowiek posiada, pochodzi od Boga i trzeba to odnosić do Boga, przedstawiać Panu Bogu. Trudne jest to do zrozumienia dla współczesnego człowieka, który często zapatrzony w siebie, wszystko odnosi do siebie - stawiając siebie w centrum wszechświata. Rozważając tę tajemnicę uczmy się od Maryi i Józefa, że wszystko powinniśmy ofiarować Panu Bogu.

5. Tajemnica odnalezienia Pana Jezusa w świątyni.

Rodzice Jego chodzili co roku do Jerozolimy na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice (Łk 2, 41-43).
Jak łatwo jest zgubić Chrystusa. Wystarczy chwila nieuwagi, pokusa, grzech i Chrystus schodzi na dalszy plan naszego życia. Może nam się nawet wydawać, że jesteśmy blisko Jezusa, że jesteśmy dobrymi chrześcijanami i nie dostrzegamy tego, iż Go zgubiliśmy, tak jak Maryja i Józef nie dostrzegli tego, że Jezus został w Jerozolimie. Maryja, która z bólem serca szukała swego Syna, dzisiaj pomaga nam powracać do naszego Pana i Zbawiciela. Prośmy Maryję, abyśmy szli przez życie zawsze z Jej Synem, a gdy Go zgubimy, aby pomagała nam Go odnajdywać.

Maryjo, ukochana Matko, nasza pielgrzymka wiary ciągle trwa. Prosimy Cię, bądź z nami, kiedy pielgrzymujemy do Twego Syna po drogach XXI wieku. Spraw, aby nasza wiara każdego dnia stawała się coraz bardziej żywa, prawdziwa i konsekwentna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Arcybiskup Paryża z nietypowym zaproszeniem dla dzieci na całym świecie

2019-10-21 21:17

azr (KAI) / Paryż

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zachęca dzieci z całego świata do udziału w konkursie na rysunek przedstawiający paryską katedrę Notre-Dame. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, ustawionych wokół remontowanej świątyni.

pixabay.com

Konkurs przygotowany przez arcybiskupa Paryża z myślą o dzieciach ze wszystkich krajów na świecie potrwa do 1 marca. Do tego czasu dzieci mogą nadsyłać rysunki, przedstawiające katedrę "jaką znają i jaką sobie wyobrażają". Najlepsze spośród nadesłanych prac, zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, a także w specjalnej publikacji, przygotowanej z okazji rocznicy tragicznego pożaru paryskiej świątyni.

"Wasza dzisiejsza refleksja jest dla nas ważna, ponieważ to wy będziecie w przyszłości tymi młodymi i dorosłymi, którzy przybędą do tej odnowionej katedry, której drzwi będą dla was szeroko otwarte" - mówi w imieniu metropolity Paryża wikariusz generalny stołecznej diecezji, bp Benoist de Sinety.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres: Opération “Dessine-moi Notre-Dame” 10 rue du Cloître Notre-Dame 75004 Paris Francja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem