Reklama

Pieszo, na rolkach i rowerem

2018-07-17 13:10

Magdalena Kowalewska
Edycja warszawska 29/2018, str. I

Artur Stelmasiak

W sierpniu tysiące pątników z Warszawy będzie pielgrzymować na Jasną Górę. Na rekolekcje w drodze do Częstochowy zapraszają duszpasterze pielgrzymek

Najstarsza z nich – 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza, którą prowadzą Ojcowie Paulini, wyruszy pod hasłem „Z Maryją wolni”. Słowa te nawiązują do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wypowiedzi Papieża Polaka. – Św. Jan Paweł II powiedział na Jasnej Górze, że tutaj zawsze byliśmy wolni – mówi kierownik pielgrzymki o. Marek Tomczyk. Paulin przypomina, że nasz rodak nauczał, że wolność jest nam dana, ale też zadana. – Dlatego w tym roku w czasie wędrówki będziemy dziękować Bogu za dar wolności i prosić Go o dar umiejętnego jej zagospodarowania – tłumaczy o. Tomczyk.

Pątnicy będą dziękować za niepodległość Polski po 123 latach zaborów. Oprócz osobistych intencji będą modlić się o prawdziwą wolność dla Ojczyzny. Będzie towarzyszyć im Nowenna, która powstała w oparciu o nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego, przygotowana na podstawie książki „Maryjne drogi wolności Prymasa Tysiąclecia”. Będą również odmawiać napisaną w 1915 r. „Litanię Narodu Polskiego” do świętych i błogosławionych Kościoła. Odnowią też akt oddania naszego narodu w macierzyńską niewolę Maryi za wolność Kościoła w Polsce i na świecie, proklamowany na Jasnej Górze z okazji 1000-lecia chrztu Polski 3 maja 1966 r. przez Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Tysiąclecia W czasach komunistycznych Warszawska Pielgrzymka Piesza była oazą manifestowania wolności. Pątnicy i przewodnicy byli prześladowani za uczestniczenie w pielgrzymim szlaku na Jasną Górę. W 1963 r. bezpieka nie wydała pozwolenia na wyjście pielgrzymki, a samochody z bagażami cofnęła do stolicy. Mimo to pątnicy rozpoczęli nielegalne pielgrzymowanie na Jasną Górę. Dziś to najliczebniejsza pielgrzymka, która wyrusza ze stolicy. W ubiegłym roku wzięło w niej udział ok. 6 tys. osób.

Trasa 307. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej to niespełna 250 km. Pątnicy wyruszą 6 sierpnia ze Starego Miasta z kościoła Świętego Ducha. Zapisy na 307. WPP odbywają się w klasztorze Ojców Paulinów przy ul. Długiej 3 od 2 do 5 sierpnia w godz. 9.00-19.00. Koszt wpisowego to 110 zł. Dla większej liczby członków rodziny przewidziane są zniżki. Dla dzieci w wieku 7-10 lat opłata wynosi 20 zł. Zapisywać można się także przez Internet. Pielgrzymować można także duchowo.

Reklama

Niech zstąpi Duch Twój

Drugą kilkutysięczną pątniczą grupą, która wyrusza ze stolicy, jest 38. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna. W tym roku jej hasłem przewodnim będą słowa: „Niech zstąpi Duch Twój!”, które nawiązują do słynnych słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych w 1979 r. na pl. Zwycięstwa. – Każdy dziś zmaga się z pytaniem o obecność Ducha Świętego w swoim życiu. Dla młodego człowieka jest to bardzo ważne, żeby świadomie i konkretnie przeżyć to zstąpienie Ducha Świętego. Pielgrzymka jest takim czasem, aby otworzyć się na Jego działanie – tłumaczy ks. Michał Siwek, rektor akademickiego kościoła św. Anny. Duchowny zauważa, że rekolekcje w drodze to okazja do tego, aby przez osobiste otwieranie się na Ducha Świętego, świadome wchodzenie w wiarę i chrześcijaństwo, stawać się solą ziemi i światłem dla świata.

Dla młodych ludzi, którzy borykają się z podejmowaniem różnych decyzji, pielgrzymka może pomóc im w rozeznaniu i podjęciu różnych wyborów. Zarówno duchowym, jak i pieszym pątnikom mają pomóc w tym rozważania nawiązujące do roku duszpasterskiego i katechez św. Jana Pawła II.

Z WAPM w tym roku wyruszy 18 grup, w tym po raz pierwszy grupa rosyjska. Nie zabraknie też tradycyjnie pątników węgierskich. – Każda z grup ma swoją dynamikę. Są grupy, które idą w milczeniu, inne są bardzo rozśpiewane czy językowe. Pielgrzymka to taki archipelag wysp, który łączą wspólne tematy rozważań i modlitwa – mówi ks. Siwek.

Pielgrzymi WAPM wyruszą na pątniczy szlak 5 sierpnia. Zapisy odbywają się od 2 do 4 sierpnia w godz. 9.00-19.00 w krużgankach kościoła św. Anny. Wpisowe – 100 zł, opłata za przewóz bagażu – 70 zł.

Rodzina przeniknięta Duchem Świętym

Mniej liczna, ale z 35-letnią tradycją jest Praska Pielgrzymka Rodzin Totus Tuus. Hasło pątniczej grupy, która 5 sierpnia wyruszy z parafii Narodzenia Pańskiego przy ul. Ostrobramskiej 72, to „Rodzina przeniknięta Duchem Świętym”. – Dzieci, młodzież, dorośli po pielgrzymce wrócą do swoich rodzin. Chcemy, aby przeniknięci Duchem Świętym wydawali takie owoce Jego działania, jak łagodność, pokój czy cierpliwość – tłumaczy przewodnik pielgrzymki ks. Dariusz Bala.

Razem z tymi pątnikami idzie również Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin. Jedną z grup Praskiej Pielgrzymki Rodzin stanowią dzieci. Opiekują się nimi osoby duchowne, a ich rodzice pielgrzymują w oddzielnej grupie. Mogą wtedy dzielić się doświadczeniem z innymi małżonkami oraz wspólnie modlić się.

Zapisy na 35. Praską Pielgrzymkę Rodzin odbywają się w parafii Narodzenia Pańskiego (ul. Ostrobramska 72), od 1 do 4 sierpnia w godz. 17.00-20.00. Ceny za wpisowe, w tym m.in. transport bagażu: dorośli – 190 zł, młodzież ucząca się oraz emeryci i renciści – 140 zł, dzieci do 7 lat – 90 zł.

Jesteśmy

5 sierpnia po raz 27. wyruszy także Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych. Każdego roku uczestniczy w niej od 700 do 1000 osób. Wśród nich jest ok. 150 osób niepełnosprawnych, którym towarzyszą opiekunowie. Dla niepełnosprawnych pątniczy szlak to podwójny trud, choć są oni przyzwyczajeni do codziennego zmagania się z cierpieniem Dla uczestników tej pielgrzymki pątniczy szlak to lekcja pokory.

– Opiekun musi podać zupę, wykonać toaletę. Pielgrzymka uczy solidarności i tego, że nie jesteśmy samowystarczalni – wyjaśnia prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej ks. Stanisław Jurczuk.

Od pięciu lat z niepełnosprawnymi wyrusza grupa bezdomnych, podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej im. Aniceta Koplińskiego. „Każdy z nich zaopiekuję się osobą niepełnosprawną. Oprócz tego zaniesie Twoje intencje. Jeśli więc sam nie możesz ruszyć w drogę, a masz takie pragnienie, wesprzyj finansowo naszą pielgrzymkę, a my zaniesiemy twoje prośby Częstochowskiej Mamie” – informuje Fundacja Kapucyńska. Zbiórka funduszy na rzecz bezdomnych-wolontariuszy odbywa się przez Internet na portalu www.allages.pl.

Z kolei zbiórka rzeczy potrwa do końca lipca. Dary można dostarczać na furtę klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej. Potrzebne są nowe męskie rzeczy, lub używane, ale w dobrym stanie, takie jak: bielizna, spodnie, spodenki, buty sportowe i sandały rozm. 40-45, t-shirty, skarpety, bluzy sportowe, kurtki przeciwdeszczowe, plecaki średnie (bagaż podręczny), torby/plecaki duże (bagaż główny), śpiwory, karimaty, namioty, środki higieniczne, ręczniki, namioty typu iglo lub inne łatwo rozstawiane.

Na wózkach i na rolkach

Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych wyruszy pod hasłem „Jesteśmy”. Ale w tym roku do tego hasła dołączone jest słowo „Niepodległa” To nawiązanie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Każdego dnia będziemy mówić o wielkich Polakach, którzy przysłużyli się odzyskaniu wolności – mówi ks. Jurczuk.

Pielgrzymka niepełnosprawnych rozpocznie się 5 sierpnia w kościele św. Józefa przy ul. Deotymy. Wpisowe – 150 zł, wypożyczenie wózka inwalidzkiego – 55 zł. Zapisy od 2 do 4 sierpnia. Przy zapisach osoba niepełnosprawna powinna wskazać swojego opiekuna oraz wypełnić kartę medyczną, a także okazać pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w pielgrzymce. Pątnicy dojdą na Jasną Górę 14 sierpnia, a następnego dnia wezmą udział w centralnej Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Na Jasną Górę można wybrać się również w pielgrzymce rowerowej czy rolkowej. Pierwsza z nich to grupa żółto-niebieska WAPM. Rowerzyści wyjadą z Warszawy 10 sierpnia. Rozpocznie się ona Mszą św. w katedrze warszawsko-praskiej. Z kolei stu rolkarzy na pątniczy szlak wybierze się w dniach 22-26 sierpnia. Zapisy na tę pielgrzymkę odbywają się przez Internet www.rolkowa.pl .

Tagi:
Jasna Góra pielgrzymki

Kraków: ochrona młodzieży podczas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę

2019-06-13 18:34

md / Kraków (KAI)

Organizatorzy Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę wyznaczyli osobę zaufania, która ma czuwać nad bezpieczeństwem młodych pątników. Zostały opracowane także zasady ochrony młodzieży niepełnoletniej podczas trwania pielgrzymki.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Osobą zaufania został delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Krakowskiej ks. Marcin Cholewa. Można do niego zgłaszać lub konsultować sytuacje, w których mogło dojść do przekroczenia granic intymności.

Dla uczestników Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej zostały opracowane ponadto „Zasady ochrony młodzieży niepełnoletniej”. Organizatorzy zalecają w nich, by w kontaktach z młodzieżą pochodzącą z różnych stron świata, która pielgrzymuje na Jasną Górę z krakowianami, zachować „ostrożność i wyrozumienie szczególnie w sferze prywatności”. Zwracają uwagę na to, że różnice kulturowe mogą sprawiać, że niektóre elementy kultury Małopolski będą dla innych „obce lub też odczuwane jako dziwne i odrzucające”.

Dokument przypomina, że osoby posługujące podczas pielgrzymki (kapłani, osoby zakonne, służby) winny traktować każdą osobę z respektem i szacunkiem, chroniąc jej godność. „Zwracając się do powierzonej młodzieży, należy unikać takich zachowań, które będą odbierane przez nich jako poniżanie, dokuczanie, wykluczanie, odrzucanie, dyskryminację lub pogardliwe traktowanie” – czytamy w „Zasadach”.

„Nie należy przebywać z osobą małoletnią sam na sam w pomieszczeniach niedostępnych dla innych. Nie można częstować małoletnich papierosami, alkoholem lub też innymi używkami, jak również nie można się zgadzać na używanie ich przez osoby małoletnie” – głosi dokument.

Zwraca się w nim uwagę również na to, by rozmowy na temat płciowości podejmować z „największą delikatnością”, wystrzegać się żartów o podtekście seksualnym, a także komplementowania wyglądu uczestników pielgrzymki. Autorzy dokumentu zalecają także, by w kontaktach z młodzieżą zwracać uwagę na wrażliwość osoby małoletniej, a nie na swoje przyzwyczajenia i nawyki w traktowaniu drugiej osoby. „W sytuacji zabaw, gier itp. należy strzec się wszelkiego przekraczania granic intymności fizycznej i emocjonalnej” – podkreślają.

Dokument opisuje również prawo młodzieży do prywatności, zwłaszcza w miejscach noclegowych, w natryskach czy toaletach. Wszystkie te miejsca powinny być sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa młodych. „W tych miejscach nie wolno wykonywać żadnych zdjęć i należy zadbać, by zdjęć nie robili sobie nawzajem młodzi” – czytamy. Również fotografowanie osób małoletnich i upublicznianie ich zdjęć powinno odbywać się wyłącznie za ich zgodą.

Miejsca noclegowe osób małoletnich, toalety i natryski w miejscach zbiorowego przebywania powinny być oddzielne dla obu płci i bezpieczne, czyli takie, aby nie dochodziło w nich do przemocy rówieśniczej. Jak głoszą „Zasady”, osoby dorosłe – z wyjątkiem rodzin - nie powinny spać same w pokoju z osobami małoletnimi, a posługujący na pielgrzymce winni „zachować powściągliwość w ubiorze”.

„Zasady” precyzują ponadto sytuacje wyjątkowe, kiedy to młoda osoba potrzebuje rozmowy indywidualnej z posługującymi na pielgrzymce kapłanami czy siostrami zakonnymi. Takiej rozmowy nie powinno się przeprowadzać w miejscu izolowanym ani jej przedłużać. „W sytuacji spowiedzi poza kościołem czy kaplicą należy zagwarantować osobie młodej intymność sakramentu, a jednocześnie wykluczyć miejsce izolowane i niedostępne dla innych” – czytamy.

Autorzy uczulają również na ewentualne konflikty w grupie, które mogą prowadzić do wykluczenia i agresji wobec jej członków, a także na pomoc osobom niepełnosprawnym, które należy otaczać troską, ale nie wyręczać ich w czynnościach osobistych.

„Zasady ochrony młodzieży niepełnoletniej” oraz dane kontaktowe do Osoby Zaufania zostały opublikowane na stronie internetowej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Podejrzany o zabójstwo 10-latki z Mrowin przyznał się

2019-06-17 11:51

na podstawie TVN24

Zarzut zabójstwa postawiła prokuratura 22-letniemu mężczyźnie, który został w niedzielę zatrzymany w związku z morderstwem 10-letniej dziewczynki z Mrowin na Dolnym Śląsku – powiedział w poniedziałek PAP Marek Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

cocoparisienne/pixabay

22-latek usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem. Początkowo miał przedstawiać alibi. Później przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Jak poinformował inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji, mężczyzna znał rodzinę zamordowanej Kristiny.

Ciało dziewczynki odnaleziono w czwartkowe popołudnie. Wcześniej zgłoszono jej zaginięcie. Na ciele dziecka widniały rany kłute. A prokuratorzy poinformowali, że zabójstwo miało znamiona szczególnego okrucieństwa.

Mariusz Pindera z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy powiedział PAP, że w poniedziałek nadal będą prowadzone czynności w tej sprawie. "Dziś prokurator zdecyduje m.in. o wniosku o areszt" - powiedział prokurator. Mężczyźnie grozi dożywocie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem